CASAOPSNAJ

CASAOPSNAJ | Autor: discordia

Link direct la acest mesaj

Lucrez intr-o institutie de ordine publica si siguranta natinala si sunt asigurata la CASAOPSNAJ, dar am medic de familie civil. La noi in unitate nu exista medic de familie cum este la politie sau jandarmi, fiecare s-a inscris la ce medic doreste. Luni am fost la medicul de fam sa imi iau concediu medical, iar acesta mi-a spus ca nu mai figurez in baza lui de date. A tb sa trimit la CASAOPSNAJ o adev de salariat din care sa reiasa ca sunt asigurata la ei, acestia mi-au trimis-o inapoi cu stampila institutiei si acum urmeaza sa i-o duc medicului meu de fam. Am verificat pe site-ul lor lista cu medicii cu care are CASAOPSNAJ contracte incheiate, iar medicul meu nu figureaza pe aceasta lista, precum nici medicii la care sunt inscrisi colegii mei. Asadar, eu in acest moment pracric nu figurez in evidentele nici unui medic de familie. Oare CASAOPSNAJ va incheia contract cu medicul meu doar pt un pacient? Ce este de facut? Sa ma inscriu la medicii care figureaza pe lista lor?

mamica de fetita

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Casa nu vad de ce n-ar face contract cu medicul "civil", problema este a medicului, care trebuie sa faca hartoage in plus si sa mearga la doua Case in loc de una. Alternativa - un medic din sistem (chiar daca nu e din respectiva unitate militara, sau unde lucrezi, dar sa aiba deja acest contract).

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Imi dau si eu cu parerea...poti sa fii inscrisa la un medic civil si sa fii asigurata la Casa OPSNAJ, dar medicul de familie trebuie sa bifeze in datele tale personale (in programul in care lucreaza de la Casa) Casa OPSAJ, nu Casa "Judetul X". Casele se "inteleg" apoi intre ele. Nu trebuie medicul de familie sa mearga la doua Case cu raportarile.



Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Niciun medic, si nicio unitate medicala (spital, laborator, cabinet privat etc) nu poate primi bani de la Casa de asigurari altfel decat in baza Contractului-cadru semnat. Contractul este obligatoriu.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Eu lucrez la un cabinet medical (medicina de familie) si avem inscrisi pacienti care lucreaza in Politie, Armata, CFR, asigurati la Casa OPSNAJ, Casa Transporturi... Asa cum am spus, la datele lui personale (in programul de la Casa) selectam Casa unde-i asigurat pacientul (OPSNAJ, CAST...). Le facem retete, bilete de trimitere, servicii medicale si n-au fost probleme. Eu stiu ca se deconteaza Casele intre ele. Poate gresesc...am spus doar cum procedam noi.


Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauritta25 spune:

si eu sunt coasigurat la casa opsnaj de aproape 2 saptamani.voiam sa va intreb dc pot ramane la acelasi medic de familie civil sau trebuie sa ma trec la unu militar .

Mergi la inceput