Burtici fericite de septembrie-octombrie (90)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Bine ai revenit Luhtien,

Eu merg la servici si nu imi este foarte greu, mai mult ma gandesc la cum sa organizez pentru ca cand plec, ce si cum sa las...ca sunt tare multe de facut.
- pentru fierul sub nivelul marii, nu iei fier? Se recomanda la mai toate gravidutele (cu mici exceptii) pentru ca ajuta si la formarea nu stiu ce pe la bebe, plus ca majoritatea sunt dispuse la o anemie de sarcina.
- crampe musculare si carcei nu sunt de la lipsa de magneziu? Ne confruntam multe cu asa ceva, eu iau magneziu de mult si nu prea am probleme majore cu carceii. Nici nu ma intind brusc si dintr-o data tocmai sa nu vad cum e
- sa iti traiasca surpriza si sa fie cuminte asa cum vrei

Clau 29+ cu si Alessia Maria 13 iulie 2007


varsta bb2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Citat:
citat din mesajul lui luhtien

Buna fetelor!


Vreau sa va intreb: care dintre voi inca mai se duce la serviciu si pentru cate zile vreti sa va mai duceti.
Eu ar trebui sa nasc pe undeva pe la sfarsitul lui septembrie...si nu stiu cat sa ma mai duc la serviciu, ca sa ajung sa imi pastrez alea 42 de zile necesare dupa nastere...
Nu stiu ce sa fac....mi-e asa de greu sa ma tarai la serviciu....

Nimeni nu te-a intrebat daca vrei sa te nasti.
Despre plecarea ta, tot altii vor decide.
Insa timpul dintre este in mainile tale. Nu-l irosi!

+12



Din ce stiu eu concediu medical sau prenatal poti sa-ti iei incepand cu saptamana 32 de sarcina.
Eu una mai merg la serv pana la 1 sept si am termen 23-24 oct, dar inatai imi iau concediu de odihna.
si ai grija de tine

Laura 24+ si Ramona Cristiana 20.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

luhtien bine ai revenit

eu ma mai duc pana la 1 august si am DPN 17 septembrie. calculeaza si tu pentru tine si vezi ce rezulta! se poate intra in concediu de maternitate de la 30 de saptamani!

daca nasti la sfarsitul lui septembrie schimba semnatura ca ai bebel mare de-acuma!

Ioana 29+ cu bebe Carol Ioan

album Webshots

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Mimika am pus si eu cateva poze facute acuma la repezeala...deci nu sunt fff clare...

KIKI 27+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Citat:
citat din mesajul lui luhtien

Buna fetelor!

Nu ne-am mai auzit de multaaaaa vreemeeeee
Am stat acum de dimineata de am recuperat doar capitolul din urma...ca io nu v-am mai urmarit de pe la vreo 30

Pe scurt, ca sa updatez si eu datele despre mine:
- BB e surpriza, nu vreau sa stiu ce e, sanatos/sanatoasa sa fie si (cu)minte
- eu nu ma ingras ...nu stiu daca e de bine sau e de rau. cand am aflat ca sunt gravidutza aveam 66kg, dupa aia am ajuns pana la 61 si acum oscilez intre 62 si 63 kg...in functie de cat mananc in ziua respectiva.
- nu transpir in mod abundend, ci doar daca ma stresez ...
- cateodata imi vine sa strang de gat pe toata lumeaa ... mai ales pe cei care sunt certati cu normele de igiena de prin mijloacele de transport in comun
- am facut vreo 2 caderi de calciu uraaaateee rau de tot...cu trezit noaptea in crampe musculare de nu puteam nici maxilarul sa il deschid. Am luat atunci calciu efervencent, ca sa aflu dupa aia ca nu ai voie sa iei calciu efervensent in sarcina...
- cu fierul sunt pe undeva pe sub nivelul marii ...
- dar in rest sunt bine


Vreau sa va intreb: care dintre voi inca mai se duce la serviciu si pentru cate zile vreti sa va mai duceti.
Eu ar trebui sa nasc pe undeva pe la sfarsitul lui septembrie...si nu stiu cat sa ma mai duc la serviciu, ca sa ajung sa imi pastrez alea 42 de zile necesare dupa nastere...
Nu stiu ce sa fac....mi-e asa de greu sa ma tarai la serviciu....

Nimeni nu te-a intrebat daca vrei sa te nasti.
Despre plecarea ta, tot altii vor decide.
Insa timpul dintre este in mainile tale. Nu-l irosi!

+12


Bine ai revenit!!!!Si cred ca trebuie sa iti actualizezi semnatura Eu nu ma mai duc la serviciu din 4 mai...mai ales pe caldurile astea nu cred ca as reusi sa ma tarai...

KIKI 27+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

Bine ai revenit,luhtien!


Eu mi-am luat concediu prenatal de la 29 saptamani. Si 3 saptamani inainte am avut concediu de odihna.

anamaria, te cred si eu ca te apuca depresia dupa ce ai venit de la munte...Pe mine m-a apucat cand am venit de la mama, de la ses, unde era cald oricum, dar parca altfel de caldura, mai suportabila...

30+ Matei Aram si Luca Ezram
Grasii mei iubiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Bine ai revenit Luthien! la nelamurirea ta despre concediu, vad ca au raspund deja cateva fete

ce vroiam eu sa va mai intreb..voi luati calciu? ca mie mi-a indicat medicul din sapt 25, spunand ca este bine sa iau pentru ca incepe osificarea la puiut..si apropo de ce zicea luthien, iau calciu efervescent 1/zi (Ca-C-Vita); mi-a indicat 10 tb (sunt la a 7-a..nu am avut contractii) si dupa 2 sapt de pauza o alta cura de 10; am incredere in medic..dar va intrebam asa, de sondaj

Editez: Anamaria, Kiki..pupici la burtici!

Dana 26s
www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dana15

Bine ai revenit Luthien! la nelamurirea ta despre concediu, vad ca au raspund deja cateva fete

ce vroiam eu sa va mai intreb..voi luati calciu? ca mie mi-a indicat medicul din sapt 25, spunand ca este bine sa iau pentru ca incepe osificarea la puiut..si apropo de ce zicea luthien, iau calciu efervescent 1/zi (Ca-C-Vita); mi-a indicat 10 tb (sunt la a 7-a..nu am avut contractii) si dupa 2 sapt de pauza o alta cura de 10; am incredere in medic..dar va intrebam asa, de sondaj

Dana 26s
www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi



Dana, eu iau magneziu efervescent 1/zi...dupa ce termin cu el cred ca o sa iau si calciu...eu oricum iau si Elevit, dar se pare ca la 2 e putin

KIKI 27+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns septoct2009 spune:

mariaI bravos cu vestea
luhtien huh , cate kg ai , sa fiti sanatosi conteaza
manga o veste , ceva , orice ... cum sunteti?
cristina_ana poate incerci si ceva intaritoare ale imunitatii
Ellenuta sa ridicam corabiile de sub nivelul marii

Poza fara link o sa merg sa fac sapaturi

.... revin , a venit zmeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Fetele mie doctorul mi-a recomandat si acum si la prima sarcina Elevit si Maltofer cate una pe zi. Calciu separat nu mi-a dat. Cred ca depinde si de medic si de analize...

Laura 24+ si Ramona Cristiana 20.03.2007

Mergi la inceput