Nastere normala dupa cezariana

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Buna

si eu as fi vrut sa fi nascut normal dupa 1 cezariana...am vrut sa nasc normal 1 copil dar a fost suspect de ceva probleme cardiace asa ca pt siguranta lui s-a decis cezariana..din fericire s-a nascut perfect sanatos.. apoi am ramas gravida cand bebe avea 1 an si 3luni.. s-a ajuns la concluzia ca este o diferenta prea mica intre sarcini si ca uterul e cam subtire..plus ca nu ai certitudine ca este masuratoarea corecta..pana la urma am decis ca vreau tot cezariana..nu mi-a parut rau.. Ne-am fi dorit poate 3 copii..dar deocamdata 2 sunt super suficienti..nu vreau sa va sperii..dar cu 2 nu e dublu..e triplu...dar e si frumos..
Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Si mie mi-a trecut prin cap sa nasc natural dupa cezariana, dar cand am aflat ca sunt 2 nu cred ca se mai poate. E cineva care a nascut gemeni natural dupa cezariana?

Sabina 12+ viitoare mamica de gemeni identici si mamica Alexandrei

http://www.dropshots.com/sabana#albums/poze%20noi%20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_c spune:

Dar voi ati gasit doctori dispusi sa accepte macar ideea de a asista nastere normala dupa cezariana?

Cum v-ati simtit dupa a doua cezariana? Au fost durerile mai mari decat in primul caz? Vindecarea a fost mai lenta decat in primul caz?

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Am nascut natural la aproape 2 ani dupa cezariana, avand 38 de ani impliniti cu o zi inainte
Super-usor, macar ca la primul nu m-am dilatat decat dupa 2 zile de oxi, insa el a fost pelvian/oblic, deci nu s-a angajat deloc. La Tg ures se incepe cezariana numai dupa ce dilatatia e pe la 3-4 cm, doar dc e pericol (mama sau bebe) intra mai devreme - de aceea mi s-a declansat nasterea, era deja depasita.
Medicul m-a incurajat pe parcursul sarcinii a II-a in sensul ca mi-a spus ca dc am travaliu bun si bebeul se angajeaza mergem precis pe naturala. Si a fost ok, fetita mai mititica decat feciorul, in pozitie perfecta, un travaliu ca la carte si o nastere dupa care mi-am revenit grozav de usor.
M-am temut de epiziotomie - degeaba, nici macar nu imi amintesc cum a fost, a cusut f bine si nu se vede macar unde a fost.
La un an de la nastere am fost la control din nou - totul ok.

Asta asa, pe scurt - mai in detaliu, la semnatura, la nasterea fetitei mele Ana.

Am nascut in Tg Mures, cu dl dr Turos.

Bafta multa!

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Si eu caut un asemenea dr in Bucuresti, am cateva nume de doctori care au mai scapat vreo naturala dupa cezariana pe ici-colo, dar nimic sigur. In afara de Regina Maria, unde nu prea imi da mana sa ma duc, desigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_c spune:

Felicitari, Oana!
Operatia ta (cea de pe uter, nu cea exterioara) ce forma are? A mea este in forma de T din cate mi-a spus doctorita care mi-a facut operatia. Este aceasta operatie diferita ca si stil de cea orizontala? Din cate am inteles, cel mai bine se preteaza pentru o viitoare nastere vaginala operatia orizontala...
Mersi anticipat pentru raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_c spune:

alinushca, despre ce doctori este vorba? In cazul Reginei Maria, este o practica nasterea naturala dupa cezariana sau avem doar cazul Mihaelei (mh) care a povestit experienta ei?
mersi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui miha_c

Felicitari, Oana!
Operatia ta (cea de pe uter, nu cea exterioara) ce forma are? A mea este in forma de T din cate mi-a spus doctorita care mi-a facut operatia. Este aceasta operatie diferita ca si stil de cea orizontala? Din cate am inteles, cel mai bine se preteaza pentru o viitoare nastere vaginala operatia orizontala...
Mersi anticipat pentru raspuns!

M-ai prins nu stiu dc cea din interior are o forma anume.... stiu doar ca s-a comportat f bine in sarcina si in travaliu... cand o sa merg la control, cper sa nu uit sa intreb (eu merg periodic.. cam o data pe an, am avut mai demult pb si nu vreau sa mai am... mai bine ma duc si-mi spune de "n"ori ca-s bine decat o data si sa fie rau )

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

imi pare bine ca am gasit acest subiect. sa ma plang si eu... eu sunt din Braila si anu am gasit nici un medic care sa vrea sa ma asiste la o nastere vaginala dupa cazariana. si atunci m-am resemnat... tot cezariana.. dar miar fi placut sa incerc poate totusi puteam sa nasac normal. dar parerea mea eset ca medicii de aici nu se complica, de frica sa nu se rupa operatia, sa faci hemoragie si sa mori pe masa si tu si copilul. asa e mai usor pt ei, nu complicatii.... iar la Bucuresti nici atat nu pot veni sa nasc.
pacat ca medicii sunt atat de comozi, parerea mea, ca in strainatate chiar iti recomanda nasterea vaginala. probabil mias fi revenit mai repede, si apoi e vorba de bani........ o cezariana ma ajunge cam 15 mil cu tot tacamul (prima man, a doua, anestezist, medic pediatru... asisitente). dap aste e. nastere usoara celor si bebei santaosi, ca in fond asta e cel mai important ca bebele sa fie sanatos. nu conteaza pe unde se naste.
gravi 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Citat:
citat din mesajul lui myky791

imi pare bine ca am gasit acest subiect. sa ma plang si eu... eu sunt din Braila si anu am gasit nici un medic care sa vrea sa ma asiste la o nastere vaginala dupa cazariana. si atunci m-am resemnat... tot cezariana.. dar miar fi placut sa incerc poate totusi puteam sa nasac normal. dar parerea mea eset ca medicii de aici nu se complica, de frica sa nu se rupa operatia, sa faci hemoragie si sa mori pe masa si tu si copilul. asa e mai usor pt ei, nu complicatii.... iar la Bucuresti nici atat nu pot veni sa nasc.
pacat ca medicii sunt atat de comozi, parerea mea, ca in strainatate chiar iti recomanda nasterea vaginala. probabil mias fi revenit mai repede, si apoi e vorba de bani........ o cezariana ma ajunge cam 15 mil cu tot tacamul (prima man, a doua, anestezist, medic pediatru... asisitente). dap aste e. nastere usoara celor si bebei santaosi, ca in fond asta e cel mai important ca bebele sa fie sanatos. nu conteaza pe unde se naste.
gravi 33+


Nu la Constanta era un spital unde se poate naste in apa?
Te-ai informat despre riscurile de a programa o cezariana, fara macar sa fii lasata sa incepi sa ai contractii?
Operatia nu se rupe asa usor, si medicii stiu asta, doar mizeaza pe spaima unei gravide care e dispusa la orice pentru siguranta bebelusului ei.
O nastere vaginala dupa cezariana e mult mai sigura decat o a doua cezariana, si nu pot sa cred ca medicii nu stiu asta.
Imi pare tare rau sa aud prin ce treci.
Incearca sa pactezi cu medicul tau sa te lase macar sa se declanseze nasterea in mod spontan.
Si nu in ultimul rand: Cauta alternative.
Daca ai ajunge in spital cu copilul in ultima faza de expulzie nimeni nu ti-ar mai putea baga o cezariana. Stiu, e foaret usor de zis, eu am apelat la asistenta profesionala in casa pentru ca stiam ca orice moment in care as fi mers spre spital ar fi fost prea devreme, si mi-ar fi bagat cezariana.


Tandem de fetita (20.07.2006) si baietel (20.04.2009)

asa a fost

poze

Mergi la inceput