Burtici fericite de septembrie-octombrie (124)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

mariaanna, s asti ca si eu am incercat linkul si data trecuta si acum si nu merge pt ca cei de pe DC il considera reclama ilegala. Probabil este un site concurent si de aceea. Da linkul cu spatii intre litere

Nu mai stiu ce-am vrut sa spun. SUnt plina de nervi.



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 33+ cu
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

eu nu dorm, am luat la rand materialele de pe mailul comun sa le citesc...dar vai de capul meu, ca in paralel mai am si informatiile de la curs in cap, mai citesc si dr spock, si multe lucruri se contrazic o sa vad pe parcurs ce fac, ca oricum practica bate la fund teoria, asa ca....

fetelor care ati terminat cu cumparaturile....nu ne ziceti si noua cam ce ati cumparat, mai detaliat, asa ? adik: cam cate body-uri, cate cu maneca lunga, cate cu scurta, cate tip maieu, cate pijamalutze, pantalonasi, caciulite etc. plus paturici, saci de dormit lenjerie......eu sunt in ceatza rau...am cumparat fara nici o logica, bine ca n-am luat prea multe, dar macar sa completez cu ce e absolut necesar.....daca aveti mila de un creier dezorganizat

34+ cu Ebru PRIMA POZA!


nunta
9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

de ce ai nervi, Moni?

34+ cu Ebru PRIMA POZA!


nunta
9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

M-am intors si eu si am pus si doua pozici cu catelul, desi nu sta la pozat, e tare jucaus...Multumesc fetelor pentru raspunsuri: pipi face peste tot, kk dupa ce mananca, tot pe unde il taie; noroc ca noi nu ne-am facut balconul, a ramas asa cum am cumparat apartamentul, am luat covorasul de pe jos si l-am lasat pe cutu sa isi faca de cap. Eu inca merg la munca, asa ca e cam nasol, miroase cand vin de-ti muta nasul din loc...are doua luni si doar un vaccin facut, urmeaza luni sa il faca pe al doilea iar mancare mi-au adus ei Royal Canin sau ceva de genu'. E haios si foarte docil, se uita la tine cu niste ochi nevinovati, ca nu poti sa te superi pe el

Felicitari fetelor pentru ecografii, sa fie numai bebiti sanatosi!



29+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Urm#259;toarele defini#355;ii trebuie folosite de medic în abordare:
>Standard Preeclampsia:
- TAS #8805; 140 mm Hg sau TAD #8805; 90 mm Hg ap#259;rut#259; pentru prima dat#259; pe
parcursul sarcinii, dup#259; vârsta gesta#355;ional#259; de 20 de s#259;pt#259;mâni de
amenoree, la o pacient#259; anterior normotensiv#259;
#351;i
- proteinurie #8805; 0,3 g/24ore
Eclampsia:
- apari#355;ia convulsiilor tip „grand mal” la o pacient#259; cunoscut#259; cu preeclampsie
#351;i ale c#259;rei convulsii nu pot fi atribuite altor cauze
Preeclampsia suprapus#259; pe HTA cronic#259;:
- apari#355;ia pentru prima dat#259; pe parcursul sarcinii a unei proteinurii >
0,3g/24ore la o pacient#259; cunoscut#259; cu HTA cronic#259;, la vârsta gesta#355;ional#259; >
20 de s#259;pt#259;mâni de amenoree
sau
- cre#351;terea TA (TAS #8805; 160 mm Hg #351;i/sau TAD #8805; 110 mm Hg) sau a proteinuriei
(0,3g/24ore) la o pacient#259; cunoscut#259; cu HTA #351;i proteinurie dinainte de 20
de s#259;pt#259;mâni de amenoree
Sindromul HELLP:
- Bilirubina indirect#259; > 1,2 mg/dl
- LDH > 600 UI/l
- SGOT, SGPT crescute
- Trombocite < 100.000/mm3
Hipertensiunea cronic#259;:
TAS #8805; 140 mm Hg #351;i / sau TAD #8805; 90 mm Hg ce poate fi:
- preexistent#259; sarcinii
- diagnosticat#259; pe parcursul sarcinii, dar înainte de 20 de s#259;pt#259;mâni de
amenoree
- diagnosticat#259; la mai mult de 20 de s#259;pt#259;mâni de amenoree, dar care
persist#259; mai mult de 12 s#259;pt#259;mâni postpartum.
HTA gesta#355;ional#259;:
- TAS #8805; 140mm Hg #351;i / sau TAD #8805; 90 mm Hg ap#259;rut#259; pentru prima dat#259; pe
parcursul sarcinii la > 20 de s#259;pt#259;mâni de amenoree la o pacient#259;
cunoscut#259; anterior ca fiind normotensiv#259;
- nu este înso#355;it#259; de proteinurie sau alte semne de preeclampsie
- dispare în mai pu#355;in de 12 s#259;pt#259;mâni postpartum


Asta pentru cine e interesat, sper sa nu fie cazul la nimeni...

29+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Pentru stabilirea diagnosticului de preeclampsie medicul trebuie s#259; indice
urm#259;toarele teste de laborator:
- Hematocrit
- Num#259;r de trombocite
- Proteinurie
- Creatinin#259; seric#259;
- Acid uric seric
- ALT, AST
- LDH

Argumentare: Aceste teste de laborator pot reflecta impactul preeclampsiei asupra
organismului matern.
>Standard: Medicul trebuie s#259; indice ca m#259;surarea proteinuriei s#259; fie efectuat#259; prin dozarea
acesteia pe un interval de 24 ore.

>Argumentare: Nici o alt#259; m#259;surare a proteinuriei nu are aceea#351;i semnifica#355;ie diagnostic#259;.
Valoarea proteinuriei poate varia de la o or#259; la alta.
Recomandare: Pentru evaluarea fetal#259; se recomand#259; medicului s#259; indice examenul ecografic
obstetrical.
Argumentare: Examenul ecografic este util pentru:
- evaluarea cre#351;terii fetala
- ecografie Doppler pe artera ombilical#259;
- calcularea indicelui de lichid amniotic
- evaluarea aspectului ecografic al placentei
- evaluarea spectrului Doppler pe arterele uterine
Recomandare: Se recomand#259; medicului s#259; indice ecografia Doppler pe artera ombilical#259; ca
fiind cel mai bun test predictiv al suferin#355;ei fetale în preeclampsie, #351;i se
urm#259;resc:
- PI/RI
- fluxul pe artera ombilical#259; (absent sau inversat)
B
Argumentare Indicii Doppler (PI #351;i RI) reflect#259; indirect rezisten#355;a din circula#355;ia materno-fetal#259;,
corelându-se semnificativ cu hipoxia #351;i acidoza fetal#259;.
Absen#355;a fluxului telediastolic sau fluxul inversat telediastolic pe artera ombilical#259;
fetal#259; se coreleaz#259; cu gradul de suferin#355;#259; fetal#259;. (54-60)
IIa
Standard Odat#259; stabilit cu certitudine diagnosticul de preeclampsie, medicul trebuie s#259;
stabileasc#259; gravitatea afec#355;iunii (forma u#351;oar#259;/sever#259;).

29+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Vad ca mi-a copiat aiurea documentul, mai bine il pun pe mailul comun

29+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulibu spune:

buna fetele! am ajuns si eu pe acsa, ca ma bantuit juma de zi sau mai mult.
katteryna foarte frumoase pozele de la cununia civila, se vede ca va iubiti si ca sunteti fericiti. Casa de piatra! Felicitari!
danuta felicitari pentru eco si pt bebica.
marianna cred ca nu te lasa sa pui adresa o fi ceva de la concurenta. incerca sa oui cu pauze adresa ca ar fi interesant ce e pe acel site legat de calc de greutate
x_ggg, nu stiu ce sa iti zic, eu in ultimele luni am devenit atat de panicoasa ca nu ma mai inteleg nici eu, asa ca nu pot sa iti urez sanatate si tie si lui bebe, sunt convinsa ca totul va fi bine.
si in alta ordine de idei, unde ati disparut toate?????
Azi calr toata lumea doarme in post!

Ioana 27+
bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Exact Tulibu, cand stau si eu mai tarziu pe net, ca soatza are treaba, atunci tac si fetele astea...parca ne fac in ciuda
si sa vezi ce o sa inceapa palavrageala dupa ora 22, cand eu de obieci merg la nani...

34+ cu Ebru PRIMA POZA!


nunta
9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulibu spune:

mie imi spui, Selena? Soatza e la mare in delegatie, deci imi bag unghia in gat! si nici macar pe aici nu e activitate, cat timp pot tine eu ochii deschisi.

Ioana 27+
bebe

Mergi la inceput