Mamici de zmeurici de iulie-august (73)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

am uitat ...pt fetele din bucuresti, care aunascut, ati depus actele pt alocatie si pt trusoul bebelusului? daca da unde? si ce acte ?
pt indemnizatie aveti idee ce acte trebuie?


_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steadya spune:

ne-am intors si noi de la control medical - totul e in regula, atat de "in regula" ca dr. ne cheama abia peste 1 luna, deci prin 20 aug (eu speram sa si nasc atunci...) si se pare ca ar fi si in concediu pana atunci, asa ca o dam inainte...uf, ce mult mai e!
in rest, e recomandabil sa repet analiza de glicemie si urocultura pe la inceputul lui august (asa de linistit in caz de griji) si sa-mi verific tensiunea mai des (pana acum nu au fost probleme am 10 cu 6)
cornelia apropos de masina incapatoare sora mea are renault megane si incap perfect 3 scaunele de pitici - cand se intoarce din concediu o sa aflu exact ce modele sunt (copiii au 7, 5 si 1/2, si 2 si 1/2 ani)
elenada sincere felicitari pentru sarcina pana la termen, mult succes maine sa fie usoara si placuta venirea pe lume a iubitelelor!!!
a, si abia astept sa vedem primele instantanee cu gemenele!
Flosideea si Matcha_Oana chiar daca poate ati nascut deja facem in continuare galerie!!!

Adya 33

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cricrim spune:

HAI FETELE NASTERE USOARA!
FLOSIDEEA!!!
MATCHA_OANA!!!
ELENADA!!!






Fetele imi dati si mie numere de telefon unde anuntam daca e ceva

Cris 38+ & mama lui Andreea (26.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Si eu vroiam sa intreb mamicile care alapteaza,ce mananca???/Eu deocamdata pap orice(inafara de varza,fasole,ceapa,usturoi),pt. ca bb deocamdata nu are colici....Insa nu ma pot organiza cu mancarea....pap haotic,cand imi aduc aminte,mancare gatita nu prea imi trebuie,mai mult fructe,paine cu unt/branza si rosii.....A,si lichide in prostiePooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs40+(dupa calculele mele)39+(dupa calculele dr.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

eu sufar dupa fructe si legume, mi-e tare frica sa pap rosii, peppene rosu...mai ales ca am unul in frigider si e asa de dulceeeeee

in rest eu papa senvisuri si ceai ..ieri am reusit sa fac o ciorbica buuuna de vacuta

oare fasole pastai am voie ca-mi place mancarica la nebunie

_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisiap spune:

fetelor help
desi sunt la a treia sarcina asa ceva nu am patit ma taie bebeloiu cu niste fulgere de nu pot merge si raman paralizata o secunda doua
oare nasc? nu am contractii doar fulgerele astea si se raspandesc in picioare
doc e in concediu pana pe 3 august
is cam panicata ca nu i vremea da nu mai pot merge de doua zile
thanx

Tudor ,Ale ,si 35+ KEVIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

eu pap de toate. azi chiar vreau sa fac o ciorba de fasole verde...daca reusesc. Si pepene galben, cateva feliute de rosii, putin mar, banana, cate o nectarina la 2 zile.
Bb e ok cu burtica deocamdata, cum nu sunt colici.....

si eu am stat cu sanii in vant

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coccorina spune:

Citat:
citat din mesajul lui anisiap

fetelor help
desi sunt la a treia sarcina asa ceva nu am patit ma taie bebeloiu cu niste fulgere de nu pot merge si raman paralizata o secunda doua
oare nasc? nu am contractii doar fulgerele astea si se raspandesc in picioare
doc e in concediu pana pe 3 august
is cam panicata ca nu i vremea da nu mai pot merge de doua zile
thanx

Tudor ,Ale ,si 35+ KEVIN

Am avut si eu asa ceva, acum vreo sapt., m-a tinut cate vreo ora si atat. Nu s-a intamplat nimik, suntem tot 2in1

Coccorina 38s Isabelle
AMR 2 SAPTAMANI Bebelina in burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badurox spune:

Buna, fetele! Azi m-am inscris, pt ca abia acum mi-am reparat calculatorul; am 35 de saptamani si astept o fetitala inceputul lui august;am nish emotii mai mari ca mine; desi am facut mai multe ecografii, la ultima chiar mi-a facut o poza detaliata cu "rusinica" fetei, toata lumea imi spune ca sigur e baietel ca e burtica nush cum (rotunda si sus), de asta nu vreau sa cumpar nimic inainte.
Cu caldura stam si noi foarte prost, ne-am dezbracat aproape de tot, cu toate ca nu e o priveliste prea frumoasa; poate facem o plimbare mai pe seara, ca acum nu se poate iesi afara.
Va pup si-mi pare bine ca o sa am prieteni!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Euphoria spune:

Buna fetelor,

Profit si eu ca bebela doarme, si intru la apel. tare bine am dormit azi noapte, dupa o criza urata de tot de colici, cand am zis ca mor de inima, ca nu stiam ce sa-i fac, a reusit sotul meu sa o adoarma si a dormit lemn pana de la 12 noaptea pana la 8:30, cu o mica pauza la 4:30 de papa. Iar eu am dormit pana la 11, caci s-a ocupat sotul meu de ea dimineata. Sunt oarecum fresh, desi as mai dormit.

Mi se pare foarte ciudat, uneori cand o doare burtica am si eu niste crampe de ma indoaie si nu pot sta in picioare, nu ma mir ca urla mititica ca din gura de sarpe pentru ca sunt groaznice durerile de burta...Oare e posibil sa preiau si eu din starile ei? Asa cum ia ea de la mine? Plus ca astazi a fost constipata rau, tare s-a chinuit sa faca kaki, si culmea e ca si eu la fel, desi nu aveam de ce sa fiu, caci am mancat lapte, si cereale, si fructe (corcoduse verzi si mere si pepene), deci nu ar fi trebuit sa am probleme....o prietena mi-a spus ca patea la fel, de fiecare data cand o durea burta pe fetita ei, o durea si pe ea ...
I s-a mai intamplat cuiva?

Am o dilema...eu nu am renuntat inca la ideea de alaptat, si bag in continuare ceaiuri si galactogil. Dar nici o schimbare...productia mea e de 25 -30 ml/zi. Pe de o parte stiu ca ma chinui degeaba, pe de alta parte nu imi vine sa renunt, desi bebele papa doar biberon si ocazional o mai pun la san, dar mai mult molfaie, si ii mai dau ce pompez. Credeti ca mai am vreo sansa sa maresc productia, sau e cazul sa ma opresc si sa ma impac cu ideea?

Fetelor care aveti probleme cu sanii, am auzit ca produsele Bioclin sunt minunate, in special compresele. Eu nu am mai apucat sa le folosesc, dar am auzit ca sunt super bune.


Bag si eu majoretele pentru viitoarele proaspete mamici! Nasteri usoare, si zmeurei papaciosi si fara colici!



Va pup!

Mergi la inceput