Cauzele opririi din ev.a sarcinii -Trombofilia-10

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

mcrissa, ma bucur ca bebe este bine! in legatura cu dublu test,nu stiu ce sa zic...eu la sarcina trecuta am facut direct triplu test la 16 sapt si scria riscurile de sindrom down,eduards si trisomia 18,parca...in fine,a iesit ok,risc scazut la toate ,dar sunt doar date statistice,nimic concret.mie toate astea imi par inutile.multor gravidute le-au iesit risc de down la bitest si s-a dovedit fals,nu mai spun de faptul ca stai cu inima cat un purice toata sarcina,sau recurgi la amniocenteza degeaba.
eu sunt hotarata ca la urmatoarea sarcina sa nu mai fac triplu test fiindca dau si banii degeaba si nu mi se spune nimic clar,iar la bebe nu as renunta orice ar fi.asa ca nu-i vad rostl...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia78 spune:

Miki, avalon multumesc pentru raspusuri.

Offf sunt atatea analize .... si atatea necunoscute .... macar sa descoper care este problema.

Felicitari [b]mcrissa [/b pentru bebe sanatos. Sper ca acum esti un pic mai linistita ca de data asta o sa fie totul bine pana la capat.

pentru toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

am dat fuga la laborator sa iau rezultatul la bitest.riscul este foarte scazut 1:9660 la trisomia 21 si 1:10000 la trisomia 18.
criss85 invatare de minte, nu mai fac nici eu triplu test, mai ales ca bitestul a iesit foarte bine.daca ar iesi ceva la triplu test si ar trebui sa fac amniocenteza ar trebui sa opresc Clexane si io asta nu fac, asa ca nu mai fac niciun triplu test.Daca acum bebe este foarte bine asa va fi toata viata lui.Deja il iubesc la nebunie si nu mai fac teste din astea statistice ca sa ma stresez si sa stresez si bietul pui din burtica.
lavinia parca sunt putin mai linistita si simt ca de data asta va fi bine puiul meu drag.sunt pe tratament, sunt monitorizata, trebuie sa fim bine.

12+ Minunea din burtica

Puisori

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Felicitari pentru rezultatul la DT, Mcrissa! Nici eu nu am mai facut TT pentru ca am avut riscul foarte scazut. Mai ai un picut si afli si ce este bebe, o fetita cu fundita sau un baietel dragutel

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

macrissa,ma bucur ca rezultatul la DT a iesit ok. da,sunt date statistice si sunt interpretate in functie de cate paciente a avut clinica respectiva...asta mi se pare o mare tampenie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

avalon imi place atat de mult semnatura ta si cand vad cum cresc saptamanile la tine te iau ca model.ma bucur ca ai scris ca nici tu nu ai mai facut triplu test, sotul zicea sa-l fac ca e gratis, intra in abonament, dar stresul meu nu intra in niciun abonamentasa ca nu mai fac.
criss nu staim ca depinde de numarul de paciente, dar oricum cred ca Synevo a avut destule, oricum multi dr la translucenta nucala 1 nici nu mai dau sa faci bitest.

12+ Minunea din burtica

Puisori

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Mcrissa bravo!

Fetelor, se intampla ceva si nu ma duce capul sa inteleg: eco luni (am facut stimulare cu ova-mit) 2 foliculi pe dreapta 14.8 si 11.8, 1 folicul pe stanga 12.3 (in z12), endometrul 10.1mm. Deci toate bune si frumoase. Ieri m-a intepat ovarul stang.
Am fost azi la eco si: ovar stang fara foliculi, fara corp galben!, ovar drep 1 fol. 18 si 1 fol. 17mm, endometru 7mm (a scazut!).
Ce Dzeu, eu nu mai inteleg nimic. unde e folicului de pe stanga, de ce nu am corp galben daca s-a spart?
De ce a scazut endometrul, cum se poate asa ceva? mentionez ca nu am facut pipi exact inainte de eco azi, iar masuratoarea am facut-o la alt ecograf, alt dr.
Deci nu stiu ce sa cred, help!


Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Mcrissa, multumesc si iti doresc sa calci pe urmele mele pana la 40 saptamani fara nicio problema! (eu nu voi ajunge chiar pana acolo ca gemenii se cam grabesc sa vada lumina zilei). Stiu de TT ca da foarte multe rezultate eronate si mie daca medicii mi-au zis ca nu e cazul sa-l fac, chiar daca am 38 ani si sa ma rezum la ecografiile morfologice de la 22 si 33 saptamani care sunt mai mult decat suficiente, eu asa fac... Oricum am programari la Iosup, Herghelegiu si Pop si sunt convinsa ca daca Doamne-fereste e ceva, vor vedea... Asa ca, eu zic ca procedezi bine sa nu te mai stresezi cu TT inutil, te pup si ai grija de tine si de bebica/bebic

Ingeras, Profa, nu stiu ce sa zic... eu nu as pune prea mult accent pe ceea ce vad unii medici la eco, mai ales daca va monitorizati la doctori diferiti... mi s-au intamplat si mie de-a lungul timpului multe ciudatenii cand ma monitorizam, mai ales la doctori care nu aveau eco foarte [performante sau nu erau obisnuiti cu monitorizarea ovulatiei... asta cu "aspectul foliculului" mi se pare cam trasa de par, important e sa ovulezi si nu are el de unde sa stie ce calitate are ovocitul dinauntru... iar corpul galebn nu se vede daca ai ovulat foarte recent, abia dupa cateva zile se vede corpul galben... in schimb imediat dupa ovulatie se vede la eco lichidul in fundul de sac Douglas, asta e confirmarea imediata a ovulatiei.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia78 spune:

mama ce informata esti avalon

Asa de rau imi pare ca in momentul in care eu voi avea din nou voie sa raman insarcinata tu vei avea alte treburi mai importante de care sa te ocupi

oricum mai am sperante cu miki, profa si alte fete de pe aici care desi gravidute vor mai putea inca sa intre sa mai sfatuiasca nestiutoarele

multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

mcrissa,imi vine sa te pup ca nu ai mai facut TT,la fel si pe Avalon!!!Pentru ca ,daca nici eu nu faceam TT,care nu-i decat o statistica( scrie asta chiar pe buletinul de analiza,ca nu e un diagnostic,ci doar o statistica!!!),acum aveam o fetita de un an si 10 luni...Am intrerupt heparina,doua zile inainte de amniocenteza si doua zile dupa...nu stiu daca asta a fost cauza a ceea ce mi s-a intamplat,dar tind sa cred ca da...
[b]Avalon[/b,nici eu nu mai stiu ce sa zic despre monitorizari...dr. meu are cel mai performant ecograf din oras, 4D,mi-a facut si doppler,mi-a zis ca foliculul e mult prea mare pt. ziua 8.Nu inteleg de ce,cand in ziua 3 avea 10 mm,m-a pus sa mai fac Puregon,ca oricum se vedea din start ca ceva nu e in regula!Mi-a zis ca poate creste 2 mm pe zi ,si,in 7 zile,pana la administrarea de Pregnyl,poate avea 24 mm.Dar uite ca a crescut mai mult...Asta e un fel de hiperstimulare,nu?Si daca am facut hiperstimulare la o amarata de doza de 75 UI de Puregon dupa doar 5 zile,ce s-ar intampla la un fiv?!?
A,si inca o chestie "remarcabila"!Mai aveam nevoie de 50 UI de Puregon,si,ca sa nu mai cumpar un cartus de 300 UI pentru administrare cu pen-ul,care costa cam 600 lei,am cumparat o fiola de 50 UI,care costa 100 lei.Am ajuns acasa, mi-am injectat-o,iar cand am aruncat cutia,m-am uitat la data...expirase in iunie 2009...Era 11 noaptea,farmacia se inchisese...a inceput sa ma manance pielea, cred ca era o reactie indusa,nu era foarte tare depasit termenul,dar,Puregonul nu e o substanta anorganica, nu stiu cum naiba e posibil ca la o farmacie mare,dintr-un oras cu pretentii,in mileniul III, sa se vanda medicamente atat de scumpe,expirate...!!!

Mergi la inceput