Mamici de zmeurici de iulie-august 2009 (77)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaStroescu spune:

Blanca si Dienuta 79 nu ma mai satur sa ma uit la bebei, le tot pun iar si iar. Sunt asa frumosi!!! Sa va traiasca
Eu sunt destul de obiectiva cand vine vorba de copii dar cei din odiseea noastra sunt chiar foarte frumosi!!

Eu inca inca n-am amenajat patutul ca nici n-ar mai exsita in urmatoarele 10 min cu Eliana care vrea sa vada si sa stie totul in casa...O sa-l aranjez dupa ce vin de la maternitate (le am pe toate pregatite).

Mamica mandra de Eliana (25.10.2007) si 38s3z cu Eva Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaStroescu spune:

Ema buc mama mea trebuie sa vina de la Piatra Neamt asa ca nu am cum s-o astept...

Mamica mandra de Eliana (25.10.2007) si 38s3z cu Eva Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:



venim si noi la apel...am muncit astazi, ma apropii si eu de final cu proiectele mele Am fost si la ginecolog...o ultima vizita. Acum cand ma gandesc, mie nu mi s-a facut deloc tuseu vaginal in sarcina. Ma gandeam ca astazi, poate, poate..se uita si ea sa vada in ce stare e colul..insa nimic...nu ca mi-as fi dorit. Mi-a zis in schimb sa stau cumintica in weekend ptr ca ea trage o fuga pe litoral la bulgari......dar a zis sa stau linistita, mai ales ca nu am nici un semn de nastere. Bun...ca asta oricum nu e o garantie...dar sa speram ca strumful va sta cuminte pana pe 5 august.

Patricia mami al meu s-a setat pe mancaruri usoare...care sa tina doar o zi: supita de pui, salata de vinete, snitele de pui, ardei copti in otet...aaa, si aseara a facut si cartofi frantuzesti (cum era reteta Muffinutei) care a mers bestial cu ardei copti. Iar dulce: clatite cu branza si stafide la cuptor si cu smantana pe deasupra. Sau ma gratuleaza seara cu felii de pepene galben cu zahar si putin lichior. O minunatie... Aaa..si apropo de glicemie...la ultimele analize mi-a iesit glicemia sub limita inferioara (54 in conditiile in care limita este 60)...si chiar nu m-am abtinut in sarcina de la dulce.

Alina iti urez mult spor sa-ti termini lucrarea...si de-abia astept sa scot agitatele de duminica

Ema testul preanestezic consta de fapt in completarea unui chestionar (l-a completat dr Persida..am inteles ca e cunoscuta in Medlife): ce boli am avut in copilarie, daca am mai folosit anestezice...oricum eu am facut in prealabil niste analize de sange (hemograma, fibrinogen..sa) si ea a interpretat rezultatele la analize. Wow..mai ai putin..nastere usoara si bebe sanatos...si nu e exclus sa ne vedem prin Medlife.

Cricrim felicitari pentru bebelina Stefania Alexia!!!! Sa fie sanatoasa, fericita si iubita...si papacioasa. Recuperare rapida mamico!!

Criss felicitari pentru bebe Ioan!!! Sa fie sanatos, fericit, cuminte si sa lumineze vietile celor din jur. Mult laptic si recuperare usoara!!


Nastere usoara gravidutzelor care se pregatesc: Noce, Bibuga, Alex@Sara, Ema


mai revin...tipa lumea dupa mine sa ma duc la masa

Alinutza s39 viitoare mamica de strumf baietel Eric Alexandru

Data cezarienei 5 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Fetelor,pleaseeee heeeeeelp me,cele care aveti centura pt dupa nastere,ce marca/firma e si de unde ati luat-o?Ca eu am numai burtiere cu tot cu chiloti de la Argos,sunt binicele dar pe canicula asta o sa se incinga pasarica de o sa iasa fum

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria
30.05.2008

39sapt+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Dienutza si Blanca aveti niste bebelusi unul si unul...nu stiam la care sa ma uit prima data. Sa va traiasca sanatosi, voiosi si sa va bucure toata viata

Alinutza s39 viitoare mamica de strumf baietel Eric Alexandru

Data cezarienei 5 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Euphoria spune:

Alex@sara, incearca la sensiblu, sunt unele de la Sana, e vreo 40 ron una, cu arici, sau unele de la Verba, la vreo 80 de ron, tot cu arici. Te sfatuiesc sa-ti iei pe cele mai ieftine, ca se deterioreaza destul de repede, plus ca iti raman relativ repede mari, si trebuie schimbate. A, si astea nu se pot purta decat in casa, nu merg pe sub haine. Mai sunt unele de la lytess, la centrofarm, si ales se pot purta pe sub haine. Eu de la lytess mi-am luat burtiera cu pantaloni scurti, nu sunt extraordinari, dar imi tin macar suncile. Intreaba de centura postnatala la farmacie, stiu alea ce sa iti arate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

mersic Euphoriachiar acum astept berbatu sa mergem pana in carrefure si la Sensiblu sa luam si laptic pt teroristiimari,si am sa intreb si de centurile astea,mai ales ca avem card cu reducere de 20%

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria
30.05.2008

39sapt+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Seara buna si de la noi!

Vazut bebelusi frumosi foc de Dienuta si Blanca!ce scumpi sint!!

Nici nu imi vine sa cred ca in wk asta incepe luna august!

Alina si Alinuta, acum realizez ca saptamina viitoare e rindul vostru...

Alinuta, ce povestesti tu acolo e rasfat total
in seara asta am avut si noi cartofi cu ardei copti in otet, o bunatate. acum astept sa vina pepenele. ce a zis dr de glicemie? in conditii normale, si hipoglicemia stiu ca e semn de diabet, in sarcina am inteles ca doar hiperglicemia.

de ieri sintem singurei, asa ca profit de timp sa ma relaxez si sa imi fac de cap in acelsi timp.
Fata e dusa la matusa'sa, nici nu ii mai trebe sa vorbeasca cu noi la telefon. a venit si verisoara ei in vacanta si efectiv nu le mai pot dezlipi. verisoara ei are 19 ani si Rebecca e topita dupa ea,acum studiaza afara si m-a intrebat toata perioada asta cind vine ca ii e dor de ea. asa ca de ieri e acolo si in wk sau luni cel tirziu vor pleca la munte, asa ca pot sta linistita sa nu imi mai fac planuri cum fac daca ma apuca noaptea ceva. si stau cu inima impacata ca nu se simte data la o parte (din contra, eu ma simt asa) si nu o sa o afecteze ca nu e acasa cu noi cind vine bebelusul.

Bineinteles ca azi am avut o energie debordanta, fiind si singura mi-am cam facut de cap, cu toate ca am reusit nu stiu cum sa racesc, si as nopate am tusit pina la 4am de nu am putut sa inchid ochii, si ma ustura si gitul. am supt niste pastilute de git si am mincat miere cu lamaie, sper sa treaca. e tare dureros tusitul asta acum.

Mqqm, cam asa ma gindesc si eu, insa nu vreau sa se grabeasca lucrurile, insa daca vrea sa vina poate sa vina oricind de acum incolo.

Cornelia, felicitari pentru luatul in greutate si lungime!!

Patricia s38 si Rebecca 05.02.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Neli_ra spune:

Salutare dragelor,in sfarsit am reusit sa intru si eu pe aici si sa scriu, a fost o zi aglomerata si agitata ieri, am avut ceva dureri care m-au cam speriat si care au necesitat un no-spa injectabil(tabletele la mine sunt "apa de ploaie"),apoi o tableta de gynipral si 1/2 diazepam ,dupa care , m-am linistit si am dormit dusa pana pe tarziu dupa-amiaza, apoi am facut baie +epilat ,dupa care, ne-a vizitat nasa cu sora ei ,au adus pizza si suc, pt ca a fost ziua de nastere a verisoarei mele,sora nasei si uite-asa, s-a intarziat .Azi,in schimb,suntem cuminti, ne jucam si facem "ture de bazin" la mami in burtica,insa, suntem foarte obosite, am dormit si am mancat continuu,acum sunt putin mai "citova" si nu asa nauca, cum am fost azi.
Deci, felicitari si bun-venit noilor zmeurici, bb Alexia Stefania si bb Ioan,dar si pt mamicile lor fericite, refacere rapida si laptic mult.
Adelei ii tinem pumnii sa vina rpd acasa cu bb sanatos, refacut, un 10 cu felicitari beblusilor care s-au dovedit topmodele de elita, superbe pozele,tinem pumnii stransi pentru curajoasele care se pregatesc de nastere si le facem galerie, nastere usoara, refacere rapida, bbei sanatosi, mari si frumosi !
Am ramas perplexa de experienta traumatizanta a nasterii prin care a trecut Oana, ma gandeam ca intr-o tara civilizata barbaria nu mai e demult practicata,se pare ca poporul acela din anumite pct. de vedere inca traieste in paleolitic,soacra.....de cosmar, no comment, eu n-as fi rezistat sa o slugaresc atat de calma si cu un copil nou-nascut in brate, care necesita atentie permanenta,cat despre copil,cum adica nu se prescrie nimi pt coilci acolo la bbei?Da' Dumnezeule mare, ce sa faci, sa-i lasi sa se chinuie?Brrrrrrrrrr , in cazul asta, luandu-le pe toate in calcul , tot mai bine e acasa.
Cred ca ma apuc sa termin operatiunea"epilat" pe care am inceput-o aseara, dar n-am terminat-o, din motive de musafiri, macar daca ma apuca mai devreme , sa fiu pegatita,"tunsa,rasa si frezata".Am intrat si noi in saptamana 38, ieri am terminat saptamana 37,daca reusesc sa inchei macar saptamana 38, cred ca n-ar mai fi niciun pericol,stiu ca dupa sapt 38 se considera la termen,oricum , dupa calculele mele, cezariana e programata la 39s3z,in caz ca domnisoara mea binevoieste sa stea in burtica pana la data stabilita.
V-am pupat pe toate,sper ca am "trecut in revista" pe toata lumea, macar la modul general, iar daca am omis ,iertare,va rog si va multumesc de intelegere.
Neli Anastasia Marina 37s1z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blanca000

Fetele..am intrat un pic sa va arat pozici cu EVA ILINCA.


Si de la nastere am si eu "cadou" un hemoroid care se umfla de cate ori fortez acolo cu scaunul..ce creme ati folosit sa treaca? Pls.....

Mami de Eva Ilinca 25.07.09

Bubi mic poze...din burtica

Nunta noastra 2004



ce maricica e si ce par lung are,Doamne ce scumpa e.
sa va fie sanatoasa

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Daniela,mami de Ebonee (02.10.2007) si Melissa (23.07.2009)
pozici

Mergi la inceput