Sezatoarea canadiana (149)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

MQQM superbe nume. Imi place Oliver mai ales ca nu stiu pe nimeni cu numele asta. Asa ca il voi asocia mereu cu mutrita copilului tau. Imi suna asa a lord englez.....( eu sunt moarta dupa Anglia secolului XIX) Si Nicholas e asa elegant.


Merci Roxana, am pus si pe site-ul dat de tine apartamentul
Monicutza am nevoie de amanunte. Prietena ta nu a avut acea hartie de cession de bail semnata de proprietar?
Mi-a dat fratele meu o idee. Daca i-as plati pe doua luni.....si el sa semneze hartia. Cred ca si solutia asta poate fi una buna chiar daca cam scumpa. Si nu mi-as mai bate capul cu nimic. Am deja o gramada de alte probleme pe cap, un job nou, o meserie noua, un copil de schimbat de la gradinita. Asa ca prefer sa-mi cumpar linistea chiar daca cu banii aia m-as duce in Cubaieri eram asa de suparata ca am fost cat pe ce sa renunt la job. Am dat anuntul de 2 zile si am primit doar 2 telefoane.
Cand aveam placa cu de inchiriat in balcon erau mai multi clienti. dar nu ma mai lasa proprietarul sa o pun ca cica nu sunt seriosi.


Saga mea cu demenagementul continua

Avem confirmarea ca ni se da apartamentul de la Quebec. Au facut astia o ancheta de credit amanuntita....Au sunat si pe proprietarii mei din Quebec de acum 4 ani!!!!!Nu mai spun banca ...parca ma mut in palatul reginei.


Asa ca acum incep cu intrebarile:
A mai facut cineva mutare intre orase? Ma intereseaza cum schimb dosarul lui Marc de la Ste-Justin si alte spitale pe unde mai are dosare. la fel si dosarul meu de la nastere mai trebuie sa-l schimb? Mi s-a spus ca fac cerere la arhiva!!!! Sau noul doctor trebuie sa faca cererea de transfer?
Nu mai spun ca primisem programare pentru operatia lui Marc pe 30 iulie? A trebuit sa o aman , logic.

S-a mai mutat cineva cu firma profesionista? Mi se plateste asta si am vorbit azi cu ei. Mi-au spus ca imi pun ei in cutie lucurile.!!!!!
Pai cand o sa vada cate jucarii avem o sa ma taxeze triplu.
Plus ca am toate lucrurile de bebe ale lui Marc( pat, carucior, haine jucarii) pe care nu ma indur sa le dau, nici sa le vand ca mai visam la un bebe 2.


Please, imi dati niste raspunsuri, eventual pe PM.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

mikiion noi am folosit firma la mutare dar cutiile le-am pregatit noi, ei doar le-au carat. Au imbracat in paturi toata mobila si pianul. Daca iti ambaleaza toata casa, probabil ca si tariful este mai mare. Noi am avut o luna care s-a suprapus chiria cu casa si am mai carat noi din lucrurile mici si perisabile, dar e vorba de alta distanta. Mult succes sa se rezolve toate!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Mihaela,capul sus ca o sa reusiti

sa o luam pe rand: cu firma ne-am mutat si noi , dar noi am ambalat, eventual ambaleaza tu ce poti, gen jucarii, haine de iarna, nu trebuie sa stie ei ce ai tu acolo....eu am facut cutii pe care am scris ce era inauntru in Romana, ca sa ma descurc eu, si numai fragil unde erau vase fragile...am cules cutii de peste tot, mai mici,mai mari, am pus jucarii chiar si in saci...iar cu lucrurile de bb nu-tzi fa probleme, nu sunt asa grele, noi toate l-am infasurat in folie de plastic, si au tinut la toate mutariile; acum avem o masa de sticla nu stiu cum va fii la urmatoarea mutarea, ca am mai achizitionat si 2 biblioteci imense....in fine...ca o idee noi am platit vreo 400 asta local, 3 oameni, a ajutat si sotul la cutii, am avut peste 50 de cutii, 6 valize , dintre care 10 + cutii de peste 30 kg cu carti,
+ paturile, mobila, flori si toate cele, in 4 ore a fost totul gata, luat din x, condus pus in y, bransat aparatele electrocasnice

cu chiria? ai sti****t in contract ca la un cession de bail, nu poti pune anunt in fata casei? daca nu, poti intra pe un site, nu mai stiu cum ii zice, in care te ghideaza cum sa faci transferul
2 chirii mi se pare enorm, max una as plati, pt ca tu itzi dai toata silinta sa cauti, el itzi pune bete in roate....eu as pune si in ziare, si as mai vorbi cu el pt anuntul in fata casei....sau epiceriile de cartie

Dosarele...eu/noi nu am mutat nimic...le-am lasat acolo, am avut carnetul de vaccin la zi al copilului....acum fiind insarcinata, mi-am cautat ginecolog, i-am zis istoricul cu Steph si m-a pus imediat la high risk....cu operatia lui Marc, ai 2 variate, o tzii sa o faci acolo, sau itzi dau ORL-istul lui Steph, poti suna tout suite sa-i faci un Rv, va cere el dosarul daca ii trebuie, sau poate numai ce ii spui tu ii va fii suficient

trasferul de dosare costa f scump, se faxeaza si te taxeaza la pagina

eu am o prietena care a facut o operatie pe inima la Quebec, si a preferat sa revina la controale aici decat sa-si transfere dosarul la Montreal

revin



Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikiion
Monicutza am nevoie de amanunte. Prietena ta nu a avut acea hartie de cession de bail semnata de proprietar?


Miki, nu a avut nici o hartie. A plecat pur si simplu, i-a spus dupa ce si-a luat lucrurile din casa (a mai si stat 1 saptamana fara sa plateasca, deci a facut-o lata rau de tot). Problema era ca statea intr-un townhouse la care platea chiria vreo 1200 acum 2-3 ani. Si nici nu a platit macar pentru luna inceputa. De asta iti ziceam eu sa pleci in relatii bune, eu de exemplu m-am inteles deja cu concierge-ul ca imi caut casa si cand o gasesc ii dau un preaviz de 1 luna si el se ocupa sa gaseasca pe cineva (am si apartamentul frumos, curat si nu trebuie sa faca reparatii sau alte chestii din care ar pierde chiria, si stiu ca in zona asta este bataie mare pe 4 1/2 spatioase, cum am eu). Chiar daca bailul meu se termina pe 30 septembrie, eu pot pleca si mai devreme.

Bafta cu restul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Puchu, pot sa te mai sun? Ca mi-ai dat informatii pretioase. Vreau numarul de la ORL-ist. La al nostru am gasit rendez-vous abia pe 4 septembrie ca vroiam sa-i explic personal situatia. Si el primeste doar vinerea, doar dimineata foarte devreme.....asa ca nu am nici un chef sa mai vin pentru asta la Montreal. Eu urasc deplasarile si calatoriile. Corpul meu nu rezista la asa ceva.Sunt baba rau( eram asa si la 20 de ani de fapt).
Plus ca nu e chiar asa de grav si urgent. Totusi e doar polipii si tubuletele nu operatie grava. O fi doctori si la quebec sa-i faca.Poate e mai bine ca eu nu prea eram de acord sa-i scoata si amigdalele.
Si trebuie sa-i caut si alt pediatru.

De mutat dosare. Mie la spitalul unde trebuia sa-l operez pe Marc mi-au spus ca de la arhiva se ia. Eu am facut asa ceva pentru mama care a fost internata aici si i le-am trimis in Romania dar nu-mi aduc deloc aminte daca am platit ceva.oricum era ceva foarte ieftin daca am platit. Iar in quebec sunt obligati prin lege( stiu si legea ca doar sunt si arhivist) sa ti-l dea fara sa platesti mare lucru. Cred ca o sa umblu eu peste tot. Cred ca mai degraba prietena ta ar fi pierdut locul pe lista de asteptare daca se transfera.

Cu arhiva stiam cum se face dar ma gandeam ca poate sa ceara si doctorul direct sa nu mai umblu eu. M-am lamurit ca trebuie sa umblu. Noi suntem urmariti pentru ganglionul lui bucuclas la ste-justine si are rendez-vous la fiecare 6 luni.


De firma, pai imi platesc ei, e un program de atragere a imigrantilor la quebec si se da o subventie pentru transport platit jumate acum si jumate peste 6 luni. Dar pot face afaceri doar cu o singura firma recunoscuta de guvern( imi aduce aminte de o tara chestia asta, nu o numesc) si suma acceptata e destul de mare in ochii mei. Insa nu stiu daca ajunge. Cum e monopol nu pot cauta ceva mai ieftin. Eu n-am asa multe lucruri, vreau sa mai cumpar ceva de la ikeea, restul o sa mai cumpar de acolo. Ca mai aruncam din lucrurile din casa. Sunt luate acum 5 ani cand am emigrat si nu mai fac fata. Era oricum in plan sa luam altceva.


Pitilache, m-ai distrat cu pianul Am avut pianina acasa in Romania si imi aduc aminte cum au carat-o pe scari pana la etajul 3. Cred ca m-au blestemat saracii carausi ca de aia nu s-a prins muzica de mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Monicutza, priceput. Nu fac prostii din astea. Scriam intr-un mesaj mai sus ca noul proprietar in plus sa verifice dosarul de credit, a sunat la toti proprietarii de cand am imigrat in Canada acum 5 ani. Eu am locuit in 3 locuri pana acum. Deci ce a facut prietena ta e cam o tampenie, fara suparare. ii atarna la dosar mult de acum incolo. Dar prefer asa!!! Eu care am stat cu chirie prin Bucuresti stiu ce inseamna sa-i casuneze proprietarului ca are nevoie de apartament in 2 saptamani. Am trecut prin asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

a sunat telefonul, mi-am pierdut ideiile...mai intreaba daca vrei...

ai sunat la gradi? ce au zis?

Cristina pupam Bb Oliver, foarte frumos numele, si Steph vrea asta pt fratiorul ei, dar varianta franceza..Olivier...Iar Nicholas superb


Restul burticilor va pup, Simona cu zarzara, sofronica , scoatem pompoanele?

Maru un Kurtos pe la patiserie si pt mine? ca mor de pofta....

Monicutza bafta cu cautatul casei...cand e sa vina, o sa vina

ma duc sa fac o zama cu leustean.....yami yami....



Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Salut,

Am intrat si eu sa felicit proaspata mamica si norocosul bebe de MQQM, nascut in zi de 4 iulie. Sa aiba noroc in viata si sa va aduca numai bucurii.

Mikiion, pana pleci am putea sa ne intalnim, tu ziceai ca stai in centru? Poate vine si Nelia si celelate fete care mai lucreaza prin centru.

Voiam sa va zic, am si eu ceva jucarii pentru 0-2 ani de dat, zicea cineva ca vrea sa trimita cu mama ei in Ro la sora ei, nu mai retin cine. Daca le vreti, eu le dau cu placere, numai sa vina cineva sa le ia. Daca vreti pot face o lista.

Toate cele bune,
Carmençita,
bebe Cristian 2 ani si Alex 13 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

miki,vin si eu si ajut la cele spuse de fete.nu te "juca" cu un contract.Incearca sa subinchiriezi.Ai dreptul sa pui afise,sa dai anunt in ziare,sa pui pancarda.Proprietarul nu are voie sa-ti interzica asta.E treaba ta cum te organizezi.Important este sa nu parasesti apartamentul fara contract de reziliere de bail sau de subinchiriere.Grija mare! In momentul in care-ti gasesti pe cineva care sa va preia contractul trimiti proprietarului prin posta, cu avis de semnatura, forumularul cu datele doritorului.Daca nu ai formulare pot sa ti le trimit prin mail.
Eu iti vorbesc in cunostinta de cauza.Cand ne-am mutat si noi la casa pt prima data am platit proprietarului 3 luni de chirie,adica 1800$ ca sa-mi anuleze bailul.Javra mare!dupa ce ca eram vai de steaua noastra de emigranti amarati a ras si ala de noi!
Apoi,acum am devenit eu proprietara,am si eu un locatar pe care tocmai l-am dat in judecata ca a parasit apartamentul inainte de terminarea contractului.In cazul meu,chiriasul a plecat de nebun fara sa ma anunte, nimic.Acum am intrat in apartament,facem curat,tragem de timp cat dorim pt ca atata timp cat nu am incheiat un alt contract cu altcineva,chiriasul meu este direct responsabil.Am 10 ani sa-mi recuperez banii.Sa nu faceti si voi la fel.Hai ca te-am ametit.Daca vrei si alte info apropo de chiris-proprietar si invers,formulare,etc ma poti suna fara probleme.Bafta multa si felicitari pt job

Dana,bravo voua!cat timp iti ajunge o vacanta deasta de 2 saptamani?

Mimitete,Dana,Simona,Ana,mona,Miki,cornelia si hai ca nu va iau acum pe toate la rand nu mergem si noi intr-o vineri seara la o crasma?de exemplu vinerea viitoare ca asta am de zugravit apartamente semnati prezent?

monicutza,bafta multa in alegerea casei dorite.Daca nu ai agent am eu o prietena buna,buna care se descurca peste tot.In ce zona va uitati?

o zi buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikiion
S-a mai mutat cineva cu firma profesionista? Mi se plateste asta si am vorbit azi cu ei. Mi-au spus ca imi pun ei in cutie lucurile.!!!!!
Pai cand o sa vada cate jucarii avem o sa ma taxeze triplu.
Plus ca am toate lucrurile de bebe ale lui Marc( pat, carucior, haine jucarii) pe care nu ma indur sa le dau, nici sa le vand ca mai visam la un bebe 2.
mihaela, daca nu platesti tu mutarea ce iti pasa cit te taxeaza? eu m-am mutat cu firma si i-am lasat pe ei sa ambaleze. si bine am facut. sotul si-a ambalat electronicele pt ca aveam cutiile originale dar restul i-am lasat pe ei. eu am asistat si mi-am notat separat ce e in cutii, numerele de pe cutii si codurile de la etichete. daca ambaleaza ei iti dau asigurare si platesc in caz ca se sparge ceva. au venit cu un sul imens de hirtie, zeci de cutii noi si au fost foarte atenti. in bucatarie totul a fost impachetat in hirtie individual si apoi in cutii. ale mele au calatorit de la vancouver la ottawa si nu s-a spart/stricat/zgiriat nimic. au chiar cutii speciale pt umerase, pt plante vii si te miri ce. mobilele le-au desfacut (ce s-a putut) si infasurat in paturi. cind au livrat au asamblat tot ei mobila la loc. sa nu te sperie volumul, eu am avut 73 de cutii pe linga mobila, nu ma intreba de unde din 2BR apartment.

Mergi la inceput