Sezatoarea canadiana (151)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Fetele,

Eu nu am reusit sa vad filmuletul din linkul pus de Nelia, insa am vazut ieri la Protv la stiri, eram cu un ochi la televizor, faceam ceva prin casa si mi-a atras atentia stirea, nu va spun ca am ramas socata pur si simplu cand am vazut femeia cum ii da palme peste fata fetitei de doi ani (nu stiu daca e vorba de aceeasi femeie si copil) insa ii dadea palme, tara pe jos copilul imbrancindu-l pt. ca nu voia sa stea cuminte, ba chiar i-a dat si cu piciorul dupa ce l-a trantit pe jos. M-a afectat ce am vazut, nu doresc la nimeni sa aiba parte de asa ceva.
Olga si Nelia, imi pare rau de soti ca au ramas pe tusa, insa o sa vedeti, tot raul spre bine, o sa gaseasca ei ceva mai bun si mai bine platit. Adevarul e ca atunci cand lucrezi nu mai ai timp sa cauti altceva si sunt ocazii care trec pe langa tine si nu le vezi. Multa bafta si capul sus.
Se pare ca a venit vara in sfarsit, voi pe unde mai iesiti?
Carmencita,

Alex 13 ani si Cristian, 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Am uitat sa va spun, pentru cine nu are carnet de conducere, Mikion, tu? (imi pare rau ca nu am reusit sa ne vedem)sau cine e interesat. In octombrie o sa intre in vigoare legea conform careia o sa fie obligatorie scoala de conducere, daca aveti deja apprenti, nu va afecteaza legea. Pt. cei care incep procesul, o sa fie obligatorie scoala, teoretic si practic, permisul de apprenti se obtine in urma modullului teoretic pe baza atestatului de la scoala de conducere si fara examen la SAAQ, dupa 10 luni de detinere apprenti se poate da examenul teoretic, dupa 12 luni de detinere apprenti se poate da ex. practic, in urma reusitei la ex. teoretic. Dupa reusita la ex. practic se obtine un permis probatoriu, care era pana acum obligatoriu numai pana la 25 ani sau pana se obtineau 24 luni de experienta. Acum o sa fie pt. toata lumea, permis apprenti, permis probatoriu, 24 de luni permis probatoriu, apoi fara examen, permisul probatoriu devine permis de conducere, plus ca in perioda de permis probatoriu detinatorul e sumis la regimul de 4 puncte de inaptitudine si 0% alcool.

Nu ma credeti? Sunt informatii din interior, sunteti printre primele care afla detalii, pana acum se stia ca o sa fie obligatorie scoala, dar nu se stia nici o informatie suplimentara. Deci daca vreti carnet, grabiti-va sa dati ex. teoretic, pana in octombrie, se mai poate obtine apprenti in urma reusitei la ex. teoretic, apoi daca aveti deja carnetul apprenti nu sunteti obligati sa faceti scoala, nu sunteti atinsi de noua lege. Nu mai pun la socoteala ca scoala o sa fie mult mai scumpa, mai multe ore obligatorii de condus, plus orele de teorie.

E vorba de obtinerea carnetului pt. clasa 5, auto de promenade.

Toate cele bune,
Carmencita,
Alex 13 ani si Cristian 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Carmencita, multumim! Deci daca iau examenul teoretic pina in octombrie, scoala la mine nu va fi obligatorie? Eu oricum trebuie sa iau ore de condus, dar daca tu imi spui ca nu e obligatorie scoala in conditiile lor, atunci ma inscriu pentru examen (uite cum apar motivatiile la mine si ma imping de la spate, ca altfel, eu fug de masina ca dracu de tamiie!), ca sa nu ma afecteze legea asta, ca mi se pare complicat ce ai scris tu acolo.

Ktrinelu, tu conduci deja?

Khristin, exact asa gindesc si eu. Nici eu nu am avut incredere sa las copiii mici, care nu stiu sa vorbeasca, cu persoane straine, i-am dat la gradinita dupa un an si ceva spre doi, acolo sint mai multe sanse sa nu li se intimple nimic de genul acesta. Si ii mai las cu vecina de sus, dar in ea am incredere ca intr-una din mamele noastre, si apoi acum fetele sint mari, vorbesc, inteleg, imi spun daca ceva nu e in regula, mai ales Agata.

Dar daca nu ai incotro si trebuie sa lasi copiii cu o bona, atunci trebuie facut tot ca sa afli daca femeia respectiva se poarta asa cum trebuie cu copilul sau copiii tai, ca pina nu verifici nu stii niciodata pe cine primesti in casa. Daca tot a avansat tehnica incit putem vedea ce face bona cu copiii cind nu sintem acasa, eu zic ca e datoria noastra fata de micuti sa-i supraveghem ca sa fim siguri ca nu li se intimpla nimic rau. Eu nu as pune-o pe ascuns, as anunta-o ca exista camera, ca vreau sa vad de la servici ce fac micutii (eventual, as pune doua, una fara sa stie ea unde), pentru ca altfel ar putea sa-mi spuna ca-i incalc drepturile libertatii ca individ (nu toate bonele sint asa, sint si femei de treaba, care ar putea fi jignite de aceasta supraveghere)...

Oricum, ideea mamicii este buna pentru ca acum stie toata lumea ce s-a intimplat sau ce se poate intimpla si orice bona din Romania se va gindi ca poate exista o camera ascunsa, chiar daca aceasta nu exista, si atunci comportamentul lor fata de micuti se va schimba.



CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Nelia, ai dreptate, nu trebuie sa faci obligatoriu scoala daca ai luat examenul teoretic la s a a q si daca ai carnetul de apprenti in mana (adica daca l-ai platit) Evorba de privilegiul de a conduce- pe care il platesti in fiecare an. Cei care au luat examenul teoretic si nu au platit pt. carnet- deci nu au apprenti o sa fie obligati sa faca scoala.

Tu dupa ce iei carnetul de incepator poti sa faci cateva ore de condus, nu e obligatoriu toate orele- teoretice si practice. Teorie poti sa inveti singura si iti spun ca asa economisesti o suma destul de mare.

Nu e nevoie sa multumesti, dau cu placere explicatii, doar ca intru destul de rar si s-ar putea sa nu vad daca cineva ma intreaba ceva iar paginile si capitolele se deruleaza.

Carmencita,
Alex 13 ani si Cristian 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

ma mai tineti minte?
nici nu stiu cu ce sa incep
bine ati venit pe lume oliver si mara!
la multi ani sarbatoritilor mici si mari
nelia am plans cand am citit ce ai patit cu Agata. mi-am adus aminte cum l-am pierdut noi pe tudor in gradina botanica din bucuret acum 10 ani si cum nu erau capace la canale acolo... am avut noroc ca l-au tinut niste fete care jucau volei langa ele sa nu mai fuga... stia sa zica doar cum il cheama...
concediul s-a terminat, sora mea a plecat acasa la ea - a fost foarte frumos dar parca au zburat cele 5 saptamani
e cineva care pleaca in romania curand? acum daca tot intreb, e cineva care pleaca in buzau sau constanta? nepotul meu si-a uitat mp4 aici, si doar i-am zis ce nu stiu cate ori sa-l scoata de la incarcat - exact acolo a ramas
lorelaim mi-a adus sora mea cercei pentru fetite - a cautat pana a gasit din cei cu incuietoare ca la ai tai, si la fel, dar diferiti la culoarea pietrelor - multumesc mult de poze
revin cand pot, de la munca nu mai pot intra, asa ca doar in weekenduri mai pot citi / scrie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:



back from Albena !

N-am nascut !!! bebe e la caldurica in continuare, ingrasat bine dupa cinci zile de all inclusive, Victor a fost in al noualea cer la mare ( pentru urarile de LMA) rasfatat in continuare de bunici si incantat de o groaza de lucruri noi pe care le-a experimentat.

Am reusit sa recuperez la citit, dar o sa raspund pe subiecte si nu pe id-uri ca nu mai tin minte, sorry.

Stirea cu bona ce batea copiii am vazut-o la TV direct, intr-adevar socant, dar din pacate parca mi-a confirmat niste scene pe care le-am vazut pe aici prin parc (cel mai tare m-a durut o faza in care un baietel de un an si ceva se distra aruncand din carut o jucarie pentru ca bona sa i-o tot dea inapoi, exasperata, la a treia repetare a fazei ii da peste maini si ii suiera printre dinti: secatura !). Si erau si mame si bunici in parc, tanti bona nu s-a sfiit de nimeni si la fel nu am vazut pe nimeni sa reactioneze in vreun fel, ceea ce pentru mine denota ca este vorba de mentalitate, de obiceiuri si credinte intiparite in mintile (bolnave) ale unora.

La capitolul Romania, si eu am observat ameliorari la diverse capitole cum ar fi cresterea productiei proprii de legume-fructe (anul trecut luam din supermarket ca la piata nu prea se gaseau), un pic mai multa ordine in trafic (chiar daca se circula groaznic pe unele trasee, vezi drumul spre mare, am mers 100 km bara la bara pentru ca Autostrada Soarelui se termina brusc si te lasa cu ochii in ... soare pe doua benzi amarate care trec prin zece sensuri giratorii, etc), personalul din administratie mai serviabil, dar din nou asa cum mai scriau si alte fete mai devreme, sunt chestii care tind spre normalitate si nu spre excelenta si la fel sunt chestii pe care noi le vedem cu ochiii celui care merge in vacanta, care nu e stresat ca trebuie sa ajunga la servici sau ca are nu stiu ce probleme.
Si inca un paradox, la televizor si peste tot, din trei cuvinte spuse unul e criza, in schimb, daca iesi ziua in amiaza mare pe strada (vorbesc de zile lucratoare) toata lumea e fie la plimbare, fie la cumparaturi, fie in vacanta. La mare si la munte e omor, eu nu mai inteleg cine munceste sau de unde vin banii ????

Am citit si de episodul de groaza al Neliei, si pot sa spun ca si eu am cateodata stresul asta, ce ma fac daca il pierd pe V ? Noroc ca acum la mare n-a prea vrut sa stea dezbracat si era usor de reperat pe plaja, dar stiu cum e "ceasul rau..."

Olga, ce sa-ti spun, una calda, una rece, curaj si retine ce e mai important, sanatosi sa fim ca restul le-om duce toate

Mikiion, m-am gandit la tine, sper sa fi ajuns bine la Quebec

Cred ca mai aveam chestii la care voiam sa raspund dar acum nu imi mai vin in minte, ma duc la . Drumul de intoarcere a fost mult mai bun si mai scurt, si asta pentru ca am schimbat ruta, am mers mai mult prin Bulgaria si am iesit direct la Calarasi de unde incepe faimoasa Autostrada a Soarelui (v-am spus ca au facut parcari pazite de jandarmi dar toaletele sunt toate blocate ? cand intrebi unde poti sa ... ti se indica tufisurile din spate )

Poate sa puna cineva un link pe prima pagina la tortul de clatite al Monei ? Ca pana ajung eu acasa sa-l salvez parca vad ca nu-l mai gasesc. Multumesc !


Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +32s cu

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Am uitat sa-i spun La Multi Ani lui Aylin ! Sper sa o cunoastem si noi pe "printesa" ca doar avem un flacau de-o seama.

Si nu v-am spus cat de bine a fost in Bulgaria, statiunea inchisa si pazita din exterior de politie, cazarea si mancarea buna iar raportul calitate pret mi s-a parut ok (ca info, 44EUR/zi de persoana, am rezervat doar cu o saptamana inainte dar am fi putut merge si acolo direct). Ne-au gasit si camera pentru trei adulti si un copil ceea ce ne-a scutit niste bani.
In statiune foarte misto organizat totul, destule distractii, dar muzica si galagia se opreau la 23.00, multe grupuri organizate de nemti, francezi, olandezi iar romanii destul de multi dar de genul celor linistiti, familisti in general.

Gata cu scrisul, ca maine ma ia V de noua !

Pe curand,


Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +33s cu

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Mamaana, cred ca a fost cumplit si la voi, dupa cit timp l-ati gasit? Bine ca nu s-a intimplat nimic. Eu am mai pierdut-o pe Agata cind avea vreo trei ani, dar numai citeva minute, suficiente sa intru intr-o panica nebuna. Eram in Zellers, era ascunsa dupa niste haine si se uita la mine cum ma frasuiam.

Diana, sa stii ca vineri seara m-am gindit la tine... daca ai nascut sau nu. Cit despre pierdut copiii, cred ca e cosmarul fiecarui parinte, dar e cumplit cind traiesti pe pielea ta.

Si legat de asta, eu inca nu mi-am revenit, imi transpira palmele instantaneu cind imi aduc aminte. Sper ca nu dezvolt vreun atac de panica pe aceasta tema, ma credeti sau nu, nu am iesit din casa de joi seara, pentru ca ar fi insemnat sa ies singura cu toti trei si nu am avut curaj! Acum iesim in parc toti, ca e si Octav acasa...

Mergem la teatru in aer liber, nu stiu daca stiti de proiectul asta - Theatre Shakespeare in the Park, noi am fost in fiecare an si e super! Uitati aici orarul si parcurile in care va fi:

http://montrealonthecheap.com/entertainment/repercussion-theatre-shakespeare-in-the-park-2009-season/



CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romanitza spune:

Fetelor, va multumesc din suflet pentru dedicatia capitolului anterior, din pacate nu am reusit sa mai intru deloc... Sunt moarta de somn, nu am dormit de 2 nopti, dar nu din cauza copilului, care e cumintica deocamdata, ci din cauza mea si a hormonilor, grijilor adunate.
Am avut parte de un travaliu lung, de aproape 2 zile, terminat prin scoaterea bbului cu forcepsul, ca era prea mare(doctorul nu apreciase bine greutatea micutei), dar bine ca totul s-a terminat cu bine si acum avem acasa o minune
Ma lupt cu a invata sa o alaptez, sa am grija ei, sa ma invat in noul rol, dar pe de alta parte nu ma simt prea bine fizic, am dureri f mari de la taietura de jos (si care vad ca se amplifica, in loc sa cedeze), dar sper sa imi treaca mai repede... Azi au inceput sa ii curga si ochisorii bblinei, asa ca alte griji de noi parinti

Nu am intrat decat sa va multumesc si sa va spun ca suntem bine Sunteti grozave!O sa pun cateva pozici cu ea pe contul comun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Romanita sa iti traiasca bebelina. Abia astept sa vad poze.

Nelia heeelp: am primit in final nota la amaratul ala de curs de engleza (B+, nu ma mira, ca am uitat ultimele 2 predari ), dar acum as vrea sa ma inscriu pt urmatoarele 2 si nu pot. Primesc eroarea "PREQ and TEST SCORE-ERROR". Am scris un mail la support, dar mi-e ca am trimis la IT suport, nu unde imi trebuia mie. Chestia ciudata este ca la unul din ele (CEEN412-751, curs #4127) am prerequisite cel pe care l-am terminat, deci nu ar trebui sa fie probleme. Celalalt este CEEN421 - 701, curs #4134, la care intradevar cer prerequisite cel deja facut si primul la care incerc sa ma inscriu acum. Inteleg ca la cel de Advanced 2 s-ar putea sa nu ma pot inscrie pana nu termin ambele cursuri din Advanced 1, dar totusi ar trebui sa ma pot inscrie macar la cel de la Advanced 1 fara probleme.
Of...


Mergi la inceput