Mamici de fulgusori de nov-dec 2009 (59)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Si eu am papat ieri ciorbita de fasole pastai si bineintels ca dormim cu geamul deschis. Noroc ca e cald. Am observat ca in ultima vreme si de la cartofi iese din mine o bomba chimica, ca nici nu mai stiu ce sa mananc sa nu ma fac de ras. Sambata cand am fost la nunta iara m-au apucat si sotul meu incepuse sa rada de mine ca o sa raman singura la nunta aia ca ii omor pe toti cu mirosurile mele...dar ce sa fac? E ceva de facut impotriva lor? Ca ceva tot tre sa mananc si eu.
Sa nu va zic ca eu is innebunita dupa iahnia de fasole. Dar ultima data cand am papat si pe mine m-a dat gata bomba mea si am zis ca o sa incerc sa ma abtin cat pot...dar nu cred ca o sa dureze prea mult, ca e prea buna si sunt putine lucruri pa care le pot papa sa-mi placa.

Ramona,
24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katyuscha21 spune:

abia mam trezit si am un somn de nu mai pot nu stiu ce e cu mine si as vrea sa trag un pui de somn dar o groaza de facut

22+si lumina ochilor mei ANDREI 2 ani si 9 luni 26.09.2006
ASA CRESTE ANDREI http://lb3f.lilypie.com/dRalm7.png
BURTICA http://picasaweb.google.com/ciquitita7
ANIVERSAREA NUNTII http://dn.daisypath.com/F2Epm7.png
BEBICA DIN BURTICA http://tickers.baby-gaga.com/p/dev315pf_.png

Un copil este o Binecuvantare de la Dumnezeu! Trebuie sa credem in Dumnezeu ca El va veghea asupra noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Si noi am papat ciorbita de pastai si a fost tare yamy.
Cu pepenele, nu ma las pana nu e full stomacul adica chiar nu mai pot respira ...iar burta e clar pe masura.Nu va mai zic ce fac noaptea,ca doar seara mananc pepene ,as manca ziua dar suntem tot pe drumuri si mi-e teama ca nu gasesc toaleta mereu.

_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Calculele astea cu concedii medicale,pre si postnatale si platile aferente ma depasesc rau.Nici nu prea mi-am batut capul cu ele ca oricum nu sunt capabila sa le inteleg.Cred totusi ca sunt obligatorii doar cele 42 zile de lauzie,dar repet cred.

_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns byabeatrice spune:

Salutare la toata lumea!
Stiu... stiu... n-am intrat de mult sa va dau un semn dar am avut o perioada cam agitata...cu mai multe evenimente obositoare..si drumuri.. si inca nu s-a terminat... Am reusit sa citesc(cam o data la 2-3 zile)dar nu mai apucam sa scriu ca era ff tarziu si chioara de somn.
Suntem bine... as zice ca l-am simtit pe bebe desi medicul a zis ca e cam devreme...si acum stau in dubii...astep sa miste mai energic...ca sa fiu sigura
Ramonika te ca esti grijulie..si intrebi de noi cele absente.
Va pe toate... si sper sa mai am timp si de scris...

bya 17+
BEBE STRUMF

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui shtephy
Cred totusi ca sunt obligatorii doar cele 42 zile de lauzie,dar repet cred.


posibil, pe net am gasit explicatii contradictorii. si daca e ceva cam neclar in lege, fiecare interpreteaza cum vrea. oricum fiecare ar trebui sa isi faca un calcul la bani (sa intrebe clar la resurse umane) si sa aleaga dupa cum ii e mai convenabil cu banii.
eu asa voi face.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Citat:
citat din mesajul lui broscuta_80


Merg la doctorita noua ( asta care o sa-mi faca cezariana ), ma suie pe masa ( lucru pe care nu vreau sa il fac si imi displace enorm ) si imi verifica colul ( ma bruscheaza de numa' inducandu-mi senzatia de "control la vite" ), dupa care gata, mergem sa scrie reteta.
1. Ovule "Ai o scurgere cam abundenta si ar trebui sa o eliminam" (?!?!?!)
2. Vitamine Materna.
Asa, siiiiii!?!?!?!?! Draga doamna doctor, cum puteti sa imi prescrieti vitamine cand nici macar nu v-ati deranjat sa-mi solicitati un test de sange pentru a vedea stadiul actual??????
In concluzie, nu mananc nici un gram de vitamina, pana nu imi solicita analize de sange.
Imi voi continua traiul zilnic cum stiu eu mai bine.

21+
broscutza
bubu


Te rog mult sa nu mi-o iei in nume de rau ,chiar nu vreau sa ma intelegi gresit.Crezi ca este bine sa iti faca cezariana un medic in care nu ai incredere si care te-a facut sa te simti jenata in timpul unui control?Adica asta cam inteleg eu din ce ai scris.

_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Am papalit pestele la cuptor , o minunatie! In sfarsit am papat ceva bun ce tot cautam de cateva zile sa pap si nu stiam ce. Sper sa-mi pice si bine!
Fetele voi ati avut vreuna probleme cu fierea inainte de sarcina? Ca eu am avut si acuma parca e si mai rau. Orice pap imi vine inapoi saliva amara in gura. Cica pe timpul sarcinii devine si mai lenesa fierea asta. Cu ce sa o trezesc din leneveala?

Ramona,
24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

stiu ca Redigestul e bun pt. digestie, e si naturist, insa totusi tre sa intrebi un medic, sa nu aiba contraindicatii in sarcina.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns christinam spune:

V-am citit acum repede asa pe diagonala, ca am avut teribil de multa treaba. Cum am bolit 3 luni si casa n-a fost ingrijita de mine s-au adunat la maruntisuri o gramada. Daca n-ar trebui sa tin teancul de hartie de buda in gura chiar mi-ar placea sa fac , ca noi de abia ne-am mutat aici inainte sa m-i se faca rau cu 2 saptamani si asteptam sa-mi mai aranjez din lucrusoare.
Broscuta 80 eu zic ca nu e rau sa iei vitaminele, ele nicidecum nu ingrasa, eventual cresc pofta e mancare dar tot de tine depinde cat bagi in burtica. Necesrul de vitamine, fier si alte oligoelemente e mult crescut in sarcina, parerea mea e ca vitaminele in sarcina sunt un lucru bun. In afara de sarcina nu sunt adepta lor ci a unei alimentatii cat mai sanatoase.

Ramona C ai pomenit de fitofag si m-i s-a facut o pofta de uncrap de ala romanesc cu mujdei de usturoi(nu ca as avea curaj sa mananc mujdei acum cand in fiecare dimineata dau afara un sfert de litru de fiere). Din pacate aici nu exista crap din ala de apa dulce asa ca imi mut poftele in cui. Pe bune ca poftesc numai la chestii imposibile, ca de exemplu maduva de vita fiarta pus pe painica prajita ce n-am mai mancat de cand aveam vreo 8 ani. Si de cand au bolanzit vitele astea nu m-as atinge de maduva, cu toate ca uneori parca simt si mirosul, yam yam....
Azi cand a venit barbatul acasa a tras concluzia ca am un mic extraterestru in burtica, ca zice el acum 3 zile nu aveam burta deloc (si asa m-i s-a parut si mie) iar azi se vede de la o posta ca sunt graviduta. Se uita la mine cu ochi mari si ma intreba daca oare nu-i bai si cand mergem la eco. Eu i-am zis ca in sfarsit sa se vada si sa inceapa odata sa semene starea mea cu aia de gravide si nu cu cea de toxiinfectie alimentara prelungita pe un sfert de an.

18 , mamica de David 5 anisori

Mergi la inceput