Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (185)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

buna ziua!
scriu putin, pe urma merg sa citesc din urma...
ieri, in mijlocul zile, la 16, cand am venit de la serv, copilul ardea, avea temp 39.3, fara alte semne...i-am pus supozitor, rapid impachetari in prosoape ude, cam intro ora jumate scazuse la 38.3; am inceput sa ii dar cate 5 ml panadol/ nurofen la 4 ore; dimineata am mers la spital, cica un usor rosu in gat, in continuare fara alte simptome, fara muci, fara stare proasta, scaune bune...
i-am luat sange si a iesit formula de viroza...ce naiba fel de viroza o fi si asta?
ne-am chinuit 2 ore cu punguta pt pipi, m-am umplut toata de pipi(eu, pana sa umplu eprubeta), pe fata am chinuit-o cu lipiturile alea la pasa...ce sa mai zic
plus ca a fost f suparata pe buba de la mana - de la vena, culmea ca e am tinut-o sa ii ia sange, dar tot la mine in brate se vaicareste, micuta;
asteptam maine si rezultatele de la urina, am luat si proba de kk, dar o pastrez bine si o duc maine, doar daca mai face febra...
...asa, ca sa nu fii linistit niciodata...

aaaa. Fe i-a iesit 6, hemoglobina insa 11.6, o bag pe sfecla, spanac, nectarine, ou...

am aflat si de ce refuza branzeturile - are Ca bine de tot, peste limite..

Ellis,mami de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

ALESSIA IN TARA MINUNILOR
MAMI IN BUCATARIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Ellis imi pare f rau,acum mai are febra?
Pai si ca are surplus de calciu refuza singura branzeturile?


anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmuletepovestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

Are mama o ratusca...
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=8&folder=Ratusca din viata mea" target="_blank">an1 si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=1" target="_blank">an2


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

LAURA - multam pt informatii, insa cred ca si anul trecut a fost aceeasi chestie si tot asa s-a trecut cu vederea...noi ne protejam cu mustela 50, pizz buin(noi), anul asta oricum nu mergem la mare, anul trecut Alessia a stat cu hainute pe ea, sub umbrela, iar umbrela acoperita cu prosop...si asta pt ca aveam aceleasi informatii de care zici tu de la fina mamei de la constanta(asistent pediatru).

PUSSI - si a mea incearca sa isi faca singura cruce la rugaciune, face altfel decat noi, dar are intentie; litere nu i-am aratat niciuna, ca nu e pasionata de scris/desenat.

vad ca a mea, daca are pampers pe ea, se duce si ia oala sa faca caca in ea, nu prea se intampla accidente, daca are chilotei face pe ea, sau pe jos, nu mai ia oala

ANK - si eu am incercat sa ii zic ca oala ar papa caca, pe urma am incetat ca mi-era frica sa nu se apuce si copila de mancat...kk

ANCA - sa aveti vreme buna si sa va distrati! febra nu a mai facut deloc de ieri de la 18.



Ellis,mami de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

ALESSIA IN TARA MINUNILOR
MAMI IN BUCATARIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

pussi, ancaD -

Despre olita, ce sa zic ... nu cred neaparat ca e chestie de devreme sau tarziu obisnuit cu olita ... ci mai tine si de copil. Eu din punctul asta de vedere am avut noroc, a acceptat-o si face fara scandal.
Si imi aduc aminte (fara sa provoc discutii insa) de "cearta" care a fost pe-aici cand s-a mai discutat de olita. A zis atunci multe adina (nu eram in totalitate de acord atunci) si le-a zis bine. Acum ii dau dreptate. Nu concepeam sa nu incepi procesul olita mai tarziu de 1 an .. cum sta bine in fundulet, gata, pe olita ... gresit. Nu obtii nimic .. se poate sa ai noroc, e drept, dar e mecanic. Vad acum la Silvia ca si constientizeaza ceea ce face ... si noi am inceput cu olita pe la 1 an, dar fara stress si obligat copilu'. Dar abia acum vad cum decurge intr-adevar treaba ... si merge mai usor decat ma asteptam. Trebuie sa imi fac curaj, sa o vad mai pregatita pe SIlvia sa iesim afara fara pampers ... de noapte nu mai zic ...

ellis - imi suna tare cunoscut scenariul cu Alessia .. adica febra, rosu in gat, recoltat pipi etc. Oooofff ... Alessiei!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Aaaa ... si am observat la Silvia ca daca e in funduletul gol imi cere oala, nu face pe jos, dar daca are pampers sau chilotel, da, e mai tentata sa faca ... se stie acoperita, nu face diferenta de pampers sau chilot. Desi acum, dupa faza cu zgarietura la putica, nu o mai las in funduletul gol prin casa ... ii pun chilotei. Asa ca poate e o idee pt. fete ... sa isi lase copilasii in funduletul gol ca sa vada efectiv ce se intampla daca nu cer olita, zic si eu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Asa e Petro ..desi si eu am fost inversunata cu pusul pe olita devreme... sincer nu am nervi sa o fac atat de des incat sa si scap de pampers (pt ca asta era procedeul.. pus din ora in ora aproape)...Pentru ca sa ii pun pe olita doar asa sa mai faca din cand in cand pisi pe olita nu ma prea incanta ideea.. Eu vreau sa scap de pampi ...si trebuie sa constientizez ca nu am timpul necesar sa realizez asta...adica pusul pe olita din ora in ora sau la 2 ore.
Probabil ca totusi o voi familiariza pe Cecilia mai repede cu olita sa nu urle ca si Raul la vederea ei

Ank Raul 17.10.2007 si Cecilia 11.12.2008
Poze pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Avem pozici noi aici ... puteti vedea un nou membru al familiei... , Raul cel poznas...si pe domnisoara mea .... Sa vedeti ce mare a crescut si ea

Ank Raul 17.10.2007 si Cecilia 11.12.2008
Poze pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Ellis ..imi pare rau ca aveti febra... ...

Sa stii ca eu cand am fost gravida cu Raul am suferit fenomenul invers... Aveam lipsa de calciu si 2 saptamani nu am putut manca decat branzeturi si iaurturi ...
... ooo ce bine ar fi daca si corpul asta ar zice in cazul suncilor extra "Gata esti grasa... nu mai vreau hrana asa multa o luna " ce usoare ar fi curele de slabire ..Visezzz

Ank Raul 17.10.2007 si Cecilia 11.12.2008
Poze pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

ank - la mine nu e vorba de timp (as avea sa o tot pun pe olita, ca si-asa tot numai de fundul ei stau), ci de nervi ... sunt sigura ca nu as avea rabdarea necesara ... in cazul in care nu ar fi acceptat asa de bine olita zic. La tine e de inteles si cu timpul ... Avea o perioada cand imi cerea olita din 5 in 5 minute pt. orice (pe bune sau in joaca) si simteam ca cedez nervos ... da' reuseam sa ma controlez insa. Bine ca i-a trecut si o cere intr-adevar cand are nevoie acum ... de aia spun, constientizeaza pt. ce e si ce tre' sa faca.

Asaaaaa ... v-ati luat catel??? E tare scumpic!!! A mai slabita Raulito??? Sau nu l-am mai vazut eu de mult ... parca nu mai e asa pufos ca mititel. Dar frumos tot e, cu ochisorii lui albastri . Si Ceci e un bijuu de fetita . Sa va traiasca!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ank83

Avem pozici noi aici ... puteti vedea un nou membru al familiei... , Raul cel poznas...si pe domnisoara mea .... Sa vedeti ce mare a crescut si ea

Ank Raul 17.10.2007 si Cecilia 11.12.2008
Poze pitici


e tare dragut catelul...uau dar e o grija in plus cred!succes deci!

iar raul e un harnic si cecilia seamana din ce in ce mai mult cu el

bianca si pussi mersi pt raspunsuri!

laura pai deja a devenit barbatel...daca era la tv cu telecomanda in mana

ellis bine macar ca pe tine te-au pus sa ii faci analize...noua ne-au prescris direct antib dupa 2 zile de febra 38-39 fara scaun moale si eu i-am ascultat( de la care a facut si niste bubite si eu in loc sa ii opresc tratamentul am continuat 5 zile; era Keflex) ....iar medicul pediatru deja din a 2-a zi mi-a zis sa ii dau antib

si eu as vrea sa stiu cum mai gatiti pestele si mai ales daca folositi si peste congelat pt puiuti?ca eu ii dadeam pangasius proaspat de la carref dar ultimele 3 dati imi zicea dna respectiva ca e cam vechi...deci am luat peste salau congelat si a fost ok dar sapt trecuta am luat merluciu si dupa ce a fiert 15-20 mi a devenit asaaaa transparenta carnea...f f f f ciudatpoate pt ca l-am pus direct din congelator in apa fiarta...sau nu stiu...

apropo de vb de sapt trecuta stie si andrei sa spuna cum il cheama:"DEI" si cati ani are :"unu" ,atunci cand e intrebat; si ma ajuta sa spun si o poezioara: In padurea cu alune aveau casa doi "PIPICI" / Vine pupaza si psune vreau sa stau si eu "ICI" ;
si in sfarsit stie sa faca diferenta intre un obiect "MAAARE" si unul "MIC"

Mergi la inceput