Mamici de zmeurici de iulie-august 2009 (77)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Amariam, relaxeaza-te si lasa fetita sa stea cat vrea! Stiu ca e greu acum, dar gandeste-te ca mai e putin, ca e ultimul vostru timp petrecut in doi, cu somn si tv la discretie. Tine picioarele sus, pune sotul la masaj (mie imi face bine masajul la picioare, se dezumfla imediat). Cu plimbarea nu stau nici eu stralucit, o tinem pe langa bloc si pe la 20 de min urcam la pipi. Din pacate, contractii n-am, nu stiu cum sunt, dar mi-as dori. Dopul l-am pierdut abia acum cateva zile, deci dupa termen, acum astept si declansarea nasterii, ar trebui sa fie aproape.


41 Filip
dpn 20/25 iulie
Minunea Sfantului Nectarie


http://bd.lilypie.com/Oy3Kp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Blanca, ce papusica ai tu acolo ! E o scumpete! Are o privire atat de expresiva si o gramada de perisor, e o dlaguta!

Ema, sa vina bb sanatos!
Sa ne mai incarcam reciproc cu rabdare, sa rezistam cat e nevoie.
Scrie peste tot ca un procent din bebei se nasc dupa termen, daca se intampla ca ai nostri sa intre in acel procent, asta e, ii asteptam, sanatosi sa fie!

41 Filip
dpn 20/25 iulie
Minunea Sfantului Nectarie


http://bd.lilypie.com/Oy3Kp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Euphoria spune:

b]Giova, asa am auzit, ca Infanrix nu se mai gaseste, ca ar fi fost retras de pe piata (sper sa fie doar un zvon, ca daca l-au retras de pe piata, au facut-o cu un scop). Pediatra mi-a recomandat si optionalele, dar nu stiu ce sa fac. Ma gandeam sa-i fac rotarix-ul, care se administreaza pe cale orala, si prevenar-ul sa-l mai aman.

Cornelia, parca tu intrebai de trusou. Din ce stiu trusoul reprezinta o suma (destul de modica) de bani. Undeva pe la 150-200 ron.

Giova si Cornelia, la voi se vede vreun semn pe bratele bebeilor, de la vaccinul din maternitate? Micuta mea are ca un chistulet pe brat, pe sub piele, dar nu se vede nimic. Ala o fi vaccinul sau e motiv de ingrijorare?

Flosideea[/b], vaccinurile ti le aduce pediatra? Ca nu vad altfel cum ar putea sa isi ia cota parte. Am mai auzit ca se practica asta, dar daca nu le aduce ea, cum stiu producatorii ca a recomandat. Stiu ca asta fac si ginecologii, iti recomanda anticonceptionale in functie de ce contracte au cu producatorii, in loc sa-ti prescrie ce ti se potriveste, in urma unor analize...Trist, si ne miram ca sunt atatea fete cu probleme..Eu n-am probleme cu pediatra din punctul asta de vedere, a mea mi-a explicat ce optiuni am, mi-a explicat care e diferenta intre cele de la stat si cele de cumparat, si in final a spus ca decizia imi apartine in totalitate. De apreciat ca nu mi-a impus nimic. Eu oricum sunt chitita sa le cumpar, mi-a confirmat si medicul de familie ca e o decizie inteleapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Cornelia felicitari pt. prima revizie. super s-a lungit Vladimir. si noi mergem sapt. viitoare, duminica facem si noi o lunitza.
Blanca e o dulcica Eva ta...si mama ce par mult si brunet are.
eu am folosit crema Fitoroid, super buna, pe baza de plante, de la helpnet.
Noce nici un semn? agitatele astea nu au efect asupra lui Filip. ai incercat?
Ema vad ca nici bebelinul tau nu da niciun semn...le place in burtica.
Miha si eu imi faceam tot fel de fel de planuri ce fac cu marco cand trebuie sa fugim la spital. dar asa de bine le-a randuit DD...ai incredere, ca se rezolva totul usor.
Dienutza super bebelinul tau, sa nu planga defel, asa bb mai rar. si al meu papa mult, cam peste 100 ml la o masa si tot la 3 ore.
Euphoria si eu m-am uitat, dar nu am vazut urma vaccinului. il studiez iar cand il schimb...acum doarme si nu l-as deranja.
eu cumpar vaccinurile din farmacie, daca nu sunt, se aduc pe comanda. Dr. mea nu se complica, cica are putini pacienti care le fac pe cele cumparate, si parca e mai bine asa...caci am auzit de niste sume enorme la vaccinurile de la cabinete.


_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emabucuresti spune:

noce multumesc! si din partea mea pentru tine, ca dealtfel si pentru celelalte viitoare mamici carora li se apropie termenul zilele acestea!

blanca am vazut o si eu pe dulcetica ta de fata!

mihastroescu sunt si eu in situatia ta cu inca un bb acasa si cu emotii- daca se rupe apa noaptea sau am contractii mari din prima si tb sa fugim spre maternitate,nu mai am timp sa astept sa vina mama din capatul celalalt al orasului, o sa il smulg din somnicul lui pe milan si o sa il luam cu noi,of. palpitant!

amariam bine ai venit in clubul celor care abia asteapta sa nasca si nimic

Ema cu bebe Milan (7.02.2008) si bebe mic (DPN 31.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emabucuresti spune:

giova da, se intrece cu gluma hihi, primul baiat s a nascut la 38 de sapt , de aceea mi se pare asa ciudat de data asta.
citesc cu placere despre activitatile si plimbarile voastre, sper sa ma descurc si eu asa bine cu doi baieti!

Ema cu bebe Milan (7.02.2008) si bebe mic (DPN 31.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienuta79 spune:

Am intrat iarasi sa va arat niste poze cu bebelusul meu grasun.


http://family.webshots.com/album/573812071JCtxyr?start=0

Dienuta mamica fericita de ALBERT ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

euphoria,da le are ea pe toate.mie mi`a placut de ea ca nu este ca alti medici sa insiste pe supliment,chiar daca`ti curg sanii de nebuni la cat lapte ai si multe alte lucruri.in schimb,faza asta cu intepatul....sunt sigura ca toate sunt bune in felul lor,dar chiar nu vreau sa`mi intep baiatul aiurea pt simplul fapt ca are ea ceva de castigat.am multe prietene si cunostinte care au bebei si nu au facut atatea vaccinuri si au copii sanatosi...cel mai bun exemplu e nepotica mea care le`a vazut pe cele de la sanepid si atat si e mare ,grasana si plina de energie.
mi s`a trezit piciul...revin

Andreea,mamica de Denis-Stefan(17.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

giova,pai ea mi`a subliniat clar ca nu face vaccinuri cumparate,ca ea le are pe toate,dar de exemplu la 3 luni mi`a zis sa facem prevener si inca 2-mi le`a notat ea si are un scris...care daca`mi aduc bine aminte costa 1000 ron.luna urmatoare alti 600 ron...si tot asa.dar le`as face ,sincer,dar nu le vad rostul.sunt prea multe...mult prea multe...

Andreea,mamica de Denis-Stefan(17.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Dienuta, ce barbatel serios ai tu acolo! Ii sta tare bine in prosopel.

Giova, cel putin deocamdata Filip nu pare impresionat de majoretele noastre. Am incercat cam tot ce stiam pentru declansarea nasterii: plimbari lungi si dese, urcat scari si deal in parc, mancarica picanta, bai lungi si calde, tzopaiala pe mingea de travaliu. Cu nu incercam din motive ortodoxe, desi la un moment dat ne-am gandit si la varianta asta.

41 Filip
dpn 20/25 iulie
Minunea Sfantului Nectarie


http://bd.lilypie.com/Oy3Kp2.png

Mergi la inceput