Despartita, dar nu singura

Despartita, dar nu singura | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

S-a dus. Persoana cu care te-ai straduit sa-ti construiesti viata, in jurul careia gravita intreaga lume si care era punctul tau de reper a plecat. Sau poate tu ai plecat. Oricum, a fi parinte singur este foarte greu, la inceput. Inca jelesti disparitia unor lucruri importante: iubire, familie si siguranta. In timp insa, vei crea o noua familie, vei iubi din nou si iti vei recapata sentimentul de siguranta. www.desprecopii.com/info.asp?id=533" target="_blank">Dar mai intai, trebuie sa inveti sa nu fii singura! Iata cateva puncte de reper pentru tine, o mamica singura!



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raisa5 spune:

Sunt de acord, dar pentru copil este cel mai bine sa aiba ambii parinti, daca vrea o crestere sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Sieu sunt de parere ca un copil trebuie sa creasca cu am bii parinti dar sunt momente cand chiar nu se poate. Eu am divortat de tatal lui Alex pentru ca se apucase foarte tare de baut si nu ne mai puteam intelege. Decat sa creasca asa mai bine numai cu mine. Sau cel putin asta e parea mea.

mami de pui Alex www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali_deiu spune:

Eu l-am indepartat pe tatal copilului meu. Nu o sa imi distrug viata mea si pe a copilului meu doar pentru ca "un copil trebuie sa aiba si mama si tata". Unii barbati sunt un pericol real. Mai bine fara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arcenciel07 spune:

Teoria aceasta cu un copil trebuie sa aiba si mama si tata implicati in cresterea lui e tare frumoasa, si cateodata atat de irealizabila.
Daca parintii raman amici dupa divort si ambii au binele copilului/copiilor in vedere si locuiesc in acelasi oras, toate bune, frumoase, ca la carte.

Deja cand parintii locuiesc in orase diferite si copilul a inceput scoala, aranjamentele de vizita devin mult mai dificile, chiar cand parintii coopereaza si vor sa ramana implicati in cresterea copilului.
Daca nu e cooperare intre parinti, ceea ce e foarte probabil in cazul unui divort, nu este sigur ca o crestere in dezacord, cu reguli complet diferite, e intr-adevar mai buna pentru copii.

Din pacate, nu cred ca exista un optim sau reguli general valabile in toate aceste situatii; sunt foarte multe variabile si solutiile de 'rezolvare' depind intr-adevar de la caz la caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giullia03 spune:

Buna!
Eu sunt o mamica tanara, de 17 ani a unui baietel de 3 luni! Am intrat in aceasta categoria, caci tot singura sunt si eu. Sunt de parere ca un copil intr`adevar are nevoie de ambii parinti langa el, dar numai in cazul in care poate invata ceva bun de la ei. Eu imi cresc baietelul singura, cu ajutorul mamei si a familiei si trebuie sa recunosc, ca imi este dificil, dar cred ca mai greu ar fi fost daca taticul lui era langa noi! Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Hmmm ...Am suferit o viata din cauza ca mama mea nu a avut puterea sa mearga mai departe fara tatal meu . Si e putin spus suferinta....
Nu judec , nu critic, insa nu pot intelege cum de fiecare data cand o intrebam : Mama , de ai ai indurat atatea, de ce am indurat amandoua atatea???? , mi-a replicat ca " Nu vream sa cresti fara tata "

Pentru ca am trecut prin asta , si pentru ca am trait pe pielea mea deciziile luate gresit si iresponsabil , nu pot sa fiu de acord cu faptul ca copilul are nevoie de ambii parinti.

Sau , suna mai bine : Un copil are nevoie de 2 parinti NORMALI si MATURI .
Un copil are nevoie de o VIATA NORMALA.

Tot ce tine de restul , e o crima sa iti sacrifici copilul pentru crezurile tale,
pentru frica de a nu fii singur(a) , pentru frica de a nu fi judecat , pentru lipsa de putere ...


de gaza mica Luca Adrian


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emylyana spune:

Este bine ca,copilul sa aibe ambii parinti dar,intortochiate sunt caile domnului,nu intotdeahna se intampla cum vrem noi,de aceea va zic,nu este bine sa te demoralizezi,parinte singur fiind,ptr.ca,demoralizezi si copilul,ramas doar cu tine,credetima ,STIU CE VA SCRIU..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniuta24 spune:

Buna.si eu voi fii o mamica singura.Sunt insarcinata in 11 sapr si el nuvrea copilul.astfel ca am hotarat sa pastrez copilul si sa-l cresc cu ajutorul parintiilor mei.imi este foarte greu pt ca nu stiu ce ma asteapta si imi e frica dar sper sa fie totul bine.Decat un tata doar pe hartie mai bine fara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea_ingeras spune:

offffff din ce in ce mai multi barbati iresponsabili... si eu sunt o mama tanara si....am fost singura... la 4 zile dupa ce am nascut...mi.a spus ca nu e pregatit... si isi vede de viata,nu am absolut nici un raport cu individul..... dar sunt extrem de mandra de bebelul meu si nu regret o secunda pasul facut. Viata a fost buna si cand bebe avea 6 luni am gasit un barbat bun care m.a acceptat,care m.a inteles si care ne iubeste si pe mine si pe bebe. si uite asa de un an suntem o familie. Tata e cel care te creste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui raisa5

Sunt de acord, dar pentru copil este cel mai bine sa aiba ambii parinti, daca vrea o crestere sanatoasa.

reclama ilegala - considera acesta un avertisment


Raisa, e adevarat ca cel mai bine pt copil este sa aiba ambii parinti IMPREUNA, dar cu mesajul asta desconsideri oarecum mamele singure sau tatii singuri, sugerand ca un copil dintr-o familie monoparentala nu ar avea sanse sa creasca echilibrat...

Pe mine m-a deranjat, ca fosta si poate viitoare (ca nu se stie niciodata) mama singura, mesajul tau.

P.S. daca nu ma crezi, ti-o prezint pe fie-mea, sa vezi ce sanatoasa e...trup si suflet

Mergi la inceput