Albinutze de Mai-Iunie 2009(7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamariacs spune:

dragelor, va pupam si noi!
in primul rind, am adaugat si eu poza cu Matei in contul comun de poze, sper sa fie adaugata in filmulet cit mai curind, multumim anticipat
vad ca vb despre somnul bebeilor..trebuie sa va spun ca am gasit solutia salvatoare pentru somnicul lui Matei ;))..fara sa vreau..l-am pus pe burta nici nu va puteti imagina cum adoarme in 5 minute si cum doarme asa ore bune..seara adoarme la 11 jumate si se trezeste de fomica la 6 dimineata, si papa dormind..si mai doarme asa pina la 8 dimineata. abia dupa se trezeste si incepem sa na jucam . doarme ca o "broscuta" cu piciorusele facute ghem sub fundulet si cu minutele deasupra capului..e asa dulce...incercati si voi! noi "aplicam tratamentul" asta de vreo 5 zile !!
va pupam, revenim!
p.s. multumim ca ne-ati vizionat pozicile si ne apreciati!


ana-maria, mamica fericita de Matei-Darian *06 mai 2009*

http://picasaweb.google.com/anamaria.coroni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

eu am mai calcat stramb pe timpul sarcinii(inaiante fumam mult)
ultima tigare am papato inainte sa plec la maternitate,apoi nu am mai pus tigare in gura.nu pot sa zic ca nu as mai fuma,dar daca tot am rezistat pana aici,ce rost mai are.
hai ca nu e greu

mamica fericita de robert andrei(18.05.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

mara diaia mi ciuda si mie ca inca imi mai este pofta de tigara..m-am abtinut toata sarcina, si acuma nu vreau sa ma apuc din nou..dar pofta asta

Mami de Sebastian Gabriel 30.Mai.2009 http://b1.lilypie.com/1dPfp2.png
www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=3271029365&ownerId=174883471&albumId=275705303" target="_blank">Burtica si Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Anamariacs se zice ca nu e recomandat sa lasi copilul asa micut sa doarma singur pe burtica daca nu e supravegheat...e una din cauzele mortii subite la bebei..
Eu ma bucur ca sunt bebei care accepta sa stea sau sa doamra pe burtica...pe a mea daca o pun incepe sa se agite si intr-un final termina cu plans si tipete(posibil ca din cauza colicilor nu suporta sa stea pe burtica) si rar accepta sa o pun pe o parte...at cand ii mai dau sa pape...mi-a placea si mie sa o vad pe a mea cum se intoare pe o parte sau pe burtica, dar pana acum nici o sansa, noaptea doarme tot pe spate...daca o pun in patut pe o parte se enerveaza si se agita pana cand sfarseste tot pe spate...Asa ca mai astept

Coraly eu mi-a dori ceva frumos si special ptr printesa mea..si cred ca orice mama isi doreste la fel...intreb de magazine in tara ptr eu habar nu am cam pe unde se gasesc astfel de costumase/rochite si aici am cautat si nu am gasit...cand vom face noi botezul la sf luni august nu cred ca o sa mai fie asa cald ca in perioada asta ...

Legat de somn ziua...de ex sunt zile in care a mea nu imi doarme decat cate 10 min(adunate ar fi 30 min ziua) iar apoi sta treaza, si sunt zile cand doarme toata ziua de se trezeste doar sa pape si adoarme la loc...iar crizele de colici sunt mai puternice in zielele in care doarme mai toata ziua...deci nu cred ca la mine ar fi oboseala...

Ganesha cand a mea se trezeste pe la 4-5 sa pape s-a obisnuit sa o iau in pat langa mine sa pape...iar eu adorm cand ea papa (sau doarme) si ma trezesc peste o ora, o ora jumate si o iau si o pun in patut la ea...de ex azi am luat-o langa mine in pat..a papat, am dormit, m-am trezit...am pus-o in patut ca am plecat cu al meu la bucatarie sa ii prepar pachetul, apoi am revenit am luat-o langa mine in pat si am adormit amandoua pana la 9 (sau numai eu, ca ea era treaza de vreo juma de ora si ma tot lovea in burta cu piciorusele si vb cu lampa de pe tavan )...dar daca stie ca o are pe mami langa ea sta linistita...si cand o vede pe mami ca face ochii ..zambeste cu gurita pana la urechii...de iti vine sa o mananci...ea asa frumos sa te trezesti si primul lucru care il vezi e zambetul copilului tau ...

Acum dupa ce a papat, sta in patut, sughite, vb cu ursuletii si isi ridica piciorusele in sus in incercarea de a face ceva....si sper sa faca......



Picky, mamica fericita de printesa mica!!!!!
Alessia Stefania 05/05/2009

http://b1.lilypie.com/4v3op2.png

Printesa noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

robert are de 2 zile o iritatie la gatut si pe spate.i-am dat cu bepanten si mai rau s-a facut. am sunat-o acum pe doctora lui si mi-a zis sa-l sterg cu rivanol si sa-i dau cu un strat subtire de nidoflor.pe prospectul nidoflorului scrie ca poate da reactii tocsice la sugari si le afecteaza ritmul de crestere.
parca nici nu i-as da...
l-am sters cu rivanol si acum l-am lasat un pic la putulica goala poate se simte si el mai bine pe caldura asta

Si robert are zile cand doarme mai toata ziua,aproape mananca dormind.au si ei zile si zile...ca si noi

mamica fericita de robert andrei(18.05.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Mara cum arata iritatia ? Nu cumva e de la caldura? Oare e bine sa stergi copilul cu rivanol?! Eu mai de graba l-as sterge cu comprese cu apa calduta si l-as lasa asa...atata timp cat nu e o alergie provocata de detergetul din hainute...eu nu as aplica rivanol pe pielea bebelului....Uite de ex a mea s-a iritat la fundulet (era rosie) si o spalam si o dadeam cu crema ptr fundulet, la incepeut a ajutat-o dar de la un timp mai rau ii face, asa ca de cate ori o schimb, o spal apoi o dau cu ulei ptr bebe ...si ii trece roseata...dar as putea sa o spal numai si sa o las asa fara sa o mai dau cu ceva...


Apropo fetele nu v-am zis ca sambata am surprins-o pe bebelina mea ca tine in manuta ursuletul din patut ...deci a inceput sa descopere ca manutele o ajuta sa prinda lucruri

Picky, mamica fericita de printesa mica!!!!!
Alessia Stefania 05/05/2009

http://b1.lilypie.com/4v3op2.png

Printesa noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicuratze spune:

Buna fetelor,

ALYNTA,e clar ca daca mergi la unchiul,ramaneti cu bani in buzunar,si esti mai sigura de mancare cand gatesti tu...dar o sa fie mai obositor.Noi am luat la plaja doi rucsacei pe care i-am pus in spate cu bagaje,asa mainile raman libere pentru copii si carucioare.

GANESHA,si a mea la fel face seara,sigur face asa de la oboseala sau de la burtica.Eu incerc sa dorm cand doarme ea si ma lasa si cel mare.

PICKY,eu te citesc,dar nu stiu ce sa-ti zic...sigur vei gasi ceva frumos la magazinele specializate din mall-uri,Vitan sau Plaza

NEMORA,,citisem candva ca un copil fericit este un copil cu parinti multumiti.

Elena,mama Andrei (11.06.2009 ) si a lui Radu (21.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Strunfita merci de sfat!
Picky de ce ai zis ca pe 17 ajungeti la mare?! Nu esti din Ct?! Haine pentru botez gasesti la toate magazinele cu hainute pentru copilasi! In calitate de parinte imbraci copilul cu un costumas care iti place, nasa i-a de imbracat "mai pompos" sa zic asa!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si MATEI (15.05.2009)

Matei

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Ceva poze noi,daca vreti sa vedeti bolfute si zambete:

http://community.webshots.com/album/573346566TbWbke?start=108

Nicuratze multumesc pentru parere!
Am sa va comunic hotararea luata!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si MATEI (15.05.2009)

Matei

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Mara felicitari ca te-ai lasat de fumat- boala grea! Am avut exemple fumatoare!!! Sa nu faci prostia sa te reapuci- gandestete la banii tai si in primuil rand la sanatatea ta si a celor dragi tie!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si MATEI (15.05.2009)

Matei

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput