Tigabita, invitata la Realitatea TV

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kay spune:

MUFFIN, hai sa nu judecam oamenii dupa aspect, da? uite si eu am un tatuaj. nu ti-ai lasa copiii cu mine din cauza asta? mdea...

si da, gaitza e chiar vinovata ca nu a facut un contract cu acea femeie. nu e normal sa bagi pe cineva necunoscut in casa sa-ti presteze un serviciu , mai ales in care sunt implicati copiii tai si integritatea lor, fara un contract, fara o baza in urma careia sa poti trage la raspundere in fata legii. asta e un mare minus in fata legii, dar asta e. cu sau fara contract femeia aia nu avea dreptul sa ii trateze copiii asa.

************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

Citat:
citat din mesajul lui kay

MUFFIN, hai sa nu judecam oamenii dupa aspect, da? uite si eu am un tatuaj. nu ti-ai lasa copiii cu mine din cauza asta? mdea...

si da, gaitza e chiar vinovata ca nu a facut un contract cu acea femeie. nu e normal sa bagi pe cineva necunoscut in casa sa-ti presteze un serviciu , mai ales in care sunt implicati copiii tai si integritatea lor, fara un contract, fara o baza in urma careia sa poti trage la raspundere in fata legii. asta e un mare minus in fata legii, dar asta e. cu sau fara contract femeia aia nu avea dreptul sa ii trateze copiii asa.

************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."


nu putem eticheta persoanele dupa nr de tatuaje, coafura, piercing sau alte cele. si pe mine ma bate gandu sa-mi fac un tatuaj, dar asta nu inseamna ca nu o sa ii mai pot indruma pe directori in activitatea lor sau nu o sa mai pot organiza diverse actiuni. daca imi fac treaba cum trebuie, cu responsabilitate, iar lumea la final este multumita de prestatia mea...tatuajul cu ce ma incurca?
"vinovata" o gasesc pe gabita ca nu a facut un contract cu ea. acum stau si ma gandesc ca nici proprietara ap unde stau nu a facut un contract legalizat cu noi, ci doar unul cu semnaturile noastre. dar dupa 1 an si ceva de cand stam aici, are incredere in noi si este mai mult decat multumita.


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea unui Licurici

Bazar pt Mihaita

ambitioasa
Infertilitatea este o boala


Sa fii domn e o-ntamplare, sa fii OM e lucru mare


Ce-ai sa faci cu atata ura daca viata isi inchide maine portile??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maminuta spune:

Tigabita...Daca asa ar reactiona toti parintii abuzati de bone..cred ca s-ar schimba multe in tagma asta.Din pacate,cunosc o multime de parinti care au dat flit bonei dupa gravitati ...nu asa..si au lasat-o bine mersi.
Numai mergind in parc cu fiicamea poti sesiza comportamente de bone agresive la greu.Din pacate eu am primit odata o lectie incredibila din partea unei mamici careia am incercat sa ii atrag atentia( nu doar eu,culmea,ci si alte mamici care vazusera copilul cu bona ).In loc sa ne multumeasca,ne-a adresat injurii,aaparindu-si bona.So...
Tigabita,.Felicitari pentru modul de gestionare al situatiei.
Si pentru copilasi .

Maminuta,mami de Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Citez din realitatea:"Bona care i-a agresat pe cei doi copii risc#259; o amend#259; #351;i cel mult cāteva luni de īnchisoare pentru c#259; nu era angajat#259; cu contract. Dezv#259;luirea a fost f#259;cut#259; la Realitatea TV de c#259;tre purt#259;torul de cuvānt al Capitalei. Dac#259; bona ar fi lucrat cu contract, fapta ei ar fi putut fi īncadrat#259; īn alt#259; categorie #351;i pedepsit#259; mult mai dur de lege. "

Doamne Sfinteee astia sunt rau de tot. Trebuie lucrat din greu la legi in Romania. Ce are de a face contractul cu abuzul si bataile ce le-a dat ea copilasilor?. Dupa mine bona era propriul angajator(prestator de servicii) si presta servicii mamicii. Este perfect legal. Contractul scris(care e de preferinta sa il ai) nu ar trebui sa afecteze in nici un fel situatia de fata. Eu aici daca imi angajez bona pot sa nu semnez nici un contract cu ea si la sfarsitul anului cand imi fac taxele declar ca i-am dat ei banii ...cati or fi, si ea trebuie sa se descurce si sa ii declare la venituri. Dar cum noi suntem mai catolici decat papa , orice e posibil.
Pe mine ma enerveaza atitudinea oamenilor si a autoritatilor. Nu e vorba aici de o palmuta la popou, de un ton mai ridicat....femeia aia are probleme psihice serioase. La cei 2 puiuti se tipa zilnic, se urla, erau pocniti peste fata de zeci de ori pe zi, smuciti, aruncati pe jos, tipat la ei, facuti prosti, tampiti....Si asta pe 1500RONI, cand sunt familii care muncesc din greu sa aduca banii acestia in casa amandoi sotii...da da da in provincie 1500 sunt bani nene.
Si asta pe munca si efortul Gabitei care (si aici NU E TREABA NOASTRA ce si cum , de ce...etcsa ne dam cu parerea) a decis ca e mai bine pentru ea si pentru copilasi si familie sa se intoarca la servici si in fiecare dimineata se trezea se ducea, muncea, venea acasa...crezand ca puii sunt bine papaica, odihna, jocuri, deci lumina ochilor ei era in maini bune ca deh...de aia mucesti ca sa aibe ei ce e mai bun.
Toate astea ca o tanti cu educatie ....(ma abtin) sa creada ca vai saraca ce mare serviciu le face ea si mai avea si vacante, sucuri...etc. Pai din respect pentru mama si daca ai bun simt ar trebui sa deschizi ochii si sa vezi situatia, sa-ti lasi frustrarile la usa si sa te poti cat de cat decent. dar nu-i...si de unde nu-i nici D-zeu nu cere. E in schimb orgoliul cat casa poporului, superioritate si lipsa de bun simt.
Eu pe cei care ii luati apararea zau ca nu va inteleg.
A...si daca o sa iasa tanti cu cazier, asta inseamna ca de acum in colo o sa aibe "floare" frumoasa dupa nume mereu. Cazierul ar fi ceva vital cand e vorba de angajarea unei persoane prestatoare de servicii.
Atata timp cat legea statului Roman nu interzice unei persoane sa lucreze ca si bona particulara fara LICENTA DE BONA , Gabi e ok. Faza ca tanti avea si pensie...bla bla... e treaba ei, ea o sa se descurce de acum in colo.
Oricum eu "prevad" o amenda si vre-o 2-3 luni cu suspendare.
Vatamare corporala nu e ca certificat medico-legal nu e...Poate insa sa obtina de la un psiholog daune psiho si terapie pt copii si poate se considera vatamare psiho...nu stiu legea.

Oricum succesmamic-o. Iti doresc din suflet.


Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

adriuta, dpdv legal, in momentul in care nu ai un contract de prestare servicii cu o persoana, nici nu o poti trage la raspundere ca o persoana care iti presta servicii. bona va fi pedepsita ca un om de pe strada care a lovit un copil. din cate am inteles de la stiri astazi fapta ei va fi incardrata la rele tratamente aplicate minorului, ea riscand 15 ani de inchisoare. doar sa ii faca, nu sa ia cu suspendare. ceea ce ar putea sa faca judecatorul (daca e om destupat la minte) este sa creeze un precedent. din faptul ca este primul caz de acest gen si cu aceasta amploare, ei pot da o lectie printr-o pedeapsa dura. maximul. si atunci sa vezi ce se potolesc bonele. daca in instanta i se dau 3 ani cu suspendare si 5000 ron amenda, apoi toate bonele violente or sa stea relax si nici ca le mai pasa. eu zic ca presiunea mediatica e destul de mare, iar judecatorul trebuie sa aiba capul pe umeri si sa priveasca in ansamblu ceea ce va reprezenta decizia lui. multe se pot schimba daca aceasta femeie va primi pedeapsa cu inchisoarea, fara suspendare. sper doar sa ia decizia cat mai... "profitabila" pentru toti copiii care au bone.

************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Intrebarea mea este : exista la noi cu adevarat o lege impotriva educatiei prin violenta (desi bona nici macar la asta nu s-a incadrat ci la abuz pur) ? Stiu ca exista niste paragrafe privind drepturile copiilor, dar eu ma refer la o lege clara, nu impotriva parintilor ci in favoarea copiilor, o lege care sa oblige parintii sau adultii in cauza sa ia parte la cursuri organizate de ex de Protectia copilului si la care sa aiba acces la alternative de educatie. Ceva masuri concrete ca sa se face sa zicem o departajare intre cei care lovesc din ignoranta si cei care ar trebui pur si simplu decazuti din drepturile de parintin ? O lege care sa ii faca pe adulti sa se gandeasca de zece ori inainte de a ridica mana asupra unui copil.

Ce avem noi acum e egal cu zero, zilnic vad copii smuciti, bruftuluiti uneori si pocniti. Pe strada, in parc, in masini, in curti. De violenta verbala nici nu mai vorbesc.

Eu sper ca astfel de cazuri triste sa nu se sfarseasca intr-o pedeapsa (oricat de bine meritata ar fi ) si atat, raul e mult mai mare, mai adanc, mai inradacinat si trebuie intr-un fel dau altul extirpat.

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

deci jumatate daca nu mai bine din oamenii cu care intru in contact zilnic (care au copii) isi bruscheaza copiii intr-un fel sau altul. azi la carrefour era o mamica. avea o fetita de vreo 4-5 ani si un baietel bebelus in brate. fetita a zis ceva de genul, mami, sa luam lapte si a incercat sa mearga in directia laptelui de pe raft. mama a smucit-o si i-a adresat cateva cuvinte sictirite si evident, urate... mie-mi vine sa ii denunt pe toti la protetia copilului...

************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

VAI Gabita.....vai.Cum te-ai putut abtine sa nu le bati???Oahh,...nu am putut privi tot filmuletulNENOROCITELE DRACULUI,....sa dea domnul sa infunde puscaria cat mai mult timp montrii aia cu chip de femeie!Ma bucur ca nu mi se intampla mie asa ceva,...caci eu nu mai apuc sa sun la politie,...mor cu ele de de gat,imi pierd si ontrolul...si bunul simt....si capul cand vad dintr-astea.sa nu spun ca tipam ca din gura de sarpe cand si-a batut una in aeroport copilasul de 3-4 ani,...pe motiv ca de ce plange aiurea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_io spune:

Judecatorul in conferinta de presa: "Am avut astazi un caz de trafic de minore duse cu forta la prostitutie in Italia, un caz cu un copil tinut de parinti in lanturi in cotetul porcului, un caz cu o copila de 4 ani violata de unchiul ei ramas singur cu ea la rugamintea parintilor pentru doua ore si o bona care a urecheat si a tipat la doi copii. Le-am dat tuturor inculpatilor cate 15 ani de puscarie, ca n-am mai avut chef sa analizez gravitate si circumstante. Oricum iau acelasi salariu si am imunitate. La revedere."

Asa ati vrea sa fie, nu? Alba sau neagra. Legea Talionului. Eu zic sa aveti grija ce va doriti, ca s-ar putea sa vi se intample.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Hei, bebe, lasa-ne, ai aparut si aici? Nu cred ca trebuie minimalizat cazul si nici comparat cu altele. Noi vorbim aici de copiii Gabitei, nu de altcineva.
Imi pare bine ca au aparut si alte inregistrari cu alte bone, inseamna ca parintii au prins curaj. Clar trebuie facut ceva in domeniul asta.
parerea mea e ca de vina sunt luipsa de ducatie (a bonelor), prostia si invidia. Si nu in ultimul rand, rautatea.

Mergi la inceput