Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(36)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

Pussi, suntem bine. Inca

Karina, Kiki, daca tot vorbiti de burtici, aici vedeti www.flickr.com/photos/monicahhh/sets/72157613039588223/" target="_blank">evolutia mea . La 37 sapt implinite aveam + 15 kg.

Oana_oana, nu ne arati poze cu buburuzele?

37+Laura Ioana Irina Maria


Moni, ce burtica frumoasaaaa!!!Chiar ca si a ta e ca si a mea...sunt f linistita acum...o sa pun si eu pozici cu burtica mea

KIKI 28+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Moni, am uitat sa iti urez bafta in continuare si felicitari ca ai ajuns pana la 37 saptamani.

Despre umflatul mainilor...mie mi s-a intamplat deja si nu mai pot purta nici un inel...adica daca le pun ma chinui fff tare sa le dau jos...

KIKI 28+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Mi-am pus si eu poze la semnatura sa ma vedeti.

KIKI 28+ si
Poze KIKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Citat:
citat din mesajul lui cata14

Multumesc iuka, theodor este cel care are mai multi colici dar si rebecca mai are reprize. Voi ati scapat de colici? pe la cate luni?
Este vreo mamica care ii alimenteaza pe gemeni la san? Ca eu asa fac si as fi curioasa sa intreb cate ceva.

Catalina, mamica dewww.totsites.com/tot/erik" target="_blank">Erik (17.09.06)
ERIK-poze, si alte poze si metamorfoze




Cata....noi am scapat de colici pe la 2 luni jumate...poate aveti si voi norocul sa scapati cat mai repede. In ceea ce priveste colicile, cu Hanna nu am avut probleme, insa, dupa ce s-a linistit Hunor a inceput ea sa fie mai plangacioasa... iar acum ne chinuim cu scaunele mai tari la ea...vom vedea ce va urma...

si rabdare multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Sa-ti traiasca buburuzele Oana_oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Buna seara gemenasi, super-mamici si burtici de gemenei!
Multi aniversati in ultima vreme. La Multi Ani!

Se pare ca am patit si eu ca multe alte mamici forumoiste... pana la nastere prezenta obligatorie... ba chiar zile intregi pe forum. Apoi... o luuunga pauza.
Sper sa pot reveni, sa ma pot organiza, ca mi-e tare dor de povestile voastre si ale copiilor vostri.
Povestea nasterii tot nu am scris-o, dat simt ca se apropie momentul.

Dalina , le sta tare bine la papusi tunse! Par mai nazdravane!... si bicicheteleee... vai mama! loooooz si losu! sa le stapaneasca cu cumpatare!

Laraaaa , etalonul meu de graviduta! vad ca ai revenit si tu incet! Si eu ma mandresc cu fete ffff cuminti! Sper sa nu spun nici mai tarziu altceva!


Luminita , shefa clasei! Vazut huni grozavi ... studiind transhumanta! Super tare! Ati dus vanita cu voi sau a fost la cazare vana de incredere pt baita? Ati crescut frateeee! Ua!


Bogdana, ce mai faci soacra cu trei nurori? La sfarsit dupa tine m-am tinut sa stii! Mi-ai fost un real sprijin in utimele doua saptamani! Pana la urma am nascut la 39 saptamani si 7 zile, adika mai aveam 5 ore si intram in 40.
Apropos, citisem ca Andreeea, de la ghiocei a nascut la 40+1, natural!!! Mi-a stat inima in loc? Bravo ei!

Moniland si Elenada, hai-de Patratel, hai-de Patratel!

Iuca si Grace, ce mai faceti?

Burticilor care au venit de atunci, urez muuulta sanatate, rabdare si disciplina. Recompensa dupa disciplina este de nedescris!



Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiki_cri

Mi-am pus si eu poze la semnatura sa ma vedeti.

KIKI 28+ si
Poze KIKI



Kiki, Karina ... eu zic sa nu va faceti probleme din cauza dimensiunii burticii... depinde mult si de inaltime...de latimea bazinului...eu (si multi altii) am zis ca am burta mica pe timpul sarcinii dar se pare ca sunt si burtici mai mici ...si poate cu bebei mai mari...sa dea DD !!!
...am pus si eu poze de pe vremea burticii

Karina ... asa alaptam eu atat in spital...cat si acasa...in februarie-martie era mai frig afara, ii tineam infasati si ma descurcam mai usor cu ei (cand nu aveam ajutor). Cu putina indemanare se pot alapta deodata. Eu am preferat sa-i alaptez deodata...asa aveam si noi cat de cat un program...altfel...nici nu terminam alaptarea celui de-al doilea ca trebuia sa o luam de la capat. Desi e putin mai greu, eu zic ca e mai comod pt toti...cel putin in primele luni.
Noi si acum papam cam deodata (fff rar se intampla sa nu)...asa au si ei un program destul de stabil, ceea ce e bine in primul rand pt ei...am dreptate?.... mamici mai experimentate?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Moni....super burtik, va tinem si noi pumnii!!!
Elenada, si tie la fel, nu mai aveti mult...

Referitor la vergeturi.... eu nu am avut deloc pe timpul sarcinii...in schimb dupa nastere au aparut pe solduri si sani. In timpul sarcinii m-am dat pe burtik si sani cu crema antivergeturi...pe solduri mai putin...asa ca aviz amatoarelor ...si sunt inca destul de vizibile. Stie cineva cand se albesc macar...????



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Colici a avut doar Anto si nu f rele, adica nu a plans decat f rar, doar era maraita si de vaita. I-am dat Baby Colic, luase sotul profilactic la nastere. Vez'ti de treaba!! Apoi am incercat Infacol pt ca tare era laudat. Adevarul e ca am observat parca ceva schimbari, durerile s-au redus astfel incat fetita nu se trezea de durere, doar gemea in somn. Insa a facut alergie la el Anto!
Iuliei i-am dat o singura data, ca mi se parea ca e maraita.
Apoi am mai dat Espumisan, pt ca are aceeasi substanta activa cu Infacol, doar gustul e mai "moale" si de banane, nu are o aroma atat de tare.
Cred ca ajutorul acestor licori minune este neverificabil. Poate durerile trec pur si simplu.

Masajul pe burtuta, culcatul pt scurt timp pe burta si pernuta de plante care sa ii tina cald pe abdomen au fost de nelipsit in serile cu pricina.

Doza papa. Fetele mele la 3 luni si 3 saptamani rar depasesc 120 ml. Dimineata, dupa un somn de o noapte le mai dau, ca sunt rupte de foame, desi zambesc intr-o prima faza. Papam de o saptamana piersicuta dimineata (masa2), data pe razatoarea de sticla, e un fel de suc-pireu, dar nu le place in mod deosebit - nici macar amestecat cu formula. Azi caisa a avut mai mult succes. La pranz (masa4) bem supica de legume (morcov, patrunjel, gulie, ceapa, dovlecel), deocamdata numai lichid, adica apa in care au fiert + zeama care iese prin presarea lor dupa ce le-am trecut o data prin blender. Azi am incercat cateva linguri de pireut ff fin.
Seara la masa 6 merg 120 formula si cu o lingura de cereale in ea.

Lapte nu mai am de 2 saptamani. Nici nu aveam decat f putin. In ultima luna scoteam cu pompa 60ml diminea si 60ml seara, dar ne-am intors la Cj dupa ce am stat la ai mei o luna si m-am relaxat, si aici dintr-o data a secat. Ultimul lapte scos era ceva zer verzui-transparent cu 1mm de grasime deasupra. Nu arata nicicum si 40ml in 24 ore. Am renuntat. Ma mustra constiinta ca am gresit undeva la inceput, ma tot gandesc ca puteam avea mai mult lapte, desi nu cred ca am omis vreo metoda babeasca, medicala, alimentara de a-l spori. In fine.. sper sa fie fetele sanatoase si sa ma ierte.

Kiki , unde nasti, cu cine?

Va pupam si speram sa revenim consecvent

Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Dimensiunile burtii... exact nici o importanta nu are, atat timp cat bebeii sunt sanatosi inauntru si au loc.
Mie imi spuneau pana pe la 35 saptamani (din poze) ca nu pare o burta de gemeni. Cei care vedeau live erau ori****ti. In ultima luna insa parca explodase.

Vergeturi... cu carul! pe solduri, pe sani, pe coapse! deocamdata nu ma framanta prezenta lor. MAi mult ma framanta, ca in timp ce unele slabesc dupa nastere eu pun incet la loc. La nastere am ramas cu 70 kg(din 85), ca sa am iar 80 acum. Aiurea!

Supermarket. Mare prostie, zic eu. Atata timp cat ai cu cine sa ii lasi nu are sens sa ii duci macar 6 luni, chiar un an de zile. Aer conditionat, raionul de frigidere, microbi, tot felul de virusi, ... holbatori gramada! In plus ei ce invata acolo, la ce le foloseste lor? Beneficiul lor e zero si riscurile sunt mari.
A!! ca vezi multi copii mici chiar de o luna, care aparent "nu au patit nimic", ba chiar "se calesc"... nu inseamna ca si ai tai vor reactiona la fel, si nu inseamna ca acei copii chiar nu au patit nimic. Nu avem de unde stii.
In cazul in care insa nu au cu cine sa ramana acasa, iar mama trebuie neaparat sa mearga si ea... asta e. Si atunci cred ca se poate gasi un supermarket mai mini, nu cel mai aglomerat si in ore de dimineata sau seara cand nu dau navala oamenii.



Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din 19 Martie 2009)

Mergi la inceput