Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Christine13 spune:


Buna dimineata si felicitari noilor burtici!
Si eu am aflat Luni ca sunt insarcinata , fatul are aproape 3 saptamani , inca nu am fost la eco, mi s-a zis sa ma duc peste doua saptamani.
Vreau sa va intreb daca vi s-a intamplat sa fiti balonate?
Eu am burtica tare si balonata, cand ma ridic din pat am cateodata crampe. Posibil sa fie de la cycloprogynova ( pastilutele albe) doctorita mi-a zis sa iau in continuare desi am citit ca nu este recomandat.
Christine3+

[gravi 4 saptamani]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

a si am uitat sa urez bun venit noilor burtici.Sarcina usoara si copii sanatosi-scuzati ca nu mai nominalizez dar a crescut spectaculos listuta noastra intr-o saptamana

Mihaela 9+ Daria-Stafania-16.11.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

lia_2009 - legat de bitest - eu sunt la Medlife, dna dr Alice Negru. Mi-a recomandat sa facem toate testele, nu pt ca as avea vreun risc ci pentru siguranta asa ca o sa il fac.

In continuare ma simt f bine, burta creste repede, este vizibila bine de tot, parca am 5 luni...nu stiu de la ce, ca nu am pus decat vreo 2 kg si eram f slaba inainte...inca mai sunt.

Va pup!

Maine e eco, sper sa se vada o pasarica mica acolo!


11+ Doamne, ajuta-ne sa trecem peste toate incercarile!

prima poza http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=77922

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

Christine bine ai venit.Nu stiu ce sa-ti spun despre balonare sau pastilutele pe care le iei insa am ramas mirata de varsta sarcinii de la semnatura-3+? -de cand e calculata aceasta varsta?

Mihaela 9+ Daria-Stafania-16.11.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea.2009 spune:

Ciao mamici, si ma iertati ca nu am mai intrat de mult, dar cu lucrul asta nu mai stiu nici eu ce sa fac mai intai. Dar deh trebuie sa si muncim.
Eu cica ma simt un picut mai bine, greata tot ma chinuie dar macar nu mai imi este atat de somn.
Vreau sa urez bun venit tuturor burticilor noi
Ahh, mi-am adus aminte....Va rog sa imi modificati pe prima pagina, la Aniversarile lunii martie data nasterii mele.29.03.1984 (nu 1976)si sa o treceti si pe ratusca mea cea mare izabela data nasterii 05.10.2004
Si acum sa va arat ceva :


Va pupacesc pe nasuc pe toate!!!

Mami de Izabela (05.10.2004) si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

"Neatza!" si de la mine!

danyelana felicitari ptr eco! Cum suporti ideea sa pleci 2 sapt fara sa vezi pe bebe? eu una sunt un pic stresata, am nunta pe 4 iulie si cum viitorul meu sot e grec, nunta va fii in Grecia deci 2 sapt...deeeeepaaarte de Romania, ecografii doctor....ama asa mari emotii si griji...offf. Sper insa sa fie totul bine sa treaca totul cu bine, sa nu dau la boboci in vapor (treb sa merc vro 3 ore cu vaporul pana unde o sa fie nunta). La tine cum merg pregatirile? Rochia e ok? se vede ceva la burtica? Rochitza mea e tip sirena ca e comandata din februarie si nu ma asteptam sa fim 3...
ana_g si alicredo si eu am crapat de somn in saptamanile 5, 6 si ceva din 7 acum insa vad ca nu mai e chiar asa de tragic...
rlc_sandor mie dr mi-a scris clar pe reteta sa iau acid folic de 5 mg o data pe zi, in fiecare zi deocamdata
carmita_baby eu inca nu am nici greturi nici stari de voma, numa somn si dispozitie schimbatoare si dureri jos surde asa ptr ca am inteles ca in per asta creste urterul
cris.dogarel pe mine ma vede Dr. Alexandru Dinu la Euroclinic, tare greu prinzi loc aici! M-am chinuit si eu s aprin o ecografie, vezi in in Drumu teberii prinzi mai repede ca acolo inca nu e mai nimeni programat ca e nou deschis.

Pupici!

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

Neatza tuturor!

danyelana, felicitari pentru bebe mic vazut la eco!

ana_g, bafta la examene si ai grija de burtica!

rlc_sandor, eu iau acid folic de 5 mg, dar sunt fete care iau chiar 2 pastile de 5 mg pe zi la recomandarea dr, deci nu cred ca e o problema. Oricum surplusul se elimina, nu e nociv.

onitza, evita sa-l mai iei pe Paul in brate daca poti. Eu n-o mai iau pe fii-mea de ceva timp, ii spun ca mami are buba la spate si intelege si nu-mi mai cere.

carmita_baby, pe mine au inceput sa ma incerce greturile pe la 5 saptamani si jumatate, iar o saptamana mai tarziu, se accentuasera deja serios, desi sunt inca suportabile, comparativ cu prima sarcina cand au fost foarte puternice de la 5 saptamani deja. Am citit undeva pe net ca greturile ating punctul maxim de intensitate intre saptamanile 8-10.

cris, intrebasei daca mai merge cineva la euroclinic si cred ca d-asta nu ti-au raspuns fetele, n-am retinut sa mai mearga cineva acolo. In rest, mariucasara si Andrelina au spus la ce dr merg si s-ar putea sa mai fi spus si alte fete dar sa nu fi retinut eu. Eu nu merg la euroclinic, o sa ma duc la un dr mai controversat, prefer sa nu intru in amanunte, nu te supara pe mine.

dastefa, ma bucur ca bebe mic e bine si imi pare rau ca te chinuie greturile. Sanatate multa, sper sa-ti treaca repede infectia aia rea. Esti o curajoasa, iti pui singura perfuzii?

Christine13, bine ai venit! Sarcina usoara si bebe sanatos! Balonarea stiu ca e un simptom normal in sarcina, dar nu stiu ce sa zic de pastilute.

andreea.2009, ce printesa ai tu acolo! Super pozele! O sa modific in listuta cand o sa ma lase fii-mea nitel sa respir.


Nico de Isabela si 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary27 spune:

Cristies, multumesc pentru mesaj, m-ai mai dat un gram de speranta.
Am o intrebare : si-a facut cineva prolactina in primele luni de sarcina? ce valori ati avut? Eu inainte aveam 10ng/ml, ieri am avut 19 ng/ml.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary27 spune:

Rlc_sandor vad ca esti din Oradea, la ce medic mergi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geo76 spune:


Rescriu mesajul meu care a aparut tarziu:
Va spuneam despre secretiile mele maromii. Am fost ieri la medic. Sarcina progresase de la 3mm (pe 17 iunie) la 10mm (pe 22 iun.). Dar, diagnosticul a fost, pe langa cel de sarcina, "hematom retrocorial care acopera sub 30% din suprafata de impalantare a oului". Am primit tratement cu arefam (ovule unul pe zi) si acid folic. Plus ca va trebui sa fac analiza BHCG (deci cea de dozare hormonala) o data la patru zile, pentru a vedea cum evolueaza sarcina. Peste 3 saptamani sa ma prezint din nou. Nu prea gasesc informatii desapre acest hematom. Banuiesc ca are legatura cu cezariana trecuta, daca a iesit o ata, banuiesc ca s-a strans ceva acolo. Deci, am probleme. Scurgerile nu sunt decat o data sau de doua ori pe zi, maronii. Sa ne auzim cu bine! Va pup! Doamnme ajuta! Am mari emotii ca trebuie sa si plec in strainatate peste o saptamana pentru doua saptamani. Stiu ca nu voi avea vacanta, dar avem deja biletele si suntem asteptati. N-am niciun chef, insa dr mi-a zis ca evolutia acestei sarcini nu are nicio legatura cu plecarea mea in strainatate sau ramanerea aici. Numai eu stiu ce este in sufletul meu acum!

Mergi la inceput