Mamici de fulgusori de nov.dec 2009 (71)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Salutare...ce frumoase discutii pe forum...mai ales treaba cu alaptatul...imi place mult ideea, insa sunt de parere ca e bine ca, desi decidem sa ne alaptam bebelusii, ar fi bine sa ii invatam totusi cu un oarecare program, nu neaparat din prima luna, insa dupa ce se mai inzdravenesc, ii putem alapta tinand cont si de un program.

A da viata te aduce mai aproape de divinitate, deci oricat de greu ar fi, incearca sa fii fericita....Lavi, mami de Rares Cristian 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

Krelia - am vazut ca o sa mai faci niste eco. Eu am sunat ca disperata la diverse clinici (ca dr mea insista sa ma 'descurc' cu dr Herghelegiu) si am aflat cu stupoare ca programarile au ajuns deja in luna noiembrie!

Cica ar tb sa fac urmatoarea eco 4D la jumatatea lui septembrie, insa ma scoate din minti ca la consultatia lunara, cand imi face eco, mai mult de varsta probabila a sarcinii nu-mi spune nimic! Vreau si eu sa stiu cate grame are, ce lungime, cum e placenta... La ce naiba mai fac eco?

Avalon - bine c-ai adus in discutie livretul de familie ca uitasem cu totul de el...

Raluci_b - multumesc de PM, daca mai afli vreo informatie, te rog, spune-mi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns christinam spune:

Rony , vai nu te gandi ca sunt eu genul de mamica care "sa disciplineze". Nici vorba, firea mea e calda, rar se intampla chiar si sa-mi ridic tonul la David, ca mai bine cu vorba buna. Insa cu el, fiind la biberon am reusit deja in primele luni sa avem asa un ritm destul de bun si de tihnit, cu mesele la 2-3 ore, si el era foarte linistit, mi-a dormit bine, in general a fost un cumintel. In rutina zilnica intra si baita in fiecare seara cam la aceeasi ora. E adevarat ca el nici nu ar fi plans de foame decat poate dupa o jumatate de zi, ca de mancat nu a mancat prea bine, dura datul unui biberon si o ora, ne-a trebuit o gramada de rabdare. Eu insa vad in jur ca daca pui la san asa haotic, cum ar veni si copii sunt mai agitati. Nu inseamna sa-i refuzi cand e foame! Dar poate sa te stradui sa pape suficient la o masa ca sa fie si el linistit 2-3 ore dupa aceea, sa poata dormi sau sa se joace fara sa aiba vreun discomfort. De asta ma gandea si la ceai, ca daca bebe suge la intervale foarte scurte de sete, poate isi strica si pofta de mancare, si suge tot cate foarte putin prea des.

21 + , mamica de David 5 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Am pus cateva poze cu burtica mea, incepand de aici

Eu am alaptat la cerere. La inceput e f important asta, bebelusii sug f variat ca si cantitate de la o masa la alta si atunci uneori li se face foame imediat, alteri rezista 4 ore. Pe la 2-3 luni isi cam fac singuri un program.

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06) Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Citat:
citat din mesajul lui cosicel

Krelia - am vazut ca o sa mai faci niste eco. Eu am sunat ca disperata la diverse clinici (ca dr mea insista sa ma 'descurc' cu dr Herghelegiu) si am aflat cu stupoare ca programarile au ajuns deja in luna noiembrie!

Cica ar tb sa fac urmatoarea eco 4D la jumatatea lui septembrie, insa ma scoate din minti ca la consultatia lunara, cand imi face eco, mai mult de varsta probabila a sarcinii nu-mi spune nimic! Vreau si eu sa stiu cate grame are, ce lungime, cum e placenta... La ce naiba mai fac eco?

Cosi


pai la 22 si la 28 trebuie facute eco morfologice neaparat... de ce nu te programezi la Iosup la cabinetul lui din Sandu Aldea? E la fel de bun ca si Pop si Herghelegiu, insa mai accesibil, in sensul ca daca suni acum gasesti loc peste o luna sigur... eu am facut eco morfologica de trim.1 (pt dublul test) la el si a fost super-ok, a masurat fiecare oscior si rinichiut la bebelaci, pliul nucal... plus ca sexul mi l-a spus de atunci de la 12 sapt si 4 zile si asa au ramas, baietoi

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns christinam spune:

Diana ce costum de baie frumos ai. Cred ca e normal nu special de gravi, nu? Eu inca nu mi-am luat, a zis barbatu ca mai bine luam direct din Spania ca acolo sigur e oferta mare.

21 + , mamica de David 5 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns christinam spune:

Diana ce costum de baie frumos ai. Cred ca e normal nu special de gravi, nu? Eu inca nu mi-am luat, a zis barbatu ca mai bine luam direct din Spania ca acolo sigur e oferta mare.

21 + , mamica de David 5 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:



DianaR,ai niste copii superbi,nu ma mai saturam uitandu-ma la pozele voastre!


Lumi 25+ cu Alexa Annabelle Denise

http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/Lumi_Richard



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

cosi, asa zic si eu, incearca la iosup, ca si eu am sunat azi...liber are pe 15 septembrie, insa, asistenta lui e o tipa tare draguta...si daca ii spui ca e relativ urgent, incearca sa te strecoare printre programari....eu astept te. pe 13 sa vedem ora la care sa ma duc pe 14
sper sa nu dauneze faptul ca voi face doppler la dif. de 1 sapt.....

apropos de livret....si noi avem din ala, ni l-a dat impreuna cu ceferticatu'


krelia 25+ si printesu' mic, Rares Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Citat:
citat din mesajul lui christinam

Diana ce costum de baie frumos ai. Cred ca e normal nu special de gravi, nu? Eu inca nu mi-am luat, a zis barbatu ca mai bine luam direct din Spania ca acolo sigur e oferta mare.

21 + , mamica de David 5 anisori


multumesc.. Amandoua sunt special de gravidute, cel alb cu negru l-am cumparat de la Premaman (e destul de scump dar mi-a placut la nebunie si e tare comod) celalalt e primit de la o prietena e luat din SUA. Se vede ca e primit de imprumut, nu-mi e la fel de comod... Am citit aici pe forum ca se gasesc costume de graviduta la C&A, ptr cele din Bucuresti aici nu este C&A decat in Ungaria la Szeget.

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06) Filmulete

Mergi la inceput