Puterea gandurilor noastre

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
gabi, poate suna cinic, dar sunt disperari mai mari pe lume decat acela de a nu avea un copil.


E adevarat. Mi-am reamintit asta citind cele spuse de voi pe topic, aici. Si admit ca m-am comportat obsesiv in efortul sa fac un copil. Nici macar nu mi-am dat seama ca sunt obsesiva. E greu sa fii obiectiv cand e vorba de tine :)

Citat:

... nu vreau sa spun ca nu ar fi trebuit sa se nasca pentru ca acum creste cu parinti divortati. ci ca e o ratiune in toate.

Ei, ce bine ar fi sa (mai) cred ca exista o ratiune in toate... si ca aceasta are cumva in centru copilul, nu neaparat parintii... Dar atunci n-ai mai auzi poate de unii care au 8-9 copii acasa si se-apuca sa-i 'tranzactioneze' pe 2000 euro, nici de fete de 11 ani violate de tata/frate/unchi etc.etc.
Sau poate exista o ratiune, dar n-am eu mintea care s-o desluseasca, macar cat de cat.

Citat:

si nu, nu as compara o femeie care nu are copil cu o mama care si-a pierdut copilul.


Eu asa am simtit.

Si multumesc pentru sfaturi si incurajari .
Sper ca si cunsotinta mea sa aiba folos de sfaturile astea. De fapt, sigur o vor ajuta, cu timpul.


off-topic: daca avortul spontan era sub 12-14 sapt., cel mai probabil e sa fi fost o sarcina oprita in evolutie, cu 2, 3 chiar 4 saptamani inainte. Una din patru-cinci sarcini se incheie astfel, asta e mersul naturii. Se pare ca de cele mai multe ori e vorba de o divizare defectuoasa a gametilor la formarea embrionului, care ii confera acestuia deficiente cromozomiale ce-l fac incompatibil cu viata... Nu are nici o legatura cu ce ai facut sau n-ai facut, cu ce ai fumat sau inghitit, sau carat... Eu stiam ca se opreste in evolutie sarcina mea - cam 6.sapt, am vazut din valorile beta-HCG si ecografii, am prins si un firisor de batai de inima, foarte slabe ... (stiu si ce sex avea copilul ). Am asteptat avortul spontan (desi toti credeau ca-s nebuna, ca nu ma duc sa ma chiuretez, c-asa e regula "de aur" pe la noi), stiam ca va decurge normal, si asa a fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

trebuie sa gasesti resurse sa te linistesti interior, nu ai alta cale. trebuie, pur si simplu! :-) stii foarte bine ca stresul e factor important cand incerci sa ramai cu burtica, deci? o sa reusesti pana la urma!

cat despre copiii abuzati, nu am nici o explicatie si nu ma bag la speculatii. multi dintre ei nu au fost doriti. sau aterizeaza in familii care nu stiu de capul lor, daramite sa inteleaga ce presupune cresterea unui copil.

pe-aici e problema mare cu drogurile si alcoolul, multe drame in familii si tot pe copil cade povara cea mai mare.

nu stiu, gabi, nu stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Neatza, conchita, da' de ce nu dormi la ore de-astea :) ??

Raspunsul meu anterior nu vrea sa se afiseze pana la capat, ai vazut ca era o parte goala la sfarsit. poate reusesc mai tarziu...

Merci inca o data pt. toate cele scrise . Si imi pare rau ca mama ta a avut o astfel de suferinta grea de dus .
Intr-adevar sunt si lucruri mai rele pe lume decat ce am patit eu.

Fetelor, constat ca ceva din gandurile voastre pozitive a ajuns, usurel-usurel si la mine
Numai sa nu va fi dat "la schimb" din alea negative ale mele
Nu m-am gandit la asta cand am intervenit aici, dar eu am profitat cel mai mult, la modul practic, de topic. Si poate a fost chiar o experienta concreta on-line, despre cum functioneaza "gandul cel bun"!
Va multumesc mult.

EDIT: gata, s-a afisat si mesajul anterior in intregime, era un off-topic acolo pt. conchita. Ceva mai "tehnic", ca sa zic asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

nu, gabi, poate nu m-am exprimat io bine! nu te simti aiurea ca am pomenit cateva cazuri, era legat de ce ziceai tu ca te pasioneaza mai mult povestile celor in situatii triste, crezand ca acestia nu pot gandi pozitiv - ti-am dat doua exemple cunoscute. nicidecum nu ti-am povestit ca sa minimalizez suferinta ta si sa-ti arat ca uite, dom'le, altii au dureri mai "legitime", ca sa zic asa! durerea ta de a nu avea un copil nu e mai prejos decat durerile altora. eu comparam dorinte (ale noastre) cu intamplari (ale altora). multumesc pentru gandul bun, m-am rugat deja pentru linistea ta si pentru indeplinirea dorintei de a fi mama si o sa ma mai rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Neatza, conchita, da' de ce nu dormi la ore de-astea :) ??


ce ore, la mine e abia seara, nici 11 nu e. daca tot aici ma mai vezi peste o ora-doua, iti dau voie sa ma trimiti la culcare. maine imi vine puiu acasa din vacanta cu tati, gata cu destrabalarea pana tarziu pe net. :-)) :-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

nu, gabi, poate nu m-am exprimat io bine! nu te simti aiurea ca am pomenit cateva cazuri, era legat de ce ziceai tu ca te pasioneaza mai mult povestile celor in situatii triste, crezand ca acestia nu pot gandi pozitiv - ti-am dat doua exemple cunoscute. nicidecum nu ti-am povestit ca sa minimalizez suferinta ta si sa-ti arat ca uite, dom'le, altii au dureri mai "legitime", ca sa zic asa! durerea ta de a nu avea un copil nu e mai prejos decat durerile altora. eu comparam dorinte (ale noastre) cu intamplari (ale altora). multumesc pentru gandul bun, m-am rugat deja pentru linistea ta si pentru indeplinirea dorintei de a fi mama si o sa ma mai rog.

nimic


Pai nu, io nu zic acum nimic ironic, asta ar mai lipsi ! Eu chiar am ajuns ieri sa ma dezmeicesc un pic din toate (fiind sapt.asta in concediu, am avut probabil timp sa mai si gandesc )... si am "luat distanta", cum spui tu... m-am mai uitat si in jur (ceea ce nu mi s-a mai intamplat de niste luni de zile!!) si mi-am zis pe bune, "mey, da' stai asa ca nu s-a sfarsit lumea, sunt intreaga, sanatoasa, ai mei la fel...Hoo!"

Si m-am trezit la usa si cu o tipa care voia bani pt. protezele unui copil fara ambele picioare... iti dai seama ca asta a pus capac... si-am zis din nou ca sunt pe lume si necazuri mai mari ca al meu...

PS: iar un off-topic "tehnic": stresul poate impiedica () conceptia numai daca reuseste sa impiedice ovulatia printr- "zapacire" masiva a hormonilor, iar asta nu se intampla chiar asa de frecvent :)... altminteri in vreme de crize si razboaie s-ar constata o 'infertilizare' pronuntata... ori statisticile arata exact contrariul, se pare .
In cazul meu, luna cand a fost conceptia... dupa 6 ani de "nimic-nimic", a fost poate una dintre cele mai stresante. Si nici n-am incercat macar sa raman gravida, ca dupa atatia ani obosisem si noi... si iaca, tot s-a intamplat :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Gabi

Citat:
Fetelor, constat ca ceva din gandurile voastre pozitive a ajuns, usurel-usurel si la mine




Nici nu stii cat ma bucur!!!!!!!!
Ma rog pentru tine sa reusesti sa ai bebele mult-dorit si totodata sa reusesti sa pastrezi aceste ganduri pozitive! pentru ca din pacate, pe cat de greu vin la noi, tot atit de usor si pleaca, daca ne lasam dusi de val....
Chiar te rog/te indemn ca atunci cand te mai viziteaza gandurile negre, sa recitesti ce simti ca te-a ajutat pe tine in topicul asta sau chiar sa scrii ce simti, sunt sigura ca vei primi tot suportul!

Nu stiam prin ce chin treci ,desi cumva banuiam, din tot ce ai scris aici si la topicul celalalt .....nu pot decat sa te indemn, ca si Conchita, sa iti duci suferinta pana la capat si apoi sa-ti stergi lacrimile si sa privesti cu incredere spre viitor. Gandeste-te ca ai un sot care te iubeste, ca va aveti unul pe altul, ceea ce e mare lucru, crede-ma!!
Citat:
ia distanta. sufera pana la epuizarea suferintei si dupa aceea respira adanc si ia distanta. trebuie sa inchei capitolul asta prima oara, sa te reinnoiesti, sa te echilibrezi, ca sa fii pregatita. stiu sigur ca vrei sa fii pregatita, stiu sigur ca nu vrei sa te surprinda minunea cand tu zambesti absent si nu te-ai reumplut cu bucurie. ban la ban trage, bucurie la bucurie asisderea. :-))


Citat:
ideea e ca venirea unui copil nu TE rezolva pe tine ca om. de-aia exista negativ in dorinta asta, daca nu intelegi ca un copil nu vine pentru tine si ca nu iti va fixa automat toate problemele si nici nu-ti va aduce fericirea pe tava. intamplarea intamplata ramane intamplata (goliciunea din suflet), nu se schimba odata ce devii mama, asa automat.

Conchita

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
Pai nu, io nu zic acum nimic ironic, asta ar mai lipsi ! Eu chiar am ajuns ieri sa ma dezmeicesc un pic din toate (fiind sapt.asta in concediu, am avut probabil timp sa mai si gandesc )... si am "luat distanta", cum spui tu... m-am mai uitat si in jur (ceea ce nu mi s-a mai intamplat de niste luni de zile!!) si mi-am zis pe bune, "mey, da' stai asa ca nu s-a sfarsit lumea, sunt intreaga, sanatoasa, ai mei la fel...Hoo!"

Si m-am trezit la usa si cu o tipa care voia bani pt. protezele unui copil fara ambele picioare... iti dai seama ca asta a pus capac... si-am zis din nou ca sunt pe lume si necazuri mai mari ca al meu...
.............




Gabi NIMIC nu e intamplator!

Doamne Ajuta!






Dana mama lu' Radu Stefan




Hobby

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
www.youtube.com/watch?v=l9lq8oaK5Mw" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place,
Take a look at yourself and then make a Change"

"Man in the Mirror" - Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Conchita te imbratisez cu mare drag si te admir

(na, declaratie publica in piata mare )




Dana mama lu' Radu Stefan




Hobby

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
www.youtube.com/watch?v=l9lq8oaK5Mw" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place,
Take a look at yourself and then make a Change"

"Man in the Mirror" - Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

fetelor! nu lasati subiectu' asta de paragina.
io mi l-am printat si il mai si traduc pentru o colega care ii pastoritza :) la Martorii lui Jehova. ei, ce ziceti? ca i-am povestit intr-o pauza de masa de uimirea si fascinatia mea ca cineva poate sa aplice in viatza de zi cu zi intr-un mod positiv, Ecleziastul.
conchita nu deschizi tu un subiect separat cu Ecleziastul? ca io ma tot pregatesc de ceva vreme, da' nu reusesc :(
din ce ai scris aici, multe is de pus in rama!

Mergi la inceput