Mamici de zmeurici de iulie-august (64)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:



fetele nu ma dati disparuta ca inca sunt pe baricade in formula 2 in 1

nu prea mai intru pe net pt ca imi petrec mai toata ziua in pat... bebe impinge tare in col si cand stau pe scaun sau in picioare pur si simplu simt ca iese... asa ca prefer patucul ca sa mai stam in burtic cateva saptamani.

acum 2 sapt am avut ultima eco si mi-a crescut iar IR-ul la artera dreapta... de aici a reiesit si ca bebe a inceput sa ia din ce in ce mai putin in greutate (avea 2000 g si era cu 4 zile mai mic, unde el era tot timpul pana acum mai maricel) asa ca stau cuminte la pat sa ma odihnesc... desi nu prea reusesc

am probleme cu somnul si eu... nu reusesc sa adorm inainte de 3, 4 dimineata si atunci cu intreruperi si calduri mari...

vreau sa felicit si eu mamicile de zmeurici care au livrat bebei cuminti!!! nu nominalizez pt ca sunteti multe

acum intru si eu pe mailul comun sa iau si eu niste nre de tel de acolo just in case



*******************************************************************
Thea s36 cu Serban Alexandru

mai sunt 4 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Patricia, nu ai facut testul asta de glicemie inainte, sau de ce ti.a venit sa o controlezi asa de des? Ca eu invers, am facut testul, care a iesit ok (o sa caut valorile) dar de atunci cum ca nu i-am mai dat importanta. Ma simt si eu uneori ametita, asa tot dau vina pe tensiune, , o am 110 mereu maxima dar minima a crescut de la 70 la 80 si acum aveam 110/90.

mica, bine ca ai rezistat, abia astept sa vedem maine pozele

adriana, ce zici, poate urmezi tu pe listuta, bine ca esti activa, dupa cumparaturi, una alta.

ylla, AMR 5 zile? wow!!! asteptam cu nerabdare!

CORNELIA FELICITARI PT BEBE VLADIMIR!!!! asteptam cu detalii!

37+ Daria Alessia

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Lucilau, mi se par ok produsele astea de la Weleda, am mai auzit de ele, nu am folosit. O singura chestie, uleiul ala de corp.. zice pt colici.. dar fara nici un ingredient afisat nimic, eu am o problema mereu sa citesc ce contine. Dar se poate da vina pe site ca e prost facut, desi nu ar fi trebuit sa scape detaliu asta atat de important.

Alina, tu ziceai ca ai gasit servetele umede fara chimicale, nu? De care, banuiesc ca e ceva german de pe la voi, dar poate se gasesc peste tot.

Va

Edit: ah, vad ca pe site.ul oficial sunt detalii despre produs, e ok Cata vreme cremele si uleiurile nu au MINERAL OIL si sapunurile si astea de curatat Sodium laureth sulfate, le cumpar.

Oh vad ca unele is cam scumpe

37+ Daria Alessia

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Seara buna,mamicute!

Bine ai venit pe lume,Vladimir!Felicitari Cornelia!
Sa fiti fericiti cu totii pina la adinci batrineti!


Am asteptat vestea toata ziua dar din pacate,abia acum am reusit sa intru pe net.
Am definitivat si noi cumparaturile,am primit si ultimele pachete cu mobila,doar mai trebuie montata.
Am mai luat pt bebe scaunel pt pus in vana de baie,inca niste scutece de tifon,inca niste hainute,un termometru de baie si inca niste maruntisuri,de data asta am fost echitabili,le-am luat la fiecare copil de cite 100 de euro ,pina acum era balanta net favorabila fetei.
Am comandat si cariciorul dorit,sper sa fie fain si bun,daca nu,in 2 sapt pot sa il trimit inapoi si altul voi mai lua dupa ce se naste bebe,nu mai am chef sa umblu,abia am facut fata azi aglomeratiei.

Eu cosmetice nu am luat inca,va recomand si eu Weleda,sunt bune,am folosit de la ei muulte feluri plus de la niste firme mai mici care fac produse naturale.
Lucialu,cu maseaua de minte du-te dupa nastere,acum nuuu,mai ales la contractiile avute,nu risca.Daca totusi te doare tare,poti sa iei cite un paracetamol.Ma bucur ca esti mai optimista!Stai linistita,nu se turteste pupa,ea se adapteaza in functie de locul oferit!!

Micalsa,bine ca ai rezistat.Ai mai stat pe scaun in biserica?

Alinutza,eu am asteptat pe mama cu sufletul la gura ca efectiv nu mai puteam.Eu gatesc zilnic,acum in cantitati mai mici,plus ca am scari in casa si cu oricita atentie,tot faceam destule drumuri la pivnita unde am camara cu legume,frigiderul mare si ale de-ale gurii,plus dusul fetei la balet.Acum mai imi ramin mie doar lectiile...boierie curata .Cu curatenia o cam terminasem demult ca face sotul meu,noi doar incercam sa pastram ordinea.

Adriana,mama mia,dar planuri mari de cumparaturi ai!Iti doresc succes!

Ma intorc sa vad ce s-a mai scris,revin eu!

Seara faina si fara contractii!


Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Motana, la ultimul set de analize mi-a iesit glicemia mare, 123.
dr mi-a zis sa imi fac glicemia provocata, insa am vrut inainte sa imi controlez eu sa nu ma chinui degeaba.
azi abia daca am mincat,si s=a mentinut mare, si asta e senzatia, o ameteala foarte neplacuta, combinata cu o stare de rau, moleaseala si greata.
o sa imi mai fac si maine la fel, cam asta e procedura, pe nemincate prima, pe urma cam la o ora dupa o masa, etc. dr care se ocupa de fratele meu care are diabet isi poate da seama.

alina, felicitari ca ai terminat cu cumparaturule!

Lucialu, imi pare rau ca ai contractii. ai grija de tine.





Patricia s34 si Rebecca 05.02.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:



Sunt usurata ca mi-am terminat si eu cumparaturile pentru bebe...am intrat la Miniblu, de unde am cumparat atat hainute cat si farmaceutice. Am lasat o gramada de bani...dar ma declar relaxata. Mai mult...m-au sunat cei de la babycomfort si se pare ca marti o sa am si eu patutul si comoda..parca vad si eu luminita de la capatul tunelului

Adriana si eu ma umflu cand stau in pat sau pe scaun...sau in picioare la shopping...deci miscarea e secretul. Succes la cumparaturi

Buburuza
stai cumintica in pat...sa mai stea bebe la caldurica si sa mai puna ceva slaninuta pe el

Micaalsa felicitari..cu toate ca imi inchipui ca nu a fost usor

Lucialu as vrea eu sa ma laud cu energia...numai ca am si eu un chef nebun sa lenevesc in pat, sa casc ochii la toata seria Neveste disperate (pe care am cumparat-o in aprilie si nici macar nu am desfacut-o din folie)...dar daca am intrat in hora tre' sa joc...imi creste burta pe zi ce trece si mi-e o groaza ca daca renunt la sport, intr-o dimineata nu o sa ma pot da jos din pat...iar cu munca, aici sunt alte constrangeri...insa sper ca incepand cu 15 iulie, cand vine si mama la Bucuresti, sa ma "pensionez" si sa astept linistita venirea strumfului.

Week-end placut gravidutze si mamicutze



Alinutza s34 viitoare mamica de strumf baietel Eric Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Patricia imi pare rau ca-ti face necazuri glicemia...imprevizibila poate fi sarcina...cand spui ca esti ok si incepi sa stai linistita, mai apare cat un hop. Ma gandesc ca totusi poate e o alarma falsa...mie mi-a ramas ca informatie despre diabetul gestational, ca in trimestrul 2 sau 3 aceasta afectiune poate conduce la macrosomie...dar din cate tin minte bebelusul tau e in grafic. Multa sanatate

Alinutza s34 viitoare mamica de strumf baietel Eric Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Lucilaucu maseaua de minte... pune pe un betisor cu vata ESENTA DE MENTA (io am luat ulei esential de menta), si mie exact prin luna a 5-a voia sa iasa, ba ii dadea sa explodeze, ba inapoi, dar nu ma lasa, desi e aparuta pe jumate. La dentist nu ma duc decat dupa, sa o scoata sa face ceva, ca nu isi are rostul. Sa stii ca mi-a cedat si acum e bine merci. Mai cauta remedii (cuisoarele is bune parca). Good luck!

Patricia, am verificat testul meu de glucoza provocata, era 96 la inceput si apoi dupa o ora, si 50 mg glucoza era 125. La valori normale scrie 70-110, nu mi-a zis ca e nimic peste limite, de atunci nici ca am verificat ceva (asta l-am facut in aprilie). Vezi ce zice medicul in urma testului astuia, cred ca e mai concludent si mai simplu, decat tu in fiecare zi sa te stresezi sa iti masori valorile, ai grija!

37+ Daria Alessia

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

Cornelia : FELICITARI! SA VA TRAIASCA MINUNEA! BEBE VLADIMIR BINE AI VENIT !!!

Patricia am fost in Mamaia dar mai in Nord(la iesirea spre Navodari) unde nu este f aglomerat! a fost super!

Alinutza m-au sunat si pe mine cei de la BabyComfort si marti am si eu patutul+comoda+dulapul bebelinei tu ce carucior ti-ai luat?

azi am fost si eu la cumparaturi ma simt si eu mai bine! am luat o mare parte din ele am gasit lucuri f frumoase si la Debenhams! am luat hainute,prosopele,scutece,sutien alaptat,pompa alaptat, biberoane,set igiena pt bebe(forfecuta,perie...),chiloti de unica folosinta,camasi alaptat...mai am produsele farmaceutice
voi ati luat: cantar pt bebe, sac de dormit,termometru baie,incalzitor biberon,cutie izoterma,aparatori sani,comprese cu gel pt sani?nu stiu ca sa fac...sa mai astept sa vad dc imi sunt necesare?
fasa sterila unde ati gasit?compresele sterile din farmacii sunt fff mici, si nu merg la confectionat tampoanele pt spital cu vata si tifon....

si mie mi se intampla acelasi lucru daca stau in pat sau pe scaun: amortesc si ma umflu toata...



vally s33 Adelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matcha-oana spune:

buna dminieata
de la o vreme mie imi curge din sani,un lichid transparent,oare e bine?
daca nu fac masaj la sani nu iese ,doar daca fac masaj,si daca nu fac masaj ,ma dor sfarcuriile de mor.dupa ce iese,ma simt usurata.
ce este cu lichidul asta?

36

Mergi la inceput