Scurt-metraje de exceptie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Inca unul de-al lui Nemescu: Poveste de la scara C. Ca si in cazul 'Marilenei de la P7', e vorba despre viata de la bloc si cum se traieste pe aceste ulite pe verticala care sunt scarile de bloc (expresia ii apartine lui Radu Paraschivescu) dar povestea de amor e una fericita si emotionanta. Cuplul tanar si cuplul la a doua tinerete (parintii) isi gasesc fericirea. Exista si un element surpriza pe care nu vi-l spun.

Enjoy!





You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Charlotte's Red:
http://vimeo.com/3986439

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

mihaelka, multumesc mult pentru "lampa cu caciula". a fost o incantare pentru mine. am ras si-am plans si iar am ras si iar am plans. foarte impresionant.

sabina, pe mine localul ala din eating out m-a dus cu gandul la o catedrala. si de-aici mai departe tot ce se-ntampla acolo...

restul filmelor nu am apucat sa le vad si ma arde sa le vad, dar si eu sunt cu modem si mi se incarca un film in 2 ore... da' gasesc eu un calculator cu net bun si sun direct aici.

fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Mara, ce ma bucur ca ti-a placut 'lampa cu caciula'!
Astept comentariile tale si la celelalte filmulete


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Lampa cu caciula e minunat. Celelalte asa-si-asa. Mai aveti?
Astea le urmaresc eu la Televiziunea Publica:
http://video.pbs.org/program/1154485580

City of Cranes mi-a placut f mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Un examen de imagine al unui student UNATC (la care lumea a cam strambat din nas, uitand ca e vorba de un examen de imagine, nu regie sau montaj): Acrobat






You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Un scurt-metraj mai putin scurt: Visul lui Liviu (Corneliu Porumboiu, adica ala cu 'A fost sau n-a fost' si cu 'Politist, adjectiv').

E povestea unui 'decretel' care se confrunta cu perspectiva unui copil propriu si personal. Traieste intr-un apartament inghesuit cu parintii si fratele si in concubinaj cu logodnica celui mai bun prieten (plecat la munca in Italia - cum altfel?), se ocupa cu furturi marunte si e bantuit de un vis pe care nu si-l poate aminti. Visul are legatura cu o discutie a parintilor pe care o surprinde in copilarie.

Se vede inca de pe-acum aplecarea lui Porumboiu catre analiza small town Romania - orase pline de someri si reziduuri ceausiste - si catre dialogurile pline de nerv.

Enjoy!

Partea I www.youtube.com/watch?v=7qASVuu5pVc" target="_blank">aici;

partea a II-a www.youtube.com/watch?v=j2uj7IOwT5k&feature=related" target="_blank">aici;

partea a III-a www.youtube.com/watch?v=JSDuc4MxYvY&feature=related" target="_blank">aici

ultima parte www.youtube.com/watch?v=d0El33E3FG8&feature=related" target="_blank">aici.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybehappy spune:

Salutare fetelor! Eu scriu greu pe forum dar nu m-am putut abtine sa nu-i multumesc lui Mihaelka de subiect si voua ca ati pus link-uri cu scurt metraje care m-au bucurat.

Am vazut filmuletele si Lampa cu caciula are locul intai pentru mine..e romanesc cu iz rusesc ,oricum jos palaria.Mi-a placut mult Visul lui Liviu e clar ,concis si obiectiv.Eating out are laterale neterminate (scuze exprimarea) mie imi da impresia ca poti adauga ante si post film scenarii cate vrei ...Acrobat are briza feliniana putin.
Validation e frumos construit si amplitudinea scenariului desi e previzibila astepti cu placere sa se certifice
Charlotte's red imi place cromatic si taieturile d e cadre

Zapping e stramt da simplut ..da ia placut fetitei mele..care a gasit acest clip si care incepe sa prinda gust de scurt metraje
www.youtube.com/watch?v=P5_Msrdg3Hk
Oricum toate mi-au placut in masura mai mica sau mai mare

Asa ca m-ati pus la treaba si am vazut Pe aripile vinului de Porumboiu si am ras copios
www.youtube.com/watch?v=N3BF5YLvR-A

si Still Life de Ch.Jonston /Jon Knautz e scary da e bun
http://scurtmetraj.com/2009/04/scurt-metraj-still-life.html

A thousand words de ted Chung e superb ,e epurat de tot ce e inutil
http://scurtmetraj.com/2008/12/thousand-words.html

Sper sa va placa si sper sa mai adaugati noi vizionari.
Merci inca odata si !
Vizionare placuta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Marybehappy, mi-ai facut o mare bucurie! Sper sa mai vii pe la noi.

Voi urmari filmuletele postate de tine si voi reveni cu niste comentarii.

P.S. Brilianta observatia cu tusa felliniana din 'Acrobatul'! Nu pot decat sa regret ca nu scrii mai des. Eu te voi astepta oricum, macar din cand in cand, pe la subiectul asta si pe la 'Filme vechi' si pe oriunde


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristianaA spune:

O comedie a lui Paul Negoescu.



Si un alt exercitiu de imagine, din aceeasi generatie ;)

Mergi la inceput