FIV in Ungaria - 61

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tveety spune:

Ceau, ma primit printre voi?
Noi avem probleme masculine, sotul are spermatoizi putini, 11 mil/ml, de aceea vrem sa mergem la Szeged. Am ales acest oras pt ca noi stam la TM si e aproape.
Azi vreau sa dau un tel la ei pentru a cere o programare la prima consultatie. Noi nu avem analizele mentionate pe prima pagina facute. Credeti ca fara analize putem sa mergem pt o consultatie? Sotul are analizele: 2 spermograma, analiza hormonala (cu rezultate bune, doar LH-ul este putin sub limita), analiza spermai pt baterii (ok si acesta), a fost la urolog nu are probleme, deci nu a gasit problema nr. mici a spermatoiziilor. A facut un tratament cu injectia Nebido, dar nu a dat rezultate.
MEntionez ca din motive financiare inca nu stim cand am putea sa solicitam inceperea tratamentului, doar am vrea sa auzim un expert in problema noastra si sa incepem analizele necesare.

Mai am o intrebare de ce se solicita cartea de sanatate? Se acorda ceva reducere daca suntem asigurati? Sunt medicamente sau analize compensate? Am citit ca nu are importanta de unde cumparam medicamentele pt ca nu este mare diferenta de pret, eventual daca avem card de reducere la farmaciile mari.

Mersi mult pentru raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophie76 spune:

andradaP, inca o data multumesc pt. info! Intr adevar pe mine ma intereseaza Hotel Fabius pt o singura nospate de cazare, si ceea ce ma intereseaza e sa fie curat, decent si cit mai aproape de clinica , avind in vedere ca sunt fara masina.
In legatura cu medicamentele, observ ca medicamnetele recomandate in Ungaria, de ex merional, decapeptyl ,femibion nu se comercializeaza in Romania sub acaesta denumire , sa inteleg ca pot fi inlocuite cu
menopur, cetrodide, elevit ?

Multumesc!

sophie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Buna! Am si eu o rugaminte- intrebare - pot gasi in tara Gonal 900 pen? Si daca da, unde ? Multumesc si va doresc numai bine
L

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sufletel_80 spune:

Lavinutza, la sensiblue au Gonal pen de 300. Intreaba la farmacia Giulesti 0212201086, sau la farmacia tei daca iti pot aduce in concentratia de 900.

well, well ....

iata-ma-s ... scriu in disperare de cauza la acest topic ... cand am inceput seria FIV-urilor, nu m-am gandit o clipa ca as putea sa ajung in Ungaria, mai exact la Budapesta.

sophie76, Mihaelle,dariada, pogonici, mami_vreau, goggy,FIV-ul la Budapest sa ne aduca tuturor indeplinirea dorintei celei mai arzatoare .

Eu am la activ 3 FIV-uri nereusite la Gynera ...si trebuie sa recunosc ca mi-a fost foarte greu sa ma gandesc la Ungaria. De ce? poate frica unui nou esec, comoditate, faptul ca nu vorbesc foarte bine engleza (doar la citit si scris ma descurc bine) ... Dar vreau sa-i multumesc pe aceasta cale lui Avalon. Numai citind postarile ei, dar si urmarind povestile Elenadei, ale lui Moniland, m-am decis sa scriu clinicii Kaali. Si m-am pricopsit cu o programare pe 3 septembrie.

Am o multime de intrebari cu privire la analize, cazare, transport, traducere (exista vreo asistenta care sa ma ajute sa inteleg termenii medicali, tehnici?) Mi-e teama ca engleza mea utilizata sa nu ma induca in neintelegerea unor termeni specifici.

Sunt convinsa ca voi reusi sa obtin toate informatiile necesare, cu sprijinul vostru, desigur.

Dariada, eu sunt dupa un FIV nereusit. Stim toate ca, CM se deregleaza dupa un tratament FIV. Si mie teama sa nu fiu la menstruatie in data de 3, cand ar trebui sa merg la primul consult.I-am scris aceasta problema dr, si i-am sugerat sa mai astept dupa ciclul din august, sa vad cam cu ce intarziere va aparea menstruatia.Mai ales ca recomanda primul consult in prima jumatate a ciclului. Mi-a raspuns ca este mai bine sa stabilim insa data consultului de pe acum, el in August va fi plecat in Concediu si are deja foarte multe programari. Asa ca, cu Dumnezeu inainte ...nu pot decat sa ma rog ca dereglarile sa imi fie favorabile, si sa nu apara menstruatia in acea zi.

Avalon, stii cumva daca la Kaali se face PICSI sau IMSI? eu am citit pe site numai de ICSI. La noi problema principala (cel putin din cele descoperite pana acum) este infertilitatea masculina (oligoastenoazoospermie cu criptoteratospermie ... deci le are pe toate).

va avertizez ... va voi bombarda cu intrebari ... stiu sigur ca voi gasi la voi un punct de sprijin vital pentru mine, pentru a merge mai departe pe aceasta cale, mai ales ca sotul meu deocamdata nu este de acord cu Ungaria ... va dati seama ce chin sa il conving ... El tot face calcule matematice, si ii iese cu mult fata de cat cheltuiam cu un FIV la Gynera

insa decat 4 FIV-uri pe an la gynera, mai bine 2 la Budapesta, nu?

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Citat:
citat din mesajul lui sophie76

andradaP, inca o data multumesc pt. info! Intr adevar pe mine ma intereseaza Hotel Fabius pt o singura nospate de cazare, si ceea ce ma intereseaza e sa fie curat, decent si cit mai aproape de clinica , avind in vedere ca sunt fara masina.
In legatura cu medicamentele, observ ca medicamnetele recomandate in Ungaria, de ex merional, decapeptyl ,femibion nu se comercializeaza in Romania sub acaesta denumire , sa inteleg ca pot fi inlocuite cu
menopur, cetrodide, elevit ?

Multumesc!

sophie


decapeptyl este similar diphereline

similarul cetrotide este orgalutran

aveti grija cu similarele, intrebati doctorul daca nu stiti sigur ceva

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

nu stiu ce calcule a facut sotul tau, insa eu am facut fiv la gynera si stiu sigur ca m-a costat mai putin in ungaria cu tot cu transport, cazare si mancare...

P-ICSI stiu sigur ca se face la Kaali Budapesta, Laura Garner a facut, de asemenea am aflat recent ca se face si PGD (diagnosticul de preimplantare a embrionului)- analiza genetica pe embrion... stiu ca site-ul nu cuprinde aceste informatii, dar ele sunt foarte recente si site-ul este comun pentru toate clinicile Kaali, daca aceste proceduri NU se fac la Szeged sau la Debrecen si se fac doar la Budapesta, site-ul nici nu se va actualiza...

va dau un sfat: pentru aceste lucruri scrieti doctorului si va va raspunde, la ei lucrurile se "misca" intr-un ritm foarte rapid, asa ca procedurile care se aplicau acum un an de exemplu s-ar putea sa nu mai fie de actualitate astazi


***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Buna - revin cu alta intrebare - difera concentratia intre pen-ul de 300 si cel de 900 pt Gonal? Adica daca eu am 900 , pot sa imi iau trei pen-uri de 300?Am vazut ca au la Sensilblue
Multumesc,
L

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sufletel_80 spune:

Da lavinutza, e acelasi lucru ... si eu am folosit pen de 300 in loc de 4 fiole de 75. Numai ca ar fi fost mai avantajos ca pret daca gaseai in concentratie de 900.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Sufletel - iti multumesc pt raspuns- eu am 1 pen de 900 pt primele 6 zile de stimulare - dupa care cred ca trebui sa mai imi iau - am inteles ca cel de 900 este undeva in jur de 400 euro , iar al sensiblue pretul pentru cel de 300 este de 499 roni. de asta ma intersa pretul pt cel de 900 in Ungaria - ca sa fac comparatie
merci si bafta multa tuturor
L

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tveety spune:

Vad ca nimeni nu-mi raspunde dar sper ca ma pot alatura voua . Am obtinut o programare in 7 octombrie e mult pana atunci, dar d-na de la telefon mi-a recomandat sa folosesc acest timp util si sa obtin toate analizele necesare, pentru ca d-na doctor sa poate aveea o imagine cat mai clara asupra problemelor noastre.

Si eu va voi bombarda cu intrebari si voi citi raspunsurile date altora poate imi vor fi de folos.

Mergi la inceput