Burtici fericite de septembrie-octombrie (120)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Mada am citit dar cuvinte nu am potrivite si nici suficiente doar ca nu stiu celelalte fete dar din propria experienta iti spun ca femeile sunt extrem de prostanace cand iubesc si fac greseli pe care atunci nu le constientizeaza ci mult mai tarziu.
Sper doar sa nu mai ai tendinta de a-l suna, de a te gandi la el, de a-l readuce in ganduri...
Sper sa ai parte de un barbat langa tine care sa iti umple viata pentru ca meriti asta si nu cred ca tatal tau va fi mereu langa tine si nici macar nu-ti poate oferi acel gen de dragoste de care o femeie are nevoie.
Oricum eu acum astept si continuarea ...ca inteleg ca el e tatal copilului nu ?
felicitari pt curajul de a asterne povestea ta si sa stii ca pe noi ne ai aproape

Cea mai fericita 33 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

LUTO acum iti pot spune ca nu o sa-l mai primesc in viata mea niciodata si cand o sa scriu si continuarea ai sa intelegi de ce.Stiu ca tatal meu nu va fi alaturi de mine toata viata si ca nu-mi poate oferi dragostea unui barbat,dar pt un timp,sper destul de mult,va putea sa fie si tata,bunic,indrumator si exemplu pentru copilul meu.
Cine a zis ca "DRAGOSTEA E OARBA" a avut dreptate,e dragostea,naivitatea si prostia dar intelegi asta numai dupa ce treci prin mii de chinuri,jigniri si umilinte.Acum pot sa spun ca am invatat din greselile mele si nu o sa mai las pe nimeni sa ma desconsidere si sa ma umileasca.te pupic mersi de gandurile bune

30+ IRINEL ANDREI



BEBELICA MADALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulibu spune:

dupa ce ieri am alergat toata ziua, am adormit pe la 7 seara, asa ca m-am trezit la 3. Tot e bine ca voi putrea sa va prind din urma
6 capitole in 4 zile????? acu macar nu mai scrie nimeni asa ca o sa pot citi linistita.

Ioana 26+
bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Hai Tulibu nu tedescuraja, ne-am propus sa batem mia
Si nu mai scrie cu litere asa de mari ca am crezut ca iar a nascut cineva (glumesc si eu)
Spor la recuperat si te asteptam cu mare drag

Cea mai fericita 33 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulibu spune:

luto era sa mor eu de inima, cand am vazut cat am de recuperat, cu greu am ajuns la cap 116.
Tu ce faci de esti treaza, la ora asta? Nu esti cuminte?

Ioana 26+
bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetelor, scriu rapid ca sa nu sariti iar cu 2-3 capitole mai incolo si sa nu va mai gasesc.

Claucia, multa sanatate micutei printese. Sper ca v-au lasat simptomele de raceala. Lisa inca tuseste, dar tot ne-am incumetat ieri dimi la soare in parc si azi la biblioteca sa luam niste carti si la macelari pt niste carne.



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Postez aici ceea ce o colega de la scutece ii spunea Devyllei despre bebelusii prematuri in Ro, respectiv Bucuresti!!!. Sper sa va fie de folos daca va fi cazul, dar eu sper sa nu se mai grabeasca piticii nostri sa scoata nasul in lume inainte de termen!

"Din experienta mea si din povestirirl unor amice am inteles ca modul de ingrijire a prematurilor e f diferit in Romania, in functie e fiecare maternitate in parte. La Municipal, unde s-a nascut A, se merge f mult pe natural, se lasa copilul sa se lupte, sa agate sanul, sa suga oricat de putin si-ti dau copilil la san imediat de e stabil. A a fost "pe picioarele ei", scoasa de la incubator si pusa la san din a patra zi de viata, cam de la 84 de ore de la nastere, desi avea 1700g. Nu a fost hranita prin gavaj deloc, mi s-a spus ca s-a incercat, insa "nu a a primit". Atunci m-am multumit cu explicatia asta, am fost nerabdatoare s-o hranesc singura cu seringa si lingurita, iar de la o sapt de viata a inceput sa suga. La 10 zile de la nastere am plecat amandoua acasa, desi ea avea 1740g, insa sugea si eu am declarat ca ma descurc.

La Cantacuzino insa i s-a spus amicei mele mama de gemeni prematuri ca nu pot fi hraniti la inceput nici macar cu bibern, de pus la san nu poate fi vorba, pt ca sunt prea mici si tragand din biberon depun efort si pierd in greutate mai mult decat cantitatea de lapte pe care o mananca. Copiii au fost hraniti cu gavaj, o vreme, apoi a inceput inlocuirea cate u nei mese cu biberon, treptat, pana cand, dupa 8 sapt de stat in spital, copiii mancau numai bibern si ajunsesera aproape de greutatea la care puteau fi externati.
Din auzite, am inteles ca si la Giulesti se practica aceeasi metoda, nu prea sta nimeni sa se chinuie cu seringa sau lingurita, prematurii sunt hraniti prin gavaj sau primesc bibern. Probabil de-asta se spune ca prematurii nu sug de la mamele lor, insa concluzia mea e ca nu sunt lasati.

Cu siguranta si varsta de gestatie (mie mi s-a spus ca reflexul suptului se formeaza la 34 sapt de gestatie) e importanta in luarea acestei decizii, dar si experienta medicului si protocoalele spitalelor.

Concluzia mea e ca eu si A am fost norocoase cu politica aplicata la Municipal. Nu mi-as fi iertat niciodata daca n-as fi putut alapta si-as fi stiut ca lucrurile ar fi putut fi altfel. De asemenea, am citit pe net ca laptele unei mame care a nascut prematur e incomparabil mai bogat in nutrienti decat laptele unei mame care a nascut la termen fiindca organismul de adapteaza si produce ceea ce are nevoie copilul. De asemenea, mai stiu din maternitate ca laptele matern muls si dat cu biberonul pierde mult din calitati, chiar daca este oferit imediat copilului, in special din substantele care confera imunitate."


Va pup si va mai "controlez"

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulibu spune:

am obosit!! sunt la cap 17, panaa acum am ras ca nebuna singura in fata calculatorului. DAr tb sa iau o pauza ca mor de sete, maducsa fac cafeaua poate va treziti.

deci.... poftiti la o cafea buna....

Ioana 27+ [comora]
bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

Mada, m-a impresionat povestea dar si taria ta. Esti mult prea buna pentru el.

33+ Matei Aram si Luca Ezram
Grasii mei iubiti
hi5
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

tulibu, da' tu ce faci, mama, toata noaptea? De la ora 3 ne tot citesti? Pe mine m-au trezit miscotacii. Dar mai bag eu o repriza de somn.

33+ Matei Aram si Luca Ezram
Grasii mei iubiti
hi5
poze

Mergi la inceput