Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*(37)*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

tufete am si eu o intrebare pt cele care ii alimentati mixt dar nu ati inceput sucuri fructe/legume sau alte alea. le dati ceai?trebuie? cat si de cate ori pe zi? luni ma lamuresc cu pediatra dar pana atunci am zis mai bine sa va intreb pe voi.
mercic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada
Si noi combatem tare greu... eu tot cred ca e din cauza caniculei, poate nu doar temperatura (la noi este cald, foarte cald), si umiditate, presiune atmosferica... Adela nu a mancat aproape deloc la san zilele astea (cate putin, mai mult noaptea), in rest a trebuit sa scot eu cu pompa si sa ii dau cu biberonul... facem baite des, iesim la plimbare dimineata si seara foarte tarziu.... mananca putin si des, dupa baite...


A! Si o tin doar in scutecel, uneori pe o aleza, complet dezbracata. Doar noaptea ii pun body (si cand mergem la plimbare, bineinteles ). Intreba cineva de invelit... nici vorba la noi de asa ceva...

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

gata!saru-mana pt info a prins bine, ca te pomenesti ca dadeam 250lei pe el l-am luat. dar m-am umplut de spume cu farmacistele si cu tetinele de la avent. am rugat-o pe fata asta sa imi cumpere si doua biberoane cu tetine de 3+ si inca 2 tetine tot de 3+ pt lichide normale. ce credeti a aparut cu doua biberoane de 1+ si doua tetine de 0+ du-te inapoi si schimba-le. se duce saraca si vine cu 2 tetine de 3+lichide groase si far biberoane ca nu aveaumi-a crapat capul si le-am lasat asa. sa fie in casa cand o sa trecem la cereale in lapte.oooff si ii dadusem scris calr pe o hartie cu lietere de tipar exact cum v-am zis. ce o fi in capul farmacistelor. doar sa iti dea ceva ...indiferent, doar sa nu cumva sa pleci cu mana goala, ce daca nu e ce trebuie omului

Citat:
citat din mesajul lui novus

ARIS, eu ziceam de helpnet unde e doar 160 ron Pentaxim-ul si il au in stoc

Mami lui Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Se vorbea despre Infarix.. eu inca sper sa apara... daca nu, noi o sa facem hexa si la 4 luni.

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

ce invelit...eu il tin doar in pampersi zi/noapte i se mai spune si micul buda. aer conditionat merge constant zi/noapte, dushuri in chiuveta de 5 ori pe zi si tot e rau de caldura. de aia intreb de ceai

Citat:
citat din mesajul lui denisamada

Citat:
citat din mesajul lui denisamada
Si noi combatem tare greu... eu tot cred ca e din cauza caniculei, poate nu doar temperatura (la noi este cald, foarte cald), si umiditate, presiune atmosferica... Adela nu a mancat aproape deloc la san zilele astea (cate putin, mai mult noaptea), in rest a trebuit sa scot eu cu pompa si sa ii dau cu biberonul... facem baite des, iesim la plimbare dimineata si seara foarte tarziu.... mananca putin si des, dupa baite...


A! Si o tin doar in scutecel, uneori pe o aleza, complet dezbracata. Doar noaptea ii pun body (si cand mergem la plimbare, bineinteles ). Intreba cineva de invelit... nici vorba la noi de asa ceva...

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

uite asa si al meu. mai grav e, in ce ii mai tinem. in scoica se ridica, in landou nu mai zic iar in ala sport vine in fata si mi-e frica sa nu loveasca. eu azi am zis ca ii iau tarc dar nu cred ca sta prea mult acolo jos singur. el vrea sa vada, sa umble. oare in premergator cand ii punem daca sunt asa precoci? ca nu cred ca li se poate aplica statistica

Citat:
citat din mesajul lui lysbeth

Eh, Dyana faza cu plecat la mama pare o idee proasta rauDaca va impacati o sa-l critice oricum tot timpul pt ca te-a facut sa plecid e acasa. Mai bine astepti un pic, gandesti la rece problema (ca doar nu suntem animale) si vezi mai incolo ce se intampla.
Oricum lipsa de sex duce la faze de genul asta in 99,99% din cazuri iar dak pui la socoteala si oboseala si stres de la bb facem un 100% minunat
Noi tocmai ne-am intors dintr-o calatorie prin transilvania de vreo 2500 de km sau ceva de genul. Am mers cu masina de mi s-a facut me rau darminte la copchii. Numai serpentine, gropi, serpentine, gropi....Singurul lucru bun: am invatat bb sa inoate la Baile felix. E super fericit in bazin zici ca-i peste nu berbec.

Anca, tu ziceai ca bb se intoarce deja. Si al nostru a inceput sa se intoarca de la 2 luni fix...Copii din ziua de azi se dezvolta mult mairepede. Uite de exemplu zapacitul meu la 3 luni jumatate cat are acuma vrea numai in fund sau in picioare. Si nu oricum: se prinde cu mainile de mainile tale, apoi face abdomene si se ridica singurel in fund, propteste bine picioarele si se ridica singurelCand e sus rade de mama focului. Asta la 5 luni cred ca o ia la goana:|


Mami de Damian Codrut Andrei (08 apr 09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

tufete am si eu o intrebare pt cele care ii alimentati mixt dar nu ati inceput sucuri fructe/legume sau alte alea. le dati ceai?trebuie? cat si de cate ori pe zi? luni ma lamuresc cu pediatra dar pana atunci am zis mai bine sa va intreb pe voi.
mercic


I-am dat ceai intr-o vreme, dupa esecul cu Baby Drink i-am dat Milutee (ar trebui sa ajute si la constipatie, by the way). Nu e o regula - i-am dat cand imi aduceam aminte (de 1-2 ori/zi). Pediatra mi-a zis sa ii dau numai in zilele calduroase, mai ales cand iesim in parc. Mai mult de 50 ml/zi nu vroia el sa bea.
Acum ii dau apa. La inceput se stramba de parca i-as fi dat pelin... deh, ceaiul era dulcic si apa nu-i. Ieri a fost prima zi cand a baut cateva gurite fara sa se strambe
Fetelor, ce se intampla azi, ca fiu-meu a dormit aproape toata ziua! Nici n-am apucat sa ne pupam si noi ca mama&fiul

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

CAND 1+1=3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Io intrebam de invelit. Nici io nu-l invelesc, am incercat sa pun un scutec de finet si il da jos cu picioarele imediat. Faza e ca io inca ma invelesc noaptea cu un cearsaf si ma gandeam ca-s o mama rea, io ma invelesc si pe copil il trage curentul (dormim cu geamul deschis).

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

CAND 1+1=3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyana27

fetele multumesc din tot sufletul; nici nu aveti idee cat de mult au contat vorbele voastre; m-am mai linistit, faza cu ramas la mama a picat pentru ca mi-au gresit adeverinta la servici si trebuie sa o refac ca sa-mi depun dosarul de concediu saptamana viitoare (cred ca cineva acolo sus nu prea vrea sa plec); trebuie intr-adevar sa gandesc mai la rece, nu m-am gandit chiar pana la divort, ma gandeam la o perioada de "relaxare" pentru amandoi; azi plecam la campina la ai mei si maine la brasov la botezul nasilor.
va iubesc pe toate, ma bucur ca am gasit la voi sfaturile sincere pe care le asteptam; nu vreau chestii pe ocolite, mi-ati spus exact ceea ce trebuia sa aud; chiar va rog sa ma mai zguduiti din cand in cand; oricum situatia nu este roz, dar trebuie sa vedem ce se intampla cu noi, pentru ca ne iubim enorm de mult, cred ca sunt putine cupluri care sa se iubeasca atat de intens ca noi, si totusi nu reusim sa mai fim pe aceeasi lungime de unde absolut deloc; nici psihic, nici fizic ((eu bat detasat recordul- cu 1 (adica unu, intre zero si doi) in 4 luni de cand am nascut)); nu ma mai simt femeie,nu-l mai atrag, si asta ma omoara cu zile;
inca o data va pup pe toate, si probabil vorbim duminica seara

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=ratusca%20din%20viata%20mea&page=6" target="_blank">Votati mutzunelul ratuscut -poze Dy1 si Dy2

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
minunea noastra David


asa e mult mai bine, diana! si ai misiune sa repari chestia aia 1 untre 0 si 2 si sa vii aci cu raport de cel putin un patrat de doi, preferabil de trei
petrecere placuta!

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_nicolae

Fetele suparate pe "jumatati"

Desi eu cresc singura 3 copii si as putea sa nu fiu cea mai indicata persoana pt opinii in acest domeniu, totusi va scriu si eu parerea mea. O parere ce contine o suma/intersectie de pareri ale voastre... Si anume: a te desparti de partener inseamna o decizie fff imensa, de aceea trebuie investita multa analiza a situatiei. Exista o mare diferenta intre:

a) a fi dezamagita de partener, in anumite momente mai grele, la "nervi" sau la prea multa munca pe "intervalul de timp", dar sa fi fericita totusi, cu el, in momente "normale"
si
b) a fi dezamagite de partener chiar si in momente normale, cand nimeni nu este nervos si nici alte stresuri nu ar fi.

Eu cred ca fiecare om care "s-a luat din dragoste" cu partenerul, ar trebui sa faca aceasta analiza si a vedea in ce caz se afla. De cele mai multe ori se dovedeste a fi cazul a), un caz mai usor, si care, prin dialog, explicatii si comunicare calda, poate fi diminuat. Din pacate sunt si situatii cand te regasesti in cazul b)... si asta se intampla mai ales cand cei 2 nu au avut timpul/environmentul de a se cunoaste/adapta unul cu altul inainte de aparitia unui bebelus.

E o vorba, "cunosti un om doar dupa ce mananci cu el un sac de sare...", adica dupa multi, multi ani...

In plus, cum a spus Chatonel, sunt momente cand taticul trebuie pus cumva in fata faptului hotarat, dar pe un ton cald si mai ales FIRESC, adica sotul sa nu vada diferenta in TONUL tau intre cazul cand ii dai bebelusul in brate pt a putea face tu alta treaba si cazul cand ii spui sa parcheze el masina intr-un loc mai stramt, ca na, e mai bun la sofat... Ideea este ca multe mame simt, APRIORI, ca ceea ce va urma sa ii roage pe soti, ceva legat de bbei, este putin "peste" normalul activitatii alocate unui barbat, si atunci tonul requestului va fi din start gresit, fara siguranta si firesc in glas, si deci, LASA LOC refuzului sau exprimarii insatisfactiei. Ideea este sa faci un request astfel incat sa nu existe varianta refuzului. Pentru asta, requestul NU trebuie sa semene cu o intrebare de genul: "cumva, ti-ar place sa tii copilul urlator in brate decat sa joci la comp, ca acum as avea treaba in bucatarie?...".. ci ar trebui sa fie o SIMPLA comunicare: "tine putin pe bb in brate, pana ma intorc de la bucatarie" si plecat INSTANT la bucatarie, pentru a nu vedea insatisfactia taticului... De fapt, aici voiam sa ajung, unele femei ajung la gandul despartirii nu din cauza unor fapte concrete naspa, ci din cauza INSATISFACTIEI zidite pe chipul taticului cand vine vorba de munca pt bb... si sigur, aceasta insatisfactie e o mare dezamagire, pt ca noi ne asteptam ca tatal va iubi la fel de mult si i mod identic pe bb, ca si noi... Tatii insa isi exprima dragostea altfel, nu prin giugiuleli, ci prin "activitati/jocuri inteligente" cu copilul, dar cum asta merge de la niste luni mai incolo, inseamna ca mai e de asteptat... Si aceasta perioada de asteptare e f grea pt unele mame, care isi exprima non-stop dragostea, de cand se naste bb, de aceea trebuie facuta analiza de care scriam mai sus. Sa evitam sa luam o decizie atat de grea in aceatsa perioada de asteptare...

Adica, puteam sa scriu totul de deasupra, mult mai scurt si mai melodios, mai ales pt Dyana: "stay and wait!"


Veronica-Elena 11 ani, Tudor-Iulian 8 ani, Robert-Adrian 2 luni


mi-a placut tare mult cum ai rezumat situatia

Famille Dragoon cu Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput