Licurici de ianuarie-februarie 2009 (32)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

neata si de la noi

eu tocmai am adormit buburuza iar ... si vreau sa mananc ceva apoi teza pe care am cam neglijat-o .... azi sunt mai calma ... sper sa pot sta asa toata ziua si pana luni cand imi opereaza cumnata ...

va pup pe toate pt sfaturi

o zi placuta

irina si eu bag dulciuri multe ... nu pot o zi fara

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mara si naty pup bebicii bolnaviori ... aveti grija de ei

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns koruccia spune:

Buna tuturor!

Dupa o lunga perioada in care v-am citit regulat, uite ca fac si eu a doua tentativa de a scrie pe forum. Prima am avut-o in ultima luna de sarcina, dar nu am apucat sa fiu consecventa ca am nascut-o pe 18 februarie (DPN: 28.02.2009) pe puiuta mea Caterina (3160g, 50 cm). A fost fix cum nu ma asteptam, travaliu de peste 24 de ore cu dilatatie 2, dupa care oxitocina, nastere indusa si inca vreo 45 de minute de impins, ca fata era mare pt dimensiunile mele.
Anyway, toate astea au fost parfum fata de ce a urmat..Chiar am zis ca nici un curs antenatal nu te pregateste pt cum e dupa, mai ales daca se complica un pic lucrurile. Si la noi s-au cam complicat, ca am plecat din maternitate cu un virus sincitial respirator (nu stiu daca am tradus bine, e virusul RSV) pe care la 2 saptamani pediatrul nostru l-a tratat ca pe o raceala banala, motiv pt care am ajuns la 3 saptamani internate in patologie neonatala cu bronsiolita. De acolo ne-am pricoposit cu un norovirus, asa ca am ajuns dupa o saptamana internate la chirurgie cu gastroenterita. Va intrebati de ce la chirurgie..pt ca doctorita de la urgente, vazand ca are dificultati in a face caca si ca face cu sange s-a exprimat cum ca ar avea o anomaalie genetica, si anume anus anteriorizat...Evident ca dupa ipoteza asta, 10 chirurgi de-abia m-au convins ca nu are nimic.
Asa..dupa externare a venit sezonul racelilor si ne-am bagat si noi cu un virus pe care tot pediatrul a tinut sa il trateze cu antibiotic:( Si pt ca tot avea nasul infundat, s-a gandit sa ne sperie si sa ne trimita sa facem testul de fibroza chistica...A durat cam o luna pana am aflat rezultatul, si anume ca nu are - evident...evident mi se pare acum, atunci mi se parea foarte posibil si am avut o luna de cosmar..
In fine, intr-un final, cam catre 4 luni, ne-am linistit un pic si noi si am inceput sa ne bucuram de Caterina, care este o draguta si o vesela..
La un pic peste 4 luni raportam 6270g si nu stiu cati cm (probabil vreo 60), o sa va zic in 2 iulie, dupa ce mergem la control...
Scuze de lungimea mesajului, dar am zis ca un pic de background nu strica, avand in vedere ca eu citesc inca de la odisee si le stiu pe ale voastre:)
Sper tare mult sa reusesc de data asta sa ma tin de scris, ca mi-a fost tare util forumul acesta in toata perioada asta...Asa ca va multumesc si va pup pe toate!
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Corina, ne bucuram ca te-ai hotarat pana la urma sa si scrii, nu numai sa citesti.

Intr-adevar, a fost greu prin ce ai trecut, insa e bine ca lucrurile au intrat pe un fagas normal.

Se pare ca infectii intraspitalicesti sunt peste tot, dovada fiind si cazul tau.

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

din ale diversificarii: flavi nu a fost mancacioasa si nici acum nu e.pe la 9 luni ale ei m-am decis sa ma duc la serviciu, avand motive puternice sa fac asta,printre care si cel "cat stau la serviciu sigur i se face foame si va manca pana vin eu cu "tzitzi"".manca pe la 6 dim titi si apoi cand veneam eu pe la 14.ei, in intervalul asta nu bea decat apa si 3-4 lingurite de altceva, supa,fructe,da' neam sa manace mai mult.asa am dus-o pana la un an jumate si chiar mai mult.a refuzat aproape toate mancarurile.unii copii mananca bine de la inceput.sper ca andrei sa fie mai cooperant.oricum,flavi e o delicata acum, manaca cat considera ca se satura, nu am obisnuit-o cu dulciuri .ii plac mult fructele si legumele,carnea mai putin,iar lactatele asa si asa.asa ca va fi o perioada de stres pentru mamici,dar nu disperati,pana la urma vor manca,dar atat cat vor ei,nu cat vrem noi,sanatosi sa fie!iar instinctul de mamica va va spune ce sa faceti mai bine.

irina,eu dupa nastere aveam 67kg, acum am 70 dupa ce am dat "jos" 2, dar e greu acasa sa te abtii de la ciugulit,cum sunt eu. dupa ce am inceput serviciul, in 3 luni am slabit 9 kg, asa ca nici acum nu ma stresez prea tare. renunt relativ usor la dulciuri cand sunt la serviciu, insa acasa mai greu.acum mananc dulciuri facute in casa, am descoperit mierea cu nuci, fructe cand imi amintesc.cam greu.

jasmi, frumoasa tare domnisoara iulia, are un chip angelic!

ciufik, eu stau cu andrei non-stop, si totusi tati e cel care vede la andrei primele lucruri:primul dintisor, intorsul de pe burta pe fata si ce-o mai urma.

naty, eu stiu ca la temperatura peste 38,5 se baga supozitor cu algocalmin pentru a scadea temperatura mai repede.ieri , flaviei, dupa nurofen, la 39,8 i-am administrat supozitoru' cu pricina plus impachetari cu apa rece si sosete cu otet.temperatura mare e f periculoasa la copii, trebuie prevenita aparitia convulsiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

neatza fetelor! daca tot ne bagam la o si bebe meu doarme, haideti sa va spun ce se intampla acum fix un an aici, vreti?
deci...eram inca 'mamici norocoase'
anca era f activa pe forum, avea 9 sapt de sarcina.
jasmi avea 6+ si tocmai primise parola sa poata face modificati in lista, capitole noi etc. hmm...s-a dovedit a fi o 'investitie' inteleapta, ca uite, ea a facut si capitolul asta, nu?
billy billy avea 13+ si era bucuroasa ca de cate ori punea tati mana pe burtik simtea agitatie acolo inauntru stia ca are fetitza, dar ii era frica sa nu nasca pe 25 dec, ca era ziua dr baiulescu (ea vroia atunci la eva in bv) si el nu asista nasteri de ziua lui... mama billy, eu cu el am nascut!
alina1976 avea 12+ si ii explica lui billy ca bebe nu vine neaparat mai repede doar pt ca e fetitza.
michelle81 avea 12+ isi propusese sa nu ne spuna daca are baietel sau fetita pana naste...
justme avea 12+, lua 3 nospa/zi si urma sa mearga azi sa vada daca e baiat sau fata dupamasa se intorcea cu marea veste: bebe e in varianta pe roz!
alinuk si naty ne povesteau despre concordanta dpn si nastere la primul bebe. naty nu stia cum sa ii spuna bonei si asociatului ei ca e gravi! si era in 10+.
ralucalexa era moarta de foame! vroia vinete si ardei copti
selene era nervoasa pe soacra ca tot insista aiurea sa ia vit e.
iris ne anunta ca ea nu spune ce e bebe! si s-a tinut de cuvant!!!
ledi banuia ca are fetita si pusese pariu cu tati bebe ca daca e asa, el sa lasa de fumat. el zicea ca e baiat chiar, mai fumeaza?
cami avea 7+ si scria tot cu .....
tuchi avea 11+ si i se parea ca are burta cam mare
miere se pregatea sa mearga la o nunta in california.

deci, in mare, discutii despre FOAME si dureri de sani

mai erau active pe subiectul nostru: crisia, roxy24rop, smaranditza si vio reurean.

puiutzul meu are 5 luni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

deliaaaaaaaaaaa ce frumos ca ne-ai reamintit ... am scris si eu ceva mai devreme ca anul trecut pe vremea asta bebelusii erau micuti samburei ... offffffff ... ce frumosssssssss

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

cami, ma bucur ca te-ai mai inveselit! acum ma duc sa mai misc cate ceva prin casa ca imediat se trezeste david...iar eu am atataaa treaba!

puiutzul meu are 5 luni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

cami,multumim de urare, trebuie sa se faca bine pintr-o saptamana, caci plecam la mare!

sanatate multa si voua!

corina, bine ai revenit!ati fost foarte incercati !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Cum ma, a murit Michael? Cum sa moara?

am fost la niste analize si acum am vazut pe net

e adevaraaaatttttt?

dau drumu la tv

Alinuk
mamik de Andu mik si Teo voinik

nasterea - ca un cadou
www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">botez bb Andu
www.flickr.com/photos/13087113@N06/" target="_blank"> franturi de viata
....................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput