Mamici de zmeurici de iulie-august (63)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulie.aug09

Citat:
citat din mesajul lui Mony08

Puteti trece modifica si adauga la listuta in loc de Mony24 sunt Mony08 ...... carucior , Maternitatea Odobescu Timisoara , la nume inca ne gandim

Mony 31+


Modificat...pozitia 128, da ?


da, multumesc

Mony 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MC2008 spune:

Cornelia, stiu, o sa incerc sa caut ceva mai naturist...am tot cautat pe net. Timp indelungat chiar nu aveam de gand sa folosesc, si acum ca mi-ai spus si tu, chiar ca nu am de gand.

Grishca, de unde ai luat "calamine"? de la orice farmacie, sau naturista?

ayda_m, prietena ta a vut aceleasi simtome? s-a extins iritatia pe mai multe parti ale corpului?

va pup


33 saptamani Mami de Tudor !!!!

AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steadya spune:

elena_adina multa sanatate, sa te intorci cu vesti bune de la doctor
dialural este vorba de restaurantul cu terasa dintre magazinul Titan si ex-posta. Se numeste "Praetoria" si are terasa in fata si in interior. Va invit cu mare drag "sa-i treceti pragul", avem ciorbite bune, pizza, mancarica romaneasca, gratare...ce mai de toate. Si sunt available aici mereu pentru sugestii si observatii. (cred ca am facut reclama cu asta?!)
cornelia este safe sa mai conduci acum, eu nu ma mai incumet...desi ma cam doare sa dau banii pe taxiuri si sa ma uit la masina in parcare dar cel putin mai reduc din stres, ajung la timp la programari dr si nu ma mai enervez cu parcarea/ traficul.
meleea bine ca ati rezolvat cu utilajele alea, nu va mai stresati ca vine bebe si trebuie sa gaseasca parinti linistiti si odihniti mai ales acum ca sunt in regula si afacerile
MC2008 sper sa nu te mai supere mancarimile si eu am avut ceva accese dar prin luna a 6a...
apropos de unguentele astea mie mi-a facut dr, de fam. reteta pentru Lioton gel sa-mi aute la circulatia picioarelor, vad ca functioneaza dar si asta e cam cu semnul intrebarii la gravidute, stiti ceva despre el?

Adya 30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayda_m spune:

MC2008 stiu ca avea pe maini, brate, parca si pe decolteu putin .... dar nu mai stiu dc si pe burtica...stiu ca isi dadea si ea cu ceva mentolat sa o calmeze...dupa nastere au disparut

Ayda 37+


www.flickr.com/photos/12483841@N04/3659842592/in/photostream/" target="_blank">burtica 36 sapt
www.flickr.com/photos/12483841@N04/3659072363/in/photostream/" target="_blank">patut bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steadya spune:

ha, tocmai am primit un e-mail de la nextdirectory.eu cum ca nu ar mai opera livrari pentru RO, iar comenzile deja transmise vor fi anulate, banii restituiti, iar in final ne recomanda mag. franciza din Baneasa...of nu am apucat sa iau nimic, asta e

Adya 30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Citat:
citat din mesajul lui noce

Nu stie nimeni nimic de streptococul B? Mi-e asa ciuda sa iau antibiotice in sarcina. Si 10 zile! Mi se pare enorm!


N-am apucat sa citesc, am deschis doar pagina si am vazut asta... Noce, eu pot sa-ti zic ce stiu dupa ce mi s-a explicat aici de dr si la curs la spitalul unde voi naste.

E o bacterie inofensiva si netratabila pe termen lung pt mama, maj oamenilor au in organism bacteria, dar unora li se propaga in zona rectului si vagin. Bacteria devine f periculoasa doar pt bebeii nascuti vaginal, care o pot lua in timpul expulziei si la unii (fff putini ca procent, poate infecta si da complicatii care pot avea ca efect pana si pierderea vederii). Cum se trateaza: nu se trateaza in timpul sarcinii, pt ca este o bacterie care se reface, deci azi iei antibioticul si saptamana viitoare e inapoi. Insa la nastere, de indata ce se declanseaza travaliul, mamele cu strep b trebuie sa mearga imediat la spital unde li se pune un intravenos cu antibiotic. Asadar mama respectiva sta pe antibiotic pana dupa ce naste, ca sa protejeze bebele. Nu stiu cat de clara am fost, dar dupa astia de aici, sa iei anitbiotic in sarcina pt asa ceva e vax albina. Asa cum, sa nu-ti puna antibiotic in travaliu e fff periculs pt bebe. Gasesti info mai detaliate pe web, eu iti zic ce-mi amintesc repede. Nici macar n-am apucat sa citesc daca intrebi pt tine sau altcineva, dar am zis sa-ti raspund repede.

Ieri am luat si eu rezultatul la testul de strep, e negativ.

Acu' merg sa citesc din urma.

Am vazut doar ca mai avem o zmeurica, alynakiss, sa-ti traiasca bebelusul sanatos, felicitari mamico!


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Astazi bat recordul la mesaje. Explicatia: copiii sunt plecati la pescuit. Sper sa nu chem in seara asta salvarea .

Giova, iarna stau mai aproape . Fac jumatate de ora in conditii de trafic lejer. Acum doua veri am facut un record absolut de acasa pana la intrarea in Constanta: 3 ore . Acum, trebuie sa recunosc, drumul a fost ok, fara blocaje, dar tot am ajuns in 45 de minute. Daca fac un calcul rapid: 45 minute tati pana acasa + 45 de minute pana la clinica... o ora jumate. Nu stiu daca ma incadrez . Asta in cazul in care nu e blocat traficul.

Steadya, imi e greu d evreo luna sa mai conduc si nu mai plec de acasa decat daca trebuie. Problema e ca nu am alta solutie: nu exista alt mijloc de transport si taxiul ar costa prea mult. De fapt, nici nu vin taxiuri decat din Eforie la mine . Stau undeva intre Agigea si Eforie (de fapt langa Portul Agigea ).

Am scris si eu acum doua zile despre cei de la Next. Ce m-au enervat! Eu am facut o comanda, am primit confirmarea, mi-au oprit banii si a doua zi am primit un mail in care isi cereau scuze, dar deocamdata nu mai livreaza in Romania . Azi am primit si eu mail-ul oficial. Eram hotarata sa le scriu un mail sa ii iau la rost, dar nu stiu daca mai am energie.



Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grishca spune:

MC2008 , am luat de la o farmacie sensiblu.

34+ Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

noce, vorbesti serios referitor la Calciu? Ca eu iau de mai bine de o luna, la recomandarea medicului Ca+Vit D. Sper ca nu ala imi da contractiile ca ma si impusc.
Ti-a iesit pozitiva analiza de streptococ B? Si eu mi-am facut-o saptamana asta, pe maine primesc rezultatele.
MC2008, si eu am patut tip tarc si are salteaua lui. Eu doar cu acea saltea o sa-l las, e ok, e special pentru bebe. N-are rost sa mai cumperi alta. Oricum tarcurile sunt mai late ca si patuturile, nu stiu daca sunt saltele pe dimensiunea lor.
blanca, ce sa zic eu, ca sotul face 45 min de la servici acasa si mai facem 1 ora si 30 min pana la Cluj Eu chiar nu stiu ce-o sa ma fac


AnamarialuiIulia (23.03.2006) si35+ cu Teodora
Nasterea printesei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Trebuie sa ma interesez care e treaba cu ambulanta.
Eu am statia de ambulante aproape de noi. Toata ziua si toata noaptea urla sirenele.
In taxiu nu ma urc nici sa ma bati. Cine stie peste ce cretin mai dau care conduce ca un dement de ajung la spital terminata psihic.
Nu vine salvarea ma urc in masina.
Faza e ca stau departe de spitalul unde nasc. Si daca prind aglomerat fac lejer o ora si ceva pana la spital. Desi e prima nastere nu as vrea sa ajung prea tarziu si sa nu imi mai poata face cezariana.
Am o prietena care isi face rezidentiatul la urgente si merge si pe salvarile smurd. o sun sa o intreb cum sta treaba. Maine o sun.
ma descurc eu cumva.

elena +34 Ana Maria & Matei Stefan AMR 4 sapt
Burtica mea la 33 sapt
Lucrusoare bebelusi
Camera piticilor

Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput