Clubul cititorilor (11)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

conchita, 'How to cure a fanatic' e o culegere de conferinte, eseuri si inteviuri. Mai spune Oz acolo cate ceva despre personajele din romanele lui cele mai cunoscute, dar vorbeste mai ales despre conflictul israeliano-palestinian si despre two-state solution. Borcanele cu castraveti sunt in 'Poveste despre dragoste si intuneric':)

Edit; mai sunt niste borcanele in 'Sotul meu, Michael' si niste borcanase in 'Pantera din subterane'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna,
Inspirata de conversatia despre scriitori evrei, m-am apucat de citit Amos Oz -Cum sa cunosti o femeie.Foarte placuta !
Interesul pentru cultura lor a fost putin stimulat, cind am petrecut o zi la Praga in muzeele si sinagogile lor,unde evident am prins o zi de istorie ,cultura si specific evreiesc.
Va pun un mic pasaj,foarte relevant pentru intriga din carte:
"De ani de zile, nimeni nu ridicase vocea īn apartamentul lor. Tat#259;l, mama #351;i fiica erau īntotdeauna aten#355;i s#259; nu se deranjeze unul pe cel#259;lalt. De cīte ori vorbeau īntre ei, o f#259;ceau īntr-o manier#259; politicoas#259;. Fiecare ī#351;i cuno#351;tea propriile grani#355;e. #350;i cīnd se reuneau īn buc#259;t#259;rie, īn weekend, discutau despre chestiuni abstracte, de interes comun, ca, de pild#259;, teoriile despre existen#355;a unei vie#355;i inteligente īn spa#355;iu, sau dac#259; exist#259; vreo cale de a men#355;ine echilibrul ecologic f#259;r#259; a afecta avantajele tehnologiei. Discutau cu īnsufle#355;ire despre asemenea subiecte, f#259;r#259; s#259; se īntrerup#259; unul pe cel#259;lalt. Uneori #355;ineau sfat īn jurul unor chestiuni practice ca, de pild#259;, cump#259;rarea de pantofi noi pentru iarn#259;, repararea ma#351;inii de sp#259;lat vase, costurile comparative ale unor diferite modalit#259;#355;i de īnc#259;lzire sau īnlocuirea dul#259;piorului de medicamente din baie cu un model mai nou. Rareori discutau despre muzic#259;, pentru c#259; aveau gusturi diferite."
Vad ca voi cititi acum carti de Oz ,deci e posibil sa va para cunoscut mesajul.E interesant spus cum arata echilibrul intr-o familie.
Citindu-l pe Oz am avut revelatia faptului ca nu stau toata ziua cu bomba in buzunar, arabii cu evreii si culmea ,relationeaza. Scuzati-mi perceptia care se rezuma la stirile TV .Recunosc faptul ca e o zona care nu m-ar pasona s-o vizitez,din cauza atmosferei pe care o banui exclusiv din media.
Eu sint inafara subiectului si nu stiu daca sa continui?
O sa citesc subiectul vostru,sa intru in atmosfera si cind demarati o noua lectura colectiva , o sa va acompaniez.Nu cred ca o sa fiu un real cistig pentru grup,nefiind de formatie umanista,insa o sa fiu prin zona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Imi pare rau ca nu stiu cum sa schimb sa nu apara cifre si #.Cred ca n-o sa pricepeti nimic si e tare bun pasajul ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

dulcetica, hai ca l-am refacut eu:)

De ani de zile, nimeni nu ridicase vocea īn apartamentul lor. Tatal, mama si fiica erau īntotdeauna atenti sa nu se deranjeze unul pe celalalt. De cīte ori vorbeau īntre ei, o faceau īntr-o maniera politicoasa. Fiecare īsi cunostea propriile granite. Si cīnd se reuneau īn bucatarie, īn weekend, discutau despre chestiuni abstracte, de interes comun, ca, de pilda, teoriile despre existenta unei vieti inteligente īn spatiu, sau daca exista vreo cale de a mentine echilibrul ecologic fara a afecta avantajele tehnologiei. Discutau cu īnsufletire despre asemenea subiecte, fara sa se īntrerupa unul pe celalalt. Uneori tineau sfat īn jurul unor chestiuni practice ca, de pilda, cumpararea de pantofi noi pentru iarna, repararea masinii de spalat vase, costurile comparative ale unor diferite modalitati de īncalzire sau īnlocuirea dulapiorului de medicamente din baie cu un model mai nou. Rareori discutau despre muzica, pentru ca aveau gusturi diferite.

Citat:

Eu sint inafara subiectului si nu stiu daca sa continui?
O sa citesc subiectul vostru,sa intru in atmosfera si cind demarati o noua lectura colectiva , o sa va acompaniez.Nu cred ca o sa fiu un real cistig pentru grup,nefiind de formatie umanista,insa o sa fiu prin zona


Bineinteles ca trebuie sa continui! Clubul cititorilor nu e numai pentru cei de formatie umanista, e pentru cititori:)

Ai gasit 'Sa cunosti o femeie' online?

Eu am citit intre timp 'Pantera din subterane' - pe care o puteti gasi in intregime www.scribd.com/doc/12373672/Amos-Oz-Subteranele-Panterei" target="_blank">aici. Se citeste foarte usor si foloseste tonul ala indescriptibil al lui Oz - ceva intre duiosie, ironie si tristete - in descrierea prieteniei dintre un baietel (el e Pantera:)) din Ierusalimul aflat sub dominatie britanica si un sergent britanic pe care-l invata ebraica.
Btw, s-a facut si un film dupa 'Pantera...', cu Alfred Molina. Se numeste 'The Little Traitor' - trailerul poate fi vazut www.youtube.com/watch?v=bcPX3qRImoE" target="_blank">aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

O gasesti aici:
http://80.69.83.61/digibook/index.php?dir=&search=amos+oz&search_mode=f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Interesul (perfect meritat) aratat aici pentru Amos Oz e atat de mare ca nu pot sa nu va ofer link-ul asta: www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3393407,00.html" target="_blank">Amos votat intre "the best-looking men in Israel's history". Enjoy!

Iar pentru inca o perspectiva asupra zionismului si statului Israel: The Chosen de Chaim Potok (nu stiu daca a fost tradusa in romana). In 1981 a fost facut si un film dupa carte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Interesul (perfect meritat) aratat aici pentru Amos Oz e atat de mare ca nu pot sa nu va ofer link-ul asta: www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3393407,00.html" target="_blank">Amos votat intre "the best-looking men in Israel's history". Enjoy!


am remarcat si eu asta cand am primit cartea si i-am vazut poza pe coperta. foarte sexy.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Amos OZ ! ce scriitor fain ! il descoperisem de mult tare, inainte de 89 cu "sotul meu Mikael" in colectia Globus parca se numea, cu carti in format mic si coperti suple. Va mai amintiti ?


Ultima carte citita in Franta a fost "Soudain dans la forźt profonde",o poveste-poveste cu doua nivele de lectura.

Ultimele lecturi : Fréderic Beigbeder "un roman franēais" si Tahar Ben Jelloun "Le premier amour est toujours le dernier".



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Interesul (perfect meritat) aratat aici pentru Amos Oz e atat de mare ca nu pot sa nu va ofer link-ul asta: www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3393407,00.html" target="_blank">Amos votat intre "the best-looking men in Israel's history". Enjoy!

Iar pentru inca o perspectiva asupra zionismului si statului Israel: The Chosen de Chaim Potok (nu stiu daca a fost tradusa in romana). In 1981 a fost facut si un film dupa carte.

Hi,hi,hi!Nu c-as fi atit de superficiala sa pun accent pe aspectul fizic ,dar merge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

Tuturor cititoarelor si cititorilor : o primavara insorita si inflorita , la propriu si la figurat ,

Lilanda , Mihaelka , povestiti despre " Orbirea " ? (ma rog , cand terminati de citit , eu nu stiu ce sa fac , s-o cumpar sau nu , si la voi e indiciul principal , pt. ca in librarie nu o pot rasfoi , e in tipla , prea exagerata grija asta fata de supracoperti). (Stiu subiectul cartii , as vrea impresii personale .)
Apropo , si eu am cumparat "Poveste despre dragoste si intuneric" in urma discutiilor pasionante de aici .

Si , ce teme ati vrea sa fie propuse la clubul de lectura ? (stiu , sunt sacaitoare cu intrebarea asta , dar cum suntem pe forum despre copii , am preluat si eu tactica lor , poate am succes...)
Laura , propune tu ceva mai antrenant , poate urmatorul cititor "tematic" o preia , sau poate se inspira din ce doresc ceilalti sa citeasca .
Eu as vrea , de ex. , "Totul despre Amos Oz " (sau scriitori evrei) , "Destine feminine" , "scriitori romani in ultimii 5 ani " , "literatura filosofica(sau psihologica)-explicita" .

Si mai vreau ceva , ce considerati ca fiind para-literatura sau literatura de consum ? Si , ce parere aveti despre ea ?
(sper ca nu-s total off-topic)

Mergi la inceput