FIV in Ungaria - 62

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petrutaf spune:

buna duia!
cat de mari sunt in momentul acesta chisturile si cate sunt de ti-a recomandat punctie!si eu am endometrioza , am un chist pe ovarul dr (sub 2 cm) si eu voi face FIV in budapesta in septembrie , mie nu
mi-a spus dr nimic de punctie si sunt curioasa si ma gandesc daca nu ar fii mai bine sa il intreb si eu daca nu e necesara si in cazul meu
mie doctorita mea din RO mi-a explicat ca in momentul in care se face punctia pentru recoltarea foliculilor se incearca si aspirarea chisturilor
as vrea sa-mi dai mai multe detalii despre ce ti-a spus dr din Ungaria
mersi mult !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KiraClara spune:

Avalon, te rog, daca poti sa ma ajuti cu traducerea cuvantului "sinechie" in limba engleza. te rog pe tine pt ca imi aduc aminte ca am citit un mesaj de-al tau in care spunei ca ai avut asa ceva si ma gandesc ca probabil a trebuit sa il traduci pt Kovacs. merci mult! .... sau, daca stie altcineva traducerea, mi-ar fi de mare ajutor!

Si va mai rog ceva: daca are cineva o traducere in engleza a unui test papanicolau m-ar fi de ajutor daca ati putea sa mi-l trimiteti si mie ca poate asa reusesc sa il traduc si eu pe al meu. recunosc ca mi-am cam prins urechile la traducerea cuvintelor gen "celule scuamoase, placarde, FSV EXOCOL, citoliza, karioliza, fond fibrino-mucoid, polimorfonucleare, modificari reactive non-neoplazice"

Multumesc mult!
Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

candy
spune-mi te rog frumos de care Lyndinette ai pt ca sunt de 2 tipuri ca si gramaj.
As vrea sa incep astazi !
Da-mi un nr de telefon pe PM daca vreai ca sa te pot suna !!
Multumesc !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Kira
sinechie uterina = "uterine synechiae" sau "intrauterine adhesions"

traducerea rezultatului la PAPANICOLAU se rezuma la a exprima daca a iesit normal sau anormal, adica ceea ce scrie in josul buletinului de analiza: "PAP smears normal" sau "abnormal"... iar daca ti-a iesit cumva anormal (stiu ca peste III este anormal), scrie aici ce anume a iesit modificat si incerc sa te ajut eu cu traducerea.

si daca te ajuta cu ceva, iti redau mai jos ce poate sa arate un rezultat anormal la PAP, desi eu sper ca ai avut un rezultat bun si ca nu te vei confrunta cu ceva grav:

"What do the results mean?
A normal Pap smear means that all the cells in your cervix are normal and healthy.

An abnormal Pap smear can be a sign of a number of changes in the cells on your cervix:
Inflammation (irritation). This can be caused by an infection of the cervix, including a yeast infection, infection with the human papillomavirus (HPV) the herpes virus or many other infections.
Abnormal cells. These changes are called cervical dysplasia. The cells are not cancer cells, but may be precancerous (which means they could eventually turn into cancer).
More serious signs of cancer. These changes affect the top layers of the cervix but don't go beyond the cervix.
More advanced cancer."

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Mult succes tututror celor care sunt in pregatiri
si sper ca am facut toate modificarile cerute de voi pe lista... daca nu, va rog sa ma trageti de maneca!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

Avalon
MULTUMESC FRUMOS !!!!!!!!!
Am un pic de emotii cu aspenterul sa nu-mi dau peste cap stomacul , desi scrie pe prospect ca sunt gastro - rezistente !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

wooooow ce s-a marit listuta cu aspirante de ungaria!!!! bun venit tuturor si multa bafta! sa trecem toate cat mai repede la odisee!!!

klu Nastere usoaraaaaaaaaa!!!!!!!!!! Iti tin pumnii!

Avalon te-ai intrecut pe tine cu prima pagina!!! felicitari si multumiri!!!

Fetelor eu am facut vineri histeroscopia la medlife si a fost ok, nu a fost polip ci doar o sinechie micutza care mi-a spus medicul ca oricum nu ar fi pus probleme... mi-a dat sa iau cycloproginova ca sa nu se refaca totusi sinechia pana la fiv... si mi-a mai spus ceva ce m-a bucurat... mi-a spus ca stau bine cu rezerva ovariana ca se vedeau 5 foliculi... el nu stia ca la primul fiv am obtinut doar un ovocit... asa ca sper din suflet ca la al doilea sa numar si eu mai multe ovocite... ca doar toamna se numara boboceii

kiraclara uite traducerea pe care am facut-o eu testului meu papanicolau:

• Pap smear
Bethesda System 2001
Satisfactory for examining 1, endocervical cells present 1; absent 0
Unsatisfactory for examining 0
I. Negative for intraepithelial lesion or malignancy 1
Organisms: Trichomonas vaginalis 0, Candida 0, Cocobacili 0, Gardnerella0,
Actinomicete 0, Herpes Simples Virus 0, Other
Other non-neoplastic findings: Benign Cellular Changes in asociation with: Inflamation 0,
DIU 0, Irradiation/Chemotherapy 0, Glandular cells post-hysterectomy 0, Atrophy 0
II. Other: Endometrial cells present in a woman age 40 or more 0
III. Epithelial Cell Abnormality 0
Squamous Cells:
- Atypical Squamous Cells of Undetermined Significance – ASC-US: 0
- Atypical Squamous Cells cannot exclude high-grade intraepithelial lesion – ASC-H: 0
- LSIL: (low-grade squamous intraepithelial lesion) 0 with HPV 0
- HSIL: (high-grade squamous intraepithelial lesion) 0 with suspicious of invasion 0
- Squamous cells carcinoma 0
Glandular Cells:
- Atypical Glandular Cells (AGC) endocervical 0, endometrial 0, not otherwise specified (AGC-NOS) 0
- Atypical Glandular Cells, favor neoplastic – endocervical 0 glandular 0
- Adenocarcinoma in situ (AIS) 0
- Adenocarcinoma endocervical 0, endometrial 0, extrauterine 0, not otherwise specified 0
IV. Other Neoplasms 0
V. Recommendation:
A new prelevation 0 To follow cytologic evolution 1, Colposcopy 0, Biopsy 0
Bacteriological examination 0
Cytologic description
Frequently cyanophilic superficial cells and rarely orangeophilic
Frequently endocervical cells
Rarely PMN

Nota: Unde apare 0 sunt casute fara bife iar la 1 casute cu bife... sper sa iti fie de folos...


Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KiraClara spune:

Avalon , Laura multumesc mult pentru raspunsuri!

M-ati cam pus pe ganduri. La PAP (facut in ian 2009) mi-a iesit asa: modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatie si rezultat final - TBS inflamator. Rezultatul asta a fost vazut si de Moisa si de Cocei si ambele au zis ca e ok. Cocei mi-a scris pe fisa PAPS - cls I. Pai adica e o infectie pe undeva sau nu ?? Si am mai gasit un PAP facut prin 2006 in care zice asa: Frotiu clasa II Pap (infectios - Bethesda system). Adica aveam infectia de pe atunci? Si ce infectie poate sa fie? Chlamydia, micoplasma, ureaplasma din secretii facute odata cu PAPul au iesit negative. Ar mai fi ceva ce trebuie verificat? Si daca da, de ce nu mi-au zis cele 2 doctore ?.... ba, mai mult, mi-au zis ca e ok... Poate ar trebui sa ii scriu lui Kovacs...

Fetelor, multumesc inca o data pentru raspunsuri!

Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:


yuhuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu.......sunt pe prima pagina.....ce ma bucur....asta e un pas inainte.....sper din tot sufletul sa urc si sa ajung in fruntea listei de gravidute cat mai repede

avalon,multumesc frumos

va sarut fetelor si va imbratisez cu drag
sa auzim numai de bine


fug la nani ca sunt franta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Buna - si eu am o dilema legata de testul PAP - la cel de anul trecut si de anul acesta mi-a iesit II, la cel de anul trecut scria ceva de infectios si la cel de anul acesta inflamator - nu am descifrat mai mult datorita scrisului - ambele sunt facute la Medsana - peste ele s-au uitat 3 medici diferiti si nici unul nu mi-a spus ca ar fi in neregula - am facut tratament 10 zile cu Flagyl si atat. Oare ar trebui sa il refac?
Multumesc,
L

Mergi la inceput