Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(37)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Dalina, Clara, adevarul e ca eu n-am nimic impotriva dormitului cu copiii (din contra, ma odihnesc parca mai bine cand adorm intre ei, chiar daca imi atarna picioarele sau stau contorsionata) si nu tin sa schimb 'aranjamentul' pe care il avem acum. intrebarea cu patuturile a fost mai mult asa, de sondare a terenului. Chiar daca mai glumesc cu ei ca o sa doarma cu mama pana se duc la facultate, stiu ca o sa vina si ziua cand o sa inchida usa la 'camera lor' si o sa puna mesaj cu 'interzis parintilor'. Mie imi place atasametul lor fata de mine (si al meu fata de ei) si ma bucur din plin de perioada asta, pt ca stiu ca dureaza atat de putin! Inca ii iau in brate f. f. mult (in ciuda comentariilor celor din jur) si ma strduiesc sa mentinem relatia asta apropiata: ne pupam, de dragalim una-doua si cu orice ocazie, ne spunem ca ne iubim (asta e una din chestiile pe care imi place sa le fac, poate si pt ca desi mama mea e o fiinta extrordinara, nu imi amintesc sa o fi auzit spunand de macar 5-6 ori in toata existenta mea, asa, direct, cu cuvintele astea 'te iubesc' Desi stiu si simt ca ma iubeste enorm).
Mor, ma topesc de drag cand se intorc seara cu spatele si se lipesc tot de mine, sa-i iau in brate. De ce as vrea sa schimb asta pe un pup si un 'noapte buna' sec, apoi sa plec sa-i las sa adoarma singuri?


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=8" target="_blank"> ratuste dulci in concurs lo1, lo2

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Laura, sunt de acord cu ce spui. Nu cred ca trebuie tinuti copiii departe pt a le impune autoritate. Nici eu nu sunt de parere ca nu trebuie tinuti in brate ca se invata si etc.
Spuneam ca suntem dependenti de ei pt ca tocmai ieri a patit sotul meu ceva ce pana acum nu l-am vazut facand. A venit acasa de la treaba lui numai ca sa le pupe pe fete pt ca dimineata a plecat f devreme si nu a asistat la trezirea lor, care este o revarsare de zambete si optimism. Parca apare soarele in camaruta lor mica atunci cand dimineata ne zambesc la trezire.

Mai povestim cu sotz despre cum ar fi bine sa le invatam, sa se descurce singure de la o varsta cat de mica, sa faca lucrurile autonom, nu numai cu supervizarea noastra, sa nu fie copii care sa nu poata respira fara mami si tati, sa aiba initiative in tot felul de treburi si sa duca ceea ce au inceput la bun sfarsit fara sa alerge dupa noi. Sigur urmarindu-le din umbra si dandu-le subtil energia necesara.
... dar am constatat ca inainte sa devina ele dependente de noi, am ajuns noi sa fim dependenti de starea lor. Si asta nu e neaparat adaptativ. Speram sa ajungem la un echilibru. Noroc ca sunt inca asa de mici incat nu s-au prins de treaba asta

Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

luminita...sincere condoleante...(nu-mi gasesc cuvintele...fii tare pt puiutzi...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenada

Hello hello

Va multumim frumos pt gandurile frumoase.
Ieri am ajuns acasa.
Sa facem cunostinta
Eu sunt Ana si sunt cumintica foc. Pap si dorm mai tot timpul. Mami zice ca seman cu tati si imi place somnul cum ii place si lui. Va pupic dulcic si daca vreti sa am vedeti gasiti poze puse de mami in urmatorul link http://s435.photobucket.com/albums/qq74/elenada/Piticii%20mei%20scumpi/
Eu sunt Matei si ieri m-am speriat putin din cauza schimbarii locatiei astfel incat am tinut mortis cateva ore sa stau numai la mami si la tati in brate. Dar pana la urma m-am linistit si dupa ce am papat dormim linistit in patut. Eu sunt tare curios de fel asa ca atunci cand sunt treaz studiez pe toata lumea. Si cu mine a pus mami poze in linkul de mai sus.

Mami tati bunica si cu bunicu sunt absolut topiti dupa pitici si nu ii mai scapa din priviri.
Mami isi revine dupa cezariana. E cat de cat ok dar foarte agitata din cauza noastra. Nu stie ce sa mai faca sa ne fie noua bine dar suntem siguri ca incetu cu incetu se va descurca.
Mai vorbim
Pupici


elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan

http://s435.photobucket.com/albums/qq74/elenada/Piticii%20mei%20scumpi/ Piticii mei iubiti]
Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!




felicitari...!!!
sa cresteti mari shi sanatosi!!!
sunteti superbi!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dalina2x2

Luminita, fii convinsa ca dupa cura asta cu vitamine si Ca o sa fie bine.. O sa-si revina hunii...
Dar ma mir ca nu ti-a spus pediatrul sa le dai Ca de la inceput..


nu mi-a spus, decat cand am intrebat eu, pe la 9 luni! oricum, l-am schimbat deja, erau mai multe aspecte care ma deranjau... sper si eu sa fie bine.



Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina (Rudolf Steiner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

vazut poze...clar, bogdana, laraa...superbi ingerasii!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

sa va scriu despre noi...
a fost in concediu la felix 6 zile...
a fost super...le-a placut in apa ca la ratuste...
am fost vedetele statiunii...toata lumea se uita dupa noi...shi zambea...dupa cum spuneati shi voi...oamenii parca nu mai vad bine...ele imbracate in roz amandoua...venea cate unu shi zicea " sunt baieti?? sau fetita shi baiat??" :))
cand intram in bazin parca era concurs...cine ajunge primul la noi...se strangea lumea in jurul nostru shi ne navaleau cu intrebari...(sora mea spunea ca nu trebe sa se uite prea mult dupa noi sa vada unde suntem in bazin ca noi eram mereu unde era lume mai multa:)) mai venea cate o tanti..."vai imi dai shi mie una putin???" de parca erau de vanzare...sau ne mai opreau pe strada sa faca poze...cu gemenele...
acu s-au trezit....va mai povestesc mai tarziu shi poate pun shi poze...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

lili, multumesc.

ce-ti fac puiutele? ce mai faceti voi?

EDIT: am scris in acelasi timp cu tine! ma bucur ca sunteti bine.

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina (Rudolf Steiner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

lumi... fetele sunt bine...
cami 9.600kg
clara 8.600 kg
papam destulk de bine...doar la lapte fac nazuri...dat mai insist seara cu 150 ml, noaptea 120 ml...cat am fost plecati nu au vrut sa pape seara laptele...doar noaptea cate 120...ultima masa era la 18.00...doar dupa cateva zile m-am desteptat shi am incercat sa le dau altceva in afara de lapte seara...shi asa a mers...au papat...acolo dormeau pe la 23-24...acasa am revenit la programul initial...papam seara la 22 150 ml de lapte shi adormim cu el...
-le place la nebunie sa circule prin casa de- beaua(merg f bine amandoua)(clara a inceput dupa cami cu vreo 2 sapt)
-stau in picioare singurele cam 20 de secunde nesprijinite
-umbla in picioruse pe langa mobila
-dorm ziua de 2 ori : de la 11 la 13 si de la 16 la 18;



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Am fost si noi aseara la eco si am crescut, am ajuns la 150 g fiecare, sexul il tinem ascuns in continuare, in rest suntem bine. Azi am facut triplu test + analize pt trombofilie (tot mi se umfla un picior si am varice pe linie ereditara). S-a mai confruntat vreuna din voi cu asa ceva?

17+

odiseea noastra
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput