Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(36)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

oana, bun venit!

elenada, moni, tinem pumnii si facem galerie!!
ce fain de voi ca ati ajuns pana aici.. daca stateam si eu inainte de a naste atat pe forum, ca acum, poate imi intra mai bine in cap ca tre' sa stai cuminte si stateam.. deh.. acuma e cam "tardiv de tarziu"..

pussi, si eu zic sa nu insisti cu dormitul, las-o-n ritmul ei, sa nu prinda ura pe cresa.. fii sigura ca, in decurs de cateva luni, se schimba foarte mult si altfel te poti intelege cu ele.. Macar acuma nu-i musai.. la toamna va fi, din cate am inteles.. oofff, mai vezi atunci.. N-are rost sa stresezi tustele daca nu-i musai!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Buna seara gemenasi, super-mamici si burtici de gemenei!
Multi aniversati in ultima vreme. La Multi Ani!

Se pare ca am patit si eu ca multe alte mamici forumoiste... pana la nastere prezenta obligatorie... ba chiar zile intregi pe forum. Apoi... o luuunga pauza.
Sper sa pot reveni, sa ma pot organiza, ca mi-e tare dor de povestile voastre si ale copiilor vostri.
Povestea nasterii tot nu am scris-o, dat simt ca se apropie momentul.

Dalina , le sta tare bine la papusi tunse! Par mai nazdravane!... si bicicheteleee... vai mama! loooooz si losu! sa le stapaneasca cu cumpatare!

Laraaaa , etalonul meu de graviduta! vad ca ai revenit si tu incet! Si eu ma mandresc cu fete ffff cuminti! Sper sa nu spun nici mai tarziu altceva!


Luminita , shefa clasei! Vazut huni grozavi ... studiind transhumanta! Super tare! Ati dus vanita cu voi sau a fost la cazare vana de incredere pt baita? Ati crescut frateeee! Ua!


Bogdana, ce mai faci soacra cu trei nurori? La sfarsit dupa tine m-am tinut sa stii! Mi-ai fost un real sprijin in utimele doua saptamani! Pana la urma am nascut la 39 saptamani si 7 zile, adika mai aveam 5 ore si intram in 40.
Apropos, citisem ca Andreeea, de la ghiocei a nascut la 40+1, natural!!! Mi-a stat inima in loc? Bravo ei!

Moniland si Elenada, hai-de Patratel, hai-de Patratel!

Iuca si Grace, ce mai faceti?

Burticilor care au venit de atunci, urez muuulta sanatate, rabdare si disciplina. Recompensa dupa disciplina este de nedescris!



Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

da..a anscut la 40 sapt:)eu la 39 si 5 zile..desi..dupa alte calcule trecusem de 40..si eu...sa fim sanatosi
ce-ti fac fetele?cum te descurci?

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
Fa un gest umanitar

POZE

produse naturale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Clara, de abia astept sa-ti vad fetitele.
Dalina, multumesc. Acum vreau sa mai stea saptamana asta in burtica pt ca de luni dr.meu e din nou la serviciu.
Pussi, oare varianat ca una sa stea si pe cealalta sa o aduci acasa, nu exista ? Poate asa vrea si Eni sa doarma la camin.
sau nu se face discriminare intre gemeni nici la asa ceva?



37+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Clara..t-am admirat ghemotoacele pe photobucket..superbe..si una mai grasunica ca ceallata..ca ai mei

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
Fa un gest umanitar

POZE

produse naturale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Buna fetelor,

Multumesc pentru pozele si sfaturile legate de pozitiile de alaptat, realizez ca va fi mai dificil, dar cum spunea si B_Izuka, cred ca e foarte util un program stabilit, ca altfel nu stiu cum ma voi descurca si cu casa si cu bebelusii!Fetelor, aveti niste minunatii de copii, frumosi si dulci foc !
Si eu ma gandeam ca dupa nastere nu voi mai apuca probabil sa intru prea des pe forum, desi totusi sper...ca voi mai avea ragaz macar seara. Azi e prima zi acasa si ma simt ca un copil in vacanta; deja ma gandesc la viitor, adica ce voi face la toamna-iarna cu bebelusele, daca va fi cazul sa le scot zilnic la aer sau nu...pe noi cred ca ne cam prinde vremea ploioasa..Dar mai e ceva pana atunci, sanatosi sa fim.
In alta ordine de idei,stiti cumva dupa cezariana cam la cat timp este indicat sa incepi exercitiile fizice? (ma refer la mersul la sala)

pentru toata lumea!

P.S. Kiki_Kri, tare frumusica si delicata esti cu burtica ta ; sa ne spui ce ai facut la control.

Karina 29+ cu Eva Maria Sofia Andreea


bucati de fericire


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Clara..t-am admirat ghemotoacele pe photobucket..superbe..si una mai grasunica ca ceallata..ca ai mei



... am photobucket? oare cum l-am facut? nu stiu. acum faceam upload pe picassa. le trimit imediat

Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Fetele rebelele

http://picasaweb.google.com/clara.acs/Trimis4Luni?authkey=Gv1sRgCPzhr7vlt8yKag#

... sunt cuminti tare. Doar ca au toleranta slaba la cloceala de afara. si se mai maraie. In rest... veselie mare.


Dupa cezariana Dr mi-a recomandat 3 saptamani fara efort, nici macar cel mai mic efort pt ca e ca orice operatie in care abdomenul a fost deschis(desi daca luam in calcul faptul ca in cele 7 zile din maternitate sa cari di copiii de dimineata pana seara: schimbat,alaptat, curatat,vizita pedi, vizita neonatologi etc - toate mani****re de catre mama singura!).
Apoi pana la 6 saptamani efor moderat (cate ceva prin casa, fara aspirat, catarat pe scaune, fara a sta la volan sau alte chestii in afara). De la 3 luni usoare exercitii pelviene pt tonifierea muschilor din zona vezicii pt a nu ramane cu incontinenta urinara. Apoi pana la 6 luni treptat eforturi cotidiene, dar fara sport (ceea ce pt mine nu e efort cotodian, e ceva extra). Dupa 6 luni orice efort, orice fel de sport.


Va pupam.

Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Frumoase foc printesele tale , Clara! Abia astept sa le vad si eu asa pe ale mele!
Daca s-au prezentat burticile v-o prezint si pe a mea, din pacate nu am decat la 22 de saptamani. Cred ca o sa ma fac !

24+ si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

burtica mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Clara, daca nu te superi, ce fel de carucior ai? Eu sunt tare confuza nu stiu ce model sa aleg!

24+ si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

burtica mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui speranta76

Clara, daca nu te superi, ce fel de carucior ai? Eu sunt tare confuza nu stiu ce model sa aleg!


bertoni. e carucior hibrid, e un fel de sport care se poate folosi si la nou nascuti, are pozitia orizontala a spatarului (cu conditia sa fie primele 3 luni in sezon mai cald pt ca nu are landou si nu tine cald chiar daca are protectie de vant si ploaie)
mai degraba il vad sport decat pt mititei.

suntem relativ multumiti. nu e cine stie ce lux, dar noi am prins perioada de primavara tarzie si vara cu fetele afara in primele luni de viata. daca erau nascute toamna, alegeam alt carut.probabil hauck.

acum as lua ceva cu roti si mai mari (diam la al nostru este de 21cm), parasolarele separat, protectiile ploaie separat, NEAPARAT maner reversibil (atata e de nasol sa mergi cu copiii sa le bata soarele in ochi. ne intoarcem si tragem carutul dupa noi in loc sa il impingem. aiurea), plus ca le vad numai prin fanta de pe parasolare.
... jos, suportul de bagaje e facut din doua, incap cate 4 ape minerale de 2l. e ok.
nu are suport de pahare sau de genti pe maner si nici la BBi pe bara lor de sustinere. ar fi fost bine.

... deci noi ne consolam, ca nu a fost scump (430 lei, mai mult nu ne permiteam pe vremea aceea saq dam pe asa ceva) si ne-am folosit de el pana acum cu bine, avand in vedere conditiile de vara
.. a... si materialulk este lavabil doar in partea pe care stau bebeii culcati. restu;l nu e detasabil. (au cazut fructe si ganganii de pe un copac pe parasolare,s-a murdarit lateralul de la un catel care a sarit pe carut. nu le pot spala decat loco)
... unele caruturi de un singur loc au in afara de parasolar si o umbrela atasata de schelet in fata. ar fi f util de gasit carutz de gemeni cu astfel de accesoriu, uneori soarele e din fata si daca manerul nu e reversibil parasolarele nu apara.

cam atata aveam de adaugat
pup

Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

Mergi la inceput