Pepenasi de iulie-august 2008-IN SARBATOARE! (131)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

May3, mie nu mi se pare ca trebuie schimbat mare lucru. Deja eu nu as schimba laptele de dimineatza. Asta o sa fie sfant muult timp (eu si acum mananc lapte dimineatza ). Uite ca mananca Maya :
dimineatza : 180ml lapte cu 2 masuri cereale
pranz : 180-200g legume cu carne + 1 iaurt + 1 fruct(daca mai vrea, nu vrea intotdeauna)
gustare : iaurt/branza + fructe
seara : 100g legume + 180ml lapte

Mona, Ana, da s-a blonzit , spre disperarea unora.


Vicky si Maya (27.06.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

am citit si io pe ici pi colo si m'a distrat postul lui Mai3, fara suparare, ia sa'ti spun io cit mananca sofia, cit a mancat azi:

dimineata la 7.30 210ml lapte
micul dejun 10.30 100-150g cereale cu fructe
pranz 14.00 80-100g carne de vita cu fasole verde si cartof
amiaza 18.15 100g iaurt + 80g fructe
seara 21.30 210ml lapte

iar azi a fost o zi foarte buna, ieri a avut patru mese, nu cinci si prinzul a fost fiasco. Oricum tinde sa'si scoata o masa. Si totusi, sa nu'mi vina sa cred a sarit porcu' de 8kg. Slava Domnului. Io cred ca daca ar manca putin ar urla de foame, pana si madam sclifosila a mea plange de foame. Noroc ca are stomac de musca si ia o lingurita si e ghiftuita.

Cit despre oua - mie mi'a spus Dr Tomescu de la Medlife e acu' a fost la Emilia Irza sau cum i'o spune, e batran oricum, iar la Medlife e sef la Pediatrie, asa, ca ma pierd in detalii, mi'a spus sa'i dau fetei un ou pe zi, asta in perioada in care porcu' iesise anemica si nu puteam sa'i dau fier ca varsa. Asa ca io sa stii ca am incercat, da' ea oricum nu mananca un ou intreg, cel mult o zecime dintr'un ou si ca sa nu fac nici ca el am zis sa'i dau macar citeva zile pe saptamana. Plus ca a spus sa'i dau ou peste carne, musai ca sa'si regleze fierul. Ah, si am gasit si un studiu pe net, am dat linku mai demult in care zicea cit de za best e oul.



mami de Sofi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atb spune:

Ankule, noi o sa fim la mare abia in august, de prin 10-15 incolo, inca n-avem stabilita o data fixa, fiidca noi mergem in gazda la cineva (in Costinesti), si o sa mergem in functie de cand se elibereaza camera noastra preferata. Sper sa ne vedem!!!
Mai3, si Nicholas zice apa, singurul cuvant pe care-l zice constient, zice apa cand ii e sete, dar zice apa si cand vede fantani arteziene, atunci tipa de bucurie, una-ntr-una apa-apa-apa, zice apa si la acvariul cu pesti, si cand spal eu vase, mai nou zice apa si cand ii arat cum ploua afara si se preling picurii pe geam.
De papat noi papam cam asa: la 5 dimineata - 150-180 ml lapte, la 8 iar lapte, mai putin de data asta (aprox.120 ml), la 11 cereale cu fructe (150-200g),la 14 legume cu carnita (200g), la 18 iaurtel sau branzica (150g), iar la 21 150-200 cereale cu lapte. Acuma orele sunt asa, aproximativ, depinde si de orele de somn, ca el nu doarme in nici o zi la fel ca in precedenta. Inca oscilam intre 2 sau 3 somnuri pe zi, depinde la cat se trezeste dimineata. Seara se culca intre 10:30 si 11, dar dimineata se trezeste intre 9 si 10:30. (se trezeste o data pe la 8 dar dupa ce bea laptele se culca la loc, si eu la fel, odata cu el).
Cris, daca te linisteste cu ceva, si eu sunt disperata ca de 2 luni Nick e tot la 8,300kg. De mancat mananca, dar la cat e de "aspru" nu pune nimic pe el. Macar a mai crescut 2 cm, acum are 73cm. Am vazut pozele de la mare. Frumoasa familie! Si tu arati super!
L-am vazut si pe Bogdan Viktor de Struluta, ce frumos se stramba el cu toti dintii la poze!
Am vazut-o si pe Alexadra la aniversare, scumpica rau in rochita inflorata. Si ce tooort a a vut...
Si pe sexy Marioara am vazut-o, tare de tot domnisoara, face furori de pe-acum! Xeno, sa stii ca incepe sa semene tot mai bine cu tine!!!
Julia si Sara, printesele lui Ariadna, ce mari s-au facut amandoua! Felicitari pt. terminarea gradinitei!!! Deci, de la toamna la scoala!!!
Irina Paula la mareeee, ce frumos... i-a placut? Gabriela, mai pune niste poze!!!
David de Flo m-a dat gata! Cu papionul si braul lui rosu, un adevarat cavaler!
Sara de ankuta, in culmea fericirii.
Scumpa de Timea mandra nevoie mare in noul apartament.
Codrin si Cris la mare, jucandu-se in nisip, cred ca le-a placut nu?
Clara de Dana, superba poza cu iaurtelul!!! Si cu incantatiile!Of, cu cat vad mai multe poze cu marea, cu atat ard mai tare de nerabdare sa mergem si noi!
Miruna, papusica cea roscovana! Si mai ei ce bine arata!
Sofia de Marina e mortala, zau asa! De unde i-ai luat ochelarii aia asa de cocheti?
Superbi toti pepenasii! Ce ma bucur ca am ceva timp acum sa mai "rasfoiesc" si eu picasa si forumul. Licenta e peste o saptamana dar nu-mi mai fac atatea griji ca pana acum.
Va pup, noapte buna!








