Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (154)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Si... pt. ca ieri ma "plangeam" ca avem doar doi dinti... azi am descoperit ca au iesit inca doi iepurasi - sus. Au iesit deodata!

Mama lui Dragos si a lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laureta

Lumi imi sta gandul la tine, ce este in sufletul tau. Sa ne scri, sa te descarci. Te imbratisez



sunt aici si va citesc, dar nu pot sa scriu nimic...

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina (Rudolf Steiner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Citat:
citat din mesajul lui piolica
Nausica, scuze ca ma bag ca musca, cred ca cel mai bine ar fi sa nu mai folosesti servetele umede, ca sa nu mai ai pb pe viitor. Cred ca eu am folosit un singur pachet de servetele in 10 luni, folosesc numai cind sintem plecati, altfel eu am niste mici manusi din finet cu care o spal pe Elsa. Apa calda, gel de dus si aceste mici manusi din finet. Nu a facut niciodata eritem fesier. Scuze pt detalii, cind face caca, o spal direct la chiuveta, cu popoul sub jet de apa caldut. Este o mare placere pt ea... Eu zic ca apa e cea mai sfinta.

Piolica, chiar iti multumesc ca te-ai bagat. Eu o intrebam pe Babymom in special pt ca nu stiam ce sa cred despre unguentele acelea care mi-au fost recomandate, altfel evident ca orice parere/experienta e binevenita.

Si eu o spal pe Cipi la popou, cind sintem acasa nu prea folosesc servetele umede. Dar acum s-a intimplat sa folosesc, si inca unele ieftine, o sa-mi fie invatatura de minte.
Pina acum Cipi a mai fost o singura data iritata, si atunci i-a trecut cu violet de gentiana.
Ramona, parca tu spuneai de bicarbonat, ca ar calma durerea. Culmea ca pe Cipi nu pare s-o doara. Ma doare pe mine inima cind ii vad popoul ala de maimutza.

Nausica si Ania
poze

"Life is what happens to you while you're busy making other plans" (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

nausica, eu am considerat Actoveginul medicamentul minune. am avut o pb cu un ochi, corneea ranita, raschetata, si acest unguent a facut minuni...plus ca ma raneam frecvent cand am inceput sa port letile de contact, si doar asta ma salva. eu as zice sa il folosesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Offf Luminita , as vrea sa iti spun atatea sa incerc sa te alin putin, dar nu stiu ce... Totul imi pare atat de lipsit de importanta in momentul asta si nu imi gasesc cuvintele potrivite ..... Te pup

Babytza si puiiValentina David

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nausica
Dar despre Actovegin stii ceva? (hemoderivat deproteinizat din singe de vitel 0,8% - cam creepy).


Nausica, n-am stiut pana nu m-am uitat in agenda medicala ( de aceea a durat atat pana sa-ti raspund). E un unguent/crema/gel care se foloseste pt. tratamentul ulcertiilor si escarelor sau altor rani, deci cu efect epitelizant. Uitandu-ma la compozitie mi se pare ca are parabeni: propil p(de la para)-hidroxibenzoat, metil p-hidroxibenzoat. Nu stiu sigur, ca nu sunt farmacista, dar asa imi pare.

Mama lui Dragos si a lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Luminita, tare as vrea sa tu pot imbarbata cumva, sa stiu ce sa-ti spun... Nu pot decat sa-mi imaginez prin ce treci... cum ti-e sufletul in momentele astea...
Iti sunt alaturi.

Mama lui Dragos si a lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Lumi

Nausica bicarbonatul schimba ph-il si il face neprimitor pentru crocobauri. Mie mi s-a parut ca imi calmeaza usturimea cand am avut probleme de la tampoane/lohii and stuff.

Servetele ieftine am fol si eu (winny din Cora) pt anda ca m-am uitat pe eticheta lor si, spre deosebire de Nivea pe care le fol in mod frecvent, nu aveau parabeni sau nu i-am gasit eu. Insa si eu, de cand s-a facut cald, o spal pe Anda la baie la fiecare schimbat de scutec; cand face caca uneori mai dau cu cate u servete ca sa o pot apuca mai safe (ma scuzati pentru detalii dar pana la urma toate stim cum e).

Am o fetita care stie ce vrea. Aseara nu m-a lasat sa-i mai pun scutec, de fapt toata ziua a protestat, dar aseara am lasat-o in plata ei pe o aleza. Normal ca a dat jet in pat asta e, noi sanatosi sa fim, saltele mai cumparam.

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

de cand a scris luminita mesajul cu pricina, m-a intors pe dos. nu pot decat sa ma gandesc iar si iar la cat suntem de fragili, cat de efemer este totul...

Luminita, imi pare foarte rau pentru pierderea ta! sunt convinsa ca mama ta a stiut ca o iubesti, sunt convinsa ca este fericita pentru tine, pentru implinirile tale ca femeie si ca mama, si va fi mereu in preajma ta intr-un fel sau altul, va fi "luminita" ta de veghe!''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Citat:
citat din mesajul lui babymom75

Citat:
citat din mesajul lui piolica
babymom, o intrebare despre ficat. Eu nu sint adepta, insa am luat pui bio de la un agricultor/crescator de animale/pui, pe care il cunoastem si i-am facut Elsei ficatul. Ma gindesc ca ficatul ala nu e asa toxic, avind in vedere ca puiul mincase numai cereale bio. Ma insel cumva?


Piolica, probabil ca nu e asa de toxic, dar tot toxic e pt. ca ficatul e "uzina de epurare" a organismului - toti metabolitii toxici se aduna in el. Ficatul se recomanda pt. continutul mare de fier, dar Fe poate sa-l ia si din alte alimente sau chiar suplimentat sub forma de picaturi/siropuri cu riscuri mai mici.

Mama lui Dragos si a lui Victor




merci pt raspuns. Deci punem si ficatul pe bara! Moama si ce i-a mai placut. E a doua oara cind i-am dat si l-a halit ca un fomist. hmmmm...

Mamica fericita de bebelina Elsa

Mergi la inceput