Nasterea naturala fara epiziotomie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Statistici din State, New Jersey in anul 2007, in spitalele cu sectii de obtetrica: http://romancathanachronism.typepad.com/ican_somerset/2008/04/nj-hospital-epi.html
Gratiana77, sunt tari in care se practica epiziotomia pe banda (Franta, Romania) si tari in care nu se taie din oficiu, doar cand se constata ca este iminenta ruptura de perineu. La noi, ca prin minune, nu se mai constata nimic, se taie ca sa nu se rupa... Totusi nu citesti pe net ca in tarile unde nu se taie apar rupturi cu multe complicatii, pacientele au incontinenta urinara, prolaps, etc. Daca mamicile care au nascut normal, fara epiziotomie, ar fi avut complicatii, viata sexuala distrusa (mitul ca o femeie care naste fara sa fie cusuta apoi, ramane relaxata in zona vaginala), te asigur ca ar fi valuri de plangeri catre spitale, dari in judecata (in State se poarta). Deci, in afara doar se acorda mai mult timp nasterii in sine, se pregateste pacienta si inainte si apoi se instruieste catre exercitii de tonifiere a muschilor. La noi, se taie si se coase, dureaza mai putin, nu e nevoie de alte fineturi...

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)
My workshop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

guguluff - total de acord.

e mai usor sa tai decat sa te inveti cum sa controlezi perineul in timpul nasterii astfel incat sa nu se rupa...
dar doctorii habar n-au cum se face asa ceva, nici nu vor sa invete, asa ca... taietura e sfanta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

si cucuveaua noastra stie sa faca crowning? nuuuu
de ce naiba nu lasati moasele sa asiste nasteri? au 4 ani de scoala pe tema asta si stiu ce tre sa faca
cucuveaua, ca tine-s toti, nu ca nu ai curaj, nu stii sa asisti nasteri fara epiziotomie, nu stii sa aperi perineul cu mana, nu stii sa apreciezi daca incepe ruptura, numa stai si te uiti, ce simplu, da-le dracu, ca-s multe si te enerveaza, asa-i?
nicio bunica sau matusa de=a mea nu s-a rupt niciodata. au nascut cu moasa satului. cum explici ca nu s-au rupt? e, iti zic io, a stiut aia sa le intinda vaginul
rusine sa va fie

si cucuveaua, ceri acordul pacientei cand o tai? ai citit legea drepturilor pacientului? sau tu le faci bine?


Perlutele mele: Karolina Maria (10.06.2007) si Eszter Maia(14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryam21 spune:

intrebare pt dl/dra cucuvea (eu tind sa cred ca e totusi dl)daca ai avut o fisura anala cu iesirea in afara a unei bucati de piele care e inca acolo,bineinteles urmat de o infectia in zona dintre anus si vagin se mai recomanda acea epiziotomie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Cristina_ spune:

Si eu sunt interesata de nasterea naturala fara interventii medicale (decat in cazuri de urgenta) si ma bucur ca am gasit acest subiect care include numele catorva medici cu care se poate avea o astfel de nastere in Bucuresti.

Dintre acestia i-am retinut pe:
1. Dr Corina Echim (CF2)
2. Dr Niculescu (Regina Maria)
3. Dr Liliana Nestianu

A mai avut cineva experiente pozitive in ceea ce priveste nasterea fara epiziotomie, oxitocina si alte anestezice cu acesti dr sau cu altii intre timp?

Intreb acest lucru pentru ca urmeaza si eu sa nasc in cateva luni si inca nu am un doctor in Bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Sper ca una dintre mamicile care au avut norocul de a naste fara epiziotomie sa ne spuna si noua, celor ce urmeaza sa nasca, mai multe detalii.

Dintre prietenele mele, niciuna nu a scapat "netaiata". Pentru unele recuperarea a fost rapida, pentru altele o agonie. Intr-o carte pe care am primit-o din America este descrisa pe larg procedura. Se pare ca mai nou se sustine nasterea fara taietura pentru ca astfel tesutul se reface mult mai repede.
De asemenea, autoarea recomanda din saptamana 34 sa ne masam perineul pret de 5-10 min pe zi, cand facem baita sau ... daca partenerul e dispus sa ajute sa maseze zona cu putin ulei de masline.

Mi-as dori o nastere cat mai naturala, dar recunosc ca decat sa sufere bebe, mai bine eu. Asa ca, cum o vrea Dumnezeu!





-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Eu am nascut de 2 ori fara epiziotomie. Prima data am nascut foarte repede si doctorul nu a apucat sa mi-o faca . Nu cred ca scapam altfel, pentru ca in Romania se practica epiziotomia de rutina si nu doar atunci cand este necesara. Copilul a avut 3,250, deci o greutate medie, scor APGAR 10 si eu nu am avut nici cea mai mica fisura. La 15 minute dupa nastere si dupa ce am facuut un dus stateam in fund fara nici un fel de deranj si mancam pizza cu sotul meu .

La a 2-a nastere am cerut insistent sa nu mi se faca epiziotomie decat daca este NEVOIE. Nu am avut nevoie si la fel ca prima data am nascut un copil cu greutate medie, APGAR 9, fara sa am fisuri sau probleme.

In Australia nu se practica epiziotomia de rutina si 3 din 4 colege care au nascut in ultimii 5 ani au nascut fara epiziotimie. Una singura a avut nevoie si i s-a facut.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Cristina_ spune:

Da, un astfel de medic care sa nu imi faca epiziotomia automat caut si eu :)
Si daca accepta si ideea (daca situatia mea clinica din momentul nasterii o va permite) unei nasteri complet naturale, cu interventii minime si fara administrare de substante ajutatoare si anestezice atunci acela ar fi doctorul perfect :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Da si eu am nascut acum un an si doua luni la Stanca in Cluj cu Dr. Ciortea Razvan si d-na Iulia ca moasa. N-am fost taiata. Fetita a avut 3600 g si 57 cm.M-am rupt ft putin la o labie. N-am stiut sa imping eficient, dar nu a necesitat cusutura , s-a vindecat de la sine foarte usor.Perineul a ramas intact. Nasterea in sine (expulzia) dureaza un pic mai mult ca de obicei cu inca zece minute pentru ca, capul iese putin mai greu. Dupa aceea esti fericita ca nu esti taiata.Poti alapta pe funf.
Pentru a evita epiziotomia am folosit epi-no in ultimele 4 saptamani cam la doua zile.Am vorbit si cu medicul sa nu ma taie decat daca este nevoie si el mi-a raspuns ca nu ii place sa taie degeaba numai ca sa aiba ce sa coase apoi.
Norocul meu a fost si moasa care face cursuri lamaze. Efectiv pot sa zic ca am nascut cu ea.Ea mi-a facut anumite manevre incat sa imi protejeze perineul. Doctorul era pentru suport emotional si sa imi apase burta pentru ca era mai fortos ca barbat.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

guguluff - total de acord.

e mai usor sa tai decat sa te inveti cum sa controlezi perineul in timpul nasterii astfel incat sa nu se rupa...
dar doctorii habar n-au cum se face asa ceva, nici nu vor sa invete, asa ca... taietura e sfanta...


Stai linistita ca se stie, si se numeste "apararea perineului". In UK spre exemplu nu se face epizio profilactic. Dupa ce ai u ruptura pana in fundul de sac vaginal sa vezi ce distractiv este.
daca tai atunci tu controlezi cat de mare este taietura, si de multe ori este nevoie doar de o "ciupitura" daca nu tai atunci RISTI sa se rupa de la sine, fara sa poti controla.
Problema nu este ca se face epicio profilactica, asta e foarte bine, problema este ca se face la orice nastere. Ar putea sa se faca o selectie.
In alte tari cred ca uitati de asistenta prenatala, de exercitii, pregatire si alte cele care ajuta perineul.

Mergi la inceput