Nasterea la Medlife (14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_ana

Buna fetelor!
SI eu o sa nasc la Medlife la inceputul lunii septembrie. Dar de cateva zile ma macina tare o intrebare: daca ma apuca nasterea mai devreme, inainte de sapt 37, ce fac? Ma duc la ei sau la un spital de stat? Eu sunt la dr. Mirela Popa. Stiti cumva daca ea mai lucreaza si la un alt spital? Uite ca am uitat sa o intreb ce fac in caz de nastere prematura!!!! Poate ma puteti ajuta voi cu un raspuns!
Alinutza, nastere usoara, si te asteptam cu vesti!!!!

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 33+ cu ( Emma Ioana )
POZE


Cristina multumesc pentru urari...si incerc sa-ti raspund eu. Am o prietena care este la dr Mirela Popa si ea stie ca dr activeaza doar la Medlife. Mie mi s-a spus ca la medlife primesc de la 36 s, nu de la 37 s. Si am discutat si cu o dr. neonatolog de acolo care mi-a explicat urmatoarele: si Medlife are sectie de prematuri si aparatura necesara..altfel nu ar fi primit autorizatiile necesare...insa costurile zilnice pentru ingrijirea unui prematur sunt exorbitante pentru ca nu sunt acoperite de sistemul de stat (cum s-ar intampla de exemplu la o maternitate de stat). Ea imi relata ca tocmai facuse o nota de plata pentru 2 zile de ingrijire prematuri si ca cica ii tremurase pixul cand a facut adunarea.

cam asta e ce stiu eu...poate te ajuta

nastere usoara..si gandeste pozitiv..vei ajunge la termen

Alinutza s39 viitoare mamica de strumf baietel Eric Alexandru

Data cezarienei 5 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Merci mult, Alinutza, pentru raspuns!
Deci e clar, daca ma apuca nasterea prea devreme, o sa ma duc la un spital de stat, la doctorul de garda, ce sa fac! Ca nu as avea de unde sa dau mii de EUR, din pacate! Dar sa speram ca nu o sa fie cazul!

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 33+ cu ( Emma Ioana )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geanina_80 spune:

buna seara!
iar s-a rasucit buburuza mea. o simt ca inainte, cand stiam ca e cu capul in jos. ar fi bine sa stea acolo asa, pana la data stabilita.
ma impunge asa de tare cu un piciorus, ca mai are un pic si face o gaura in burta... :)
nu credeam ca pot comunica cu ea in vreun fel, insa daca o inghesui putin, o imping, impinge si ea inapoi :)
uf... mai e asa putin pana pe 25 august... ma incearca tot felul de sentimente, insa stiu sigur ca pe langa ingrijorare si temeri, bucuria de a fi mama e cea mai mare.

sanatate tuturor si sarcina usoara in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noyo5879 spune:

Buna Alinutza,
Ma intereseaza foarte tare costurile de prematuri. Spuneai ca ai o prietena care pt 2 zile a platit foarte mult. Crezi ca poti afla costurile? As vrea sa stiu si eu un minim si un maxim sau ceva in genul pt o zi la prematuri, in cazul in care Doamne Fereste se intampla sa ne grabim....sa stiu unde nasc pana la urma....Multumesc mult de tot!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noyo5879 spune:

Bravo Geanina,
Ma bucur pt tine. Poate te-ai mai linistit acum putin :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui noyo5879

Buna Alinutza,
Ma intereseaza foarte tare costurile de prematuri. Spuneai ca ai o prietena care pt 2 zile a platit foarte mult. Crezi ca poti afla costurile? As vrea sa stiu si eu un minim si un maxim sau ceva in genul pt o zi la prematuri, in cazul in care Doamne Fereste se intampla sa ne grabim....sa stiu unde nasc pana la urma....Multumesc mult de tot!!


Noyo prietena mea nu a nascut inca...insa am discutat cu un medic neonatolog de acolo, care e si ea insarcinata si merge la active center (unde mergeam si eu ptr cursuri si sport ptr gravidutze). Din pacate nu ma mai duc..ptr ca sunt aproape de termen. Ce-ti pot spune este ca ea a aproximat cam intre 20-30 milioane/zi de ingrijire pentru un prematur. Numai ca valorile difera de foarte multe variabile...Cred ca cel mai bine este sa intrebi direct la maternitate..te poti duce acolo sa le faci o vizita si sa-ti dea si informatii legate de costurile ptr prematuri.



Alinutza s39 viitoare mamica de strumf baietel Eric Alexandru

Data cezarienei 5 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noyo5879 spune:

Multumesc mult pt raspuns Alinutza.
In urma informatiilor postate de tine am sunat la maternitate, dar dna care mi-a raspuns nu mi-a putut oferi nici o informatie. Mi-a spus ca ingrijirea bebeului la prematuri e inclusa in pretul nasterii, dar ca ceea ce se plateste sunt substantele care i se administreaza lui bebe. Daca e vorba de 20-30 mil pe zi...wow....cred ca trebuie sa ma razgandesc in cazul in care nu apuc 38 de saptamani. Oare e posibil daca apuci 38 de saptamani sa ai surpiza ca bebe sa stea la incubator?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Auzisem si eu ca la Medlife nu te primesc ionainte de 36 saptamani..sau 37..Ideea este ca nu stiucam care sunt costurile prematurilor dar cred ca indiferent de acest lucru nu te primesc oricum inainte de 36 sapt..
Ei poate iti pot spune o suma dar nu se stie niciodata ce complicatii pot interveni la bebe asa ca isi iau toate masurile astfel incat sa nu aibe surprize..
Nastere usoara la toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noyo5879 spune:

Asa este, nu te primesc inainte de 36 de saptamani. Dar chiar si asa, daca prinzi cateva zile la incubator cu bebe la pretul de 30 mil pe zi....Nu stiu, mie una mi se pare foarte scump. Cu siguranta voi opta pt spital de stat daca nasc mai devreme de 38 de saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesia18 spune:

Noyo, la 37 de saptamani bebe nu mai e prematur si poti sa nasti la ei. In plus la varsta asa nu ar avea de ce sa-l mai tina in incubator pentru ca e deja maricel. Eu am nascut la termen dar bebe a fost micut, dar tot nu l-au tinut la incubator...asa ca eu zic sa nu-ti faci griji ci sa te bucuri de ultimele zile de "burtica"
Nastere usoara :)

Mergi la inceput