Albinutze de Mai-Iunie 2009(4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yioanna_s spune:

buna seara!
am si eu putin tp liber ca imediat o trezesc pe bebita mea sa pape.sant o norocoasa ca pot sa o prostesc cum vreau eu,adica dupa baita a mers treaba cu schimbatul programului si doarme de la 10-12papa,se trezeste la 5 papa iar si la 8 trezirea pt papica si uimitor doarme pana la 12 ziua,dar de la 8 o iau langa mn in pat sa se alinte si ea putin,dar nu am probleme cu dormitul in patut,inca,sper sa nu prinda gustul.

azi am fost si eu la restaurant sa-mi aleg meniul,dar nu m-am descis inca in totalitate,ramane sa stabilesc pana joi...in rest,suntem ok

ms fetelor care mi-ati raspuns la intrebari,va !
raluca:fff draguta bbina ta,sa cresteti mari


printesa lu' mama ~.~ Stefania Alexandra


http://picasaweb.google.com/yioanna

17.06.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yioanna_s spune:

ioana,sant superbe printesele tale,si mare s-a facut sara ,grasunica mmm

printesa lu' mama ~.~ Stefania Alexandra


http://picasaweb.google.com/yioanna

17.06.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaela spune:

Buna seara fetelor,

apuc si eu sa va mai scriu ceva dupa mult timp.
Bebe Darius este bine acum dupa ce am avut ceva probleme cu el din cauza faptului ca nu am lapte ceva asemanator cu ce a patit Andreea1608 numai ca la noi bebe in 5 zile dupa ce am iesit din spital a scazut in greutate 440 gr greutate pe care a recuperat-o in 3 zile, coliceii nu au aparut inca desi am facut si noi 2 saptamani, in rest suntem cumintei dormim si papam noaptea iar ziua mai avem si perioade cand nu dormim si cate 3 ore.
Din pacate din cauza faptului ca bebe a fost marisor si nu a avut loc suficient in burtica la piciorusul drept are tal valg asta inseamna ca daca nu tratam prin masaje la kinetoterapeut atunci cand va creste va merge cu piciorusul acesta spre interior asa ca azi am inceput masajele si suntem foarte cumintei ca noua ne place masajul pt ca ii fac si eu in fiecare seara dupa baita unde iara ne place foarte mult.
Va mai scriem si maine seara una alta ca acum are tati treaba la calc.
Pupicei la toate mamicile si toti bebeii.

40 + Darius Stefan
http://picasaweb.google.com/chiriac.ana/NuntaAnaLaurentiu#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Buna seara fetele si bine v-am gasit la capitol nou!

Oanaiacovita..ma bucur ca sunteti bine si multumim ca ne ajuti mereu si esti pe faza sa ne schimbi capitolul!
Relusha..multumim!Incerc sa fiu cat de activa pot..oricum recunosc ca imi lipsiti mult!
Carla..am inteles acum cu avertismentul..cateodata adevarul supara...bine totusi ca ti-ai sustinut parerea..restul trec!
Nemora..cu intarziere.."La Multi Ani"!si de la noi si multa fericire si impliniri alaturi de familia ta!Multa sanatate lui Karo!
Cris..multumim!
Laurraa...sper sa fie asa..
Miruta..te inteleg perfect..cam asa face si Darius..simte nevoia sa fie in permanenta cineva langa el...chiar daca sta in pat si gangureste si rade,da din maini si picioare...tot trebuie sa fie cineva langa el...chiar daca el isi vede de treaba lui...uff..sper sa mai creasca putin si sa mai stea si singurel!Nici eu nu am reusit sa il invat in patut...dar am zis ca pana nu trec durerile de burtica,gazele si colicii nici nu mai incerc..ca nu as putea sa dorm noaptea deloc,ca se foieste intr-una,strange picioarele,se framanta,scanceste putin..etc..asa ca imi e mai usor sa il am langa mine!Asa ca nu stiu ce sfaturi sa iti dau...tare as vrea sa stiu si eu cum sa procedez la momentul respectiv!si felicitari pt cresterea buna a printesei..sa o tineti tot asa!
Deea..bine ca ne-ai mai dat un semn...si Darius saliveaza si face balonase,dar nu cred ca este de la dinti,mi se pare cam devreme totusi..
Catasi poate ne pui si noua o poza macar cu gemenasii odiseei
Raluca_Ioana..felicitari pt greutatea ta si a printesei...am vazut pozele...e tare scumpa si dulce..
Ioana..se vede ca v-ati distrat super la cai...Rebeca pozeaza deja ca un fotomodel..si e asa protectoare cu surioaraaaaaa,bravo..Sara este o grasunica si o frumoasa,are niste ochi superbi..Iar poza cu tine si calutul cu codite este super..
Ramonaiani..multa sanatate lui Daniel si imi pare rau pt ciupercuta,sper sa treaca repede!Dar pe 2 august nu este deja post?Ca si noi am vrut sa fixam botezul pe 1 august si ne-a zis preotul ca este postul Sf.Maria...sau poate puteti face botezul dar sa nu faceti petrecere nu?
Philip..off,multa sanatate lui Philip..Distractie placuta la evenimente,ma bucur ca au reusit prietenii sa obtina viza si spor la pregatiri!
Kiralina..felicitari pt greutatea micutei Ada..stai linistita ca ajunge ea din urma grasutii de la odisee..este inca mititica..are abia o luna!
Cris..cam asa e si la noi cu suptul..ieri mai mult la san a stat,azi insa si-a revenit la programul lui se pare..a papat tot la 2 ore..2 ore jumate..
Adriana..felicitari micutei pt greutate...nu mai pune la suflet relele...gandeste-te la puiul tau.se transmite tot la ea si nu se merita!
Andreea...imi pare rau ca nu prea mai ai laptic,dar lasa ca va creste bine si cu lapte praf daca nu se poate altfel,important e sa fie sanatoasa!
AlexsiMatei..bravo ca ati reusit cu actele..
Yioanna...cum ai reusit sa ii faci asa program printesei?Lui Darius daca ii este foame tipa din toate puterile daca nu i se ofera sanul imediat...intreb si eu asa de curiozitate,ca nu am de gand deocamdata sa ii fac program..
Anaela..succes cu sedintele si sa fie totul bine cu bebe,va doresc!Sa se vada rezultatele repede!si sa va ocoleasca colicii

mami de Darius Nicholas(20 Mai 2009)


Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Eu bantui tot la ore de-astea pe aici,dar nu am de ales..ca ziua nu prea am timp de nimic...Am savurat doua prajituri romanesti,ca tare imi era pofta,cele de aici nu sunt asa bune....asa ca mi-a cumparat sotul prajituri de la magazinul romanesc..Parca tot cu pofte am ramas din sarcina,sau poate doar am ramas mai rasfatata
Darius doarme dus acum,dupa ce a urlat o ora de la colici si oboseala...Cand il legan ,daca nu incep imediat sa ii cant,ma atentioneaza el si incepe sa isi cante singur..Isi tine tot mai mult timp capul singurel,este foarte curios..urmareste tot prin jurul lui...are un tablou preferat de la noi din camera cu care "se cearta" mereu cand este treaz..rade in hohote cateodata sau cu zgomot..nu stiu exact cum sa explic..face gropite in obraji...uff,ca as tine-o asa pana dimineata...de' cioara din mine
Hai ca nu va mai plictisesc..fug la nani...noapte buna!

mami de Darius Nicholas(20 Mai 2009)


Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia.p spune:

Buna fetele! Revin iar in schimbul trei si raportez un bb foarte marait, plangacios...toata ziua a fost foarte agitat, nu stiu ce sa ma mai fac cu el, de juma de ora am fost cu tati la plimbare cu masina, adormit pe masina am ajuns acasa in 10 min era treaz si urla ca din gura de sarpe...il durea burtica, acuma iara s-a linistit putin dar nu stiu pt cat timp...sper sa fie doar ziua asta ca nu am mai patit asa cu el sa urle asa tare si sa nu se opreasca, eu am avut un copil cuminte si necolicos, sper sa-i treaca!
Lauraa tu ai intrebat de respiratia dezordonata, la fel mi se intanmpla si mie cu rares.Deci si voua vi-a spus la fel ca noua ca nu e inchisa inca camaruta, dar ca nu e nimic grav? Sper sa fie asa! frumoase pozicile de la botez, iar Maya e o printesa adevarata.
Ramona felicitari pt bebe grasunica! Sa o tineti tot asa...e frumoasa si invitatia, sunteti minunati tori trei!
Dana Mi m-am topit dupa buburuza ta! E o scumpete.Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii!
Iubita Tiana minunata printesa ta!
Yioanna...Rares e foarte marait, nu stiu ce sa ma fac cu el. Multumim de complimente vi le intoarcem inzecit. Felicitari pt bebe grasunica. In legatura cu anticonceptionalele doctorul mi-a dat Mercilon, nu stiu cum sunt ca nu am mai luat, sper sa nu ma ingras de la ele...oricum deja mi s-a mai oprit sangerarea, deci sunt pe drumul cel bun. In legatura cu intrebarile tale:
1. eu il dau cu crema de la Johnson pe fata, dar cu ulei nu l-am dat niciodata;
2. aceeasi problema o am si eu, pot sta uneori toata noaptea si nu ragaie. Eu il pun in patut intr-o parte si asa nu se ineaca daca cumva ragaie!
Felicitari si pt reusita ta cu bebelina, ma bucur ca ai reusit sa-i faci un program bun! Sa o tineti tot asa!
Maria ma bucur ca ai intrat pe la noi. Multi pupici la Darius sa-i treaca burtica. Si Rares e la fel. Sper sa le treaca cat mai repede colicii astia ca mi se rupe inima cand ii vad asa.
Bebe Beca felicitari pt Sara, ma bucur ca s-a insanatosit.Crestere mare si sa fiti sanatosi. Am vazut pozici, sunteti minunati
Nemora sanatate la Karo!
Deea ma bucur ca ai intrat pe la noi.Multi pupici de la noi. Nu stiu ce sa-ti zic in legatura cu salivarea, noi nu ne-am confruntat cu asta!
Cata tu esti eroina noastra!
Ramonaiani pupici
Va doresc o noapte cat mai linistita!


mami fericita de ingeras Rares Florin
http://picasaweb.google.com/lavinia.portelechi/PozeDeLaBotez#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relusha spune:

Buna dimineata,

o cana de serviti in dimineata asta...?

sa incep cu sarbatoritii de azi, nu...?

LA MULTI ANI!



Matei bebe de Alynta

Larisa bebe de Carla

Matei Robert bebe de Motiana

Matei Mihail bebe de Alymav

Mami Ely





Mamica fericita de bebe RADU-DEIAN (07.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relusha spune:

Oana multumim de capitol, tot timpul esti pe faza. Felicitari pentru cele 7 saptamani

BebeBeca eu nu pot vedea pozele

Ramonaiani un la Daniel sa-i treaca ciupercuta. Felicitari pentru acte si noi am facut certificat de nastere romanesc, iar pasaportul o sa-l facem in Romania ca aici dureaza foarte mult

philip un pentru Philip sa-i treaca enterocolita... distractie placuta sambat si duminica la crestinarea lui Nicholas. Ne bucuram ca au reusit prietenii din Romania sa primeasca viza si ca vin la voi...

Kiralina felicitari pentru kilogramul depus

cris, vin si eu in clubul sfarcurilor "uzate rau"

Adriana, felicitari pentru crestinarea Marei si pentru greutatea la care a ajuns . Acuma copilul si familia ta e cea mai importanta.... bine faci ca te gandesti doar la fetita ta, un sa treaca perioada asta aiurea

Andreea, nu te necaji ca creste bebelina mare si cu lapte praf si stii bine ca fiecare bebe are ritmul lui de crestere

AlesSiMatei ne inscriem si noi in clubul bebeilor cu 2 certificate de nastere Drum bun spre casa....ce bine suna, noi abia la sfarsitul lui august "exportam" copilul

yioanna_s ne bucuram ca doarme bebelina ta asa de bine si ca nu ai probleme cu dormitul in patutul ei. Sunt sigura ca o sa aiba un botez si o petrece reusite....asteptam poze

Anaela, bine ai revenit creste bebe Darius. O sa vedeti ca o sa fie bine cu piciorulul lui sa treaca repede

Maria

Deea nu cred ca de la dintisori saliveaza Darian, eu zic ca e prea repede sa vorbim de dintisori

Lavinia cred ca de la colici e asa marait Rares, un sa treaca durerea de butica

Raluca Ioana ce frumos povestesti se vede ca sunteti o familie fericita si implinita un dulce pentru frumoasa Alexia Gabriela

Cata, multa rabdare si putere iti dorim

M-am intins cat o zi de post...

Sunt "imobilizata" in pat ca Radu doarme la mine pe piept, asa ca am avut timp sa citesc si sa scriu

Va pupam si sa aveti o zi buna cu bebei cumintei si neplangaciosi















Mamica fericita de bebe RADU-DEIAN (07.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Iar n-am mai scris de ceva timp, acum ma tot plimb sa fac una alta pentru botez, ca mai e un pic pana duminica. Avem o problema cu invitatii ca vin prea multi , noi am chemat 42 si vin 39, dar sala are 35 locuri rezonabile. Probabil ca la 39 vom fi un pic inghesuiti, noroc ca au o terasa mare si frumoasa, ma rog sa fie vreme buna, ca atunci va sta lumea mai mult pe terasa decat in restaurant.

Ieri am fost cu fata si la analize, mai face caca cu sange, dar mult mai rar decat inainte. De o saptamana am intrerupt lacatatele eu, de atunci ii merge mai bine, dar nu 100%. Caca tot moale si des face, acum asteptam rezultatele la analize sa vedem ce o sa facem. Acum se presupune ca ar avea ori alergie la lactate ori intoleranta la lactoza. Problema e ca daca are intoleranta la lactoza, o sa trebuiasca sa opresc alaptatul . Din fericire ea creste bine, si acum in luna a 2-a a pus 900 grame in 3 saptamani si jumatate.
In rest e o cumintica in general, cam vrea sa renunte la o masa, dar in timpul zilei . Noaptea ori are 2 mese una pe la 1-2 si una pe la 5-6, sau doar una pe la 3 si atunci se trezeste doar pe la 7. Nu mai vrea sa adoarma in brate, avem un scaunel de la chicco si o legan in el pana adoarme. Stam foarte mult afara, cam jumatate din zi, de aceea nici nu prea am cum sa intru asa des sa scriu.

Laurraa, cum mai e Maya cu scaunele dupa tratament?

Ioana, cred ca am ratat mesajul cu pozele si nu le gasesc printre albumele tale. Mai pui o data link-ul?

Oanaiacovita, multumim de capitol nou si iti doresc multa sanatate si inca 33 de saptamani minunate de sarcina

Andreea si Nemora, multa sanatate copiilor
Si Bogdan al meu e mucos, e deja a 2-a tura de muci in 3 saptamani, cred ca vremea asta schimbatoare tare i-a cauzat, eu ma bucur ca n-a luat fata nimic de la el inca.

Pup toata gasca si revin cand apuc

Carmina + Andreea (21.05.2009) si Bogdan (04.02.2005)
Bogdan in primul an *** Bogdan 1-4 ani *** Poze noi

"Live like you were to die tomorrow, learn like you were to live forever." Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Yioanna, eu stiu ca nu poti lua orice anticonceptionale, mie mi-a prescris doctorul Cerazette, care se pot lua in timpul alaptarii.

Carmina + Andreea (21.05.2009) si Bogdan (04.02.2005)
Bogdan in primul an *** Bogdan 1-4 ani *** Poze noi

"Live like you were to die tomorrow, learn like you were to live forever." Gandhi

Mergi la inceput