Bulgarasi si globulete de nov-dec2007(191)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui adelamaria

Nu vrea sa scrie nimeni la capitolul deschis de mine??? Da' chiar nimeni, nimeni?...Bine, hai ca dau o cafea si o inghetata, poate asa va tenteaza (emoticon de inghetata n-am gasit, da' l-am gasit pe nenea asta care cica face si inghetata )

Hai ca dau eu o inghetata cu ciocolata.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=ratusca%20din%20viata%20mea&page=9" target="_blank">Am si eu ratusca mea (mar1 si mar2)
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Salutare!
Multumim de complimente!

Ellis, pai pentru noi sunteti "vedete"
La gradi....ce sentimente ma incearca?Hmmm...pai, sunt contradictorii, ma gandesc ca e bine pt. ea, sa stea cu copilasii, sa fie supravegheata, sa invete, sa socializeze,etc. Mi-e teama de imbolnaviri, normal, dar vom vedea atunci cum vom face. Momentan am ales sa o duc la program scurt, mi-e de ajuns sa-mi termin treburile pe la birou dimineata.Ma simt usor vinovata, ca e micuta si o "rup" de langa mine, dar nu prea am alternative.De bona nici nu vreau sa aud, ajutor nu am prea mult, decat de la soacra mea, dar va naste cumnata mea in septembrie si atunci va sta mai mult acolo. Dar sper sa fie totul bine si sa se acomodeze treptat! Si voi mergeti la gradi la toamna? Eu trebuie sa-i fac exudat faringian, coprocultura si aviz epidemiologic de la dr. de familie. Iar la gradi mi-au zis sa duc pampers, canuta/biberon pt. apa, schimburi si papucei de interior.

Mihuta, Flori, si noi avem parte de comentarii acide cand e vorba de alaptat, dar eu am ales sa nu le iau in seama.In fond noi hotaram cum sa ne crestem copiii, important este ca facem tot ce putem sa le fie bine.
Mihuta, nici eu nu stiu daca voi putea sa renunt la alaptat fix la doi ani, poate o mai lungesc, sau poate renunta ea singura, nu stiu. Dar sigur nu voi pleca de langa ea sau nu voi apela la metode dure,pentru ca nu-mi place sa o fac sa sufere.Si atata timp cat eu POT si VREAU sa o alaptez, mai putin ma intereseaza "gura lumii".

Pup toate fetele, revin mai tarziu daca mai doarme printesa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariussimiuc

Citat:
citat din mesajul lui adelamaria

Nu vrea sa scrie nimeni la capitolul deschis de mine??? Da' chiar nimeni, nimeni?...Bine, hai ca dau o cafea si o inghetata, poate asa va tenteaza (emoticon de inghetata n-am gasit, da' l-am gasit pe nenea asta care cica face si inghetata )

Hai ca dau eu o inghetata cu ciocolata.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=ratusca%20din%20viata%20mea&page=9" target="_blank">Am si eu ratusca mea (mar1 si mar2)
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...



Asa e ca inghetata nu ingrasa? Si nici ciocolata sau cognacul?
Uite o pt. tine, pt. ca ai timp sa faci si sa ne oferi atatea bunatati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariussimiuc

Citat:
citat din mesajul lui adelamaria

Nu vrea sa scrie nimeni la capitolul deschis de mine??? Da' chiar nimeni, nimeni?...Bine, hai ca dau o cafea si o inghetata, poate asa va tenteaza (emoticon de inghetata n-am gasit, da' l-am gasit pe nenea asta care cica face si inghetata )

Hai ca dau eu o inghetata cu ciocolata.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=ratusca%20din%20viata%20mea&page=9" target="_blank">Am si eu ratusca mea (mar1 si mar2)
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...



uauuuuuuuuuuu..miha....chiar acu ma duc la frigider sa-mi iau tortul de inghetata pe care l-am cumparat ieri si am uitat de el.....mi-ai facut o poftaaaaaaaaa..sigur, nu e asa bun ca al tau, dar merge...

*********************************************************
Andreea si Eric, micul meu univers... (9 decembrie 2007)

ERIC IN 2009...
www.onetruemedia.com/shared?p=75b19b17740aa34e16575b&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Eric la aproape 1 anisor...
ERIC
Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!


HAIDETI SA-I AJUTAM! DONATII:
SMS 858 - 2 EURO (ASOCIATIA INIMA COPIILOR)
SMS 877 - 2 EURO (FUNDATIA MEREU APROAPE)


Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet74 spune:

Adela, de mesajul meu ziceam
Vali, ai dreptate
Apropo de bone, sa stii ca nu e in toate cazurile asa de rau, eu am bona la Joshua si sunt multumita de ea, si am gasit-o prin intermediul unei agentii, deci nici macar nu a fost cineva cu recomandari de la apropiati.


------------------------
Flory de Joshua Raphael (14.11.2007)

God brought you in our life

Homepage: www.lijfering.tk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufulet74

Adela, de mesajul meu ziceam
Vali, ai dreptate
Apropo de bone, sa stii ca nu e in toate cazurile asa de rau, eu am bona la Joshua si sunt multumita de ea, si am gasit-o prin intermediul unei agentii, deci nici macar nu a fost cineva cu recomandari de la apropiati.


------------------------
Flory de Joshua Raphael (14.11.2007)

God brought you in our life

Homepage: www.lijfering.tk

Da,Flori,stiu, eu nu blamez toate bonele,stiu sigur ca in multe cazuri sunt femei minunate, care se ocupa de copil mai bine decat bunicii.Dar, in cazul meu nu ma ajuta bona, pt. ca eu lucrez acasa, iar daca ar sta cu printesa in casa, tot n-as putea face nimic,pentru ca ar vrea sa stea cu mine. Chiar am o femeie deosebita care vine la curatenie de 2 ori/sapt. si as avea curaj sa o las, dar ei nu-i permite programul, asa ca am ales gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

VALI - de gradi...si eu ma simt vinovata ca trebuie sa o ducem, sper sa se acomodeze repede pt ca ea iubeste copilasii(uneori e chiar fraieruta, le da jucarii, se duce sa ii mangaie, iar ei tipa sau vor sa o loveasca); bona nu vreau, nu din cauza scandalurilor din ultima vreme, ci din convingerile mele proprii; nici nu stiu cand o ducem, in principiu sept-oct platim program scurt la gradi, probabil ca voi incepe sa o duc o ora -doua spre mijlocul-sfarsitul lui septembrie; nici lista cu analize nu mi-au dat-o domnisoarele alea...la sfarsitul lunii merg sa platesc si sa vad ce ne trebuie...stiu si eu de canita, pampers, schimburi, incaltaari, periuta de dinti...

Ellis,mami de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=ratusca din viata mea&page=6" target="_blank">RATUSCA MEA -el1

ALESSIA IN TARA MINUNILOR
MAMI IN BUCATARIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Ellis, eu am fost la multe gradi, si cam la toate au cerut aceleasi analize. Tu ai gasit loc la stat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popbianca spune:

buna seara !
mai fetelor ...eu mi-am iesit din ritm...nu mai reusesc sa fac nimic asa cum imi propun ...si desi eram convinsa ca incepand lucru o sa am timp de stat pe forum(ca nu-mi cere copila filmute)...nici gand...si azi am avut de lucru in nestire....abia am apucat sa mai pip vreo 2 tigari....chiar nu mai pot tine pasul cu voi!?...oare cand o sa ma regasesc in peisaj?
cred ca mai tre sa va citesc vreo 2-3 zile sa ma pun la curent cu treaba de p-aci...apoi moi mai baga si eu in seama........


mami de Ana-Sofia(15.11.2007)http://picasaweb.google.ro/popbiancaflavia/AnaSofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Ade, Pufu, va multumesc inca o data ca ati impartasit cu noi experientele voastre, sa ne incurajama si noi ca se poate. Eu cred ca voi ati avut si "avantajul" de a fi plecate de acasa ziua, la noi (cele care stam acasa ) e un pic mai complicat. De exemplu Sophia adoarme mai usor sau mai greu si cu alte persoane, cu mama in leagan sau pe perne ascultand povesti, la taica-su in brate ascultand muzica dar la mine adoarme la san. De fapt si mie mi s-a intampat sa adoarma la ceva timp dupa supt, printre tavaleli prin pat. La fel, intr-o dimineata am avut treaba, s-a trezit si fara nici un fel de probleme a luat micul dejun cu tatal ei.
Ade, tu ai dreptate, sigur copiii simt, iar eu sincer nu cred ca ii fac vreun servicu intarcand-o. Sigur, asta m-ar elibera pe mine, intr-un fel, numai ca nu ma simt deloc incatusata. Mie alaptatul nu mi-a limitat cu nimic viata, ba chiar mi-a usurat-o, putem pleca oricand oriunde, poate dormi oriunde, se obisnueste repede cu un nou loc sau oameni noi, pentru ca stabilitatea ei este oferita de prezenta noastra si de alaptat.

Vali, sa stii ca nu s-a pus problema sa intarc de gura lumii, doar spuneam ca poate ar trebui sa fac niste pasi marunti in directia asta, astfel incat undeva catre 2 ani 2 ani jumate sa poata renunta usor, fara traume, plansete sau sentimente de abandonare. Nu stiu cum o sa simt atunci, dar acum nu ma vad mama de copilas de 3-4 ani inca alaptat. Bine, eu nu m-am vazut nici ca mama de copilas de 1-2 ani alaptat.

In alta ordine de idei, aseara am fost la pedodont, avem o plomba de care Sophia e foarte mandra. Procedura a fost foarte rapida, fara anestezie, caria a fost superficiala dar pe suprafata mai mare, au fost plansete, urelete, ba chiar si 2 picioare in burta date dentistei (ce rusine), dar au trecut repede. Acum imi tot povesteste despre carii si plombe.

mami de Sophia

Mergi la inceput