Licurici de Ianuarie-Februarie 2009 (35)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_ spune:

Exact cum spune miere, aici e complet diferit fata de ro. Seful meu de exemplu, ii vin parintii in vizita vara sta, nu i-a vazut de 12 ani, stau doar la vreo 1000km distanta, ceea ce nu e asa mult. Cand a auzit ca sta maica-mea la mine 6 luni nu i-a venit sa creada, zice ca o vizita de o sapt-doua e mai mult decat suficient.

Majoritatea copiilor cand pleaca la facultate sunt bun plecati. Daca se mai intorc dupa aia doar in vizite. Parintii nu ajuta cu bani decat atata timp cat stau in casa lor. Cand ajung la batranete se muta la azil, unde btw e f scump, dar si conditii f bune (si pe mine ma atrage ideea daca o sa imi permit si daca mai prind pensia ). Parintii nu ajuta cu nepotii, vin doar in vizita dupa ce se naste nepotul sau nepoata, il vad si pleaca, cam atat. Cu familia sunt impreuna de Thanksgiving si poate si de Craciun in familii mai apropiate.
Parintii isi traiesc viata lor, independent de copii, multi calatoresc, sau se voluntariaza sau au diverse hobby-uri pe care n-au avut timp sa le faca in tinerete, au multi prieteni, sunt f activi si complet detasati de copii. Partea pozitiva e ca nu ii bat la cap pe copii legat de cum isi traiesc viata si nu sunt o povara pt copii. Nu de multe ori am auzit prin ro replici de genul 'sa vad cum o sa ai grija de mine la batranete, ca doar eu te-am crescut si am avut grija de tine'. Ei, asta nu se intampla aici. Partea negativa e ca notiunea de familie inseamna doar sot, sotie si copii si cam atat. Bunicii sunt doar vizitatori din cand in cand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_ spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingrid70
Da, exact, asta este convingerea mea si sunt perfect constienta ca altii pot avea o alta parere/convingere si nici nu am spus ca nu ii apreciez pe altii pentru ceea ce sunt daca nu au aceleasi convingeri ca si mine. Daca imi exprim o parere pe forum este pentru a afla si parerea altora, nu pentru a fi considerata limitata de catre cei care au alte pareri, pentru ca atunci care ar mai fi scopul conversatiei? Nu ne-am mai spune parerea fiindca s-ar putea ca altii sa nu fie de acord si atunci o sa ne considere limitati? Eu m-am referit la mine si copilul meu, nu am spus ca desconsider pe cine nu e de acord.
Nu stiu de ce mereu se intelege asta, probabil ca ceva nu explic eu bine!


Ingrid, vad ca te-ai suparat si nu e cazul. Eu nu te consider limitata, am spus ca ar fi limitat daca i-ai judeca pe altii. Dar daca nu ii judeci f bine. Uite ce am spus: Nu toata lumea gandeste asa si ar fi limitat din partea ta sa ii judeci sau sa nu ii apreciezi pe cei care nu iti impartasesc parerea.

Acum ca ai explicat ca nu desconsideri pe cine nu e de acord cu parerea ta e mai clar.Din mesajul tau initial si din comentariile facute de fete dupa aia reiesea ca ai generaliza si ca scopul tuturor ar fi sa aiba copii. Am avut impresia ca generalizezi. E f bine daca tu consideri ca scopul tau in viata e sa ai copii. Si e bine ca ti-ai dat seama care e scopul tau in viata. Ma bucur ca sunt si pareri diferite, asa invatam. Cred ca sunt rare persoanele care au un scop in viata determinat, te apreciez pt asta.

Eu una incerc sa am o viata cat mai buna si poate sa impactez in bine si viata celor apropiati, nu traiesc cu un scop bine determinat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

anca nu puteai gasi cuvinte mai bune despre familia in USA!

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_

Citat:
citat din mesajul lui ingrid70
Da, exact, asta este convingerea mea si sunt perfect constienta ca altii pot avea o alta parere/convingere si nici nu am spus ca nu ii apreciez pe altii pentru ceea ce sunt daca nu au aceleasi convingeri ca si mine. Daca imi exprim o parere pe forum este pentru a afla si parerea altora, nu pentru a fi considerata limitata de catre cei care au alte pareri, pentru ca atunci care ar mai fi scopul conversatiei? Nu ne-am mai spune parerea fiindca s-ar putea ca altii sa nu fie de acord si atunci o sa ne considere limitati? Eu m-am referit la mine si copilul meu, nu am spus ca desconsider pe cine nu e de acord.
Nu stiu de ce mereu se intelege asta, probabil ca ceva nu explic eu bine!
Ingrid, vad ca te-ai suparat si nu e cazul. Eu nu te consider limitata, am spus ca ar fi limitat daca i-ai judeca pe altii. Dar daca nu ii judeci f bine. Uite ce am spus: Nu toata lumea gandeste asa si ar fi limitat din partea ta sa ii judeci sau sa nu ii apreciezi pe cei care nu iti impartasesc parerea.Acum ca ai explicat ca nu desconsideri pe cine nu e de acord cu parerea ta e mai clar.Din mesajul tau initial si din comentariile facute de fete dupa aia reiesea ca ai generaliza si ca scopul tuturor ar fi sa aiba copii. Am avut impresia ca generalizezi. E f bine daca tu consideri ca scopul tau in viata e sa ai copii. Si e bine ca ti-ai dat seama care e scopul tau in viata. Ma bucur ca sunt si pareri diferite, asa invatam. Cred ca sunt rare persoanele care au un scop in viata determinat, te apreciez pt asta.Eu una incerc sa am o viata cat mai buna si poate sa impactez in bine si viata celor apropiati, nu traiesc cu un scop bine determinat.
Nu m-am suparat, dar incepe sa ma distreze chestia asta cu unde dai si unde crapa, cum ar veni! Nimic din ce spun eu nu se intelege cum le-am gandit. Si ma tot intrebam de ce? (deh, eu sunt omul de ce-urilor, pentru mine nimic din ce spune cineva nu are sens daca nu mi se explica f clar si de ce) si am ajuns la concluzia ca se intampla asta fiindca nu ne cunoastem deloc. Nu ne cunoastem din viata de zi cu zi si nu toate ne deschidem sufletul pe net. Venim apoi si ne exprimam pe o bucatica mica si normal ca nimeni nu ne intelege.De exemplu, cine citeste postul tau crede ca eu toata viata mi-am dorit sa am copii si pana la urma am reusit... etc. Dar nu e deloc asa. Eu am spus ca tot intrebandu-ma eu care e scopul vietii/ vietuitoarelor (inclusiv omul) pe pamant am ajuns la concluzia, fff demult, ca este doar procreerea, respectiv la om, de a avea copii. La vremea respectiva eu nu-mi doream copii. Aflasem eu scopul vietii MELE prin extrapolare, pentru ca in definitiv asta ma interesa, dar nu eram de acord, nu-mi doream copii, imi doream scoala: liceu, facultate, cariera. Nu doream nici macar sa ma casatoresc pentru ca m-ar fi impiedicat in planurile mele de atunci. Si tot asa ziceam si eu, ca sunt oameni care au marcat viata altora si nu au avut copii, ca Eminescu nu a avut copii, si care au lasat in urma lor carti, cladiri etc. care au avut impact asupra generatiilor urmatoare. Dar pana la urma, instinctul, natura tot acolo unde trebuia m-a adus.

N-am spus ca desconsider oamenii care gandesc altfel. Poate sunt doar pe parcursul drumului si nu au ajuns pana acolo, poate nu vor ajunge niciodata acolo ca nu-si doresc. Nu desconsider pe nimeni pentru astfel de motive si nici pentru multe altele. Dar eu, daca am descoperit un lucru bun, vreau sa-l impartasesc si oamenilor pe care-i iubesc. De exemplu, am o gramada de prieteni necasatoriti, dar trecuti de 30 de ani. De cate ori ii vad le spun "casatoriti-va ca e mai tare casatorit decat single" sau "faceti copii ca eu am fost o proasta ca nu mi-am dat seama ce tare e mai devreme" etc. si ei nu se supara pt ca stiu ca eu fac asta fiindca ii iubesc si vreau sa fie si ei fericiti ca si mine, desi poate nu le convine ca le spun. Inclusiv cu sora mea fac asta, fiindca mie imi place ca cineva sa-mi spuna daca zidul e tare inainte de a da eu cu capul si apoi sa ma lase, in cunostinta de cauza, sa aleg daca mai vreau sa-l incerc cu capul meu sau nu. Ca de unele greseli e musai sa le faci singur ca sa inveti, iar la altele iti ajunge experienta altora.
Oare ce s-o mai intelege si din asta?Sau s-a mai inteles ca eu vreau 4 nepoti si voi sta cu telefonul pe fi-miu in fiecare zi pana mi-i face. NU, dragelor, asta e doar un vis, o dorinta a mea (ca sa nu-mi spuneti ca voi nu aveti nici un vis/dorinta/asteptare legat de copilul vostru) si cand spun un vis nu ma refer la ceva spre care il voi impinge de la spate. Daca vor fi doar 3 sau 2 copii, asta e treaba lui, dar mi-e mi-ar placea 4 pentru ca Alina a zis ca mai bine decat 1 sunt 2, iar Alinuk ca mai bine decat 2 sunt 3. Dar va zic eu, care am fost 3 la parinti ca 3 sau 5 (ambii parinti), intre frati, nu e un numar bun (mereu unul ramane pe dinafara) numerele cu sot sunt cele mai bune si cum 2 sunt prea putini, am zis 4, acu' daca el si cu nevasta-sa n-or vrea asta e!Si acum as putea intelege ca modul american e mai bun, in general , decat cel romanesc? Ntz... generalizare Mi-e somn, ma duc sa vad daca zgatia mica ma las asa mai dorm o tura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Lisa, tot nu venisi cu reteta aia de tort! Bebelusi, fa-te-ncoa cu o ciocolata calda de aia olteneasca de-a ta, macate-ar mama!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aresa spune:

Vai de mine!!!...bai fetelor,da` n-ati avut niciuna somn?...ce de pagini ...nu reuseam sa mai ajung la zi cu discutiile...bag seama ca e buna Dya de "starnitor"!! Cum s-ar zice "parerea mea,desi nu-s din localitate"...Dom'le eu n-am nimic impotriva orientarilor sexuale ale semenilor nostri..printre prietenii mei se numara cativa si totusi aspectul nu este dezvoltat in discutiile noastre..acu` poate's eu mai ciudata dar picanteriile din dormitorul altora nu ma intereseaza..nici eu nu impartasesc impresii si nici nu am pretentia sa fiu confidenta cuiva.
Daca mi-ar placea ca Victor sa aiba asemenea "pasiuni"?categoric NU,dar cum bine spunea Mierea nu-i vorba de ce-mi place mie...cum as reactiona ?? e greu de spus..mi-as dori sa pot spune asa senina ca "asta e ..ne sustinem in decizii crocodilul"; ma gandesc totusi ca-i prematur sa-mi dau cu presupusu`!
But(vorba romaneasca) ar fi interesant ca discutia sa o purtati cu parteneri vostri ...ca la mine intrebarea Dyie s-a declansat acum ceva vreme cand am ajuns in concediu in Grand Canaria intr-o perioada total nepotrivita pentru hetero...unul din cele mai mari festivaluri gay finalizat cu desemnarea "drag queen"-ei(sau -ului).La vremea respectiva nici unul din cuplurile aflate in vacanta nu avea copii ..si atunci ca si acum aici ..intr-o joaca s-a starnit discutia.Ce m-a uimit pe mine este ca partea masculina a raspuns oarescum la unison..le-ar fi mai usor sa accepte o fata lesbi decat un baiat gay.

Punctu` 2 pe agenda zilei...soacrele(desi eu pe-a mea n-am luat-o cu acte)..tot timpul am zis ca alesul va fi de la casa de copii..fara mama,fara tata..eventual facut de o matusa tocmai pentru a evita diversele stresuri.Noi maine plecam la Olanda ca mam'mare se prapadeste de doru` nepotului nevazut inca...Vorbeati ceva mai devreme de cat despre independenta,"taierea cordonului ombilical"..vieti independente ..etc..etc..si totusi am 30 de ani si mor de placere ca de cate ori sunt la ai mei sa ma cuibaresc la tata-n brate(stiu e greu de imaginat la stadiul actual de foca),sa ma scarpine in cap...iar mama sa ma trateze ca pe un copil(inca) cu copil!!nu vad de ce m-as revolta ca asa-i de bine sa mai capeti ceva momente de alint si de ce nu ..altcineva sa fie ala responsabil..Stati nu dati in cantaret ca nu am ajuns la subiectul cu durerea.....ma rog,ne ducem la Olanda la mam'mare dar vom locui la hotel...in acelasi sat/oras.Sunt eu exagerata sau e cam alandala..sau poate-s eu prea legata de famelie?

Cu al 3-lea punct mai intarzii ca vreau sa fug sa spal crocodilul..subiectul este flora si fauna Bulgariei la drum de noapte!!

Mami Alex si Vic cel mic
CROCODIL MORCOVIT

Best of Victor Cristian

frumos ca o fetita


[/url]" target="_blank">CROCODILU`

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

manca-te-ar, ca nu mai vad bine, de somn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Mai Aresa, as fi scris si eu asa, daca m-ar fi dus inspiratia, pe cand asa eu doar am starnit spiritele in contra mea, iar ideea era cam aceeasi, in capul meu, evident, ca pe hartie a cam iesit altceva! Iote, de-aia cred ca nu-mi placea mie compunerea cand eram mica! Da-mi placea sa citesc/ascult la altii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Mai, cu soacrele, sa stiti ca eu am fost f stresata pana m-am maritat. Am inceput de mica, ca maica-mea a avut o soacra f rea, care o chinuia destul de mult, desi nu locuiau impreuna, mai ales, fiindca taica-meu tinea cu ma-sa, asa ca eu toata viata m-am innarmat contra soacrei. Tot pe acest considerent nu am vrut sa cunosc sau sa ma imprietenesc cu mama nici unui baiat cu care am vorbit pana m-am maritat. Cand m-am maritat, dezamagire, ca n-am cu cine ma lupta. Soacra e un om s-o pui la rana si nu-mi iese din cuvant! Nici nu ma deranjeaza/viziteaza prea des, adica chiar f rar desi locuieste doar la 70 km. As putea spune ca am luat TEAPA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

obligati-ma sa invat pt licenta ca e saptamana viitoare si eu n-am citit nimic

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/


http://www.helpnet.ro/?mid=53&kinderID=256 daca doriti sa ne votati

Mergi la inceput