Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(37)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

felicitari din suflet, elena, sa-ti traisca si sa fiti sanatosi cu totii!! abia astept pozeee!

andutza, anco, multumesc si voua pentru sprijin.

laraa, ce bine papa micutele, bravos! nu te stresa daca sunt zile cand nu papa, poate fi de la caldura... usor, usor, asa e mai bine.

clara, subscriu la sfaturile date de laraa. si iti spun cum am facut noi:
- am inceput cu piure de cereale, de la nestle, orez simplu. mai tarziu, si acum cateodata, orez cu 3 fructe. nu mancau mai mult de 4-5 lingurite, apoi completam cu lapte.
- am trecut la legume, sub forma de piure mai lichid. succes total, mai ales mr. morcov. si acum le place f mult morcovelul. cate o leguma pe rand, au ajuns sa pape acum: morcov, dovlecel, rosie decojita si fara seminte, ardei gras decojit, ceapa, cartof, cartof dulce, pastarnac, patrunjel, telina, conopida, fasole verde, brocolli, spanac, loboda. le-am dat si mazare, doar de la borcanel insa.
- apoi am trecut la sucuri: mar, morcov si portocala - combinatia preferata. direct cu pulpa, dar mai lichid, cat sa bea din biberon.
- apoi fructe, cu sau fara branza calcica: mere, banane, pere, caise, piersici, nectarine, portocale, prune, pepene galben, ananas, mango - le-am scris in ordinea in care le-am introdus. NU kiwi, capsuni, zmeura, struguri. afine le-am dat de la borcanel si din iaurt humana.
- la 7 luni iaurt si branza fagaras. nu le mai dau iaurt de la humana, le provoaca aciditate, chiar si la varsta asta...
- de la 6 luni, biscuiti fara gluten de la hipp, apoi de la 8 luni cu gluten, biscuiti po****ri.
- de la 9 luni, de 2 ori pe saptamana, miez de paine in legume. paine alba si veche de 1 zi.
- papa si orez, in legume, sau orez facut cu lapte praf, portocala decojita si scortisoara - un deliciu!
- paste si peste au papat de la borcanel pana acum.

Cam asta.... nu stiu daca am fost coerenta sau daca ti-am raspuns la intrebari, mai trage-ma de maneca, daca e cazul. oricum, recomandarea mea e sa nu te grabesti, au tot timpul sa pape de toate, gandeste-te ca acum se pun bazele unei alimentatii sanatoate, ale unui mod de viata sanatos...

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina (Rudolf Steiner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Raport de huni la 10 luni fara 5 zile:

Robi, 9850gr, 78cm
Edi, 9840gr, 76cm

Usoare semne de rahitism/lipsa de Ca, motiv pentru care pare-se ca ne ies si dintii greu... tratament: multisanostol cu Ca, 60zile, 2.5ml x 2/zi, timp in care nu le mai dau Vigantol.

Cum spuneam, doar un dinte, la Robi. Amandoi merg sustinuti de manute, prefera clar pozitia bipeda si o exersam cat ne tin 'gladiolele'. Edi se ridica singur in picioare si merge de-a busilea cu o viteza ametitoare, Robi inca incearca sa invete de la fratica-su. Bolborosim ii strigam pe limba noastra: mama, tata, baba, cai-cai, bubu, dudu, mei, tei, bei si altele asemenea. Dansam, ceva gen stil rock (?), aplaudam, batem 'cuba', dam noroc, cantam - asta e noua, azi dimineata am observat-o.
Nu am renuntat la masa de noapte, chiar daca uneori o papam la ora 06.00. La ora 08.00 inca o portie de bibe. Legumele sunt de departe preferatele noastre, cu sau fara iaurt si uneori cu paine, alba, veche de 1 zi. 350gr de legume la masa de pranz. Fructe... hm... nu-s asa bune, ne limitam la 150-200gr, in zilele bune. Iaurt mai rar, desi le place, dar avem probleme cu scaunele, deci inlocuim masa de seara cu legume, portie mai mica sau deloc, in functie de cat papa la pranz. Cerealele nu le mai vor in bibe seara de vreo 5 zile, cam o data pe saptamana le dau sub forma de piure, dimineata.
In rest, imi par cei mai sanatosi si cei mai frumosi si vioi copii din univers si nu e clipa sa nu multumesc cerului pentru ei.

Program de masa:
07.30 - 08.00 - 180ml lapte
11.00 - 150-200 gr piure de fructe, cu sau fara branza calcica
15.00 - 300-350 gr piure de legume, cu sau fara miez de paine, uneori cu iaurt. alteori cu putina zeama de lamaie
18.30 - 19.00 - daca e cazul - 200 gr piure de legume
21.00 - 250-300 ml lapte, mai nou fara cereale
04.00 - 120 ml lapte

Program de somn:
09.30 - 10.00
13.00 - 15.00
18.00 - 19.00
22.30 - 06.00 - cu cel putin o trezire pentru bibe


Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina (Rudolf Steiner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

fetelor, eu va spun cum am facut eu si parerile mele:

am inceput cu supa (doar zeama) de morcov, apoi + pastarnac, si la 2-3 zile introduceam si alta leguma. Dupa vre-o saptamana le-am dat si piure de legume. Asa, mai subtire, cat sa curga in biberon. (gulia, conopida, varza, broccoli - dupa 9,10 luni. in rest, cam taote... dar mi-aduc aminte ca gulia si conopida le-a placut tare mult atunci cand le-am introdus.. )

Abia dupa aceea am introdus cruditatile. (Zicea dr. ca e mai mic impactul asupra stomacelului si organelor interne daca le dau mai intai fiert si apoi crud, pentru ca legumele/fructele crude creeaza mai multa aciditate).La capitolul cruditati, tot morcovul a fost vedeta! Am inceput cu cate-o lingurita de suculet si poi am crescut treptat, cu fiecare zi. Cam dupa o saptamana am stors si putin dintr-un mar ras si le-am amestecat. Dupa 3 zile le-am amestecat sucul de morcov cu marul dat pe razatoarea de sticla, cu tot cu pulpa, treptat, pana am ajuns sa le dau si 100-120 ml de suc gros mar+morcov.

Cat despre citrice, eu stiu ca nu trebuie introduse inainte de 8 luni, din cauza aciditatii mari.

Cereale am foslosit si noi de la Milupa, apoi de la nestle. Dar, de exemplu, eu nu le-am dat mai deloc paine pana la 2 ani.

Lumi, vezi ca sunt cerealele 7-korn de la Milupa, e cutia albastra (de la 6 luni)-scrie pe cutie: "Bio-Getreidebrei, 7-Korn" care n-au nici un gust, iar eu intotdeauna le-am pus in papica in loc de paine. Tu le faci paine de casa? eu am zis sa o las mai usor cu painea, ca, pe langa sare, mai contine si tot felul de agenti de crestere, de afanare si poate si conservanti, ca sa nu mai vb de coloranti la aia neagra. Iar cerealele astea de care-ti zic sunt extraordinare! Plus ca scrie pe cutie ca sunt si bio (au si aprecierea "sehr gut" de la oko test - este o asociatie neutra din germania (de curand ne-a povestit si noua un prieten neamt) care ia produse diverse de pe rafturi si le testeaza in laboratoare sa vada ce substante contine fiecare produs si cat sunt de sanatoase...) In fine, ideea e ca poti inlocui cu succes painea cu cerealele astea. Au aproape aceleasi gust(cu exceptia gustului sarat ) si asa arata- ca fulgii integrali.
Eu si acuma le pun dinastea si in mancarea gatita, dar si in piureul de fructe, ca sa-l ingros.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

Raport de huni la 10 luni fara 5 zile:

Robi, 9850gr, 78cm
Edi, 9840gr, 76cm

Usoare semne de rahitism/lipsa de Ca, motiv pentru care pare-se ca ne ies si dintii greu... tratament: multisanostol cu Ca, 60zile, 2.5ml x 2/zi, timp in care nu le mai dau Vigantol.



Bravooo!!.. ce mari v-ati facuut!!

Lumi, apropos de lipsa de calciu, vreau sa te intreb cum ai descoperit-o? le-ai facut analiza de sange?
Tu le dai in ficare luna Ca?

Ca m-am cam speriat, pentru ca eu nu le-am facut pana acum niciodata analize de sange...

Pupicim gasca de huni, in frunte cu capetenia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Salut

Mii de multumiri pt sfaturi si pareri!!! Sunt f pretioase.
Cred ca o sa o iau mai usor si mai lent decat am planificat.

Am vb cu pediatra despre momentul optim inceperii diversificatrii in momentul in care am incetat complet sa le mai dau lapte de mama. Aveau 3 luni si o saptamana cand nu mai aveam deloc. Pana atunci au primit macar intre 30-60ml/zi, depinde cat aveam.

Dr spunea ca pot incepe si la 3 luni jumate nu trebuie musai sa asteptam pana la 4 luni (unii copii incep si de la 3) si ca 1-2 lingurite de suc clar de fructe nu inseamna alimentatie diversificata, doar daca li se da pireu sau pulpa de fructe si legume.
Initial mi s-a parut o mare porcarie sa ii dai copilului asa devreme altceva decat lapte, dar intr-o seara m-a lovit damblaua cand le faceam bibele de cina si operam cu cutia de NAN.
Asa o senzatie nasoala am avut !... Mi-a venit in minte... am avut un insight, cum se zice... ceea ce se spune "Esti ceea ce mananci". Ma gandeam in acel moment ca fetele mele sunt facute si cresc dintr-o cutie de praf !! Ce poate contine o cutie de praf?! E suficient pt ele? Parca din instinct m-am hotarat ca de dimineata sa incerc sa le dau doua lingurite de piersicuta.
Asa am si facut.
Toata starea aceea a venit pe fondul supararii si mustrarii ca nu mai aveam lapte.

Dupa ce m-am mai linistit, dupa 2-3 zile, m-am gandit mai profund la ceea ce am facut. ..ca fructele sunt crude si destul de greu digerabile pt un stomac neexersat. Nu intelegeam de ce totusi cea mai mare parte din lume incepe cu fructele si nu cu legumele. Si de ce crude si nu fierte.

M-am mai dezmeticit de atunci. Am citit de mi s-a facut capul calendar si de aceea am vrut sa va intreb si pe voi cum ati facut concret... ca teoria ca teoria, dar practica ne omoara.

Acum nu mai am ce face... le-am dat deja ceea ce le-am dat. Nu au patit nimic si le place, dar o sa o iau mai lent.
Cred ca zeama der legume de la pranz rau nu are ce sa le faca, mai ales cu lapte praf in ea dizolvat.
Dar la suc de fructe-legume ramanem la piersicuta si un pic de morcovi. Apoi la 5 luni mergem pe rand mai departe.

Multumim f mult inca o data pt sfaturi.
Va pupam.



Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Ce huni mari ai Luminita! Mari si activi! Cand ma gandesc cum mi-e spatele cu gogonelele de 6 kile si ceva ... o sa vad cum e la aproape 10.

Dalina, sa vezi ce am patit in parc!
Este un parc pt copii in spatele blocului nostru, unul f intim si ferit pt ca e inconjurat oarecum de laturile blocului si un rand de garaje. Si de cand primaria a pus leagane si tobogane noi mai multi parinti isi aduc copiii aici pt ca e mai ferit decat alte parculete, e o idee mai curat si are umbra.
Ei ... si intr-o seara pe cand stateam cu fetele afara vad o blondina tunsulica, f draguta si activa alergand pe acolo. La un moment dat vede caruciorul de gemeni si vine intr-un suflet sa vada fetitele. Semana f tare cu papusile tale din poza... asta mi-a fost primul gand. Mi se parea putin probabil, dar o intreb cum o cheama si cati ani are... "Anita. Am tlei ani."... Maaaai sa fie! Apoi m-a dezumflat draguta de ea ca, fara sa mai apuc sa o intreb mai multe despre eventuala surioara geamana, mi-a spus ca si-ar dori si ea o surioara sau un fratior. Asa ca... m-am lamurit. A aparut si tata ei apoi.
Daca aveam aparatul cu mine ii ceream voie sa ii fac o poza. Semana asa de tare cu fetele tale...


Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Ce huni mari ai Luminita! Mari si activi! Cand ma gandesc cum mi-e spatele cu gogonelele de 6 kile si ceva ... o sa vad cum e la aproape 10.

Stai sa vezi cum e la mine, la 14, respectiv 15 kg, cand le apuca durerile de picioare seara, la intrarea in bloc si nu vor in ruptul capului sa urce pe jos.. se intampla destul de des.. de obicei tata duce jucariile si/sau bicicletele si/sau mingile, inainte, eu ramanand cu ele sa urcam scarile de manuta.. Iar atunci cand nu vor, nu vor si basta!! le iau pe amandoua in brate si.. hei-rup! Noroc ca stam la et. 1...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara
Ei ... si intr-o seara pe cand stateam cu fetele afara vad o blondina tunsulica, f draguta si activa alergand pe acolo. La un moment dat vede caruciorul de gemeni si vine intr-un suflet sa vada fetitele. Semana f tare cu papusile tale din poza... asta mi-a fost primul gand. Mi se parea putin probabil, dar o intreb cum o cheama si cati ani are... "Anita. Am tlei ani."... Maaaai sa fie! Apoi m-a dezumflat draguta de ea ca, fara sa mai apuc sa o intreb mai multe despre eventuala surioara geamana, mi-a spus ca si-ar dori si ea o surioara sau un fratior. Asa ca... m-am lamurit. A aparut si tata ei apoi.
Daca aveam aparatul cu mine ii ceream voie sa ii fac o poza. Semana asa de tare cu fetele tale...


Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

MAMARUTELE MAMEI


Am ras cu pofta de patania ta, cu atat mai mult cu cat si Anita mea tot asa zice, exact asa!!
(Miriam zice doar "Trei anisoli"... -cateodata il zice pe "r", mai ales dupa consoane, alta data nu... )

Dar iti inteleg mirarea din momentul ala... Ha.. ce fain ar fi fost.. Oricum nu suntem chiar asa departe.. si nu se stie niciodata!.. Mai ales cand or sa mai creasca si mamarutele tale... putem "da o fuga" intr-un weekend, oricare dintre noi, nu?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

este o paine foarte buna..fara e-uri...insa e cam scumpa...50 mii...la French toast(vel pitar)noi doar dina ia mancam..ca deh.regimul..pentru cine nu e obisnuit cu gustul..nu-i va placea sigur..e singura paine neagra+secara.facuta din faina neagra..nu faina alba cum sunt majoritatea sortimentelor de paine neagra

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
www.infoturism.ro/acorda-puncte/101832/" target="_blank">Votati
www.dolarei.com/Petrean_5759.html" target="_blank">un dolarel?

POZE

produse naturale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Fetelor, am venit de la dr. si am programat cezariana, daca nu ne fac fetele o surpriza. Prin urmare peste o saptamana 28 IULIE cand voi avea 40 sapt fara 1 zi.
Deci Clara cam ca si la tine. Mai imi spui odata cat de mari au fost fetitele tale la nastere. Ca acum am trecut in cealalta extrema, de la prea mici premature, la prea mari. Oricum sunt convinsa ca nu o sa fie f. mari, dar asa de curiozitate.
Dr. nu le-a masurat. A zis ca lichid amniotic exista suficient, ca placenta nu da semne de imbatranire. Dopplerul arata ca fetele se simt bine deci niciun motiv sa le scoatem mai repede.
Asa ca mai am o saptamana sa-mi car burtoiul.

38+ LAURA IOANA IRINA MARIA

Mergi la inceput