Clubul cititorilor (11)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui Deianira

Mihaelka, si eu am incercat Harta arsa dar nu s-a legat nicicum si am lasat-o.


Daaaaa, e cel mai prost roman al lui Kobo Abe. Nimic nu se leaga, nimic nu face sens, totul e plat si fad si tampitzel.
E incredibil cum cineva care a scris 'Femeia nisipurilor' si 'Chip strain' a produs asa o tampenie sinistra.

Mie imi place Kobo Abe rau de tot si as putea sa vorbesc despre cartie lui si ecranizarile lui Hiroshi Teshigahara pana poimarti si tot nu m-as plictisi. De-aia sunt asa de suparata pe cartea asta. Mi-a placut pana si 'Barbatul-cutie' da' sa nu afle Lilanda, ca am impopistrat-o


Trouve avant de chercher



Mai departe m-ai incuiat. E chiar prima carte a lui care imi pica in mana si m-am plafonat de la primele pagini. Daca zici ca are alte carti bune, o sa retin. Am suferit de lene cronica in ultimul timp si m-am uitat la musicaluri.



Explore. Dream. Discover.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Noah, pai bine, tocmai ce-mi procurai "Harta arsa" Lasa c-o pun pe raftu' cu masochisme literare.

Mai, cum spuneam, Kobe Abe are idei foarte interesante; doar ca pe mine reuseste sa ma zapaceasca prin simbolurile lui aproape suprarealiste! Reusesc (cred) sa le-nteleg, da' nu poci deloc sa le pun cap la cap :)) Exceptia a fost, desigur, "Femeia din dune", iar filmul, asa cum zicea Mihaelka, e excelent!!

Io m-am apucat acum de www.polirom.ro/catalog/carte/baietii-de-pe-strada-noastra-3530/" target="_blank">Naghib Mafuz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Eu tocmai am terminat Smulgatorul de inimi, Boris Vian.
Pana la urma am gasit-o superba si o recomand.
Are pasaje care iti fac parul maciuca, dar e ataaat de faina... :).

Edit
Am citit pe cateva bloguri + forumuri comentarii despre carte. Nu le cititi. Cartea e muuult mai mult decat ce scrie pe-acolosa :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

si eu am incercat harta arsa si nu a mers.
mi s-a parut incalcit, ciudat, incomod, nesuferit romanu asta.
si n-am citit kobo abe inainte, deci ziceti sa incerc femeia nisipurilor.

Acu aici la hotel de lux;)) citesc abataoru 5 si e super mega misto.
In opinia mea e un eseu despre timp:)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Da, as zice sa incepi cu 'Femeia nisipurilor' (apoi sa vezi filmul lui Teshigahara), sa continui cu 'Chip strain' (e film si dupa asta, ii zice 'Face of another' - pe japoneza n-am habar - si e tot al lui Teshigahara) si, daca mai poti, sa termini cu 'Barbatul-cutie'.
Cam asta e si ordinea in care romanele se prostesc:)

In legatura cu neica Vonnegut, imi amintesc ce mult i-am admirat pe locuitorii planetei Tralfamadore, aia cu viziune cvadridimensionala. A, si Kilgore Trout e preferatul meu; apare si in 'Breakfast of Champions', care mi-a placut cam la fel de mult ca 'Slaughterhouse 5'.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Denizel, ce ma bucur ca ti-a placut patafizicianul Vian! Mi-am cumparat si eu 'Smulgatorul de inimi' si vreau sa vad ce inimi smulge (am avut un preview in 'Spuma zilelor', unde smulgatorul apare asa, ca guest star, la un moment dat).


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Denizel, uite www.scribd.com/doc/963605/Boris-Vian-Spuma-zilelor" target="_blank">aci.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Hai sa va zic ce-am mai citit. Eu, fidela fiind in amorurile mele si declarandu-ma deja amorezata de Javier Marias, am rascolit prin neste locsoare si am descoperit Barbatul sentimental si Cand eram muritor, drept pentru care le-am inghitit pe nerasuflate si nemestecate.

'Barbatul sentimental' e un roman scurt scris la persoana I, despre dragostea unica si neiertatoare. Pentru ca e mai degraba o confesiune - naratorul o 'scrie' intr-o zi - esti convins pana aproape de final ca el e barbatul sentimental. Numai ca nu-i asa. Se citeste mai usor decat magnificele 'Maine in batalie sa te gandesti la mine' si 'Inima atat de alba', dar nu lipsesc frazoaiele circulare, obsesia pentru reinterpretarea trecutului si referirile intertextuale - de data asta nu mai e Shakespeare, ci Puccini.

'Cand eram muritor' e o culegere de 11 (sau 12) povestiri, unele dintre ele comandate (dupa cum ne spune Marias insusi in prefata). A fost extraordinar de interesant pentru mine sa vad aici unele dintre ideile si personajele din 'Maine in batalie...' si 'O inima atat de alba' - sau mai degraba sa surprind o bucatica din evolutia lor in mintea lui Marias. Mai tineti minte scena balconului din 'O inima atat de alba' - scena in care naratorul este confundat de catre Miriam si care devine practic motorul intregii actiuni? Ei bine, o veti regasi in cele mai mici detalii intr-una dintre povestiri, dar cu alt final (sau mai bine zis, fara final). Custardoy din 'O inima atat de alba' si Ruiberriz de Torres din 'Maine in batalie' sunt personaje recurente.

Cititi-le. O sa placa la voi.

Acum termin 'Nebunii in Brooklyn' de Paul Auster. Tineam minte ca Auster asta imi placuse. Adica imi placusera 'In tara ultimelor lucruri si 'Cartea iluziilor'. Numai ca treaba asta cu nebuniile ma enerveaza - e plata si cliseistica de ti se apleaca. Ma rog, oi eu in toane proaste.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Multumesc, Mihaelka!

Te-ai apucat de Smulgatorul...? [omulet nerabdator]
Te previn: de data asta mi-am luat notite :))).

Mergi la inceput