Puiuti de Randunici 2008!! (292)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihatp spune:

gecko, apropo, plecam acu' la Cluj sa-i ducem la cumnatu-mio ceva, vrei sa vorbeasc cu berzele alea ce le stii din Lapusel? le transmit vreun mesaj de la tine?

Mamica de berbecut-Luca
9 aprilie 2008

www.TickerFactory.com/weight-loss/wtM1xDP/] br / [img] br / " target="_blank">Miha scade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Gecko, saru mana de o mie de ori! Deci, reiau:
Miha nu stiam de ce iti tot zic fetele ca osafiebine dar acum am priceput. Cred ca medicul a judecat ff corect. Si...osafiebine!
Asa (Iulia pazeste masina de spalat)...noi suntem absolut franti de oboseala. A fost frumos, e un loc minunat de petrecut vacanta de vara, efectiv mi-am clatit ochii si sufletul dar m-am intors mult mai obosita decat plecasem. Cu triplul rol jucat, de mama, mama vitrega si matusa nu-i lucru simplu. Copilul mic...cu toate nevoile lui si nervii lui...baietii vesnic de pazit sa nu stea numai in apa si in soare, sa nu se duca colo si dincolo, sa nu dispara, etc etc.Poze o sa pun dar nu va asteptati la prea multe ca pur si simplu nu am avut cand face. Mai mult a filmat al meu cu camera video (care merge cu mini-dvd-uri, om vedea cand ne ocupam si de ele, ideea e ca nici nu prea stiu ce contin). Nu ne-am putut deplasa prea mult cu masina fiindca pt Iulia era obositor, cald, soare, iar drumurile inguste aproape numai cu serpentine (dealtfel absolut magice ca peisaj) il omorau cu raul de masina pe nepot. Am facut doua croaziere pe mare; prima, lunga de o zi, pt mine si baieti a fost un dezastru: marea agitata, un tangaj ZDRAVAN si in consecinta, cam 80% din calatori cu un rau de mare pe masura. Mie ore in sir mi-a fost cumplit de rau, neputand face altceva decat sa stau in pozitie fixa, cu ochii inchisi si cu punga data special in caz de dusa la gura-horror!! Baietii au zacut si ei cu capul pe masa...Iulia in schimb era in culmea extazului, cu cat ne leganam mai tare si noroc ca randunoiul n-a avut nici pe naiba si s-a ocupat exclusiv de ea. Traseul era in jurul insulei, cred ca ce se vedea era superb, numai ca eu...nu prea am vazut.
A doua croaziera, scurta, in golful Laganas unde isi depun ouale celebrele broaste testoase Caretta Caretta, a fost minunata. Apa linistita, am avut imensul noroc sa vedem si sa pozam si o broasca (desi la vremea asta isi cam incheie treaba in zona)-arata INCREDIBIL cand a scos capul urias din apa; ne-am oprit si ne-am aruncat din vapor ca sa facem baie in niste locuri de paradis, voi pune poze...
Hotelul a fost absolut rezonabil (nu lux, nu all inclusive caci mergand si cu avionul nu ne-a permis bugetul, dar avea tot ce trebuie, excelent amplasat chiar pe plaja, cu piscina mare si bar si restaurant chiar in jurul ei, cu un imens loc de joaca pt copii, biliard, concursuri de karaoke, ring de dans, arteziene mici, balcoane imense, chicineta in camera cu absolut tot ce e necesar pt gatit, AC...curat...70 de euro/noapte, fara mese...a meritat. Statiunea in care am stat e clar pt familisti, "cuminte" si linistita, absolut totul parca e amenajat si prevazut pt cei cu copii mici. Am fost in schimb si in Laganas unde se cazasera niste prieteni-ei, ala e locul in care noaptea nu se doarme si englezii beti morti fac legea si e pe strazi o nebunie totala, in baruri se danseaza pe mese, circulatia e blocata, etc; astept cu interes filmarile facute de ei, printre altele cu o englezoaica moarta de beata care a iesit din bar si se certa cu capacul de la un canal.
Si sa va mai spun ca Iulia dupa ce si acolo cateva zile a mers singurica, si prin camera, si pe la piscina si chiar pe plaja, nu a mai vrut si nu mai vrea DELOC sa mearga in ciuda eforturilor facute de frate-su si var-su. Dealtfel frate0su a concluzionat, sperand el sa ma consoleze: "Lasa, Naty ca totusi pana la 4 ani sigur o sa mearga ea, zic eu" ()

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliceionescu spune:

Salut! Scriu repejor, ca pregatesc si eu ciorbica de dovlecei, sa fie gata cand s-o trezi Thea.

Naty, ma bucur ca v-ati distrat si ca Iuliei i-a priit vacanta. Spor la despachetat, dc mai ai inca!

Olgutz, sa ne transmiti de la fata locului care-i tensiunea lui Mimo, ca poate are nevoie de ajutoare.

Mihutza, da-mi si mie, te rog, link spre pozele cu ratzushca ta!

Mihatp, cel mai bine e sa elimini orice indoiala din sufletul tau, nu? Si nu uita: totul este bine, da? Abia astept sa mai prind si eu ceva poze cu Luca, pt ca nu l-am mai vazut de mult timp.

Luny, am senzatia ca piticii nostri nu numai ca vb aceeasi limba, dar au si acelasi stil de a manca. De fapt, de a nu manca...

Tuchi, Ursuleata, am pus filmul si pe Onetruemedia... Poate www.onetruemedia.com/otm_site/auth_preview?work_id=9693610" target="_blank">asa il vedeti.

Gecko, forta fie cu tine!!!

Adriuta,

Simo, si eu sun fan dovleac, alaturi de Thea. Abia astept sa gust ciorbita!

Vali, Mateiul tau e un scump si jumatate, cum se distreaza el cu broasca aia uriasa! Spor la pregatirile de nunta, sa ai grija de bb!

Si cu asta, ma retrag in mare glorie spre bucatarie, de unde sper sa ies netopita. Ne vedem mai pe seara!

PS. Eu cu mofturile la mancare ale Theei m-am obisnuit. De multa vreme nu mai insist. Ieri, spre ex, nu a vrut decat 2 lingurite de ciorba, am lasat-o in pace si, peste ceva vreme, a vrut sa manace rosie cu prune. Asta a vrut, asta i-am dat. Mai tarziu, ceva branzica cu cateva bucatele de paine si seara, gris cu lapte- pe care -s-o n-o deochi- chiar l-a mancat. Azi presimt ca o sa am succes cu ciorba. Am fugiiit!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Ariel, sa nu te uit si multam de intrebare: de la Viena vine rezultatul final peste inca vreo saptamana insa din cele preliminare se confirma ce au spus cei de la Inst Babes, anume ca nu a fost cancer-cancer ci o gastrita atrofica f urata, cu helicobacter pylori, in stadiu pre-malign (deci intr-un timp X tot la asta ajungea). Asa ca vom continua investigatiile, sa nu trecem cumva peste altceva, Doamne fereste (omul totusi slabise 18 kg in 6 luni, brusc!!). De operat-i-am cerut opinia si unui amic gastroenterolog scolit mult in Franta care mi-a zis ca era de operat oricum, fiindca din leziunea aia putea face o hemoragie urata. Oricum, totul suna mult mai bine.
Gecko, stiu cum e...sunt si eu dupa o luna de stat cu Iulia acasa (si nu oricum: ci cu problemele lui taica-miu, cu mutat in casa noua, etc) si sincer desi am inima stransa abia astept sa o duc din nou la cresa sa mai rasuflu si sa-mi vad de trebi. Iar din septembrie sunt destul de hotarata sa ma intorc la munca...Practic noapte de noapte visez ca ma intorc la spital si nu ma mai descurc cu nimic si toti colegii imi reproseaza ca am uitat tot, e un cosmar oribil si nu scap, vad, deloc de el. Deie Domnul sa fie sanatoase Tanta si soacra-mea si, in caz de imbolnavire, sa poata sta ele cu Iulia daca lipseste de la cresa.
Apropo de cresa, Cleme...pai exact banii astia de-i cere matusa pt 5 ore pe zi ii dau eu la cresa la un program de 8 si la nevoie 10 ore, cu mic dejun, pranz cu 2 feluri si 2 gustari asigurate. Evident, ramane eterna problema a imbolnavirilor si categoric nu o poti da pe Diana daca nu ai in maneca o solutie de urgenta in caz ca trebuie sa stea acasa.
Iar cele despre bona...mie imi confirma ca instinctul nu mi-a zis gresit cand am decis ca nu pot avea incredere in aceasta solutie. Tuchi, tu ai avut noroc si stii bine asta; e drept, norocul ti l-ai facut si singura, chestionand la sange candidatele, mie imi lipseste "tupeul" asta ff necesar.

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleme spune:

Naty, in mare ai avut o vacanta frumoasa si pana la urma asta conteaza. Cat despre oboseala... si daca te duceai pana la noi pe litoral la fel era. Si cu serviciul, ai grija ce-ti doresti ca sa nu regreti apoi. Mie una imi pare ENORM de rau ca am inceput munca, dar poate e la mine o sit mai speciala, este singurul loc de munca unde nu am reusit sa ma integrez desi mai am putin si mai fac un an... Si atmosfera este exact cum spui tu ca visezi, dar cine stie poate e aici un loc mai special.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

5 minute pauza...Bestia mica s-a culcat...Bestia mare se trezeste imediat sa se pregateasca de servici (ariel, dupa cum ziceati, tonul face muzica...si fiu'miu inca nu stie ce e ala ton de )

naty suna bine concediu vostru...chiar daca cu o ceata de copii dupa voi...iar cu Iulia nu te necaji...ti-a demonstrat ca nu e vorba ca nu poate ci doar de dorinta...va mai sta...va mai evalua situatia...si pana la urma va pleca. Bu stiu cum au fost alti copii dar nici Patrick nu pot sa zic ca a inceput sa mearga si dupa aia numa asa s-a deplasat. Stiu sigur ca la gradinita doar la vreo 2 saptamani dupa au remarcat fetele ca merge fara suport...desi putea inca se mai deplasa 4X4 sau cu suport.

miha, drum bun...si musai saluta'le pe cuanele berze din partea mea...ca baremi la al doilea sa nu ma uite Dumnezeu in travaliu 36 de ore

cleme...imi pare rau.

si acum ma duc ca asta mi-o fost pauza...dar ma duc mai pregatita acum ca stiu si instructiunile de folosire de la pampersi si servetele gratie Theei cititorese...si parca si articulatiile imi merg mai bine dupa ce m-am antrenat cu Andra...si poate mai revin...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchita spune:

Naty, bine ai revenit!
Eu n-am prea citit cand ai plecat tu, dar sa inteleg ca pe langa Iulia si baiatul randunoiului l-ai mai avut si pe nepotul lui FARA parinti???
adik 3 bucati???

Alice, nici pe onetrue nu se vede, nu e bun linkul!( nici data trecuta nu era buna!)

Gecko, iti tin pumnii sa rezisti!

Miha, osafiebine!
Te-ntalnesti cu Petrica cel fara degat si proaspat insurat?
Ca la alt Roman nu ma poci gandi!


Eu am facut curatenie prin casa...ne invartim ca doua de-alea intr-o caldare, nu mai stim sa traim fara copii!
Ma duc sa pun un film!

Catalina, mami de Ilinca (5.07.2005) si Sebastian(30.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

naty, Doamne ajuta sa fie bine cu tatal tau! da, suna mai bine acel pre din fata...imi scutur capul si incerc sa alung din minte ideiel care incep sa incolteasca. mai bine nu ma gandesc la nimic inca vreo 2 zile...

cu cresa, gradinita, bona, matusa...nimic nu este sigur! oricare din variante poate fi buna sau poate fi proasta, in functie de caz si circumstante...la fel si cu ramasul acasa cu copilul...unele mame nu pot sa se intoarca la munca si sa nu stea cu copilul, alte nu pot sa stea non stop cu el...de aici deriva doua aspecte. unele nu pot sa stea ca nu au de ales si trebuie sa mearga la servici sa ia bani sau ca sunt presate ca-si pierd postul pt care au muncit atat, altele nu pot sa stea din simplul motiv ca vor si "altceva" ... simt ca se limiteaza, ca se plafoneaza, ca o iau razna daca stau numai si numai in acelasi mediu.
in ambele situatii, ca sta sau nu mama acasa, ideal e ca mama sa faca ce simte! exact ce simte! pt ca o mama acasa nefericita toata ziua, va petrece un timp lung, de proasta calitate, pe cand o mama fericita, care sta 5 ore cu copilul + we, va petrece timp de calitate cu copilul. eu una prefer varianta 2, aia in care mama e ferciita, iar calitatea primeaza asupra cantitatii.
iar mama obligata sa mearga la munca, in ciuda dorintei ei...e o mama trista, mai ales daca nu-i place atmosfera de acolo...
cleme, , daca te simti chinuita acolo, incearca sa mai depui niste cv-uri si prin alte parti...nu poti sti de unde sare iepurele si sansa...

Mai, dar tot aud asta cu "acoperirea in caz de boala"...daca bebe se imbolnaveste, mama nu intra in medical sa stea cu el??? la mine la job asa era...eu nu mi-am luat ca statea mama, dar aveam fete care-si luau...

geckooo, am glumit tanti!!! ce ai?!?

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
"Copilul rade:
Intelepciunea si iubirea mea e jocul !
Tanarul canta :
Jocul si intelepciunea mea-i iubirea !
Batranul tace :
Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !"
Lucian Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Eu nu pot vedea filmuletul cu Thea!
Cleme, nu e vorba sa am grija ce-mi doresc. Stiu ff bine ca lucrurile nu sunt roz la serviciu, nu erau nici cand am plecat eu, iar de atunci s-au inrautatit, pt ca au ajuns "sus" mai multe non-valori iar lipsa banilor a transformat spitalul ala intr-un cosmar, atat in relatiile cu pacientii cat si intre colegi. E alta situatie si pt ca...la medici e alta situatie, vrand-nevrand sunt niste etape de parcurs si niste locuri in care mort-copt esti obligat sa stai; dea Domnul sa vina ziua in care sa existe clinici private cu sutele si daca nu-mi convine sa-mi pun coada pe spinare si sa plec unde e mai caldut, dar sunt inca fff departe de asa ceva...Pana una-alta insa, sentimentul asta super nasol ca ma deprofesionalizez total a inceput sa nu-mi dea pace si pe masura trecerii timpului ma roade tot mai rau. Si mai e ceva...deloc in ultimul rand...pana acum sotul meu si-a tot prelungit concediul medical dupa accidentul stupid cu piciorul insa, cum stiti, va fi dat afara si inca nu a gasit nimic de lucru, doar mici joburi temporare din care au iesit bani dar care nu tin la nesfarsit, cartea de munca mai trebuie sa si mearga... In cel mai rau caz, negasind de lucru mai poate macar sa intre in CIC pana in februarie daca eu ma intorc la munca si tot e mai bine decat in somaj...

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

naty, nici nu indraznesc sa ma compar cu tine, ci ariel ce aveti si multe altele pe cap, nu ma compar cu mamicile cu doi puiuti, nu ma compar nici cu mamicile cu un singur puiut ce stau toata ziua singurele cu el...nu stiu, cred ca mi-am iesit din mana...cred ca m-am invatat cu binele...sincer nu pot sa imi imaginez cum as fi fost cu Patrick acasa toata ziua. Ma plangeam eu zilele trecute ca e scumpa gradinita...dar cred ca luni ma duc si le mai ofer 100$ in plus pentru efort...sau poate ca acolo e mai Sfant...
Astazi a avut ceva...nu stiu ce...dar am facut tzspe ture cu tricicleta pe strada...l-am dat cu trenuletul, masinuta in casa...s-a balanganit pana a ametit in balansoar...plus o mie unu urcari si coborari pe fotolii, canapea...urcat/coborat in continuu scaunelele de la masa lui...analizat/jucat fiecare jucarie/carte ce o are...plus 2 ceasuri la locul de joaca la Hungry Jack...plus asteptat autobuz, alergat dupa autobuz, alergat in autobuz, plans dupa autobuz...si toate astea in shoapta ca sa nu-l trezim pe taica'su.

Si daca tu esti in faza de a vrea la servici...eu sunt in faza de a ma gandi la reorientare profesionala...habar nu am cum am scoate-o la capat amandoi medici cu nopti, weekenduri lucrate. Ne facem prasie viata de familie si nu ma incanta deloc. In plus...am as o chestie...un sentiment de neapartinut locului...daca in Ro nu ma deranja sa tratez/sa lucrez cu oameni de tot felul...care mai nespalat/care mai nepoliticos/care sub influenta variilor substante etc...acum parca nu am nici un chef de toate astea...cumva sentimentul ca cei de aici nu ma merita...etc...
Ma duc sa imi trezesc barbatul

Mergi la inceput