Mamici de fulgusori de nov-dec 2009 (59)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Lalu i-ai promis sefului ca o sa stai cat mai mult posibil la serviciu, dar el nu are de unde sa stie cat de mult e posibil la o gravida sa munceasca. Poti oricand sa te simti rau (nu iti doresc asta deloc) si sa iti recomande doctorul sa stai acasa, intre ghilimelele de rigoare bineinteles. Asadar lasa promisiunile deoparte ca nu te ajuta cu nimica si fa cum e mai bine pt tine. Si eu sunt in concediu medical de cateva luni bune si nu mai am de gand sa merg la serviciu deloc. Luna viitoare cand s-o putea intru in prenatal si gata. Cu ce ma incalzeste sa merg la birou cand eu acasa iau mai multi bani? Daca e dreptul fiecareia de ce sa nu profitam de el? Daca te-ar recompensa el cumva pt efortul care-l faci as intelege, dar pentru un simplu multumesc...nu prea.

Ramona,
24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Fetelor, azi noapte cand nu aveam somn am emigrat pe la alte grupuri. Le-am citit ultimul capitol la "burtici fericite de septembrie-octombrie 2009" si am gasit acolo o poza interesanta cu organele noastre interne inainte si in timpul sarcinii. Incerc sa o postez aici daca o sa reusesc sa o vedeti si voi.
Se pare ca nu reusesc, asa ca o sa o pun pe picasa la pozele mele, daca va intereseaza pe vreuna.

Ramona,
24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lalu_79 spune:

Ramona, mare dreptate ai....asa imi spune si sotul, nici sa nu ma gandesc sa stau mai mult decat e necesar. Mai ales ca am destule responsabilitati la birou si oricat as vrea, e mare oboseala si stresul. In plus, vad ca nu prea ma menajeaza nimeni, trebuie sa ma gandesc mai mult la sanatatea mea si a bebitei si mai putin la binele biroului ca, vorba unui coleg, nu-mi face nimeni statuie.De cand am anuntat ca sunt gravida au angajat 2 persoane...si mai angajeaza una acum, pe care eu ar trebui sa o formez...Si tot nu doarme seful noaptea de grija . Asa sunt eu, cu pitici pe creier, cand spun ceva ma tin de cuvant...de parca corectitudinea mi-ar da de mancare.....Insa pt bebe ar trebui sa mai uit de "printipiuri" si sa-mi vad de familie si sanatate.

20+ Ariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Lalu - vezi si tu cum e mai bine pt. tine, fa calculele si daca iesi mai bine financiar daca mergi la servici si sanatatea iti permite, du-te. daca nu, nu te mai du. gandeste-te cum ti-ar fi tie convenabil.

broscuta - stiu ca te pot zapaci de cap calculele astea. insa cei de la salarii din firma ta ar trebui sa stie mai bine. oricum ce am zis e adevarat, mi-a confirmat cineva care le are mai bine cu chestiile astea.
deci concediu pre si post-natal - 85% din brut (din media calculata a salariilor brute pe ultimele 6 luni).
CIC - 85% din net (sau brut? - oricum mai bine ar fi sa fie brut) plus 200 lei alocatia copilului, sau 600+200.



Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Salut burtici.
Va zic sincer ca eu nu inteleg o iota din pre si post-natalul asta Cate zile luam inainte si dupa nastere ? Eu o tot tin in medicale si abia astept sa intru in prenatal.
Katyuscha stii cum e la noi...primesti medicamente si preventiv. Si sincer eu ma bucur pt ca Aspenterul rau nu face. Sub 155.000 nu cred ca am avut nr de trombocite niciodata. Sper sa fie totul bine pana la final. Iti doresc multa sanatate.

19


http://bd.lilypie.com/iQIrp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui floricik

Salut burtici.
Va zic sincer ca eu nu inteleg o iota din pre si post-natalul asta Cate zile luam inainte si dupa nastere ? Eu o tot tin in medicale si abia astept sa intru in prenatal.


nu e bine ca iti iei medicale, o sa-ti scada indemnizatia in caz ca iti alegi cei 85% din salariu. in caz ca iti iei medical asa, de moft. insa daca te simti rau si medicalul e justificat, asta e altceva.
ai dreptul la 126 zile calendaristice de pre si post natal si de obicei se dau 63 zile inainte si 63 zile dupa.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Ramonika de ce zici ca scade indemnizatia daca stam in medicale? Ca eu in medical iau mai mult decat daca m-as duce la serviciu? Nu banii astia ce ii iau in mana se iau in calcul la plata indemnizatiei?

Ramona,
24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Fetelor, daca tot a venit vorba, am si eu o intrebare pt cunoscatoare:
Din cele 126 de zile de concediu pre si postnatal stiu ca sunt obligatorii 42 sa fie dupa nastere.
Daca eu voi fi superman si voi putea merge la munca pana nasc, sa zic, sunt obligata sa le iau pe toate 126 dupa nastere sau dupa obligatoriile de 42 de zile pot cere indemnizatia de 85% STATULUI?
Multumesc!

20+ astept pe Vlad Alexandru pe 30 noiembrie! sa fim sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Buna fetelor!
Acum am intrat si noi in casa ca ne-am plimbarit toata ziua si fug sa citesc din urma...parca n-ati fost prea harnicute la scris,dar precis ati fost prinse in alte activitati.Revin.

_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katyuscha21 spune:

buna fetele bine v-am gasit eu abia m-am trezit si am citit din urma acum ma duk sa pap si revin

22+si lumina ochilor mei ANDREI 2 ani si 9 luni 26.09.2006
ASA CRESTE ANDREI http://lb3f.lilypie.com/dRalm7.png
BURTICA http://picasaweb.google.com/ciquitita7
ANIVERSAREA NUNTII http://dn.daisypath.com/F2Epm7.png
BEBICA DIN BURTICA http://tickers.baby-gaga.com/p/dev315pf_.png

Un copil este o Binecuvantare de la Dumnezeu! Trebuie sa credem in Dumnezeu ca El va veghea asupra noastra...

Mergi la inceput