Dislexia copilului

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

nu m-am pierdut deloc in detalii si nici nu mi-am propus sa-mi laud copilul....am vrut sa subliniez faptul ca forme ale dislexiei se pot controla iar copiii dislexici pot avea rezultate foarte bune, asta fiind una dintre temerile celor care se confrunta cu pb asta...

...probabil daca scriam ca am un repetent si un neadaptat la usa era mai credibil si de un real ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Faptul ca fata ta nu are nicio problema nu e deloc relevant, asa cum nu ar fi fost relevant daca ar fi avut probleme. Cazurile sunt prea diferite,in concluzie nu ajuta pe absolut nimeni cazul vostru. Asta vreau sa subliniez.

Sib Aripi tot mai grele *** Nasterea ariciului Vladimir *** *** Anna, o nastere cu viteza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreaj spune:

Buna!
grati.ela, as vrea sa-ti cer o parere.
eu am un baiat cls IV, invata foarte bine, numai medii de FB, dar ca si tine, am observat anumite "blocaje" la concursurile scolare sau testari, lucruri simple pe care le stie i se par necunoscute si nu gaseste rezolvarea, mai ales la romana sau materiile "umane", la mate merge, desi daca problemele au un enunt mai lung decat normal sau mai complicat de citit si urmarit, se incurca. crezi ca poate fi o forma de dislexie?
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popolina2011 spune:

buna!
eu am un baietel de 7 ani pe care am descoperit de curand ca are dislexie,si nu stiu ce-as putea sa fac sa-l ajut,la scoala invatatoarea nu este pregatita pt astfel de copii,unde as putea sa-l duc?va rog un sfat,cu ce sa incep?
va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanilaC. spune:

Buna,
Nu stiu daca ai gasit raspunsurile pe care le cautai, dar acum am vazut postarea ta si iata care este parerea mea: in primul rand trebuie sa intelegi foarte bine ce este dislexia. Un copil nu poate fi dislexic decat dupa ce incepe sa invete sa citeasca. Copilul tau merge la scoala? Eu sunt logoped. Daca ai nevoie de lamuriri imi poti scrie pe adresa de mail: danilavcristina@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Dislexia este un diagnostic care se poate pune la sfarsitul clasei I, dar semnele unei posibile dislexii se pot vedea mai devreme. Tulburarile de constiinta fonologica : copilul nu poate face discriminari intre sunete apropiate din punct de vedere auditiv ( inlocuieste t cu d, p/ b, f/ v, c / g... ) sau din punct de vedere vizual ( m/n, b/d ....). Trebuie evaluat de un logoped.

Mergi la inceput