Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (149)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui Xor

Nerantula, ii dau nurofen si paracetamol spozitore...
Sunt cu atat mai disperata cu cat el pana acum nu mi-a fost niciodata bolnav, iar acum...nu are nimic si totusi ceva are....
Am uitat sa precizez ca nu varsa si ca mananca f bine...:(




Xor, eu sunt sigura ca e roseola, la fel a fost si la noi, Gruia nu fusese niciodata bolnav inainte, m-am speriat tare, la doctor nu-i gasea nimic, in a 4-a zi au aparut bubitele pe burtica. Ii dadeam supozitor cu paracetamol la 8 ore si nurofen nu mai tin minte cum ..
Important e sa nu creasca peste 39grd temperatura. Nu-l mai scoate afara o zi-doua, pana nu stii ce e.

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Buna dimineata..noi abia acum ne-am trezit..deci doarme de la 21 la 9 cu o trezire de papa la 4.

Claudinna..am facut si poze ,mai ramane sa le descar..d-ne greu ma misc!

Carlamulta sanatate puiului si tie

Giuli esti mai k?

Xor nu stiu ce sa zic,continua cu antitermic 3 zile,probabil e ceva viroza si multa sanatate.

Nerantulapana la urma mergi pe mana dr.din Budapesta?Sper sa fiti k toti

Feli cat e de dragutz Falkone...cum mananca el pufuleti,iar pozitia la somn e super tare

Ange

Laura, Andy (07.04.2002) &Alexia(14.09.2008)
Alexia
Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratonelu spune:

laura, ce somn nenicaaaaa
corina
am uitat sa va spun ca sasha a invatat o noua "chestie": scrasneste din...dinti, ai crede! doar ca noi n-avem niciunul...asa ca scrasneste din gingii!...stiti,, sunetul ala...doar ca-l face de dim pana seara...aaa..si mai face baloane cu saliva..si maaamamaaa ce ne mai distram...
si NU face pa, NU aplauda, NU da pupic...degeaba se chinuie ma-sa cu repetitii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

rotonelu, bine ca ajunsasi totusi la serviciu!! pe mine ma doboara trezirile astea, ca ziua ma hamaleste rau, plus ca ma dezobisnuisem...
imi pare rau ca ati racit! sanatate multa!

Corina, chiar ma gandeam ce mai faceti! ce mai face Mihnea??

Nerantula, Doamne Doamne va avea grija sa fie totul bine! eu sunt convinsa ca Gruia nu are nimic! si eu as fi mers pe antibiotic!

Laura, voi sa fiti sanatoase, ca vad eu pozele!(desi abia astept!)
pai boierie cu somnul, nu?

de MonycaC mai stie cineva ceva?

andreea_and, am vazut pozele cu printesa la 9 luni, de pe mail! cate kg are?? pot sa pup falcutzele?

_giulianna_, ce dulce tr sa fie Edi cand da pup! Razva da fooooarte rar, mie! in schimb, daca prinde vreo fata (cumnatele mai ales) o zapaceste, calare pe ea! cu mine nu e chiar asa pupacios, dar seara devine mai tandru
ma omori cu mancarea asta! io-s la cura!!
a, si tin schema B din dieta...

blog cu basca

Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

Xor, sunt de aceeasi parere cu Nerantula, e posibil sa fie roseola
si totusi, medicul, cand a vazut ca are febra... v-a lasat asha, fara sa va tina sub observatie?

blog cu basca

Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudinna
cafea??? cine vrea??? eu siiiigur vreau! (am avut tren la 2.00 si la 7.00)


neatza...

... si lista poate continua!

Cum se numeste cand ai tren DE LA patru LA sapte?!
ca ti-ai facut halta?! Incep sa tai bilete....

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratonelu spune:

clausper sa fie alarma falsa, sa ne treaca pana diseara.

aaa..am vazut si io poze de la intalneala...
ramo,sa stii ca nu ne-am vazut din cauza de smotru...toata ziua de samb.
chiar Monica?
lumi parca s-a intors de la mare, nu?
tatonelule, unde esti?
rox, inca dormi?
bitza a plecat?
alexa, ieri iar am fost in carrefour ...iar am intrat in magazinnul tau si nika.
kleeemiii....?
claudina...si fetele care sunt la dieta: va sustin si bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Xor, nu ne-ai spus cat de mare e febra (sau n-am vazut eu).

La infectioase (roseola ca de ea vb acum) febra este foarte mare, spre 40.
In acest caz este foarte important sa respecti schema de antitermice pana scade febra, ca sa nu faca convulsii febrile (cel putin pediatra noastra e stresata rau cu convulsiile astea).

Schema este la fiecare 4 ore alternativ Nurofen cu Panadol (sau paracetamol supozitor, si mai bine), iar daca nu cedeaza ii poti da supozitor Novocalmin, jumatate la min 12 ore.
(in functie de kg, si unul intreg, dar la Teo n-a fost cazul de Novocalmin intreg pana dupa 1 an).
Ideea este sa-i mentii temperatura sub 38.5 macar, si nu stiu daca se intelege clar ce am scris mai sus, LA FIECARE 4 ORE primeste un antitermic.
Alternativ, adica acelasi medicament nu se repeta de fapt decat la 8 ore, cum scrie pe prospect.

Teo a avut roseola si a fost exact asa, trei zile febra mare (39.9), rosu in gat (daca are, da-i Tantum SAU Homeogene, NU antibiotic) si apoi seara in a treia zi au aparut bubitele.

Mai poate fi si viroza, dar daca e vor aparea si alte simptome mai repede de trei zile: ori mucisori, ori raguseala/laringita, ori scaune moi...

Sa speram ca nu este cazul!

si multa sanatate!


Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza2008 spune:

Neatzaa!
Am si eu un minut la dispozitie si am intrat sa beau o gurita de cafea...multumim Claudinna. Lucas doarme de juma de ora, barbatu' s-a dus sa achite facturile...am intrat deja in focurile pregatirilor de plecare.
300 m-am vopsit si pt tine,adica a iesit mult mai inchis decat vroiam
Feli scump foc Falkonetti si cum mananca si cum doarme
Ratonelule sanatate multa si tie si teroristului.

O zi si o saptamana frumoasa tuturor!

www.tamagochi.ro/pet-bighidel " target="_blank">VOTATI BIGHIDEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Buna dimineata! Iau si eu cafea ca m-am culcat la 2:30.

Xor, fetele te-au sfatuit foarte bine. Ce mai zic eu in plus, daca in a 4-a zi nu apare eruptia, inseamna ca e altceva nu boala infecto-contagioasa. Daca febra persista fara alt simptom, poate n-ar strica sa-i faci si un examen sumar de urina cu urocultura.
Sanatate!

Mama lui Dragos si a lui Victor

Mergi la inceput