Anemie feripriva severa, ce parere aveti?

Anemie feripriva severa, ce parere aveti? | Autor: luciank

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu, in varsta de 7,5 luni a fost diagnosticat cu anemie feripriva severa. Unele valori ale analizelor, la internare in urma cu 7 zile:
- hematocrit 27
- hemoglobina 6,2
- leucocite 9600
Dupa administrarea a doua perfuzii cu fier intravenos (din doua in doua zile), valorile arata astfel:
- hematocrit 27,2
- hemoglobina 6,2
- leucocite 8800
Suntem ingrijorati ca valorile nu s-au prea modificat in bine. Sectia de hemato-oncologie de la Sp. Jud. Tg. Mures unde este internat, are medici foarte competenti si se comporta exemplar de bine cu pacientii, dar ne e frica nu cumva sa ne ascunda ceva mai grav.
Ce parere aveti, valorile acestea trebuiau sa fie deja mai bune sau dureaza mai mult pana isi revin? ca nu mai avem rabdare pana marti cand vor face din nou analizele mai complexe pt. a vedea daca a avut loc criza reticulocitara.
Va multumim.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Sanatate multa baietelului tau.
Nu cred ca cei de la clinica iti ascund ceva.
Din ce stiu, anemia feripriva se trateaza destul de greu.
Si noi ne-am confruntat cu asa ceva, dar e drept ca nu cu asemenea valori. La baietelul meu, hematocritul era 30, iar hemoglobina 10, asa ca nu a fost nevoie de masuri radicale gen fier intravenos. Al meu a luat doze mari de fier si vitamine pe perioade indelngate. Dupa prima cura de fier, dupa 2 luni, valorile erau aproape nemodificate. Abia dupa alte 2 luni (deci 4-5 luni de tratament), am vazut hemoglobina si hematocritul putin mai mari. LA baiatul meu modificarile sensibile in bine, au aparut pe frotiu, unde aspectul hematiilor era vizibil imbunatatit (initial il suspectasera de talasemie, dar nu a fost cazul). Doctorita hematolog care il are in urmarire, ne-a spus ca anemiile feriprive se corecteaza greu si in timp indelungat, asa ca noi am avut noroc (daca putem spune astea) cu niste valori rezonabile ale hematocritului si hemoglobinei (fierul e in continuare mult sub limita).
Sper sa fie ok si la voi!

Ana Teodora (22.12.2005) si Razvan Dimitrie (26.10.2007)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

stai linistita. este normal sa nu se vada nicio modificare. este prea devreme pt asa ceva.
va trebui sa ia in continuare fier (picaturi pt bebei) si abia dupa 1-2 luni de tratament incep sa se vada primele semne, dar de obicei tratamentul cu fier se continua cateva luni pana ce organismul "isi face plinul" ca sa zic asa, adica se corecteaza nivelul hemoglobinei si depozitele de fier ajung la valori normale.
primul semn ca e spre bine a aparitia crizei reticulocitare.
foarte importat este sa aflati de ce a aparut aceasta anemie severa. e adevarat ca are varsta la care apare frecvent anemie la copilasi, dar este totusi cam mica hemoglobina.
un alt factor importat in tratamentul anemie si prevenirea reaparitiei este regimul alimentar. adica ar trebui sa manance carnita, ficatel, ou..... contrar credintei po****re, fierul din vegetale nu corecteaza anemie si nu o previne pt ca nu se absoarbe suficient.


Mergi la inceput