Burtici fericite de septembrie-octombrie (80)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

fetelor,nu va suparati ca va intreb,dar voiam sa stiu ce mai face crisarh.m am uitat pe listuta si nu am regasit o.

DANANGIE,distractie placuta la mare!ce mai face alessio,merge singurel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

monikus ca bine zici...c hormoni enervanti

MangaGirl :-) 25+ cu Sasha Laurian
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=%20MangaGirl&year=2009&month=9&day=30&babycount=1

poze webshot - http://community.webshots.com/album/570672058NKtQlR

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Am mai pus o pozica de 29 de såpt asta pt ca maine schimbam prefixu si o pozica cu ZUzica

Burtica


Pisi

Iulika, cea mai fericitå 29+cu Bruce Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Dana15 sa traiesti ! mi-a placut link-ul pe care ni l-ai dat.
Aici copiii sunt crescuti foarte diferit de cum se face in tara. Eu am ales ce mi-a placut din cele 2 moduri si link-ul tau asta face, arata ca se poate si altfel. Nu mai bine sau mai rau, ci altfel.
Fetelor, cititi ca poate gasiti ceva ce va place !!
Imi iau permisiunea de a mai da o data link-ul http://www.attachmentparenting.org/principles/principles.php


Si daca tot a venit randul meu sa ma "plang" de ceva ce ma framanta, uite chestia asta din josul paginii cu "Pe care dintre copii?" de pe coffeechat.ro. Eu sunt singura la parinti si nu stiu cum sa fac sa simta baietii ca sunt iubiti in mod egal. Sunt constienta ca-mi fac ganduri aiurea de la hormoni, dar ce sa fac daca ma framanta problema...
Am vrut sa fac tarta cu zmeura (visine nu exista in USA), dar s-a ars rezistenta de la cuptor. Dureaza cateva zile pana se repara, apoi va spun cum a iesit

Diana 28 saptamani si Peter (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Dragelor as avea si eu cateva intrebari ca sa ma conving daca dr meu a pus pe mine supra-protectie sau asa e la fiecare dintre voi.
Deci , nu ma lasa sa ma vopsesc , sa imi fac permanent , de epilat cu ceara sau aparat nici sa nu indraznesc , sa ma duc la mare sau daca merg sa evit ultravioletele sau expunerea totala , nu il intereseaza ca am extra-extra kg in plus sau daca fumez , doar sa fiu eu linistita si impacata , ma tine cate o ora la consultatie si ma intoarce pe toate partile si il masoara pe bebe si nu se lasa pana nu prinde fiecare sectiune sa o masoare ... si incepe sa ma enerveze deja si ca sa imi puna capac , azi dupa ce m-a consultat nu a mai zis sa fac programare dupa 4-5 sapt ci peste 3 saptamani
So , intrebarea mea : Aveti asemenea specimen de dr sau sunt doar hormonii mei? ... desi ii aranjez si ii pun la punct ca la armata
va



Alaturi de Sebi


Aida ... 28+ ... cica
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aidaciolac

Dragelor as avea si eu cateva intrebari ca sa ma conving daca dr meu a pus pe mine supra-protectie sau asa e la fiecare dintre voi.
Deci , nu ma lasa sa ma vopsesc , sa imi fac permanent , de epilat cu ceara sau aparat nici sa nu indraznesc , sa ma duc la mare sau daca merg sa evit ultravioletele sau expunerea totala , nu il intereseaza ca am extra-extra kg in plus sau daca fumez , doar sa fiu eu linistita si impacata , ma tine cate o ora la consultatie si ma intoarce pe toate partile si il masoara pe bebe si nu se lasa pana nu prinde fiecare sectiune sa o masoare ... si incepe sa ma enerveze deja si ca sa imi puna capac , azi dupa ce m-a consultat nu a mai zis sa fac programare dupa 4-5 sapt ci peste 3 saptamani
So , intrebarea mea : Aveti asemenea specimen de dr sau sunt doar hormonii mei? ... desi ii aranjez si ii pun la punct ca la armata
va



Alaturi de Sebi


Aida ... 28+ ... cica
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine


Nu stiu ce så iti spun de interdictiile care ti le pune ..fiecare dr cred ca are påsårelile lui acum depinde si pana unde merge cu aceste interdictii..Dar in legatura cu programarea care inainte o aveai la 4-5 såpt ei bine acum din cate vad la semnåtura ta esti in trim 3 si cam asa sta treaba in trim 3 vizitele la medic/moaså sunt din 2 in 2 såpt

Iulika, cea mai fericitå 29+cu Bruce Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Diana ma bucur ca ai gasit folositor linkul! si postandu-l a doua oara, poate ca il vor mai "rasfoi" si alte mamici!
Mie imi place conceptul acesta de "atachement parenting"; desi de curand am descoperit date despre el, existau im mintea mea idei de genul acesta(vreau sa imi tin copilul in brate- din acest motiv imi doresc f tare un wrap/sling- cat mai mult, sa il alint, sa-l dragalesc, sa-i spun mereu ca-l iubesc..vreau sa nu imi fie teama ca il rasfat cu tinutul in brate, pentru ca asta este una din nevoile majore ale puiutului mic..in fine, multe chestii vreau si sper sa imi iasa!).

Referitor la grija ta, eu nu pot vorbi decat "din carti"..probabil ca mamicile care mai au deja un copilas stiu mai bine; vad ca baietelul tau are deja 4 ani..eu cred ca este suficient de mare pt a intelege situatia si iti va fi ajutor de nadejde daca voi il veti implica.
De ex noi am fost 2 la parinti, cu o diferenta de 1 an si 8 luni; din pacate eu nu ma inteleg super cu fratele meu si consider ca parintii nostrii au gresit de 2 ori: - dupa ce m-am nascut eu, la 4 luni, mama a trebuit sa isi reia serviciul si pe mine m-a dus la bunicii paterni, unde am ramas pana la 3 ani jumatate; in acest timp fratele meu era cu ei la Bucuresti (il puteau deja duce la cresa, apoi la gradi); crede-ma am simtit acest lucru!! cat eram eu de mica, dar imi aduc aminte ca intrebam "da' eu de ce nu pot veni cu voi?"..mama plangea, eu plangeam..dar asta era situatia!
Asa ca atunci cand eu si fratele meu am fost reuniti, eram ca doi straini..nu aveam amintiri impreuna, nu copilarisem ..trist!
- apoi, cand am mai crescut, parintii ne repetau intruna ca nu fac diferente intre noi..adica unul facea o fapta buna, era rasplatit si celalalt, chiar daca nu merita..eu cred ca exista diferente intre copii si trebuie recunosti..adica ne bucuram pentru reusita celui mare la un concurs, la scoala, dar in acelasi timp il incurajam si pe cel mic sa reuseasca in ceea ce lui ii place.
Vreau sa va spun ca imi iubesc parintii tare mult, imi sunt tare dragi ..pur si simplu, asa a fost situatia atunci si s-au descurcat cum au putut!
S-ar putea sa fi "deraiat" de la grija ta...m-am descarcat putin!
Am mai citit o chestie care mi-a placut..o mama ca mai multi copilasi, nu isi imparte dragostea, ci o inmulteste..ceva de genul.
Eu ma retrag la somn! va pup si va doresc somnic usor!

Dana 24s
www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui aidaciolac

Dragelor as avea si eu cateva intrebari ca sa ma conving daca dr meu a pus pe mine supra-protectie sau asa e la fiecare dintre voi.
Deci , nu ma lasa sa ma vopsesc , sa imi fac permanent , de epilat cu ceara sau aparat nici sa nu indraznesc , sa ma duc la mare sau daca merg sa evit ultravioletele sau expunerea totala , nu il intereseaza ca am extra-extra kg in plus sau daca fumez , doar sa fiu eu linistita si impacata , ma tine cate o ora la consultatie si ma intoarce pe toate partile si il masoara pe bebe si nu se lasa pana nu prinde fiecare sectiune sa o masoare ... si incepe sa ma enerveze deja si ca sa imi puna capac , azi dupa ce m-a consultat nu a mai zis sa fac programare dupa 4-5 sapt ci peste 3 saptamani
So , intrebarea mea : Aveti asemenea specimen de dr sau sunt doar hormonii mei? ... desi ii aranjez si ii pun la punct ca la armata
va



Alaturi de Sebi


Aida ... 28+ ... cica
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine


interdictiile lui sunt destul de pertinente. ca desi suntem multe care ne-am vopsit, nu stiu de fapt cat se absoarbe si cat de bine ii face lui bb. cu epilatul...iarasi...mai ales in lunile mari, e putin riscant. ca e durere, etc si am observat si eu ca doare mult mai tare si nu e placut deloc. Poate fi overprotectiv, dar cred ca preferi un doctor dichisit, care sa te intoarca pe toate partile, decat unul care sa te expedieze din 2 miscari. oricum ce pot sa-i faci? sa-l certi?

MangaGirl :-) 25+ cu Sasha Laurian
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=%20MangaGirl&year=2009&month=9&day=30&babycount=1

poze webshot - http://community.webshots.com/album/570672058NKtQlR

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Dana chiar foarte interesant materialul..Multumim pt link.. Si foarte impresionanta povestea copilariei tale..

Iulika, cea mai fericitå 29+cu Bruce Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iulika29

Am mai pus o pozica de 29 de såpt asta pt ca maine schimbam prefixu si o pozica cu ZUzica

Burtica


Pisi

Iulika, cea mai fericitå 29+cu Bruce Nicholas


ce burtica dragutza ai :) si pisica e o scumpa

MangaGirl :-) 25+ cu Sasha Laurian
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=%20MangaGirl&year=2009&month=9&day=30&babycount=1

poze webshot - http://community.webshots.com/album/570672058NKtQlR

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput