Cauzele opririi din ev.a sarcinii -Trombofilia-10

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

jasmine eu am luat cu 2 luni inate sa raman tratament(recomandat e cu 3 luni) si anume: aspenter 1/zi, Medyn Forte 1/zi , acid folic 5 mg 1/zi.

Medyn Forte contine :Cyanocobalamin (Vitamin B12) 0,5 mg,
Pyridoxinhydrochlorid (Vitamin B6) 25 mg, Acid Folic 2,5 mg

De cum s-a vazut activitate cardiaca la ecograf am inceput sa fac zilnic Clexane de 0.4 in burtica.Ma rog la Bunul Dumnezeu sa ne ajute sa ne nastem sanatosi.

12+ Minunea din burtica

Puisori

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia78 spune:

miki concediu placut si relaxant. Te asteptam inapoi cu fortele refacute si optimismul care te caracterizeaza.

vreau si eu concediu dar nu pot sa plec de la servici decat la sf sept asa ca bag vitamine sa rezist.

abea astept sa am si eu rezultatele la analize, parca nu mai vine 22 odata

pentru toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Mcrissa multumesc pentru raspuns. Tie ce doctor ti-a dat acest tratament? Uscatescu, cumva? Tu urmezi acest tratament si acum?

Fetele care aveti MTHFR ati luat si aspenter inainte de sarcina sau doar dupa ce ati avut testul pozitiv?

Voua ce v-a zis doctorul cand a auzit ca aveti aceasta mutatie? Ca ea e clar o cauza a pierderilor recurente de sarcina? Ca pe site-urile straine aceasta cauza e cam controversata...

Offff, macar acum sper ca daca am gasit aceasta cauza o sa o pot si trata si sper sa ajung sa imi tin si eu puiutul in brate...

Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

miki,,e bine ca mergi in vacanta!!!Fa plaja,mananca inghetata,dormi,ca dupa aia,avem treaba!!!Asa ca lasa gandurile negre,ca nu e cazul si nu ti se potrivesc!Uite,si Avalon a pierdut sarcini si n-a renuntat,si ,am mai povestit eu,ca dr. meu avea o pacienta care a pierdut 9!!! sarcini si a 10-a a reusit,si la coafor povestea o fata ca mama ei a pierdut 7 sarcini si dupa aia nu se mai oprea,ca sunt 3 surori...asta e,daca renuntam nu rezolvam nimic,pisicile nu sunt nici solutie,nici alternativa!
jasmine,mie mi-a zis ca toata viata trb. sa iau acid folic si aspenter,ca mutatiile astea favorizeaza accidentul vascula cerebral.Am o ruda in strainatate,care e barbat,si are mutatiile astea si ia si el acid folic si aspenter,permanent.Asta e!Si mie mi-a recomandat dr. heparina in sarcina, si voi lua dupa ce se vede ecografic ca a avut loc ovulatia. la toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

jasmine eu mi l-am cam auto-recomandat si am fost la dr Anca Lupu la Coltea si am picat de acord asupra unei scheme.dupa ce am ramas insarcinata m-am dus la Fundeni, dar eram deja pe Clexane ca imi era teama rau ca nu-mi va da Clexane.
stiu ca e cam controversat MTHFR in afara, l-am rugat pe varul meu din Canada sa vorbeasca pentru mine cu doctori de acolo si unii spuneau ca MTHFR ar putea fi responsabila de oprirea in evolutie a sarcinilor si altii care spuneau ca nu e o legatura intre MTHFR si pierderea sarcinilor.

12+ Minunea din burtica

Puisori

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank30 spune:

Servus fetelor,
Citesc de cateva saptamani acest forum si m-am hotarat sa va scriu si eu...sa va incurajez totodata stiind prin ce treceti deoarece am descoperit de curand ca si eu ma confrunt din pacate cu aceleasi probleme (sarcini pierdute,factor v leiden si apcr pozitiv).Deocamdata sunt la inceput nici nu stiu sau mai bine zis nici nu pot sa banuiesc ce-mi vor spune medicii,cert e faptul ca ginecologul mi-a recomandat un hematolog iar in urma analizelor pe care probabil le voi face se va prescrie un tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Da fetele avti dreptate eu cred ca poate fi clar o cauza a pierderii sarcinilor, iar tu Mcrissa, la fel ca si alte fete, vei fi o poveste de succes care va demonstra ca si cu o astfel de problema poti ajunge sa iti implinesti visul de a fi mama.

Va pup pe toate, si eu plec in concediu si promit sa ma intorc cu forte proaspete !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilaria_new spune:

Buna, fetele. Va scriu pentru ca m-am confruntat si eu cu aceeasi problema dureroasa - pierderea unei sarcini. Noi suntem la inceputul incercarilor, primul bebe, testul a fost pozitiv foarte repede dupa ce am hotarat ca ne dorim bebele.
Pierderea a fost la fel de rapida, la 5 saptamani, o saptamana dupa ce aflasem vestea cea frumoasa. Din pacate a fost nevoie si de chiuretaj uterin, am facut o hemoragie de toata frumusetea.
Acum doctorita aproape ca ne-a dat OK ul pentru a incerca din nou, am primit insa vestea unui pap nu tocmai bun: LSIL. O sa merg la control sa vad ce e si cu asta.
Ceea ce vroiam sa va intreb este daca in cazul nostru putem face deja ceva. Doctorita ne-a spus ca dupa prima pierdere de sarcina nu este necesara nici o analiza suplimentara fata de cele preconceptionale obisnuite (torch ul, clamidia, micoplasma, ureaplasma, hemoleucograma).
Putem sa incercam sa adaugam ceva, nu stiu, ceaiuri, vitamine, pentru a preveni o noua experienta de acest gen? este vreo analiza specifica pe care ar trebui, totusi, sa o facem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Fetelor, eu am vrut sa fac o surpriza tuturor, dar se pare ca nu mi-a iesit. Am vrut sa fac ET cu blasto congelati azi, dar nu am avut cu ce, din pacate...embrioloaga mi-a spus "au murit toti". Am obosit tare, nu mai pot, ma consum prea mult si simt ca viata mea o ia razna din cauza asta. Am luat hotararea sa invat sa traiesc asa cum suntem, sa ma bucur din toata inima de ceea ce am (nu ca pana acum nu m-as fi bucurat :)) si sa nu mai indraznesc sa sper mai mult, pentru ca nu fac altceva decat sa-mi fac rau.
Se pare totusi ca trebuie sa ma obisnuiesc cu ideea ca mai mult de un copil nu se poate.
Asta este, eu renunt, cel putin deocamdata. Si cred ca iau o pauza si de pe forum...voi mai citi, pentru ca sunt curioasa ce faceti.
Va urez bafta multa, sa dea Dumnezeu ca toate sa va indepliniti visul. pup fetele dragi, le urez nastere usoara gravidutzelor.

Pup mult.

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Offfff Ingerasi a-mi pare nespus de rau stiu cum este of credema ca a-mi este frica de urmatoare incercare .
Miki,Avalon.Goldi,Profa,Mcrissa si pe toata fetele

Puisori dragalasi

Mergi la inceput