Mamici de zmeurici de iulie-august (69)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mushil spune:

Eu nu mai inteleg nimic.
Care e DPN-ul , dupa UM sau dupa ultima ecografie?
Sunt dezorientata. A crescut DPN-ul meu dupa ecografia de azi cu vreo 9 zile. De ce?
Am observat de abia cand am ajuns acasa.
Cred ca luna asta plina ma face super irascibila. ca nu ma mai inteleg nici pe mine, da pe cei din jurul meu. MA enerveaza si prezenta lor.

36 s si 3 z cu Darius Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Teoretic DNP-ul e cel dupa UM dar in functie de masuratorile de la eco care nu sunt super precise se un alt DNP care poate coincide cu cel de la UM sau poate varia...in functie de greutatea bebelului, marimea lui, alte caracteristici. Eu zic sa calculezi DNP-ul initial.

In cazul meu DNP-ul de la eco mereu a variat cu o zi-maxim 3 asa ca mereu se schimba un pic.

s38 Eva Ilinca

Bubi mic poze...din burtica

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mushil spune:

Citat:
citat din mesajul lui blanca000

Teoretic DNP-ul e cel dupa UM dar in functie de masuratorile de la eco care nu sunt super precise se un alt DNP care poate coincide cu cel de la UM sau poate varia...in functie de greutatea bebelului, marimea lui, alte caracteristici. Eu zic sa calculezi DNP-ul initial.

In cazul meu DNP-ul de la eco mereu a variat cu o zi-maxim 3 asa ca mereu se schimba un pic.

s38 Eva Ilinca

Bubi mic poze...din burtica

Nunta noastra 2004



O sa tin cont de DPN-ul de la UM ca ala nu se schimba, oricum bebe e dezvoltat, e normal. Asa ca nu mai conteaza cand vrea sa vina, toate sunt dezvoltate cum trebuie, inclusiv plamanii.

36 s si 3 z cu Darius Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Moniland unde-s alea 15 kg ca eu nu am vazut?

noce da, e ascutita burtica acum, cu toate ca eu am fetita in burta. Soacra deja nu mai crede ca am fata, si tot zice "Baiat e , ca e ascutita burta"
Eu am avut niste scurgeri mai ciudate, am eliminat o substanta vascoasa, gelatinoasa, si o data avea si ceva pete roz de sange.
Dar s-ar putea sa fie urmarea controlului. Eu dupa ultimele controale aveam sangerari, aveam niste pete maronii pe chilot, iar dupa ultimul control au fost destul de abundente, dar e ceva normal.
Am mai citit nush pe unde ca mamicile nu-si dau seama tot timpul care e dopul gelatinos, pt ca in ultima perioada a sarcinii secretiile sunt din ce in ce mai abundente si uneori dopul isi pierde din vascozitate si devine lichid cand se elimina.

danielle02 la mine toate kilele-s in burta , poate un pic si la solduri. Si eu am contractii urate, asa ca... Asa s-ar putea sa fie si la tine. Cat timp nu ai contractii regulate, nu ti s-a rupt apa nu ai de ce sa iti faci griji

---------------
Inesa [ 39+] cuBianca

bebelusha din burtica

nunta

pisici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Euphoria spune:

Dragele mele,

Cum sunt o mamica fara experienta, vreau sa va (mai) intreb ceva...Stiu ca s-a discutat asta si ras-discutat asta la alte subiecte, dar pentru ca m-am atasat de acest topic si implicit de voi, ma intereseaza pararea voastra referitoare la biberoane. Tot citesc de cateva zile despre bisphenol, si din cate am observat biberoanele preferate de majoritatea mamicilor pe care le cunosc (avent si dr. brown) sunt cap de lista la capitolul toxicitate. Am tot cumparat biberoane, de toate felurile, avent, chicco, nuk, si ultima achizitie dr. brown, si acum nu mi se mai pare nici unul safe. Am vazut ca in multe tari sunt interzise, in timp ce noi de-abia suntem informati iar farmaciile si magazinele sunt pline de ele...
Iar eu nu stiu ce sa fac? Sa cumpar altceva? Sau sunt doar paranoica? Beleaua e ca gaza mea nu are decat 2 saptamani, si oricat m-ar deranja ideea ca deja ii dau biberon, nu am de ales...Voi ce bibe folositi/o sa folositi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica2008 spune:

buna fetele
eu azi dimineta am eliminat dopul gelatinos,adica si acum mai am scurgeri transparente cu firisoare de sange,am avut si contractii dureroase dimineta din 15 in 15 minute cam vreo 2 ore dar cand sa ma duc la spital gata sau rarit.acuma am cam 1 la40 de minute.oare nasc in noaptea asta?ce bine ar fi.daca plec la spital sau se intampla ceva va dau un ms



monica mamica in devenire+40denis stefan
doamne ajutane sa avem bebici sanatosi
bebe e putin lenes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Euphoria

Dragele mele,

Cum sunt o mamica fara experienta, vreau sa va (mai) intreb ceva...Stiu ca s-a discutat asta si ras-discutat asta la alte subiecte, dar pentru ca m-am atasat de acest topic si implicit de voi, ma intereseaza pararea voastra referitoare la biberoane. Tot citesc de cateva zile despre bisphenol, si din cate am observat biberoanele preferate de majoritatea mamicilor pe care le cunosc (avent si dr. brown) sunt cap de lista la capitolul toxicitate. Am tot cumparat biberoane, de toate felurile, avent, chicco, nuk, si ultima achizitie dr. brown, si acum nu mi se mai pare nici unul safe. Am vazut ca in multe tari sunt interzise, in timp ce noi de-abia suntem informati iar farmaciile si magazinele sunt pline de ele...
Iar eu nu stiu ce sa fac? Sa cumpar altceva? Sau sunt doar paranoica? Beleaua e ca gaza mea nu are decat 2 saptamani, si oricat m-ar deranja ideea ca deja ii dau biberon, nu am de ales...Voi ce bibe folositi/o sa folositi?


De ce nu folosesti atunci biberoane la care se specifica clar ca sunt BPA free ... adica nu au bisphenol-ul acela in compozitie. La noi inca nu s-au scos de pe piata cele care au substanta asta in compozitie, ca cica tre' sa li se termine si lor stocurile, dar prin alte tari au fost deja inlocuite. Vorbesc de Avent si dr. Brown. Sau axeaza-te pe cele din sticla ...

AnamarialuiIulia (23.03.2006) si37+ cu Teodora
Nasterea printesei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica2008
buna feteleeu azi dimineta am eliminat dopul gelatinos,adica si acum mai am scurgeri transparente cu firisoare de sange,am avut si contractii dureroase dimineta din 15 in 15 minute cam vreo 2 ore dar cand sa ma duc la spital gata sau rarit.acuma am cam 1 la40 de minute.oare nasc in noaptea asta?ce bine ar fi.daca plec la spital sau se intampla ceva va dau un msmonica mamica in devenire+40denis stefan doamne ajutane sa avem bebici sanatosibebe e putin lenes
Hai,Monica,nu mai este mult pana la marea intalnire!!!!!Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs40+(dupa calculele mele)39+(dupa calculele dr.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romanitza spune:

Monica

Ce se mai aude de fetele care se pregateau de nastere astazi? Blanca, ai ceva vesti?

37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua buna,fetele!
Adriana!!

Icmanu!!

Monica!!


Citat:
citat din mesajul lui Euphoria

Dragele mele,

Cum sunt o mamica fara experienta, vreau sa va (mai) intreb ceva...Stiu ca s-a discutat asta si ras-discutat asta la alte subiecte, dar pentru ca m-am atasat de acest topic si implicit de voi, ma intereseaza pararea voastra referitoare la biberoane. Tot citesc de cateva zile despre bisphenol, si din cate am observat biberoanele preferate de majoritatea mamicilor pe care le cunosc (avent si dr. brown) sunt cap de lista la capitolul toxicitate. Am tot cumparat biberoane, de toate felurile, avent, chicco, nuk, si ultima achizitie dr. brown, si acum nu mi se mai pare nici unul safe. Am vazut ca in multe tari sunt interzise, in timp ce noi de-abia suntem informati iar farmaciile si magazinele sunt pline de ele...
Iar eu nu stiu ce sa fac? Sa cumpar altceva? Sau sunt doar paranoica? Beleaua e ca gaza mea nu are decat 2 saptamani, si oricat m-ar deranja ideea ca deja ii dau biberon, nu am de ales...Voi ce bibe folositi/o sa folositi?


Euphoria,eu mai am o fetita de 7 ani si de cind era bebelus,de-al lungul anilor au tot aparut scandaluri legate de acrilamida in borcanelele cu mincarea de bebelusi,nu stiu ce subst in capacele borcanelelor,bisfenol in biberoane asa ca incep sa imi pierd increderea in toate si pt linistea mea,voi folosi numai biberoane de sticla de la Nuk.

Fetele,nu am citit din urma...revin!


Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput