Puiuti de Randunici!! (275)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simo27 spune:

Nu am adormit ca m-am tot gandit daca m-am facut inteleasa cu turlele:deci turla din mijloc,cea mai mare este cupola,normal-in interior cupola,in exterior turla..intelegeti???sunt 2 chestii diferite in acelasi lucru.zau,mi-au plecat toti neuronii

Criss:
1)daca s-a trezit de 3 ori plangand...dar nu plangea rau.
2)Sam adoarme mereu cu lapticul.bea laptic,si adoarme
3)cred ca pana la vreo 2 ani
4)bea din cana , cu paiul si mai bea din sticla normala-fara bibe.cred ca il vede pe Dede si pofteste si el
5)nu stiu sa iti raspund

Simo,mami de DAVID- 3 iulie 2002,si de SAMUEL -1 martie 2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Puppa spune:

Puii vostri se trezesc din somn plangand?
Amalia se mai trezeste noaptea plangand, cred ca viseaza urat. Uneori, dureaza cateva secunde, alteori mai mult. Bunica-mea mi-a dat flori de la biserica sa i le pun in baie si sa stii ca nu s-a mai trezit atat de des. Nu prea cred in babetarii,dar a functionat..

Ce metode de adormit puii mai folositi, in special mamicile care nu mai alapteaza?
Eu una nu folosesc nici o metoda, pentru ca are pernuta magica, cu care adoarme...Noi avem un ritual...Facem baiza, apoi mergem la bucatarie si pregatim laptele, il bem pe canapea in sufragerie, apoi o pun la ea in patutz, ii spun rugaciunea, ne pupam si noapte buna. De obicei adoarme in 5 minute, alteori mai cearta maimutoaiele, le arunca din pat...Dar nu mai mult de 15 min. Daca vad ca nu adoarme (foarte rar) ma duc si o mangai pe cap, pe spate (se aseaza singura in pozitia de "mai-mai") si adoarme..

Pana la ce varsta mai folositi bibele?
Folosim bibele doar pentru lapte...pentru restul canutza cu pai..Canutza obisnuita inseamna un mic dush




http://picasaweb.google.com/cristina.catana
http://puppa.wordpress.com/

Teledon pt Mihaita
0 900 900 320 - pt 10 euro
0 900 900 325 - pt 5 euro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccris_ccris spune:

Simo, Puppa, va multumesc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns somnorica spune:

Neata

Cafeluta, ceai, cappucino si multa sanatate.

Va sarut, si ma duc sa fac pe maimuta in fata lu` Robiloi.

Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Neata, tocmai ziceam ca dau cafeluta in dimineata asta, dar vad ca ne-a servit-o Somnorica.
Imi pare rau ca e urat afara si s-ar putea sa fie toata saptamana asa...o sa fie greu de stat numai in casa cu Rebe, sper totusi sa fie si niste portite fara ploaie.

Cris:
1.Se mai trezeste plangand dar o mangai putin si se culca la loc.
2.Se culca numai cu biberonul, si la pranz si seara. Desi se mai frichine 5 minute dupa ce termina lapticul, ar fi mult, mult mai greu fara bibe.
3.Cu bibele, nu m-am gandit inca, deocamdata e bine asa.
4.Rebe bea apica din canuta Avent, altfel nu prea se descurca.
5.Nu stiu daca mai e vreun pui nemergaret, posibil Sasha, parca asa zicea Sovi ca se tine mereu de ceva, dar nu stiu daca intre timp si-a dat drumul.

Puppa, sa-ti raspund si tie, Rebe doarme o singura data pe zi de la 14 la 16. Ce n-as fi dat sa fie si ea mai somnoroasa si sa doarma mai mult. Si astea 2 ore nu le doarme neintoarsa, se mai mataie dupa prima ora de somn si trebuie sa o mai mangai putin sa mai doarma inca o ora. E tare greu la noi cu somnul. Dar asa a fost mereu la noi, de cand s-a nascut, acum tot e bine...

Acum merg sa vad piticii lui Bubu, ca montajele le-am gatat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Citat:
citat din mesajul lui ccris_ccris

As avea si eu cateva intrebari pentru voi:
1. Puii vostri se trezesc din somn plangand?
Da, a avut 2 episoade in ultimul timp, si le pun pe seama maselelor sau a nasului infundat.

2. Ce metode de adormit puii mai folositi, in special mamicile care nu mai alapteaza?
doarme doar cu mine in patul mare. Se fataie, se suceste, se rasuceste, o mai iau in brate, si pana la urma adoarme. Apoi o mut la ea in patut. Muzica am vazut ca nu are nici o influenta.

3. Pana la ce varsta mai folositi bibele?
Habar n-am. Nu am o tinta. Renunta cand vrea ea. Cel putin asa gandesc acum.

4. Puii vostri beau din canuta obisnuita (nu cu pai)?
Bea din sticla si din cana. Sau ma rog, sa zicem ca bea, ca o mare parte ajunge pe ea si pe haine. Dar stie sa tina gura, si sa inghita ce-i ajunge in gura. Cu paiul nu stie.

5. Mai e vreun pui pe crengutza care nu merge singur?
Aici nu stiu ce sa-ti spun, pentru ca dupa cum ai vazut zvarluga mea nebuna alearga.




Cristina, cea mai fericita de Andreea Georgiana (18 aprilie 2008)

Iti multumim Doamne pentru mica minune!


Chocolate therapy is, oh, so good!


Raluca mamica de Sanziana



God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Puppa Sanziana se trezeste pe la 10, apoi mai are un somn de 1-2 ore pe la 12-13, inca 1-2 ore pe la 15-16-17, depinde cand s-a trezit din somnicul precedent, si depinde daca e in parc sau acasa. Apoi nani de noapte la 22-22.30.
Dar are si zile in care nu doarme decat o singura data cate 3 ore.





Raluca mamica de Sanziana



God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Am vazut Bubulinii in parc, ce frumosi sunt! Chiar mi-era dor sa-i vad...si ce frumos papa ei inghetata cu mami!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Citat:
citat din mesajul lui amira_roxana





azi e ziua randunoiului! sau a fost
a facut 26 de ani

asa ca aveti voie o feliuta de tort si un pahar de sampanie!

va pe toate!

ROXANA, mami de AMIRA
(16.03.2008)
_

Nici un om nu este numit om mare daca si-a pierdut sufletul de copil


Sa-ti traisca, sa-nfloreasta, ca un mar, ca un par, ca un fir de trandafir!



Raluca mamica de Sanziana



God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu05

www.onetruemedia.com/shared?p=8f98ee58c052f966db1c4d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Bubulinii mici in parc



Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
www.onetruemedia.com/shared?p=774cd5d8b8e87294224ee2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete
Poze
www.bucataras.ro/" target="_blank">Bucataras


Cat de haios e Stef cu inghetata
Si asa tunsulici, mi se pare ca Vladut e un tati in miniatura!



Raluca mamica de Sanziana



God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput