Nasterea naturala fara epiziotomie

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu am nascut de 3 ori cu epiziotomie profilactica si nu mi se pare dracul asa de negru, s-au vindecat frumos toate 3, parerea mea e ca vindecarea depinde f mult de modul de ingrijire a taieturii si de materialul clientului, probabil.
La fel am avut de 3 ori oxitocina, nu ca mi-as fi dorit-o dar cel putin la ultima nastere am avut contractiii scurte si slabe, dilatatie completa dar contractii scurte si slabe care nu-mi permiteau sa imping, sa iasa copilul. Dupa ce am primit oxitocina am capatat si eu cateva contractii mai puternice pe care am reusit sa nasc. In plus oxitocina m-a ajutat sa mi se contracte uterul frumos post partum, eu avand istoric de hemoragie. Probabil ca as fi nascut pana la urma si fara oxi, dar m-a ajutat sa mearga totul repede si bine. Doctorul nu intentiona din start sa-mi puna, dar cand m-a vazut ca nu pot sa imping ca nu am pe ce contractie sa fac asta, a luat decizia sa-mi dea oxi si in cateva minute copilul era nascut cu apgar 10, bine mersi.

In final eu cred ca e bine sa ne alegem un dr bun si apoi sa mergem pe mana lui cu incredere ca doar are mai multa scoala si experienta in nasteri decat noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Dar de ce ti s-a facut epizio si la a treia nastere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Probabil pentru ca am avut si la primele doua? Si copilul n-a fost mic, si ca sa ma rup controlat. Nu cred ca ii face dr vreo placere deosebita sa ma taie si mai ales sa ma coase dar asa a considerat el ca e mai bine in cazul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

La mine a fost asa: de la inceput am tinut sa nu fiu taiata si am rugat medicul sa fie atent si sa anticipeze daca urma sa ma rup ,atunci sa taie.

Nu a fost cazul asa ca am nascut natural fara epiziotomie un bb de 3800 g .

Doctorul se numeste Ediz Huseynoglu si il gasiti la Filantropia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02

Probabil pentru ca am avut si la primele doua? Si copilul n-a fost mic, si ca sa ma rup controlat. Nu cred ca ii face dr vreo placere deosebita sa ma taie si mai ales sa ma coase dar asa a considerat el ca e mai bine in cazul meu.



Te-am intrebat pt. ca epizio profilactica se face doar la prima nastere. Nu trebuie sa te ratoiesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Xio, nu m-am ratoit, imi cer scuze daca a sunat asa . Pur si simplu asa cred, ca dr nu mi-a facut epizio din placea lui si nici din ignoranta ci pentru ca a avut un motiv in cazul meu.

Dupa mine a nascut o mamica al 5-lea copil fara epizio cu o doctorita rezidenta, deci se practica si asta in spitalul in care am nascut. Dar copilul ei a avut 2700g, al meu 3330g poate e si asta relevant.

Mergi la inceput