Adriana mamy de Nicholas Cristian 19.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yael spune:

David Gabriel, Maya Andreea, Anthony, Dilara Gabriela, Amalia Gabriela, Timeea Cristina, Denisa Ioana & Alexandru
LaMultiMulti Anishori sanatosi si fericiti alaturi de parinti

SIBYLLE & A.CICEL ce mai faceti? Cum ati sarbatorit? POZE?

Ma tot tin sa va zic... aici se recomanda pt. bebei, copilasii care au probleme cu greutatea (prea mica) -sau nu neaparat..., sa se adauge cate o lingurita ulei de rapitza in mancarica (in fiecare portie). Aici e f. recomandat uleiul asta (face parte din categoria grasimilor sanatoase) si noi numai ulei de rapitza folosim, contine putine grasimi saturate (daunatoare pentru organism) si este bogat in grasimi monosaturate. Colesterol 0. Mai multe amanunte am gasit www.dietetik.ro/articole/1903/descopera-ce-beneficii-aduce-sanatatii-uleiul-de-rapita.html" target="_blank">AICI (sunt 2 pagini).



I,J ,N & E
--------------------------------------------------
"One who knows languages feels home everywhere."
(Dutch saying)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Neata!!!

Irinuca, LA MULTI ANI!! SA FII SANATOASA, FERICITA SI SA AI PARTE DE MULTE, MULTE BUCURII ALATURI DE AMALIA SI SOT!!!

Atb, multumesc frumos!!! Si mihaita, ca si Nicholas, creste in inaltime, dar in greutate, nimic !..Incerc sa ma linistesc..Nicholas

Ariadna, Julia ce mai face??? A mai avut probleme cu papatul???

Maitreyi, nici eu nu i-as scoate laptele de dimineata..Nu mai zic nimic la faza cu sotia varului...

Yael, nu cred ca am vazut la noi ulei de rapita. Noi tot schimbam tipul de ulei, cautam mereu de un alt tip si chiar nu am gasit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

OOka, pai eu credeam ca Sofia e mai plinuta de -i zici pocu' Acum nu stiu ce sa cred cu galbenusul dat zilnic...sunt studii care din contra zic ca nu e bine sa ii dai chiar zilnic ou..Oricum, MIhaita nu e anemic; i-am facut hemograma acu o luna si e ok..

Cristina, mami de Mihaita 30.07.2008


O sansa pentru Stefanel

Bazar pentru Mihaita

Bazar pentru Bogdan



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

IRINUCA

Monica, mami de Luca

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

Buna dimineata!
Spun si eu La multi ani pepenasilor sarbatoriti in ultimele 2 saptamani.Am fost plecati in Italia si nu am reusit sa intru pe forum.
La multi ani IRINUCA
Am fost sa facem vaccinul de 1 an.Alex a plans rau si eu cu eldar a trecut,dupa a facut febra mare 39,7
A fost superb in Italia ,am fost la mare ,ne-am plimbat mult!
Cred ca in septembrie ne intoarcem in Italia ,ne-am saturat deja de Romanica,inca nu e ceva sigur !
Maine sper sa reusesc sa pun cateva poze noi!Sa vedti ce baiat mare am
Citesc si eu din urma si revin!


www.flickr.com/photos/22873079@n04/2215811271/" target="_blank">POZE
ELLA mamica de Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Irinuca, La Multi Ani si numai bucurii!




Vicky si Maya (27.06.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Eu am alta problema cu mancarea - mi se pare ca ma tot repet si ca nu e destul de diversificat meniul Ioanei. Adica ea papa lapte la trezire si la culcare, in cel de dimineata ii pun si ceva cereale ca altfel nu mai vrea sa le accepte. Apoi pe la 10-11 o gustare, un fruct, sau un iaurt. La 14 pranzul, carne cu legume. La 19 cina iaurt cu branza si cu fructe sau biscuiti. Si asta zilnic. Parca e monoton, nu stiu cum sa zic, adica daca eu as manca pe aceeasi schema in fiecare zi cred ca m-as satura imediat. Pe de alta parte vad ca toata lumea face la fel, deci asa e bine. Nu stiu ce sa zic.

Anna si Ioana 11.07.2008

povestea nasterii

Mergi la inceput