Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (326)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui anymony

Hop si eu...

Intii ca poate ma harnicesc sa vad ce ati mai scris...si poate reusesc sa pun niste poze in drop cu d-l Vladimir de Constanta...

revin.

Any si Ioana-Catalina (12.02.2006)
www.dropshots.com/anymony1/" target="_blank"> poze sarbatori 2008-2009

www.dropshots.com/anymony/" target="_blank"> poze Ioana-Catalina

Povestea nasterii Ioanei-Catalina

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=21fc06911023d376aa686b" target="_blank">Iubirea noastra Ioana-Catalina


Any ati fost la mare?

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele.
Vazut pe Bombo cu Bianca si cu spiridusii in poze! Frumosi foc!
Bumbi, si Ana mea bea minim 500 ml lapte cu bibe. De fapt bea de 3 ori pe zi. Incerc eu dimineata sa-i dau cacao cu lapte, dar prefera totusi laptele gol, din biberon, in pat. Super v-ati distrat in excursie. La mai multe!


Ana Teodora (22.12.2005) si Razvan Dimitrie (26.10.2007)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Am fost la mare, da...dar de muuuuuuult de pe 2 iunie pina pe 10iunie. vremea a fost superba si apa la fel.

Vorbeati de lapte-si Ioana bea cam 2 cani pe zi, cam 500 ml cu paiul si de vreo citeva zile a inceput sa vrea cu cana.
e o gospodina adevarata face de mincare tot ce prinde prin curte- frunze de crini, castraveti taiati rondele, petale de trandafir...le pune in cratita, pune apa si le da la cuptor si le orneaza cu visine...

are 2 fetite mai mari 8-10 ani si numai cu ele vrea sa se joace. ele ii citesc povesti, poezii, fac intrecere cu bici...e in lumea ei...se urca pe scara sa culeaga fructe de la lesina de frica.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:


No da buna seara..ce miscare pe aici...tare bine e cand scriu fetele .
Am ajuns si noi acasa din calatoria rapida, super a fost.
Am plecat ieri pe la ora 12, am trecut prin Sovata-Praid-Lacul Rosu- Cheile Bicazului-Gheorgheni si Piatra Neamt. Acolo am facut un popas de ...cateva ore in care ne-am intalnit cu Bombonica si printesele ei . Ce sa va spun...Oana e tare frumoasa, mai frumoasa ca in poze si a slabit foarte bine . Jasy, e o minune de fetita, eu am indragit-o intotdeuna iar vocea ei...e mortala. Tare dulce si ne-am inteles de minune. Noemi s-a distrat cu Sandra mea , sunt intr-o minte, doar cu 2 ani intre ele.
Dupa intalneala ne-am dus la Targu Neamt unde ne-am cazat la un hotel ca la pensiunea camping unde vroiam nu mai erau locuri. La ora 23 cautam sa mancam ceva ..restaurantele inchideau la ora 23, bucatarii plecau la ora 22..deci supermarketul era de noi, si chiar ochisem unul la intrare asa ca ne-am dus sa luam de mancare si la 00.30 in sfarsit ne-am culcat.
A doua zi, ne-am trezit la 8.40 , repede spalat, mers la masa (aveam mic dejun inclus in pret) si apoi am mers la Casa Memoriala a lui Ion Creanga, apoi la manastirea Agapia, apoi la Varatec si ultima la Horaita. Apoi am mers iarasi la Piatra Neamt, unde ne-am intalnit cu Bombo si familia, de data asta si cu sotul ei. Am stat la o cofetarie (daca treceti prin Piatra Neamt sa nu o ratati ), nu stiam ce sa cumparam asa bine aratau toate prajiturile.
I-am spus Sandrei ca este melba (scria profiterol si eu stiam ca asa se numeste in alte parti) si ea a intrebat-o pe doamna cu ce inghetata e melba si aia nu stia ce e melba, spunea ca nu au asa ceva . Pana la urma am rezolvat problema, am spus cuvantul magic, adica profiterol si am rezolvat enigma melbei (nu inteleg de ce oare aici ii spune asa si in alte parti profiterol... ca si in Sebes nu stie lumea cu ce se mananca "melba" ...si acolo tot profiterol ii spune ). La noi la melba nu se pune gogoasa aia numita profiterol ci doar inghetata, fructe din compot (la unele), frisca, sos de cioco si piscoturi.
Dupa popasul de vreo 2 ore la cofetarie am mers la lacul de acumulare de la Bicaz, dupa care...home sweet home.
Cam asta a fost excursia noastra rapida, cel mai mult ma bucur ca am cunoscut-o pe Bombo, care e o tipa super si cu care sper sa ma mai intalnesc pana la iarna .
Am sa pun poze cand fac selectia ca iar am facut o tona .
Revin...


Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas3" target="_blank">Poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Asa...am citit cate ceva...
Astery, intru maine la subiectul ala sa vad ce s-a scris de 2 ani. Imi aduc aminte cand l-am deschis. Doamne da sa mergeti la anul la Aqua cu Razvan, sa puteti sta pana la inchidere .
Giova interesant cum Marco are ochii ca bunicii..hmm..copiii mei de ce nu au nici unul ochiii verzi ai tatalui meu? . Ciudate sunt genele astea... Edi poate ii va avea caprui daca spui ca seamana cu Clau mai bine. Gura e a ta, am recunoscut-o in primele poze .
Maraki, ciudata patanie cu poseta, bine ca nu te-ai apucat sa strigi ca de ce ti-a facut control in geanta .
Irina, pacat ca nu ai sunat, eu nu am sunat...asta e acum, tot una e..vorba aia...regretele sunt tardive. Poate la anul cine stie... Deci cezariana faci..si tot spiridus de ianuarie il faci. Iti prieste sa ramai gravida in aprilie vad
Silvia, eu am pus 600 g in concediul asta...nu stiu acum daca am mai pus ceva dar nu cred. Eu cred ca ti-e dor de bb
Bumbi, si Dani bea 500 ml lapte tot din sticla...adica lapte cu treisfert de lingurita, maxim o lingurita rasa de neskuick. Daca scot sticla nu mai bea lapte ca am incercat. Asa ca pana bea lapte nu i-o scot. De biberon, de scutec am scapat repede si usor de asta nu vreau eu sa scap ca asta inseamna sa bea cel mult 100 ml lapte cu cana ...pahar cu pai, cana cu cioc si altele ustensile (testat ). Cum adica culci copiii? Stai langa ei pana adorm? Eu ii culc tare simplu . Mergem impreuna in camera lui (eu cu Nelu) il schimbam in pijama, ne pupacim de noapte buna, aprindem lampa de veghe (s-a invatat cu ea ) il punem in patut, il acoperim , ne mai pupacim o data de noapte buna, stingem lumina, iesim si inchidem usa.
Simplu nu? Tu cum faci?
Bee, multumesc de comentarii, e normal ca Razvan sa o copieze pe Ana...asa e si la noi...daca Sandra face o traznaie ma astept sa o faca si Dani...doar ca la noi e ceva mai bine un pic ca Sandrei ii pot explica ca trebuie sa aiba grija ca maimutza copiaza tot. Dar o sa te intelegi si tu cu Ana cand vine pe lume bb3.
Toanca, nu i-ai convins sotul cu bb2? Hai ca nici Nelu nu a vrut si l-am pus in fata faptului implinit..in sensul ca nici eu nu vroiam atunci si a fost ghinionul/ norocul . Lasa pastilele, alte metode si cine stie....poate il surprinzi fara sa vrei. E singur la parinti de nu vrea alti copii?
Cosmi si eu am simtit de multe ori ca nu pot invata, ca nu retin nimic, nimic dar la licenta m-am mobilizat f bine si am avut putere, tarie, chef sa invat. Am zis ca nici nu vreau sa mi se spuna ca nici nu am lucrat si nici nu am invatat sa iau licenta cu o nota buna . Chestia asta m-a ambitionat nu ca as fi fost eu tare studioasa de felul meu . Ambitioneaza-te si tu.

Nu mai stiu ce ati mai scris...
Vai cat e ceasul...ma pun sa pun poze


Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas3" target="_blank">Poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Am pus si eu poze:

http://www.dropshots.com/biancas3#




Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas3" target="_blank">Poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Sa va povestesc din "prostia romaneasca" vazuta de mine.

1.
La mare la Eforie Nord sezlongul costa 15 lei /zi. Nu te lasa sa stai langa sezlong pe nisip daca nu cumparai sezlong. Erai smecheri ca au ingradit in zonele mai bune de intrare in apa...cel putin in zona unde faceam noi plaja.
Ii spun la tipul de la sezlonguri (dupa vreo 3 zile de platit cate 15 lei /zi) ca a aratat la Tv ca s-au ieftinit sezlongurile de la 15 lei la 10 lei.
Conversatie:
Eu: Nu ati ieftinit sezlongurile? La Tv a aratat ca le-ati facut 10 lei"
El: Nu doamna, la noi tot 15 lei sunt.
Eu: Pai de ce? La Tv a spus altceva.
El: Pai au ieftinit dar nu aici, ci la Mamaia.
Eu: Dar voi de ce nu ieftiniti? Acolo e mai scumpa viata si normal ar trebui sa fie mai scumpe ca aici.
El: Pai de ce sa ieftinim doamna daca avem clienti? Nu vedeti ca aici e plin si acolo nimeni? . Deaia au ieftinit.
Conceptie de roman

2.
In Humulesti...foarte greu am gasit casa memoriala a lui Creanga, pt ca din Targu-Neamt catre Piatra Neamt (primul sat e Humulesti dupa Targu-Neamt) nici un indicator nu ne arata ca pe strada cutare se merge la muzeu. Asa ca am trecut de intersectie...si apoi ne-am dat seama ca sigur am trecut, am oprit, intrebat, intors si la intersectia pe care trebuia sa facem dreapta era un semn mic cu sageata pe care scria casa memoriala .
Pai mai...noi nu stim sa ne promovam turismul. Pai nu trebuia pusa o placa mare (uriasa chiar) si pe o parte, si pe cealalta a drumului principal pe care sa scrie: "In acest sat s-a nascut Ion Creanga...spre casa memoriala". Poate trece orice roman pe acolo si isi aminteste de Creanga si merge sa viziteze casa. Ca poate sunt unii care habar nu mai au de Humulesti (poate) . Dar vazand ditamai panoul sigur isi amintea.

Oricum peste tot se plateste,degeaba spui ca mergi sa vizitezi ca nici privitul nu e gratis, la Creanga era 5 lei de adult, 2,5 de elev, la manastiri la fel..la Agapia 5 si 2,5, la Varatec 4 si 2 lei, dincolo gratis.
Mai o vedere de aici/dincolo, o icoana de aici/dincolo, o amintire de aici, una de dincolo- 2 lei, 3 lei, 1 leu, 5 lei, 10 lei 50 bani lumanarea,(erau si altele mai scumpe...)....si se aduna de cand tragi linie....nu stii pe ce ai cheltuit banii dar vezi ca s-au imputinat .

Nelu era saracul ca Al Bundy ...numai scotea banii din buzunare ba mie, ba la Sandra....( erau la el ca eu imi cam lasam geanta prin masina si buzunare nu aveam in fusta fiind )
Cam asa sta treaba.


Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas3" target="_blank">Poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Buna dimineata la


Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas3" target="_blank">Poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Hello intru eu la cafea in graba ca nu am terminat mancarea si trebuie sa fug dupa bb imediat. Azi e frumos si cred ca o sa mergem la lac.
Bianca super ca v-ati intalnit cu Bombo ati facut poze frumoase, voi intra sa vad ce ai mai pus, foarte frumoasa vacanta ati avut.Nici nu te-ai ingrasat tare in vacanta eu de azi reiau dieta, tine-mi pumnii Despre turismul din Ro no coment ca as umplea toata pagina
Am mai intrebat dar nu a zis niłei nimic, mai stiti ceva de Anasol? Nu are nimeni tel ei, eu i-amlasat ceva mesaj pe mess da nada....oare e ok? O fi doar vara si vacantele? As vrea sa stiu ce mai face.
Gata am fugit, mai revin eu ...

Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

la pranz!
Mi-am propus sa nu deschid compu pana nu termin hainele de calcat...prea le-am tot amanat. asa ca am terminat cu ele, am copt si vinete, iar bb e la plaja pe balcon.

a inceput sa scada acul de la cantar sub 70kg. Incet-incet slabesc si eu, si fara niciodieta, mancat sanatos, fructe si fara dulciuri.

Bombo esti moldoveanca? nu stiu de ce retineam eu ca esti olteanca....cred ca am luat-o pe ulei.
Bianca super fain ca v-ati intalnit cu Bombo and Co. imediat intru sa ma uit la poze.
Any ne bucuram ca mai intri pe aici sa ne mai dai vesti depsre cretulina.
asteptam pozele cu cei 2 porumbei. macar asa il mai vedem si noi pe frumosul Vladimir.
Silvia pe mine m-a felicitat pe mess. pt. bb Edi, i-am scris, dar nu mi-a raspuns. eu aveam nr. ei, dar cum s-a stricat tel., a ramas salvat in el si nu-l am.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput